O co Bóg zapyta po śmierci?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Jozek » 2021-08-15, 13:06

po tamtej stronie nie mozna sie nawrocic bo tam juz nie mozna ani nic zmienic w swoim przeszlym zyciu, ani zmienic siebie.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: sądzony » 2021-08-15, 13:43

My sami
niewiele możemy nawet po tej stronie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Zuben Ninja » 2021-08-15, 14:31

Marku - czy w tej kwestii tj. "wyboru swojej wieczności po śmierci" przypadkiem nie stworzyłeś sobie własnej interpretacji przedstawiając ją jako oficjalne nauczanie Kościoła? No bo widzisz - sytuacja, w której Jezus na Sądzie Szczegółowym stanowi właściwie tylko dekorację tła i to ja sam wybieram sobie wieczność na podstawie moich ziemskich uczynków i wiary jest sprzeczna z wiedzą, o której zawsze byłem uczony.


Znalazłem ciekawe opinie świętych i błogosławionych na ten temat:

Św. J.M. Vianney pisze: „Sąd ten odbędzie się wobec naszego Anioła Stróża, który przypomni nasze dobre czyny, i czarta, który wyjawi nasze grzechy. Potem Bóg ogłosi wyrok na wieczność.”

Bł. Anna Katarzyna Emmerich pisze, że sąd ten trwa bardzo krótko i po ukazaniu całego życia, zaraz zapada Boży wyrok na wieki!

A tak swój sąd opisuje św. Faustyna: „W pewnej chwili zostałam wezwana na Sąd Boży. Stanęłam przed Panem sam na sam. Jezus był takim, jakim jest w Męce. Po chwili znikły te Rany, a pozostało tylko pięć, w rękach, nogach i boku. Natychmiast ujrzałam cały stan duszy swojej, tak jak Bóg na nią patrzy. Jasno ujrzałam wszystko, co się Bogu nie podoba. Nie wiedziałam, że nawet z takich cieni drobnych trzeba zdawać rachunek przed Panem. Co to za moment. Kto go opisze? Stanąć naprzeciw Trzykroć Świętemu. Zapytał mnie Jezus: Kto ty jesteś? Odpowiedziałam: Ja jestem sługą Twoją, Panie. Jesteś winna jednego dnia ognia czyśćcowego. (....)

Źródło: ŚMIERĆ I SĄD SZCZEGÓŁOWY
Ostatnio zmieniony 2021-08-15, 14:58 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 5 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-16, 22:28

Jeśli idzie o Św.JM Vianney i św. Faustyny, to oczywiście opisy "antropomorfizujące". Nie będzie takiej potrzeby żeby robić coś w rodzaju "procesu", gdzie będzie coś w rodzaju adwokata (Anioł Stróż) i oskarżyciela (szatan) - pisze zresztą sama s.Faustyna którą przytoczyłeś ("Natychmiast ujrzałam cały stan duszy swojej, tak jak Bóg na nią patrzy". Jest to zresztą zgodne z 1Kor 13,12.
Pamiętaj też, że to właśnie św.siostra Faustyna napisała to, co przytoczyłem: „Dusza będzie potępiona tylko ta, która chce”/1452/

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Albertus » 2021-08-16, 23:01

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-16, 22:28 opisy "antropomorfizujące".
Abstrahując od opisów z objawień prywatnych to jednak powinniśmy pamiętać o tym że w pewnym sensie "antropomorfizacja" Boga dokonała z chwilą Wcielenia Chrystusa.

Chrystus jest człowiekiem i nie można Go "odczłowieczyć".

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-16, 23:08

Albertus pisze: 2021-08-16, 23:01
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-16, 22:28 opisy "antropomorfizujące".
Abstrahując od opisów z objawień prywatnych to jednak powinniśmy pamiętać o tym że w pewnym sensie "antropomorfizacja" Boga dokonała z chwilą Wcielenia Chrystusa.

Chrystus jest człowiekiem i nie można Go "odczłowieczyć".
Chodzi nie o odczłowieczanie Chrystusa, tylko o antropomorfizującą relację z rzeczywistości, której nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, o jej przybliżenie za pomocą znanych nam obrazów i pojęć (co jest obiektywnie niemożliwe).
Ostatnio zmieniony 2021-08-16, 23:08 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Albertus » 2021-08-17, 10:49

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-16, 23:08
Albertus pisze: 2021-08-16, 23:01
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-16, 22:28 opisy "antropomorfizujące".
Abstrahując od opisów z objawień prywatnych to jednak powinniśmy pamiętać o tym że w pewnym sensie "antropomorfizacja" Boga dokonała z chwilą Wcielenia Chrystusa.

