Religia w szkole

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Religia w szkole

Post autor: Andej » 2019-06-24, 09:00

Viridiana pisze: 2019-06-23, 21:24 Ewentualnie może to być też przestrzeń do dyskusji z osobami o innych poglądach.
Ewentualna przestrzeń do dyskusji nie powinna wypierać tego, co jest celem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Religia w szkole

Post autor: Viridiana » 2019-06-24, 09:08

Nie musi wypierać. Jeżeli osoba niewierząca przyjdzie na lekcję religii, to może siedzieć cichutko i po prostu słuchać, albo w razie czego zadać jakieś pytanie (pamiętając o sposobie myślenia osób wierzących).
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Religia w szkole

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-24, 09:16

W gimnazjum, choć już deklarowałam się jako niewierząca, byłam jedyną osobą aktywną. Czasem jedna koleżanka się przyłączyła.
Moi "koledzy" z klasy byli tak bardzo aktywni na lekcji (tylko nie w tę stronę, co trzeba), że ja po prostu brałam sobie krzesełko i siadałam koło księdza, bo inaczej się rozmawiać nie dało.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Religia w szkole

Post autor: Andej » 2019-06-24, 10:23

Mt 7.6 Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały.
Lekcja religii nie powinna zatracać swojego sensu. A jeśli traci, to znaczy, że nie powinno jej być. Albo nie powinna być prowadzona dla profanujących ją.
Jeśli w domy nie ma Boga, to nie ma sensu posyłanie dziecka na religię. Verba docent, exempla trahunt.

Jaki jest sens uczęszczania osoby niewierzącej na religię? Jak nowa jakość powstaje w ten sposób?
Akurat doświadczyłem czegoś analogicznego. Na uczelni technicznej, jak i na innych obowiązkowy był przedmiot Filozofia socjalistyczna. Jako jedyny polemizowałem z prowadzących. Reszta dyskretnie olewała. Nie sądzę, abym zmienił jego myślenie. On mojego nie zmienił. Zostaliśmy na swoich pozycjach. Cóż nam dało to bicie piany?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Religia w szkole

Post autor: Viridiana » 2019-06-24, 10:29

Andej pisze: 2019-06-24, 10:23 Jaki jest sens uczęszczania osoby niewierzącej na religię? Jak nowa jakość powstaje w ten sposób?
Równie dobrze można zapytać: jaki jest cel przebywania osób niewierzących na tym forum? Chcą podyskutować z kimś o innych poglądach, zrozumieć, poznać. Nie widzę nic w tym złego.
Andej pisze: 2019-06-24, 10:23 Nie sądzę, abym zmienił jego myślenie. On mojego nie zmienił. Zostaliśmy na swoich pozycjach. Cóż nam dało to bicie piany?
Czasami zdarza się, że dyskusja nie zmieni stanowiska żadnej ze stron, tak już bywa. Ale też może ona czegoś nauczyć.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Religia w szkole

Post autor: Andej » 2019-06-24, 10:37

To Forunm, tak się składa, jest forum. A nie lekcją religii. To czas i miejsce na naukę religii. To, jak sama nazwa wskazuje, jest forum. Agora. Miejsce dyskusji, rozmowy, wymiany poglądów. Umacniania, wskazywania wątpliwości. Zupełnie inny cel, zadanie i forma.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Religia w szkole

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-24, 11:53

Ja na lekcji robiłam dokładnie to, co tutaj. Zadawałam pytania.
Jestem pewna, że wyniosłam stamtąd więcej, niż cała reszta, a czasem nawet i naszego księdza zmuszałam do całonocnych rozmyślań nad moimi pytaniami.
Zresztą, na religii nie uczy się wiary, tylko O WIERZE.
Trochę głupio by było dawać oceny za to, jak ktoś wierzy, nie?
Jak miałam okazję porozmawiać sobie z buddystą, to też porozmawiałam, chociaż do buddyzmu mi daleko.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Religia w szkole

