Zbawienie-od czego?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Zbawienie-od czego?

Post autor: W drodze » 2017-03-08, 10:42

Juz samo stworzenie czlowieka jest jak na razie wielka zagadka.Co prawda Biblia opisuje sam akt stworzenia zarowno wszechswiata jak tez samego czlowieka ,jednakze jak zaczniemy dochodzic na drodze nauki jak to bylo naprawde, to nasuwa sie duzo watpliwosci, zreszta slusznych.
A co z czlowiekiem i jego zbawieniem?
Od czego nas ma zbawic, jezli Sam Stworca jest tym co nas stworzyl?
Czyli musi zreperowac swoj blad podczas stworzenia.
Religie jednak utzymuja teze, ze wiara do zbawienia jest niezbedna.Pytam -wiara w co?
Bo jak na razie, to mamy Wiare,Nadzieje , a Pewnosci brak.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zbawienie-od czego?

Post autor: Andej » 2017-03-08, 14:48

Dość prowokujące pytania.
Ale, chyba, niezbyt skomplikowane. Przynajmniej dla mnei.
W drodze pisze:...
Od czego nas ma zbawic, jezli Sam Stworca jest tym co nas stworzyl?
Czyli musi zreperowac swoj blad podczas stworzenia.
...
Sugerujesz niekompetencje Boga? Wszystko stworzył DOBRE, a na człowieku się potknął?
Nie. Bóg stworzył dzieło doskonale spełniające założenia. Bóg obdarzył człowieka pewnymi swoimi atrybutami: rozumem, wolna wolą i kreatywnością. Bóg nie chciał (gdyby chciał, to tak by zrobił) tworzyć bezmyślnych robotów wykonujących jedynie zaprogramowane czynności. Gdy dziecko wysyłasz na kolonie, to masz pewność co do każdego czynu tegoż? Czy jeśli coś zbroi, to wyłącznie Twoja wina? Dziecko może w dobrej wierze popełnić, nawet poważny, błąd. I nie będzie on winą złego wychowania. Bóg konsekwentnie trwa przy swoim. Dał wolną wolę i dał prawo. Powiedział: wybieraj sam. I człowiek wybiera. Ewa w Raju też wybrała. Do dziś ponosimy tego konsekwencje.
Od czego ma zbawić? Od wiecznych konweniencji naszych wyborów. Naszych złych wyborów. Od tego złego, co nasze postępowanie powoduje.
W drodze pisze:...
Religie jednak utzymuja teze, ze wiara do zbawienia jest niezbedna. ...
Słusznie. Ale nie tylko. Konieczna jest Łaska Boża.
W drodze pisze:...
Religie jednak utzymuja teze, ze wiara do zbawienia jest niezbedna. Pytam -wiara w co?
...
Wiara w Boga i wiara Bogu. Kluczem jest uwierzenie Bogu.
W drodze pisze:...
Bo jak na razie, to mamy Wiare,Nadzieje , a Pewnosci brak.
Mamy też Miłość. A pewności, na szczęście, brak. Bo brak pewności mobilizuje do lepszego życia.
Troszkę podpuszczam. Bo nie wspomniałem o Faustynie. Gdybyś potrafił powiedzieć z całym przekonaniem: JEZU, UFAM TOBIE, to żadnego z powyższych pytań byś nie zadał. Ale czy ktokolwiek z nas potrafi złożyć z całym przekonaniem takie oświadczenie? Niestety, każdy ma wątpliwości. Odpowiedzią na wątpliwości jest BEZMIAR BOŻEGO MIŁOSIERDZIA. I cała w tym nadzieje.

Zadałeś pytanie: Zbawienie - od czego? A ja Ci zadam pytanie: Zbawienie - do czego? Albowiem uważam, że jest ono znacznie ważniejsze. Bóg zbawia mnie od moich słabości. I zbawia mnie do doskonałości w swej obecności.

Jezu, ufam Tobie!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Zbawienie-od czego?

Post autor: Dezerter » 2017-03-08, 22:26

Zbawienie od skutków grzechów. Człowiek w Raju był stworzony do relacji, przebywania, życia z Bogiem. Grzech pierworodny zaburzył tą sielankę, człowiek się zaczął ukrywać, bo grzech nas oddziela od Boga, zrobiła się przepaść, rozłam. Nie mieliśmy Ducha Bożego, który by nas prowadził. Dopiero drugie wcielenie Logosu, a właściwie śmierć Jezusa, zasypało tą przepaść, scaliła rozłam a wniebowstąpienie dało nam Ducha Bożego, w którym na nowo możemy mieć relację, możemy przebywać, żyć z Bogiem na co dzień, dzięki chodzeniu w Duchu Św.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

stokrotka

Re: Zbawienie-od czego?

