Czym jest wolność?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Piotrek

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Piotrek » 2017-06-04, 15:53

Podobnie ma się sprawa, pomiędzy wolnością a prawem do życia każdego człowieka. Przypominam o tezach ruchów wolnościowych, począwszy od XVIII wieku. Tutaj moje poglądy są zbieżne z założeniami Zjednoczenia Chrześcijańsko- Narodowego, z lat 1989-1991. Na aborcję dziecka w łonie matki, zgody być nie może. Poczęte dziecko to cud miłości związku dwojga osób. Prawo do życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, to podstawa działania ruchów pro life. Dziś jest to hasło Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka. Piotrek z Warszawy.

Piotrek

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Piotrek » 2017-06-04, 18:32

To, co działo się we Francji w czasie rewolucji oczywiście nie miało nic wspólnego z wolnością. To za rządów jakobinów gilotyny poszły w ruch. Ostro potępiam również skazanie na karę śmierci króla Ludwika XVI. Ale jeśli chodzi o Polskę to przypominam dzieła księdza Szymona Konarskiego, Konstytucję 3 maja z 1791 roku, wolnościowy duch i reformy Sejmu Wielkiego z lat 1788-1792. Piotrek.

Piotrek

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Piotrek » 2017-06-04, 21:17

Od XVIII wieku Europa próbuje uciekać od wolności, jaką jest monarchia z królem jako pomazańcem bożym i wolnorynkowe stosunki gospodarcze. Piszę to jako zwolennik programu Unii Polityki Realnej. Jak pogodzić feudalizm z ideą wolnego rynku? Nie wiem. Jeśli chodzi o Francję, to próbą opanowania chaosu spowodowanego rządami jakobinów, były wojskowe rządy Napoleona Bonaparte. XX wiek to ucieczka od wolności w stronę totalitaryzmów, komunizmu i nazizmu. Moim zdaniem, to co pokazały Prusy w XIX wieku dowodzi, że warto postawić na silne rządy wzmocnione armią, chroniące instytucje wolnego rynku. Piotrek.

Piotrek

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Piotrek » 2017-06-05, 11:31

Podobnie polscy działacze narodowi począwszy od czasu powstania obozu "białych" w 1861 roku musieli wyważyć pomiędzy wolnością i zachowaniem autonomiczności Narodu, a lojalnością wobec cara i władzy rosyjskiej. Druga połowa XIX wieku obrodziła w wielu zdolnych działaczy tego obozu. Przypominam petycję do księcia Imeretyńskiego z 1897 roku, w sprawie budowy pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie. Piotrek.

Piotrek

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Piotrek » 2017-06-05, 16:21

Moim zdaniem gwarantem wolności Narodu, jest silna reprezentacja na szczeblu lokalnym, przedstawicieli endeckiego porozumienia partii i stowarzyszeń o nazwie Liga Polskich Rodzin. Byliśmy z Polską endecką w chwili tworzenia się Ligii Narodowej w XIX wieku. W latach 30. XX wieku Stronnictwo Narodowe liczyło 200 tysięcy członków. Istnienie LPR gwarantuje, że myśl polityczna pana Romana Dmowskiego nie zostanie zapomniana. Piotrek.

patrycjak1991

Re: Czym jest wolność?

Post autor: patrycjak1991 » 2017-06-23, 12:58

,,Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę." ,,Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam." lubię też te cytaty z Pisma Św., a chyba do tego tematu pasują :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Dezerter » 2017-06-23, 22:29

patrycjak1991 pisze:,,Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę." ,,Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam." lubię też te cytaty z Pisma Św., a chyba do tego tematu pasują :)
Nawet bardzo - ja kieruję się szczególnie tym pierwszym z Pawła
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wędrowiec

Re: Czym jest wolność?

Post autor: wędrowiec » 2018-05-28, 14:36

Bóg stworzył człowieka wolnym - na Swój obraz i podobieństwo.
Wolność jest więc atrybutem Boskości.

Niczego nie muszę - wszystko mogę.
I wybieram te decyzje i działania, jakie uważam za słuszne.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: W drodze » 2018-06-07, 20:37

Wolność osiąga sie po osiągnięciu Doskonałości. .

Magnolia

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Magnolia » 2018-06-08, 10:08

Andej pisze: 2017-05-29, 08:44 Dlatego proponowałem klasyczny podział, na wolność OD i DO. Gdy wolność traktujesz cząstkowo, to zawsze większość aspektów pomijasz.
wystarczy przestudiować dowolne dzieło filozoficzne na temat wolności, aby dostrzec jak szerokie jest to pojęcie.
O wolności i relacji do Boga

Tu warto wspomnieć o filozofii i rozumieniu pojęcia wolność.
zacytuję : "Od czasów Hegla zwykło się wyróżniać „wolność od czegoś” i „wolność do czegoś”. Wolność od czegoś to inaczej wolność negatywna, rozumiana jako brak zewnętrznego przymusu - wolność od prześladowań, wolność od strachu, wolność od głodu. Wolność do czegoś natomiast, to wolność pozytywna, w której akcentuje się moment wyboru i możliwość jego zaistnienia - „wolność do” lub też „prawo do”.

