Czym jest wolność?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: W drodze » 2018-06-12, 08:43

Wedrowiec pisze.

Zarówno Jezus jak i zwykli ludzie wiedzą, że doskonałość nie jest stanem do osiągnięcia tylko do dążenia do
A już na pewno niemożliwe jest, by stać się jak za dotknięciem magicznej różdżki doskonałymi wskutek śmierci.
Takie pomysły wynikają z jakichś pozachrześcijańskich wpływów.

Moja odpowiedz
Ale jest jasno napisane:Badzcie doskonali,jak wasz Ojciec Doskonalym jest.Wiec wyrazne polecenie.
Tylko problem w tym jak to osiagnac za jednego zywota, tak krotkiego zywota.
Wiec klania sie reinkarnacja, a to wynika z pozachrzescijanskich wplywow.

I tu rodzi sie pyatnie, czy Bog dla tych pozachrzescijanskich wspolnot nie znaczy nic, nie jest ich Ojcem?
Zawezenie tego pojecia ,prowadzi jedynie do stwierdzenia, ze kazda religia jest religia falszywa, dla osob do niej nie nalezacej, i na odwrot.

Podobnie zreszta jest z czytaniem i rozumieniem Biblii.Jest tyle niescislosci,nielogicznosci, zaprzeczen , a przedewszystkim dominuje wyzszosc jednego narodu nad drugim, co wiadomo do czego doprowadza.

Dla Jedynej Dobroci jaka jest Bog jest to nie do przyjecia, ale to toleruje, z racji swojego miloscierdzia.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Andej » 2018-06-12, 10:35

W drodze pisze: 2018-06-12, 08:43 ... doskonałość nie jest stanem do osiągnięcia tylko do dążenia ...
TAK, tak, tak.
W drodze pisze: 2018-06-12, 08:43 ... stać się jak za dotknięciem magicznej różdżki doskonałymi wskutek śmierci. ...
Słusznie. Takie myślenie jest sprzeczne przekazem, który zostawił Jezus. I z logika też.
W drodze pisze: 2018-06-12, 08:43 ... Ale jest jasno napisane:Badzcie doskonali,jak wasz Ojciec Doskonalym jest.Wiec wyrazne polecenie.
Tylko problem w tym jak to osiagnac za jednego zywota, tak krotkiego zywota. ...
Na tę kwestię pełna odpowiedź w pierwszymz przytoczonych cytatów.
W drodze pisze: 2018-06-12, 08:43 ... I tu rodzi sie pyatnie, czy Bog dla tych pozachrzescijanskich wspolnot nie znaczy nic, nie jest ich Ojcem? ...
Ależ jest. Fakt jest faktem. Różne wyobrażenia Boga nie przeczą temu, że JEST JEDEN STWÓRCA. One świadczą tylko o ludzkiej niedoskonałości.

W drodze pisze: 2018-06-12, 08:43 ... Wiec klania sie reinkarnacja, a to wynika z pozachrzescijanskich wplywow. ...
Może się i kłania. Ale komu i dlaczego? Czy odrzucasz istnienie czyśćca? Na to wygląda. A przecież czyściec jest tym, co pozawala przejść z niedoskonałości realiów świata ziemskiego, do doskonałości świata niebiańskiego. Bo tylko istota doskonała może zjednoczyć się z Bogiem. A tu, na padole płaczu i łez, zawsze będziemy się potykać. Codziennie możemy i powinniśmy stawać się coraz doskonali. Ale Jezusa ani Maryi nie przeskoczymy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Viridiana » 2021-04-09, 16:57

Chciałabym odświeżyć temat. Dużo ostatnio myślę o wolności wewnętrznej i tzw. świętej obojętności. Czym jest wolność wewnętrzna? Jaki powinniśmy mieć stosunek do własnych marzeń, potrzeb, pragnień w jej ujęciu?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Andej » 2021-04-09, 21:30

Troszkę rozwiń swoją myśl. Zaprezentuj własne zdanie, względnie wątpliwości. Na razie temat rzeka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: sądzony » 2021-04-09, 22:33

