Dusza wyjaśnienie

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Magnolia

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Magnolia » 2020-01-27, 08:03

Eden. Nie rozbawiaj mnie. Ja właśnie mówię o treści zawartej w Słowie objawionym. A ty się czepiasz słówek

Jeśli nie mamy duszy nieśmiertelnej to nie ma tez nieba , zbawienia i niczego poza tym życiem jakie znamy. Logika. Całą Biblię trzeba czytać a nie jedno zdanie literalnie.

Eden

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Eden » 2020-01-27, 08:53

Magnolia pisze: 2020-01-27, 08:03 Ja właśnie mówię o treści zawartej w Słowie objawionym. A ty się czepiasz słówek
Tu naprawdę nie chodzi o słówka, ale o POJĘCIA, o TERMINY, o SENS tego, co przekazuje dany tekst.
Jest różnica między sensem tekstu, że Bóg dał duszę, a tym, że dał ducha... albo, że człowiek stał się duszą, a tym, że dostał duszę...
Jeśli nie widzisz (nie chcesz widzieć?) różnicy, to nie porozumiemy się, ale wiedz, że nie ma w Biblii ani raz połączenia słowa "dusza" ze słowem "nieśmiertelna".
Biblia jasno pokazuje, że tylko, TYLKO Bóg jest nieśmiertelny (chcesz wersety, to Ci podam niżej)! Rozumienie tego to nie "zabawa w słówka", ale po prostu rozumienie sensu przesłania...
Magnolia pisze: 2020-01-27, 08:03 Jeśli nie mamy duszy nieśmiertelnej to nie ma tez nieba , zbawienia i niczego poza tym życiem jakie znamy. Logika.
Złe wnioski wyciągasz! Niebo jest dla zbawionych, a zbawieni otrzymają przecież dar życia wiecznego, więc żyć będą wiecznie, ale nie dlatego, że są nieśmiertelni z natury (bo nie są!!!), ale dlatego, że mają dar życia wiecznego. Logika :)
Magnolia pisze: 2020-01-27, 08:03 Całą Biblię trzeba czytać a nie jedno zdanie literalnie.
Jasne. Dlatego tak czytaj, aby wyczytać, że tylko Bóg jest z natury nieśmiertelny; ludzie nie są z natury nieśmiertelni :!:
Oto wersety stosowne:
  • 1Tm 1:17 bw "A królowi wieków, nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, jedynemu Bogu, niechaj będzie cześć i chwała na wieki wieków. Amen."
    1Tm 6:16 bw "Jedyny, który ma nieśmiertelność, który mieszka w światłości nie dostępnej, którego nikt z ludzi nie widział i widzieć nie może; jemu niech będzie cześć i moc wieczna. Amen."
Rozważ, proszę ten werset:
  • Rz 2:7 bw "Tym, którzy przez trwanie w dobrym uczynku dążą do chwały i czci, i nieśmiertelności, da żywot wieczny;"
Pomyśl: Po co ktoś ma dążyć do nieśmiertelności, skoro ponoć ma ją już w swej naturze od zawsze?! Pomyśl...

Magnolia

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Magnolia » 2020-01-27, 09:24

Dusza ludzka

KKK 363 Pojęcie dusza często oznacza w Piśmie świętym życie ludzkie (Por. Mt 16, 25-26; J 15, 13. lub całą osobę ludzką (Por. Dz 2, 41). Oznacza także to wszystko, co w człowieku jest najbardziej wewnętrzne (Por. Mt 26, 38; J 12, 27) i najwartościowsze (Por. Mt 10, 28; 2 Mch 6, 30): to, co sprawia, że człowiek jest w sposób najbardziej szczególny obrazem Boga: "dusza" oznacza zasadę duchową w człowieku.

KKK 365 Jedność ciała i duszy jest tak głęboka, że można uważać duszę za "formę" ciała (Por. Sobór w Vienne (1312): DS 902); oznacza to, że dzięki duszy duchowej ciało utworzone z materii jest ciałem żywym i ludzkim; duch i materia w człowieku nie są dwiema połączonymi naturami, ale ich zjednoczenie tworzy jedną naturę.

KKK 366 Kościół naucza, że każda dusza duchowa jest bezpośrednio stworzona przez Boga (Por. Pius XII, enc. Humani generis: DS 3896; Paweł VI, Wyznanie wiarv Ludu Bożego, 8) nie jest ona "produktem" rodziców – i jest nieśmiertelna (Por. Sobór Laterański V (1513): DS 1440) nie ginie więc po jej oddzieleniu się od ciała w chwili śmierci i połączy się na nowo z ciałem w chwili ostatecznego zmartwychwstania.

