O co Bóg zapyta po śmierci?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 14 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: zdrogi » 2021-09-05, 10:39

Ok może źle to ująłem, nie chodzi o tezę, ale o rozważania na temat czy po śmierci Bóg da nam jedyną/ostatnią szansę jak to ujął Abstract. Uważam, że po śmierci wszystko jest już pozamiatane i o tym co jest przed i po Bóg nam jasno objaśnił i tych szans do wykorzystania mamy mnóstwo ale przed śmiercią, a ostatnią w jej chwili. Jedyną szansą jaką mamy po śmierci to modlitwa za dusze tych co pozostali na ziemi.
A bardziej obrazowo przedstawię to tak: dla chrześcijanina pytanie: Czy Bóg jest omylny? jest bezprzedmiotowe, ale z samej Biblii można czerpać przykłady, że tak nie jest i prowadzić na ten temat rozważania.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Andej » 2021-09-05, 11:12

zdrogi pisze: 2021-09-05, 10:39 czy po śmierci Bóg da nam jedyną/ostatnią szansę
Szansę na co? Czy wyobrażasz sobie, że Bóg mówi do kogoś (po jego śmierci): Wiem, że mnie nienawidzisz, że nienawidziłeś całe życiem ale czy chcesz pójść do nieba? I tam dalej szkodzić, nakłaniać do nienawiści i ja okazywać?

Równie dobrze możesz spytać kierowcę, który przełamał barierki i spada w przepaść: Chcesz lecieć w dół, czy do góry?

Albo rodzic może spytać dziecka, które dla zabawy potłukło wszystkie szyby w domu: Chcesz karę czy nagrodę za to co zrobiłeś?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-05, 12:34

zdrogi pisze: 2021-09-05, 10:39 Ok może źle to ująłem, nie chodzi o tezę, ale o rozważania na temat czy po śmierci Bóg da nam jedyną/ostatnią szansę jak to ujął Abstract. Uważam, że po śmierci wszystko jest już pozamiatane i o tym co jest przed i po Bóg nam jasno objaśnił i tych szans do wykorzystania mamy mnóstwo ale przed śmiercią, a ostatnią w jej chwili.
Owszem. Ale to właśnie jest chwila sądu.
Trzeba zrozumieć, że brak "szansy po śmierci" NIE wynika z tego, że Bóg mówi "teraz już koniec, trzeba się było decydować wcześniej".
Wynika z tego, że decyzji podjętej przez człowieka na sądzie w chwili śmierci on nigdy już nie będzie chciał zmienić. Nie dlatego, ze mu "nie wolno", tylko dlatego, że ową decyzję człowiek podejmuje w sposób doskonały (jak aniołowie i szatani).
Jedyną szansą jaką mamy po śmierci to modlitwa za dusze tych co pozostali na ziemi.
Niestety, owe modlitwy nie mogą nic zmienić w sprawie naszego zbawienia/potępienia. Modlimy się za nich, aby złagodzić ich cierpienie czyśćcowe. Potępieńcowi niestety nasze modlitwy pomóc nie mogą.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: takisobie » 2021-09-05, 14:09

Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-05, 12:34 Trzeba zrozumieć, że brak "szansy po śmierci" NIE wynika z tego, że Bóg mówi "teraz już koniec, trzeba się było decydować wcześniej".
Wynika z tego, że decyzji podjętej przez człowieka na sądzie w chwili śmierci on nigdy już nie będzie chciał zmienić. Nie dlatego, ze mu "nie wolno", tylko dlatego, że ową decyzję człowiek podejmuje w sposób doskonały (jak aniołowie i szatani).
Nie wiem czy dobrze rozumiem tzn ostateczna decyzja czy chcę być z Bogiem czy nie zachodzi w chwili śmierci ? I jak to się ma do decyzji podejmowanych za życia tj czy będą one spójne z tym co będzie po drugiej stronie czy mogą być zupełnie odmienne ?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: sądzony » 2021-09-05, 14:17

