Czym jest wolność?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Piotrek

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Piotrek » 2017-05-29, 11:36

Andej, przypominam że polska opozycja polityczna próbowała w latach 70. zdefiniować pojęcie wolności. Przypominam o lekturze książek Adama Michnika "Kościół lewica dialog", "Z dziejów honoru w Polsce", biuletynach Komitetu Obrony Robotników i niezależnego pisma "Głos". Piotrek z Warszawy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Andej » 2017-05-29, 19:46

To była wolność OD.
A co do Michnika i honoru, to nie wiem, śmiać się, czy płakać. Ale stop. Nie chcę zbaczać na jego temat.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotrek

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Piotrek » 2017-05-29, 23:01

Andej, z kolei przemiany ustrojowe i wydawanie Gazety Wyborczej od 1989 roku to wolność DO. Zawsze byłem niegroźnym zwolennikiem Unii Demokratycznej. Piotrek z Warszawy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Andej » 2017-05-30, 08:34

Rozmowa schodzi na historyczne tory.
Bardzo lubię tematy polityczne i dysputy na tematy najnowszej historii. Jednak polemiki na te tematy zwykle prowadzą do agresji. Dlatego wolałbym unikać. Zwłaszcza teraz będąc juniorem, zapewne, nie potrafiłbym oddzielić swoich racji od stanowiska neutralnego.

Czym jest wolność, ale bez konotacji politycznych ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotrek

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Piotrek » 2017-05-30, 12:22

Andej, moim zdaniem nie da się oddzielić pojęcia ludzkiej wolności bez konotacji politycznych. To, co działo się w Warszawie w 1989 roku to była wolność. Ujawnienie się z drugiego obiegu szeregu polskich oficyn wydawniczych, dostęp w księgarniach do publikacji niepodległościowych i solidarnościowych. Piotrek z Warszawy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Andej » 2017-05-30, 13:19

Oddzielić można i trzeba.
A wydawnictwa niezależne jakoś same przychodziły do mnie (kierowałem zakładem, którego pracownicy, gdy zdobyli jakąś publikację, to najpierw przychodzili do mnie z pytaniem, czy nie chcę przeczytać - smaczku dodaje to, że zakład państwowy świadczył usługi m.in. dla ZOMO).

Wolność nie zależy wyłącznie od czynników zewnętrznych. Nie wiem, czy nie większe mają te wewnętrzne. Czy człowiek bogaty, mogący spełnić każdą swoją zachciankę jest zawsze wolny? Czy człowiek ograniczony brakiem pieniędzy lub fizycznymi ścianami nie może być wolny?

Wolność jest nierozerwalnie związana z wolną wolą. Jeśli moją wolę jest dostosowania się do woli bożej, to oddanie się Bogu w niewolę jest właśnie wolnością. Ale pokręcony wywód, zupełnie jak coś z dzieł Lenina.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotrek

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Piotrek » 2017-05-30, 16:37

Andej pisze: Czy człowiek ograniczony brakiem pieniędzy lub fizycznymi ścianami nie może być wolny?
Wolność jest nierozerwalnie związana z wolną wolą. Jeśli moją wolę jest dostosowania się do woli bożej, to oddanie się Bogu w niewolę jest właśnie wolnością. Ale pokręcony wywód, zupełnie jak coś z dzieł Lenina.
Andej tak, i moim zdaniem wolność to nabycie przez człowieka uwarunkowań, umożliwiających normalne stosunki międzyludzkie: jestem Polakiem, więc przynależę do narodu polskiego. Ukończyłem wydział historii UW, więc jestem historykiem. Piotrek z Warszawy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Andej » 2017-05-30, 21:20

To za mało.
Urodziłem się, jestem. Ale też chcę być. Działać dla dobra.
Z wolności wynika to, że chcę być i realizuję to.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Dezerter » 2017-06-01, 23:17

Wolność to jest odwaga wyrażana swojej opinii bez strachu.
Ja nadal w tych dziwnych czasach staram się być wolny, ale często ograniczam swoją wolność
[youtube][/youtube]
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Andej » 2017-06-02, 04:34

Dezerter pisze:Wolność to jest odwaga wyrażana swojej opinii bez strachu. ...
Poniekąd tak, gdyż rzeczywiście nieraz wyrażałem swoją opinię czując strach. Ale z drugiej strony, to że mówiłem to, co myślę, oznaczało jednak wolność.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Dezerter » 2017-06-02, 13:26

Andej pisze:
Dezerter pisze:Wolność to jest odwaga wyrażana swojej opinii bez strachu. ...
Poniekąd tak, gdyż rzeczywiście nieraz wyrażałem swoją opinię czując strach. Ale z drugiej strony, to że mówiłem to, co myślę, oznaczało jednak wolność.
Przełamanie lęku o którym mówisz jest na pewno sukcesem, ale strach nas ogranicza, paraliżuje, zniewala ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Piotrek

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Piotrek » 2017-06-02, 15:24

Dezerter pisze:
Andej pisze:
Dezerter pisze:Wolność to jest odwaga wyrażana swojej opinii bez strachu. ...
Poniekąd tak, gdyż rzeczywiście nieraz wyrażałem swoją opinię czując strach. Ale z drugiej strony, to że mówiłem to, co myślę, oznaczało jednak wolność.
Przełamanie lęku o którym mówisz jest na pewno sukcesem, ale strach nas ogranicza, paraliżuje, zniewala ...
Oczywiście wolność to możliwość wyrażania swojej opinii bez strachu. Strach nas ogranicza, paraliżuje, zniewala... Tak w 1976 roku powstał Komitet Obrony Robotników. Utworzenie się grupy towarzyskiej, polega na zawarciu umowy społecznej. Jesteśmy wolni- ale w ramach umów jakie między sobą zawarliśmy odnoście wspólnego działania. Piotrek.

Piotrek

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Piotrek » 2017-06-02, 20:31

Interesują mnie również związki między pojęciem wolności a religią. Zawsze widziałem religię jako zjawisko społeczne, nad którym zbiorowość ludzka powinna panować. Jestem zwolennikiem katolicyzmu domowego, opartego o odbiornik radiowy i audycje Radia Maryja. Piotrek.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Dezerter » 2017-06-02, 22:45

Piotrek pisze:Interesują mnie również związki między pojęciem wolności a religią. Zawsze widziałem religię jako zjawisko społeczne, nad którym zbiorowość ludzka powinna panować. Jestem zwolennikiem katolicyzmu domowego, opartego o odbiornik radiowy i audycje Radia Maryja. Piotrek.
Piotrku - twoje myśli czasami zachwycają i mocno rozbawiają - dzięki
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Andej » 2017-06-02, 23:34

Wolność, to samostanowienie. To podejmowanie własnych decyzji. Nawet wtedy, gdy determinowane są warunkami zewnętrznymi. Wolność, to znajdowanie drogi i podążanie nią.
Wolność, to korzystanie z boskich darów: rozumu i wolnej woli.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”