Post autor: stokrotka » 2017-03-11, 19:28

Biblia naucza, że położyliśmy nadzieję w Bogu żywym, który jest Zbawicielem wszystkich ludzi, a zwłaszcza wierzących? (1 Tym. 4:10). Wynika to z tego, że Bóg jest zbawicielem każdego człowieka, w tym przede wszystkich ludzi wierzących. Pytanie tylko, na czym polega to zbawienie i jaka jest różnica miedzy zbawieniem ?wszystkich? a zbawieniem ?wierzących?.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zbawienie-od czego?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-03-11, 20:42

Od czego nas ma zbawic, jezli Sam Stworca jest tym co nas stworzyl?
Czyli musi zreperowac swoj blad podczas stworzenia.
Ten wniosek byłby słuszny, gdybyśmy byli pozbawionymi w własnej woli zabawkami Boga.
Jesli jednak tworzył istoty o wolnej woli, to ich bunt jest dowodem ich wolności, a nie "błędu Boga".

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Zbawienie-od czego?

Post autor: W drodze » 2018-05-24, 01:23

A kto stworzył ta wolna wole?
Czy nie liczył sie ze skutkami?
Trochę na wyrost.

Magnolia

Re: Zbawienie-od czego?

Post autor: Magnolia » 2018-05-24, 07:44

Prawdę mówiąc po przeczytaniu tych pytań zobaczyłam w wyobraźni domek z lalek i lalki z dzieciństwa. Nie lubiłam takiej zabawy z jednego powodu, lalki nie były samodzielne, trzeba było nimi poruszać, mówić za nie, wymyślać co mają robić, a i tak wszystko było takie... przewidywalne, bo najpierw było w mojej głowie...
Może to był powód, dla którego mamy wolną wolę. ;) ;)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zbawienie-od czego?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-24, 08:19

W drodze pisze: 2018-05-24, 01:23 A kto stworzył ta wolna wole?
Ten, kto całą resztę.
Czy nie liczył sie ze skutkami?
Liczył się. Ale nie chciał mieć automatów, tylko partnerów, których można kochać.
Nie jak roślinki i nie jak biologiczne robociki.
Chciałbyś mieć żonę, która nie miałaby swojej wolnej woli?

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Zbawienie-od czego?

Post autor: W drodze » 2018-05-24, 08:25

A czy nie istniała inna możliwość, bardziej ludzka?bo możliwości miał niczym nieograniczone .Ale prawdopodobnie nie byłoby dzisiaj tych pytań,gdyby bylo inaczej stworzone.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zbawienie-od czego?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-24, 08:40

W drodze pisze: 2018-05-24, 08:25 A czy nie istniała inna możliwość, bardziej ludzka?
To była ludzka możliwość. Najbardziej godna człowieka.
bo możliwości miał niczym nieograniczone .Ale prawdopodobnie nie byłoby dzisiaj tych pytań,gdyby bylo inaczej stworzone.
Pewnie. Automat nie pyta ;)
Nie wierzę, że chciałbys...
Ostatnio zmieniony 2018-05-24, 08:40 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Zbawienie-od czego?

Post autor: W drodze » 2018-05-24, 09:04

Może dla Ciebie tak,ale patrząc na przyrodę,ktora niw ma wolnej woli,ma sie o wiele lepiej.
Jedynie cierpi z powodu człowieka.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zbawienie-od czego?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-24, 09:39

Owszem. Wolałbys tak jak przyroda? Chyba nie, prawda?

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Zbawienie-od czego?

Post autor: W drodze » 2018-05-26, 11:07

A czy my to nie cząstka Przyrody?!
Jedynie obdarzona wyborem ,co bardzo złe wpływa na sama przyrodę. Ale człowiek zginie z planety Ziemi ,a przyroda ocaleje.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zbawienie-od czego?

Post autor: Andej » 2018-05-26, 11:22

Przerażająca wizja "szczęśliwej" rośliny. Nasuwa się obraz człowieka-rośliny. Tylko funkcje biologiczne. Brak kontaktu z otoczeniem. Jedzenie, picie, wydalanie. I to jest szczęśliwe życie?

Bóg poddał człowiekowi całe swoje stworzenie. Dał władzę. Jak rodzic dziecku. Czy jakiś tata chciałby mieć synka-, córeczkę-roślinkę. Bez kontaktu. Bez uścisku, uśmiechu. Straszliwe wyobrażenie szczęścia.

A w świecie roślinnym jak to szczęście wygląda? Symbioza i pasożytnictwo. Równoległy wzrost i zabieranie dostępu do słońca. Walka o wodę wygrywane przez rośliny mające głębokie korzenie. Wichry łamiące silne drzewa i oszczędzające nikłe wiotkie rośliny. Gdze tu sprawiedliwość?


I jak się to ma do tytułu wątku? Roślina i zbawienie? O co tu chodzi?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2024-01-28, 10:57

Ciekawie mówi Strzelczyk o Anzelmie, który wymyślił, że gdy człowiek zgrzeszył - obraził Boga to nie mógł mu "wynagrodzić", bo był za mały. Pozostała więc jedynie kara. Bóg jednak nie chcąc karać człowieka uniżył się wcielając w człowieka, by poprzez swą śmierć w człowieczeństwie odkupić go. Oczywiście nie jest to bez wad, ale ujęcie ciekawe.

Od 16.00 minuty:

Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 23:33 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”