144 tysiące zbawionych

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

144 tysiące zbawionych

Post autor: Czernin » 2016-03-26, 21:26

Chciałbym tutaj wyjaśnić sprawę z 144 tysiącami zbawionych, którzy po Sądzie Ostatecznym będą żyć w niebie, a cała reszta sprawiedliwych na ziemi. Czy takie jest nauczanie Kościoła? bo wydaje mi się, że kiedyś przeczytałem to na pewnej dość znanej katolickiej stronie (może jednak źle zrozumiałem)

Czy może chodzi tutaj o wartość symboliczną, która oznacza, że zbawionych będzie na prawdę nie dużo, takie zestawienie 144 tysięcy ludzi z wszystkimi tymi którzy żyli na ziemi od początku.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Pinchas

Post autor: Pinchas » 2016-03-27, 19:49

To jest raczej liczba symboliczna.Poza tym jesli by wziac
ta liczbe literalnie to do tych tysiecy zaliczaja sie tylko Zydzi :)
Ja bylbym na twoim miejscu ostrozny z objawieniem Jana i czekam
w moim temacie na tekst o tych upadlych istotach niebiasnkich.Szukaj ! :D

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14928
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4179 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-28, 12:44

Nie mam zdania
ale na żydów wskazuje liczba
12 plemion Izraela * 12000 (co to ? skąd to?) = 144000
z moich ustaleń ;-) , ale proszę się na mnie nie powoływać i się tym nie kierować, są to:
święci zbawieni ze wszystkich pokoleń od stworzenia świata do chwili Paruzji
począwszy od Noego, Abrahama, Izaaka, Eliasza, Henocha, Jana Chrzciciel, Marii, Migdałka, apostołów, Św Franciszka i wszystkich,którzy w swym ziemskim życiu zblizyli się na tyle w doskonałości i świętości do Boga, że nie bali się Go oglądać twarzą w twarz i Jego czyste Światło ich nie porażało
mam nadzieję, żę pod koniec mojego życia i waszego będziemy na takim poziomie duchowym, będziemy na tyle synami światłości i tak Światłość Świata nas pochłonie, że też będziemy wśród tych 144000
słyszałem , że wolne miejsca dla nas jeszcze są 8-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Post autor: Dominik » 2016-03-28, 17:02

Tylko dlaczego Bóg miał by wyróżnić 144tys, ani jednego więcej? Niebo to nie sala w kinie gdzie jest ustalona ilość miejsc.

Awatar użytkownika
Migdałek
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 23 sie 2015
Been thanked: 14 times

Post autor: Migdałek » 2016-03-28, 18:39

Dominik pisze:Tylko dlaczego Bóg miał by wyróżnić 144tys, ani jednego więcej? Niebo to nie sala w kinie gdzie jest ustalona ilość miejsc.
12 to w Biblii liczba określająca pewien dokładny/doskonały porządek, tyle ile być powinno, ilość skończoną. stąd zarówno 12 plemion Izraela jak i 12 apostołów.

Tak więc z każdego 12 Izraela (a my jesteśmy w Izrael wszepieni) w niebie będzie 12 000 czyli wszyscy, którzy być powinni. To zapis optymistyczny zwłaszcza, że po nim następuje werset jeszcze bardziej optymistyczny: (9) Potem ujrzałem: A oto wielki tłum, którego nikt nie mógł zliczyć, (ludzie) ze wszystkich narodów, pokoleń i ludów różnojęzycznych, stojący przed tronem i przed Barankiem, odziani w białe szaty, a palmy w ich ręku. (10) I głosem donośnym tak wołają: "Zbawienie (u) Boga naszego zasiadającego na tronie i (u) Baranka". (11) A wszyscy aniołowie stanęli wokół tronu i Starców, i czworga Zwierząt, i padli na twarz przed tronem, i oddali Bogu pokłon, (12) mówiąc: "Amen. Uwielbienie i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i potęga Bogu naszemu na wieki wieków. Amen!