Chrystus jest człowiekiem i nie można Go "odczłowieczyć".
Chodzi nie o odczłowieczanie Chrystusa, tylko o antropomorfizującą relację z rzeczywistości, której nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, o jej przybliżenie za pomocą znanych nam obrazów i pojęć (co jest obiektywnie niemożliwe).
Nie wiemy oczywiście jak będzie wyglądała rzeczywistość sądu Bożego ale nie widzę powodów aby uznawać ze stan ludzi po śmierci cielesnej a szczególnie po zmartwychwstaniu nie będzie miał antropomorficznego charakteru. Nadal ludzie będą ludźmi i zachowają swoją ludzką tożsamość.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-17, 19:01

Nadal nie o to chodzi.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Jozek » 2021-08-17, 20:31

problem chyba lezy w tym ze ta ludzka tozsamosc bedzie miala inny wymiar.
wtedy to juz mozna by powiedziec nie beda ci sami ludzie jakimi byli za zycia ziemskiego, choc osobowosc bedzie ta sama.
takie rzeczy jak bilokacja to bedzie jak dziecinada.
wyobrazacie sobie jak zli ludzie majac takie mozliwosci mogli by namieszac?
Ostatnio zmieniony 2021-08-17, 20:35 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-17, 20:58

Ja pisałem po prostu o tym, że opisujemy sąd (i w ogóle wszystko - Niebo, Piekło, Czyściec) w pojęciach, jakie znamy z życia doczesnego.
Nikt chyba nie spodziewa się, że faktycznie sąd Boży będzie wyglądał tak, że Chrystus usiądzie na tronie, po jednej stronie będzie oskarżyciel, po drugiej obrońca, Jezus powie do tych po jednej stronie:
„Pójdźcie, błogosławieni u Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane dla was od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”."
a oni odpowiedzą:
„Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? Albo spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię, lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?”
Na co Chrystus:
„Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Jozek » 2021-08-17, 21:14

w samych tych slowach jest zawarty sad.
nie potrzebny oskarzyciel czy obronca.
kazdy bedzie znal wszystkie fakty i zeznania lacznie z wyrokiem.
a ze po smierci ciala doczesnego nie mozna nic zmienic to skutek staje sie oczywisty i nieodwolalny
Ostatnio zmieniony 2021-08-17, 21:17 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Andej » 2021-08-17, 21:15

Albertus pisze: 2021-08-17, 10:49Nadal ludzie będą ludźmi i zachowają swoją ludzką tożsamość.
Podziwiam tę pewność. Ale nie przyjmuję. Przynajmniej, nie do końca.
Jeśli tak, jak objawił to Chrystus w uwielbionym ciele, to być może będziemy ludźmi. Ale, gdybyśmy bili kimś na wzór aniołów, to też to przyjmę. Zachowamy, prawdopodobnie, swoją tożsamość. Ale przemienioną. Jezus nie stał się doskonalszy po zmartwychwstaniu. Bo już był doskonały. A my się zmienimy. Staniemy się doskonali. Na ile możemy zachować swoją tożsamość? Nie wiem.
Nie wiem, czy zachowamy formę naszych ciał, jeśli i one staną się doskonałe.

Wszelka antropomorfizacja powoduje wielkie zubożenie myślowe. Wydaje mi się, że będziemy mogli rozpoznawać się wzajem. Ale nie sądzę, aby po cechach fizycznych.

Ale to wszystko, co napisałem, to jeno dywagacje. Nie ma podstaw do żadnych kategorycznych stwierdzeń. Poczekam, aż mógł będę doświadczyć tego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-17, 21:33

Andej pisze: 2021-08-17, 21:15 Jezus nie stał się doskonalszy po zmartwychwstaniu. Bo już był doskonały.
No, ciało CHrystusa po zmartwychwstaniu było niewątpliwie doskonalsze.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Albertus » 2021-08-17, 21:35

Na pewno będziemy ludźmi podobnie jak Jezus Chrystus zmartwychwstały nadal jest człowiekiem.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: adampiotr » 2021-08-29, 12:28

No dobrze, a czy na tym sądzie będzie adwokat czy będziemy mogli coś powiedzieć odpowiedzieć czy wyrok i ty idziesz już i koniec. Czy Bóg bierze pod uwage nasze choroby, 21 wiek np bo to już inny człowiek z czasów Jezusa ? Kto będzie na sądzie niebo obserwuje.

Jakby co sory jak poza temat wyszedłem. Bo to mnie ciekawy.

Co do ciał to mam nadzieje, ze wyglad zachowany jednak DNA musi być jakieś zachowane co nie ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”