takisobie pisze: 2021-09-05, 14:09
Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-05, 12:34 Trzeba zrozumieć, że brak "szansy po śmierci" NIE wynika z tego, że Bóg mówi "teraz już koniec, trzeba się było decydować wcześniej".
Wynika z tego, że decyzji podjętej przez człowieka na sądzie w chwili śmierci on nigdy już nie będzie chciał zmienić. Nie dlatego, ze mu "nie wolno", tylko dlatego, że ową decyzję człowiek podejmuje w sposób doskonały (jak aniołowie i szatani).
Nie wiem czy dobrze rozumiem tzn ostateczna decyzja czy chcę być z Bogiem czy nie zachodzi w chwili śmierci ? I jak to się ma do decyzji podejmowanych za życia tj czy będą one spójne z tym co będzie po drugiej stronie czy mogą być zupełnie odmienne ?
Po prostu w świetle Boga dostrzeżesz, żeś zapomniał krzyża.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: takisobie » 2021-09-05, 14:19

sądzony pisze: 2021-09-05, 14:17 Po prostu w świetle Boga dostrzeżesz, żeś zapomniał krzyża.
Dostrzeże się zapewne wiele innych spraw tylko czy będzie można z tym coś jeszcze zrobić

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: sądzony » 2021-09-05, 14:38

takisobie pisze: 2021-09-05, 14:19
sądzony pisze: 2021-09-05, 14:17 Po prostu w świetle Boga dostrzeżesz, żeś zapomniał krzyża.
Dostrzeże się zapewne wiele innych spraw tylko czy będzie można z tym coś jeszcze zrobić
Wydaje mi się, że wtedy pierwszy raz podejmiesz w pełni świadomą decyzję.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: adampiotr » 2021-09-05, 15:55

sądzony pisze: 2021-09-05, 14:17
takisobie pisze: 2021-09-05, 14:09
Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-05, 12:34 Trzeba zrozumieć, że brak "szansy po śmierci" NIE wynika z tego, że Bóg mówi "teraz już koniec, trzeba się było decydować wcześniej".
Wynika z tego, że decyzji podjętej przez człowieka na sądzie w chwili śmierci on nigdy już nie będzie chciał zmienić. Nie dlatego, ze mu "nie wolno", tylko dlatego, że ową decyzję człowiek podejmuje w sposób doskonały (jak aniołowie i szatani).
Nie wiem czy dobrze rozumiem tzn ostateczna decyzja czy chcę być z Bogiem czy nie zachodzi w chwili śmierci ? I jak to się ma do decyzji podejmowanych za życia tj czy będą one spójne z tym co będzie po drugiej stronie czy mogą być zupełnie odmienne ?
Po prostu w świetle Boga dostrzeżesz, żeś zapomniał krzyża.
Ale jaki krzyż bo jedni całe życie mają tak ,że nie odczuwają tego krzyża w sensie przechodzą przez życie normalnie i niby jakby miał znaleźć krzyż?



Sory, ze tak się wtracam.
Ostatnio zmieniony 2021-09-05, 15:57 przez adampiotr, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: sądzony » 2021-09-05, 16:09

adampiotr pisze: 2021-09-05, 15:55
sądzony pisze: 2021-09-05, 14:17 Po prostu w świetle Boga dostrzeżesz, żeś zapomniał krzyża.
Ale jaki krzyż (...)
Jedyny Prawdziwy obraz Boga jaki jesteśmy w stanie wyobrazić sobie naszym umysłem to Jezus na krzyżu. Nie rozumiem więc pytania.
adampiotr pisze: 2021-09-05, 15:55 (...) bo jedni całe życie mają tak ,że nie odczuwają tego krzyża (...)
Fakt, że czegoś nie odczuwasz lub nie dostrzegasz nie oznacza, że to nie istnieje.
adampiotr pisze: 2021-09-05, 15:55 (...) w sensie przechodzą przez życie normalnie (...)
Co to znaczy normalnie?
adampiotr pisze: 2021-09-05, 15:55 (...) i niby jakby miał znaleźć krzyż?
Krzyża się nie szuka, a przyjmuje.

Nie znam człowieka, którego ścieżka nie przecina się z drogą Jezusa Chrystusa.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-05, 20:56

takisobie pisze: 2021-09-05, 14:09
Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-05, 12:34 Trzeba zrozumieć, że brak "szansy po śmierci" NIE wynika z tego, że Bóg mówi "teraz już koniec, trzeba się było decydować wcześniej".
Wynika z tego, że decyzji podjętej przez człowieka na sądzie w chwili śmierci on nigdy już nie będzie chciał zmienić. Nie dlatego, ze mu "nie wolno", tylko dlatego, że ową decyzję człowiek podejmuje w sposób doskonały (jak aniołowie i szatani).
Nie wiem czy dobrze rozumiem tzn ostateczna decyzja czy chcę być z Bogiem czy nie zachodzi w chwili śmierci ?
Tak
I jak to się ma do decyzji podejmowanych za życia tj czy będą one spójne z tym co będzie po drugiej stronie czy mogą być zupełnie odmienne ?
Jak się ukształtujesz, tak będziesz chciał zadecydować.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Abstract » 2021-09-05, 20:58

