Co będzie z osobami żyjącymi przed Chrystusem?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
funny_otherwise

Co będzie z osobami żyjącymi przed Chrystusem?

Post autor: funny_otherwise » 2016-09-18, 17:47

Witam w niedzielne popołudnie,
Zastanawia mnie fakt co stanie się z osobami żyjącymi przed Chrystusem i prorokami. Mam na myśli Greków, Rzymian i inne cywilizacje np. Sumerów. Jak wiemy mieli według definicji bardzo rozwinięte życie religijne.
Przyjmuję, że nie mogli słyszeć o Chrystusie, ani o Bogu Ojcu w niebie. Historia nic o tym nie mówi.
Oddawali cześć obcym bożkom, słynęli z rytuałów.
Jak wiem, Jezus umarł za każdego człowieka.
Co się z nimi stanie, czy też mogą dostąpić zbawienia?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Co będzie z osobami żyjącymi przed Chrystusem?

Post autor: Dezerter » 2016-09-19, 19:10

bardzo ciekawe pytanie - zdradza osobę myślącą filozofującą, ale i empatyczną, za wszystko dostajesz :-) :-) :-)
Pytanie trudne- dla mnie, ale postaram ci sie odpowiedzieć przez odwrotność
Wiem, kto według Słowa nie będzie zbawiony:
osoby, którym głoszono Dobrą Nowinę o Zbawieniu, a oni ją świadomie i dobrowolnie odrzuciły
więc wnioskując:
osoby o które pytasz nie spełniają powyższego kryterium więc mają szansę na zbawienie.

Polecam dobry tekst z opoki
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD ... iolem.html
Ks. Jan Kracik
"POZA KOŚCIOŁEM NIE MA ZBAWIENIA"
HISTORIA POJMOWANIA FORMUŁY
Dla zachęty o Greków martwił się już Paweł i Justyn Męczennik:
Paweł jako misjonarz pogan mówi do Ateńczyków o Bogu, którego szukają niejako po omacku. "W rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas. Bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy" (Dz 17, 27-28). Poganie żyjący według prawa natury, wypisanego w ich sercach, mogą być usprawiedliwieni i otrzymać życie wieczne od Chrystusa, o którym nie słyszeli (por. Rz 2, 6-11).
Apologeci II wieku, szczególnie Justyn, powiedzą więcej o drodze zbawienia wśród nie-Żydów, by wytłumaczyć chrześcijaństwo przed pogańską religią i państwem. Na użytek wewnętrzny nie potrzebowano takich refleksji: Bóg przemawiał przez sumienia i filozofów, którzy dzięki temu - pisał Justyn - mogli dojść do części prawdy o Logosie.
Postawie afirmacyjnej wobec problemu zbawienia poza zasięgiem nauki chrześcijańskiej dali wyraz papieże Leon XII i Pius X. Przypomnieli o możliwości zbawienia tych, których nieznajomość religii chrześcijańskiej jest niepokonalna.
wreszcie SW II
Chrystus zbawia w ustanowionym w tym celu Kościele, którego świadome odrzucenie w tej roli byłoby wyrzekaniem się zbawienia, określił stopnie związku ludzi z Kościołem. Wcieleni doń w pełni (katolicy) nie dostąpią jednak zbawienia, jeśli należąc "ciałem" nie trwają w miłości. Z pozostałymi chrześcijanami Kościół jest "związany z licznych powodów" (Biblia, podstawowe prawdy, życie z wiary, sakramenty). Także ci, "którzy jeszcze nie przyjęli Ewangelii, w rozmaity sposób przyporządkowani są do Ludu Bożego" - przede wszystkim żydzi, także muzułmanie, ale i ci, "którzy szukają nieznanego Boga po omacku i wśród cielesnych wyobrażeń". Jeśli bez własnej winy nie znają Ewangelii i Kościoła, szczerze poszukują Boga i starają się pełnić Jego wolę, poznaną w nakazach sumienia, "mogą osiągnąć wieczne zbawienie". Nie są pozbawieni tej szansy nawet ci, którzy bez własnej winy nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują żyć uczciwie. "Cokolwiek bowiem znajduje się w nich z dobra i prawdy, Kościół traktuje jako przygotowanie do Ewangelii" (LG 14-16, por. NA 2-4).
dla mnie tekst ks Kracika jest logiczny, zgodny z moim pojmowaniem sprawiedliwości Bożej, niesprzeczny z Biblią - czyli bardzo bobry
ciekawie czy zgodny z podpowiedziami twojego rozumu i sumienia
miłej lektury i przemyśleń
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

funny_otherwise

Re: Co będzie z osobami żyjącymi przed Chrystusem?

Post autor: funny_otherwise » 2016-09-20, 18:45

Dziękuję za zebranie informacji ze wszystkich źródeł. Teraz mam już rozjaśniony obraz rzeczy.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Co będzie z osobami żyjącymi przed Chrystusem?

Post autor: Dezerter » 2016-09-20, 19:03

funny_otherwise pisze:Dziękuję za zebranie informacji ze wszystkich źródeł. Teraz mam już rozjaśniony obraz rzeczy.
Pozdrawiam :)
Ja mam takie proste podejście:
Ja rozważam i sam mówię o swoim zbawieniu, bo na nie mam jakiś wpływ.
Natomiast na twoje zbawienie nie mam żadnego wpływu (poza modlitwą o niewiadomym skutku), więc gdybanie czy będziesz zbawiony, a tym bardziej osądzanie, że ktoś nie będzie uważam za wchodzenie w kompetencje Jezusa Sędzi/Boga, bo to tylko On w swej niezmierzonej Łasce zbawienia. Obdarza nas tym przywilejem przebywania w swojej obecności po wsze czasy.
Ja siebie uważam za zbawionego - tak mam po przejściu Seminarium Odnowy w Duchu Świętym i Kursu Alfa ...
czego Tobie i innym życzę :-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Co będzie z osobami żyjącymi przed Chrystusem?

Post autor: konik » 2016-09-20, 20:46

No, witam witajaco witajac :-D
Jakbysmy sie wzieli do roboty ... i zamiast baki zbijac zechcieli zrozumiec to co napisane zostalo przez apostolow chocby jakies ponad 1900 lat temu - tobysmy bysmy mysmy zrozumielibysmy, ze oni jakby co, to takowe problema w swoich listach juz poprzemycali i jakies rozwiazania podali. Ale trzeba by troche poczytac Biblii, a to trudne ..,. latwiej wyrywac niepowiazane z soba i z tematem przypadkowe wersety , ktore maja popierac nauki wszelkie, z pominieciem nauk apostolskich i samego Chrystusa.
I to by bylo tyle siana na tyle :->

Dezerterze ... dobrze gadasz ... brawo i amen.

Dariusz
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 12 sie 2016

Re: Co będzie z osobami żyjącymi przed Chrystusem?

Post autor: Dariusz » 2016-11-28, 14:09

Jeden tekst Biblii wyjaśnia to dość dobrze:

Mam też nadzieję w Bogu, którą i oni przyjmują, że będzie zmartwychwstanie sprawiedliwych iniesprawiedliwych. (Dzieje Ap.24:15)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”