Inaczej, wolność to brak wewnętrznego przymusu, czyli sytuacja, w której możemy dokonywać wyborów spośród wszystkich opcji. Wolność to możliwość wyboru. " (Żródło: http://www.eioba.pl/a/2g1q/filozofia-o-wolnosci, generalnie warto sięgnąć do "Historii filozofii" Tatarkiewicza.)

No i tak najczęściej rozumiemy wolność, jako możliwość wyboru ze wszystkich opcji... Ale w przypadku relacji z Bogiem jest ciut inaczej. Bowiem z Biblii i z doświadczenia poznajemy Boga jako Dobrego, jest Dobrem. Czy kontaktując się z Dobrem odpowiemy Mu złem? czy dobrem? oto jest pytanie. Wg filozofów kontaktując się z Dobrem powinniśmy odpowiedzieć dobrem. Kontaktując się z Miłością, powinniśmy odpowiedzieć miłością. itd. A że jak tu wspomniałeś Bóg jest Ideałem, no to powinniśmy odpowiadać na Niego tylko dobrem. Tyle posiłkując się filozofią. Warto to zgłębić, ja piszę najprościej jak potrafię, ale filozofia jest trudna i zabiera trochę czasu dokładne zrozumienie o co w tym chodzi. Jak wygląda filozof? to człowiek zamyślony;-)

Generalnie powodem dla którego człowiek nie zawsze dokonuje wyboru dobra, jest nasze błędne pojmowanie wolności ("wszystko mi wolno", filozofia dodaje do tego "ale nie wszystko przynosi mi korzyść") oraz skażenie grzechem pierworodnym. Czyli skłonność do grzechu i egoizm.

No i nawiążę tu jeszcze do posłuszeństwa. W doskonałej relacji z Bogiem, takiej rozważanej przez filozofów, człowiek chce być posłuszny Bogu, bo dostrzega w Nim to co już tu ustaliliśmy, Czyli Miłość (czy chcemy się sprzeciwiać osobie którą kochamy?), Dobro (dostrzegając czyjeś dobro chcemy Mu je dać, bo kochamy tą osobę), Mądrość (pokora każe nam uznać, ze nie wszystko wiemy i oddać się pod osąd i w ręce kogoś kto wie lepiej, widzi więcej), Boga wszechmogącego itd.
W każdym razie z poznania Boga rodzi się w nas relacja do Niego, wdzięczności, miłości, uwielbienia i posłuszeństwa.

A z Słowa Bożego o wolności:
2 Kor 3,17 Pan zaś jest Duchem, a gdzie jest Duch Pański - tam wolność.

Ga 5, 13- 14 Wy zatem, bracia, powołani zostaliście do wolności. Tylko nie bierzcie tej wolności jako zachęty do hołdowania ciału, wręcz przeciwnie, miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie! Bo całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego

1 P 2, 16- 17 Jak ludzie wolni [postępujcie], nie jak ci, dla których wolność jest usprawiedliwieniem zła, ale jak niewolnicy Boga. Wszystkich szanujcie, braci miłujcie, Boga się bójcie,

Ps 118, 5 Zawołałem z ucisku do Pana,
Pan mnie wysłuchał i wywiódł na wolność.

wędrowiec

Re: Czym jest wolność?

Post autor: wędrowiec » 2018-06-09, 13:29

W drodze pisze: 2018-06-07, 20:37 Wolność osiąga sie po osiągnięciu Doskonałości.
Jak rozumiesz Doskonałość?

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: W drodze » 2018-06-09, 13:58

Dzięki za prawidłowo postawione pytanie,mianowicie dla jasności,jak ja rozumiem to pojęcie.
Bo każdy rozumie mniej wiecej inaczej.
Jest napisane „Badzcie doskonali , jak wasz Ojciec DOSKONALY JEST.
I w tym zawiera sie cala mądrość.