Viridiana pisze: 2021-04-09, 16:57 Chciałabym odświeżyć temat. Dużo ostatnio myślę o wolności wewnętrznej i tzw. świętej obojętności. Czym jest wolność wewnętrzna? Jaki powinniśmy mieć stosunek do własnych marzeń, potrzeb, pragnień w jej ujęciu?
/„Musimy się stawać obojętnymi” – te słowa oznaczają, że czeka nas duchowa walka, wysiłek, wewnętrzne napięcie, aby dojść do stanu obojętności, czyli wewnętrznej i osobistej wolności, równowagi wobec rzeczy i całkowitej dyspozycyjności wobec Boga. Stawanie się obojętnym oznacza wejście w proces oczyszczenia, odkrywania swojego prawdziwego „ja”, zniekształconego przez skłonność do zamykania się w sobie i faktycznego nieuznawania porządku ustanowionego przez Boga w świecie./
https://jezuici.pl/2013/10/obojetnosc-i ... -rozumiec/

/Bierne rozbijanie ja fałszywego zaczyna się od tego, że wydarzenia niesione przez życie, osoba ludzka przestaje dzielić na dobre i złe. A więc jedynie uznaje je za łatwe lub trudne, przyjemne lub nieprzyjemne./
https://bonifratrzy.pl/klasztor-warszaw ... alszywego/

Moim zdaniem chodzi o poddanie się "zniewoleniu" przez Boga. To jedyna Wolność. Paweł, niewolnik Chrystusa (...) Rz 1,1
Co do "obojętności" lub "współpracy" chodzi o Bycie w Bogu. Odnalezienie "Ja". Kontemplację.

Ja tak to rozumiem. Oczywiście temat jest dużo głębszy, bo dotyka duchowości mistycznej i sprawa robi się "śliska", ale i jakże piękna :)

(PS: Rohr, Merton)
Ostatnio zmieniony 2021-04-09, 22:34 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2164
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Arek » 2023-03-01, 09:32

Czernin pisze: 2015-12-10, 20:55 Czym jest wolność, co oznacza być wolnym i jak można tą wolność osiągnąć i czy można w ogóle ją osiągnąć na ziemi?
Wolność to stan ducha, a nie rozumu. Człowiek na ziemi może ją osiągnąć w sposób niedoskonały, dlatego, że powinien paradoksalnie o nią zabiegać przez całe życie. Wolność warunkuje dążenie ducha do pragnienia wyzbycia się grzechu i tym samym poddaje się Woli Bożej. Wyzbycie się grzechu to korzystanie z Sakramentów Świętych w sposób taki, by w nim nie trwać i nie mieć do niego przywiązania. Gdy człowiek zachowa tą równowagę ciała i ducha odczuje dobrze rozumianą wolność i przeszkody życia codziennego będą uświęceniem tej wolności.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: sądzony » 2023-03-01, 20:30

Arek pisze: 2023-03-01, 09:32 Wyzbycie się grzechu to korzystanie z Sakramentów Świętych w sposób taki, by w nim nie trwać i nie mieć do niego przywiązania.
Czyli w jaki sposób?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2164
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: Arek » 2023-03-01, 20:54

sądzony pisze: 2023-03-01, 20:30
Arek pisze: 2023-03-01, 09:32 Wyzbycie się grzechu to korzystanie z Sakramentów Świętych w sposób taki, by w nim nie trwać i nie mieć do niego przywiązania.
Czyli w jaki sposób?
Pytasz, bo nie zrozumiałeś co napisałem ,czy pytasz ironicznie o to czy da się żyć będąc bezgrzesznym?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Czym jest wolność?

Post autor: sądzony » 2023-03-01, 21:00

Arek pisze: 2023-03-01, 20:54
sądzony pisze: 2023-03-01, 20:30
Arek pisze: 2023-03-01, 09:32 Wyzbycie się grzechu to korzystanie z Sakramentów Świętych w sposób taki, by w nim nie trwać i nie mieć do niego przywiązania.
Czyli w jaki sposób?
Pytasz, bo nie zrozumiałeś co napisałem ,czy pytasz ironicznie o to czy da się żyć będąc bezgrzesznym?
Pytam, bo nie wydaje mi się, że "wystarczy jedynie" korzystać z sakramentów, by wyzbyć się (w miarę możliwości) grzechów i być wolnym człowiekiem.
Wydaje mi się, że to ważne, a raczej b. ważne, ale nie wystarczające.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”