To raczej coś w stylu: W domu mego Ojca jest mieszkań wiele

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14928
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4179 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-28, 22:29

Dominik pisze:Tylko dlaczego Bóg miał by wyróżnić 144tys, ani jednego więcej? Niebo to nie sala w kinie gdzie jest ustalona ilość miejsc.
144000 należny (raczej) rozumieć symbolicznie, podobnie jak i Izrael jako ten duchowy, symboliczny, do którego i my jesteśmy wszczepieni.
Nie spotkałem przekonującego artykułu na ten temat - jak z jednym się zgadzam, to inna rzecz mi nie pasuje - temat bardzo trudny.
ale ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14928
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4179 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-04-03, 00:00

Ale znalazłem ciekawą interpretację mesjanistycznych żydów, że 144 tysiące, to liczba żydów, którzy uwierzyli, że Jezus jest Mesjaszem w chwili ostatecznego zburzenia starego porządku - Świątyni- jest to więc liczba Żydów z 12 plemion Izraela
a wielka rzesza, o której jest później mowa to poganochrześciajnie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re:

Post autor: W drodze » 2017-04-30, 20:51

Pinchas pisze:To jest raczej liczba symboliczna.Poza tym jesli by wziac
ta liczbe literalnie to do tych tysiecy zaliczaja sie tylko Zydzi :)
Ja bylbym na twoim miejscu ostrozny z objawieniem Jana i czekam
w moim temacie na tekst o tych upadlych istotach niebiasnkich.Szukaj ! :D
Liczac samych swietych, napewno 144 tysiecy nie nazbieramy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18862
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4598 times
Kontakt:

Re: 144 tysiące zbawionych

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-30, 21:37

1
Zanim przejdę do znaczenia tej liczby, chciałbym zauważyć, że nie przedstawia ona bynajmniej wszystkich zbawionych. Natychmiast po opisie składu owych 144000 następują bowiem słowa:
"Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy.
I głosem donośnym tak wołają: Zbawienie w Bogu naszym, Zasiadającym na tronie, i w Baranku."
/Ap 7,9-10/

2
Racja, że literalnie chodzi o Żydów:
"I usłyszałem liczbę opieczętowanych: sto czterdzieści cztery tysiące opieczętowanych ze wszystkich pokoleń synów Izraela:
z pokolenia Judy dwanaście tysięcy opieczętowanych,
z pokolenia Rubena dwanaście tysięcy,
z pokolenia Gada dwanaście tysięcy,
z pokolenia Asera dwanaście tysięcy
z pokolenia Neftalego dwanaście tysięcy
z pokolenia Manassesa dwanaście tysięcy,
z pokolenia Symeona dwanaście tysięcy,
z pokolenia Lewiego dwanaście tysięcy,
z pokolenia Issachara dwanaście tysięcy,
z pokolenia Zabulona dwanaście tysięcy,
z pokolenia Józefa dwanaście tysięcy,
z pokolenia Beniamina dwanaście tysięcy opieczętowanych."
/Ap 7,4-8/

3
@Migdałek świetnie napisała.
Rzeczywiście, liczby w Apokalipsie - i w ogóle w Biblii - (nie tylko 144000) mają konkretne znaczenie symboliczne. Symbole są wieloznaczne, ale spróbuję:
W tym wypadku mamy 144000=12x12x1000
Dwanaście symbolizuje boży ład.
Z kolei 1000 to "wielość".
Stąd w Apokalipsie 12 apostołów, 12 pokoleń Izraela, 12 gwiazd w wieńcu Maryi w Apokalipsie, 12 bram Nowego Jeruzalem, 12 aniołów na tych bramach.
Wymiary Nowego Jeruzalem to 12000 (czyli 12x1000) stadiów - co pokazuje jego doskonałość i wielkość.

144000 oznacza wielu (1000) zbawionych (jedna dwunastka) z 12 (druga dwunastka) pokoleń Izraela.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”