Ale rodzi sie pytanie,jak osiągnąć taka proponowana ,albo zalecana,lub tez nakazana mądrość , osiągnąć podczas tak krótkiego żywota na tej ziemi i dlaczego na tej ziemi.
Wiec jak sam widzisz pytań wiele,a życie krótkie.
Pozdrowienia.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Dezerter » 2018-06-09, 22:45

Są osoby - ja je wyłapuje w realu po dłuższym poznaniu - które maja wolność w sobie, górale nazywają ten stan - swoboda
Mi się wydaje, że mam wolność w sobie - potrafię złamać schematy, przepisy, podjąć ryzyko.
Ostatnio pojechałem na pomiary do dużej firmy, której nazwę każdy z was zna. Umowę negocjowaliśmy chyba 2 miesiące, później podpisywanie jej trwało miesiąc, wreszcie stwierdzili, że wysyłają mi do podpisu. Więc umówiliśmy się na pomiary - nadszedł dzień wyjazdu a umowa, po tygodniu nadal nie przyszła pocztą. Podjąłem decyzje- jedziemy w ciemno - weszliśmy na teren Zakładu bez umowy, na "awarię" ;) - okazało się, że umowa leży nadal niepodpisana u jednego z Prezesów - 2 dni robiliśmy pomiary łamiąc przepisy i ryzykując, że ktoś jej jednak nie podpisze - istne wariactwo. Ktoś powie niepoważne, nieodpowiedzialne i nieprofesjonalne zachowanie - a ja powiem wolność od ograniczeń i wolność mojej decyzji.
oczywiście było to możliwe, bo z drugiej strony miałem partnera motocyklistę, który zna smak wolności.

Ostatnio zmarł piewca wolności Robert Brylewski - proszę o modlitwę za tego błądzącego i szukającego Boga buntownika.
Niech JAH o którym śpiewał całe życie przygarnie go miłosiernie i da mu prawdziwą wolność dziecka Bożego.
Ostatnio zmieniony 2018-06-09, 22:47 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Andej » 2018-06-10, 12:41

W drodze pisze: 2018-06-09, 13:58 ...
Jest napisane „Badzcie doskonali , jak wasz Ojciec DOSKONALY JEST.
...
Ale rodzi sie pytanie,jak osiągnąć taka proponowana ,albo zalecana,lub tez nakazana mądrość , osiągnąć podczas tak krótkiego żywota na tej ziemi i dlaczego na tej ziemi.
...
Śmiem wątpić w osiągnięcie doskonałości to na ziemi, za biologicznego życia.

Doskonałość możliwa jest wyłącznie w zespoleniu z Bogiem. A to czeka nas dopiero tam. Tu mamy mnożyć otrzymane talenty. Mamy je oddać Bogu. A czynimy to doskonaląc się. Nie osiągając doskonałość. W katolicyzmie nie ma pojęcia nirwany. Doskonały jest tylko sam Bóg. Żaden człowiek nie osiągnie boskiego poziomu. Ale to wcale nie oznacza, że można zaniechać działania w tym kierunku. Wprost przeciwnie. Mamy nakaz czynienia wszystkiego co możliwa, aby stawać się doskonałymi.

Kiedyś "osiągnęli doskonałość" budowniczowie wieży Babel. Są granice ludzkiej doskonałości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wędrowiec

Re: Czym jest wolność?

Post autor: wędrowiec » 2018-06-10, 12:56

Ja bym kwestionował jakieś dramatyczne zmiany miedzy ziemią a niebem.
Człowiek w wyniku śmierci jest oddzielony od materialnego ciała i udaje się w dalszą podróż na Sąd.
Nie staje się jakiś inny - jak postuluje Andej, a na pewno nie staje się - in potentia - bardziej zdolny do doskonałości!
Jest taki sam jak był przed śmiercią.

Ludziom trudno jest zrozumieć, że materialne ciało w niczym człowieka nie ogranicza tylko jest Darem Bożym umożliwiającym człowiekowi czynić to co chcą, a nie tylko o tym myśleć, czy to odczuwać. Ciało jest aparatem wykonawczym dla ducha. I nie jest niczym złym, tylko bardzo dobrym darem, którego nam zazdroszczą zastępy szatanów.

W moim rozumieniu, doskonałość każdy ma dla siebie jako cel.I ten cel dla każdego jest inny. Każdy może dążyć do osiągnięcia swego celu. O wiele łatwiej jest to robić mając ciało jako narzędzie, niż nie mając. Doskonałość duchowa jest doskonałością taką jaki Ojciec jest doskonały.Jezus nawiązuje tu do swego Ojca i jednocześnie każdemu z nas wskazuje wzorzec do którego zmierzamy idąc w kierunku doskonałości, ten wzorzec to nasz ojciec ziemski, biologiczny i w dalszej perspektywie Ojciec Niebieski. A nikt nie pozna Ojca, jeśli nie pozna Syna. I znajdujemy się w obszarze dążenia do doskonałości poprzez naśladowanie Chrystusa, jak radził Tomasz a Kempis.

Szczególne doświadczenie dla człowieka to jest bycie samemu ojcem. Ten stan może bardzo przybliżać do doskonałości.
Zarówno Jezus jak i zwykli ludzie wiedzą, że doskonałość nie jest stanem do osiągnięcia tylko do dążenia do niego.
A już na pewno niemożliwe jest, by stać się jak za dotknięciem magicznej różdżki doskonałymi wskutek śmierci.
Takie pomysły wynikają z jakichś pozachrześcijańskich wpływów.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”