zdrogi pisze: 2021-09-05, 10:39 Ok może źle to ująłem, nie chodzi o tezę, ale o rozważania na temat czy po śmierci Bóg da nam jedyną/ostatnią szansę jak to ujął Abstract. Uważam, że po śmierci wszystko jest już pozamiatane i o tym co jest przed i po Bóg nam jasno objaśnił i tych szans do wykorzystania mamy mnóstwo ale przed śmiercią, a ostatnią w jej chwili. Jedyną szansą jaką mamy po śmierci to modlitwa za dusze tych co pozostali na ziemi.
A bardziej obrazowo przedstawię to tak: dla chrześcijanina pytanie: Czy Bóg jest omylny? jest bezprzedmiotowe, ale z samej Biblii można czerpać przykłady, że tak nie jest i prowadzić na ten temat rozważania.
Zdrogi nie poczytałeś wątków wcześniej.
Tak w skrócie
Śmierć przykładowego noworodka powoduje brak możliwości korzystania z daru wolnej woli, brak wybierania dobra i zła.
Jeśli Bóg rozliczy go z możliwego życia, które mógłby przeżyć, bo przecież jest doskonały i wie wszystko, mógłby dokonać owej projekcji życia dla danej duszy, to wówczas nasuwa się pytanie, dlaczego nie zrobił tego z nami wszystkimi?
Jeśli niemowlę idzie od razu do nieba, to zabicie przykładowego Adolfa Hitlera gdy był noworodkiem, zapewniłoby mu życie wieczne.
To samo tyczy się ludzi, którzy od urodzenia mają tak zaawansowane zmiany i dysfunkcje mózgu, że ich świadomość istnienia i zdolność do podejmowania decyzji jest wątpliwa.
Ostatnio zmieniony 2021-09-05, 21:07 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: adampiotr » 2021-09-06, 08:05

to ja już nie wiem o jakim krzyżu piszesz bo ja po prostu piszę o życiu tutaj na ziemi :).
Ale ok niezrozumienie.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 453
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: greg77 » 2021-10-15, 20:42

Jeżeli o cokolwiek Bóg zapyta mnie po śmierci to już bardzo dobrze. :D Bo przecież piekło to brak jakiegokolwiek kontaktu z Nim.

Ciekawa

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Ciekawa » 2021-10-26, 23:27

Zdecydowanie cenię bardziej Strzelczyka który uważa że Bóg nas zapyta po śmierci, niż Mikołaja Kapustę.

Dodano po 1 minucie 53 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-05, 20:56
takisobie pisze: 2021-09-05, 14:09
Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-05, 12:34 Trzeba zrozumieć, że brak "szansy po śmierci" NIE wynika z tego, że Bóg mówi "teraz już koniec, trzeba się było decydować wcześniej".
Wynika z tego, że decyzji podjętej przez człowieka na sądzie w chwili śmierci on nigdy już nie będzie chciał zmienić. Nie dlatego, ze mu "nie wolno", tylko dlatego, że ową decyzję człowiek podejmuje w sposób doskonały (jak aniołowie i szatani).
Nie wiem czy dobrze rozumiem tzn ostateczna decyzja czy chcę być z Bogiem czy nie zachodzi w chwili śmierci ?
Tak
I jak to się ma do decyzji podejmowanych za życia tj czy będą one spójne z tym co będzie po drugiej stronie czy mogą być zupełnie odmienne ?
Jak się ukształtujesz, tak będziesz chciał zadecydować.
Zgadzam się. Nie wiem czy w chwili śmierci czy tuż po itd, Na Sądzie szczegółowym.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3306
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-10-27, 00:22

Będą pytania z św Augustyna i roznic z tomizmem. W zeszłym roku były pytania mariologiczne . A w przyszłym roku patrystyka i pytania pomocnicze zwiazane z roznicami w pojmowaniu boskosci Chrystusa wsród monoteletystów i monofizytow. Ale to pytania wyciagające , tzw czyśccowe.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”