Post autor: Andej » 2019-06-24, 13:09

To jest kolejny problem: Czy są lekcje religii?
Katecheza pozaszkolna była nauką wiary. Wiedza religijna nie była podawana z dystansem naukowca, ale z wiarą. Ocen nie było.
Nie należy mylić religii z religioznawstwem. Nawet gdy ograniczone do jednej religii.
Jeśli alternatywą dla lekcji religii jest etyka, to znaczy, że w zamyśle zadaniem jest kształtowanie człowieka. Wszak na etyce nie uczą o etyce, tylko etyki.
Oceny z religii są kłopotliwe. Jaki stopień dostałby jakiś święty, który zupełnie nie znał religii jako gałęzi wiedzy, ale doskonale potrafił tę wiedzę wprowadzić w życie? Np. s. Faustyna przepytywana z religii dostałaby kiepską ocenę. A może nawet by ją wyrzucono. O. Dolindo z niejednej lekcji byłby wyrzucony za brak wiedzy. Religia to nie wiedza, choć wiedza się przydaje. Osobiście uważam, że naśladowanie Jezusa jest o wiele ważniejsze od zgłębiania i posiadania wiedzy religijnej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Religia w szkole

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-24, 14:28

Moim zdaniem powinno się usunąć ocenę z religii. Wtedy też połowa osób by odpadła (zostaliby tylko ci, którym rodzice każą i 1-2 osoby szczerze wierzące).
Nie wiem w jaki sposób widzisz naukę wiary.
Moim zdaniem tego się nauczyć nie da. W tej lekcji chodzi bardziej o poznawanie swojej wiary z żeby wierzyć mądrze.
W moim przypadku było to poznawanie nie mojej wiary, żeby zrozumieć inny punkt widzenia.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Religia w szkole

Post autor: Andej » 2019-06-24, 21:23

ToTylkoJa pisze: 2019-06-24, 14:28 ... Nie wiem w jaki sposób widzisz naukę wiary.
Moim zdaniem tego się nauczyć nie da. ...
Da się. Pisałem już: Verba docent, exempla trahunt.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Religia w szkole

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-24, 21:45

Więc w jaki sposób Ty widzisz lekcje religii? Jak, według Ciebie powinny się odbywać?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Religia w szkole

Post autor: Andej » 2019-06-25, 09:24

Jeśli chodzi o treść, to dzisiejsza Ewangelia sugeruje rozwiązanie.
Jeśli chodzi o formę, to nie wymyślę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Religia w szkole

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-25, 13:05

Właśnie chodzi o formę. Jak inaczej wyobrażasz sobie takie lekcje. Ja nie jestem w stanie tego wymyśleć również.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Religia w szkole

Post autor: Andej » 2019-06-27, 16:48

X_o pisze: 2019-06-27, 16:04... Kilka razy zadano bardzo trudne pytania, na które proboszcz nie próbował odpowiedzieć, a po prostu zbywał pytającego śmiechem, co jednoznacznie dawało do zrozumienia, że nie ma sensu zadawać pytań odnośnie wiary. ...
Mój katecheta dzielił lekcje na trzy części. Katecheza, filmiki, pytania.
Katecheza - realizował program.
Filmiki - zupełnie nie związane z religią. Kreskówki, Harlem Grlobetrotters, F1, ...
Pytania - co jakiś czas można było zadawać anonimowe pytania na kartkach. Leżały w kartoniku. CO jakiś czas losowo wybierał pytanie, czytał głośno i odpowiadał. Ta część wzbudzała największe zainteresowanie. Pytanie nie musiały dotyczyć wiary, czy religii. Nie było żadnych ograniczeń w tematyce tychże.
Ksiądz ten zwał się Józef Gniewniak. Istnieje w internetach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Religia w szkole

Post autor: Viridiana » 2019-06-29, 10:56

Andej pisze: 2019-06-24, 21:23
ToTylkoJa pisze: 2019-06-24, 14:28 ... Nie wiem w jaki sposób widzisz naukę wiary.
Moim zdaniem tego się nauczyć nie da. ...
Da się. Pisałem już: Verba docent, exempla trahunt.
Jeśli przykład przyciąga, może przyciągać i niewierzących.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