Katechizm Kościoła Katolickiego


— Duchowa dusza jest też duchem

Duchem nazywa się istotę niematerialną, odrębną, obdarzoną rozumem i wolną wolą, np. Boga, anioła. Dusza ludzka jest równocześnie duszą i duchem, dlatego nazywa się ją duszą duchową. Jest ona duszą – ponieważ potrafi ożywiać ciało. Jest też duchem, gdyż odznacza się wszystkimi cechami ducha. Jest więc ona, jak każdy duch, rozumna, wolna i nie może ze swej natury stanowić części jakiegoś innego bytu. Potrafi też istnieć nawet po całkowitym zamarciu ciała, z którym za życia ziemskiego była złączona.

Dusza jest nieśmiertelna, czyli nie można jej zabić (por. Mt 10,28). Chociaż za życia człowieka ciało i dusza stanowią bardzo ścisłą jedność, to jednak — jak wierzy Kościół — w chwili śmierci dusza nie ulega unicestwieniu, chociaż rozpada się ciało. Nasze ludzkie „ja”, świadome i wolne, istnieje nadal na zawsze. Dusza żyje bez ciała, jak stwierdza to św. Jan: "A gdy otworzył pieczęć piątą, ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, jakie mieli." (Ap 6,9)


https://www.teologia.pl/m_k/zag03-03.htm#2

Eden ja zaczynam sie martwić o Ciebie, bo chyba imperatyw udowadniania nam że się mylimy przysłania Ci logikę i istotę chrześcijaństwa... strzelasz sobie samobója! Jak możesz nazywać sie chrześcijaninem i nie wierzyć w nieśmiertelność duszy?!

Biserica Dumnezeu

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-27, 09:51

Bo zajmujemy sie ideologia. Juz Jezus nam ( i faryzeuszom )pokazal, ze zajomosc cytatow z Biblii wcale nie oznacza znajomosci Slowa Bozego.

Magnolia

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Magnolia » 2020-01-27, 10:12

Bóg przy każdym poczęciu daje człowiekowi dusze nieśmiertelną. A dlatego było potrzebne odkupienie bo gdy Adam zgrzeszył to wprowadził na świat śmierć i w skrócie żylibyśmy wieczność w rozdzieleniu od Boga.
Jak nie rozumiesz sensu historii zbawienia to nie czytasz Biblii ze zrozumieniem. Marnujesz czas Ci dany od Boga.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4614 times
Kontakt:

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-27, 11:03

Magnolia pisze: 2020-01-26, 21:35 Naprawdę nie szkoda Wam życia na takie dyskusje, których może nie uda się wcale rozstrzygnąć, za to zapominacie w nich o uwielbieniu Boga za dzieło stworzenia....?
Rzeczywiście, szkoda.
Zwłaszcza że przychodzą kolejni przedstawiciele dopiero co założonych wyznań z tymi samymi "rewelacjami".
Mamy juz watek o duszy, nie ma sensu każdemu kolejnemu wymyślaczowi tłumaczyć na nowo.

Obrazek

Eden

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Eden » 2020-01-27, 11:28

Magnolia pisze: 2020-01-27, 09:24 Dusza jest nieśmiertelna, czyli nie można jej zabić (por. Mt 10,28).
Magnolio, jak rozumiesz to?:
  • Mt 10:28 bt5
    (28) Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle.
Jak rozumiesz słowo "zatracić"? Czy ono pasuje do niemożności zabicia duszy?!

Magnolia

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Magnolia » 2020-01-27, 11:30

Eden przeczytaj co zacytowałes. Przecież Słowo Boże nie kłamie i nie może sobie przeczyć. Duszy zabić nie można.
W piekle może ona ulec potępieniu czyli zatraceniu.

Eden

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Eden » 2020-01-27, 11:36

Magnolia pisze: 2020-01-27, 11:30 Eden przeczytaj co zacytowałes. Przecież Słowo Boże nie kłamie i nie może sobie przeczyć. Duszy zabić nie można.
W piekle może ona ulec potępieniu czyli zatraceniu.
Naginasz pod swoją wiarę. Jezus mówi,że ludzie zabić duszy nie mogą, ale Bóg może ją ZATRACIĆ.
A czy coś zatracone jeszcze istnieje? To słowo w grece znaczy dosłownie: zniszczyć. Czy coś zniszczone dalej funkcjonuje? Czy jak zniszczysz talerz (bo go rozbiłaś w czasie domowej kłótni), to masz dalej talerz?!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4614 times
Kontakt:

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-27, 11:43

Obowiązuje tu trzymanie się tematu - a nie zjeżdżanie przy każdej okazji na inne wątki, które już na forum istnieją, a które różne pomysły różnych nowych wyznań omawiają.

Posty dotyczące duszy przeniesione do odpowiedniego wątku, dziękuję Marku za przypomnienie o Jego istnieniu. Magnolia
Ostatnio zmieniony 2020-01-27, 12:33 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.

Eden

Re: Dusza wyjaśnienie

Post autor: Eden » 2020-01-27, 12:15

@Magnolia - Wiesz echem czego jest zdanie, że dusza jest nieśmiertelna (choć w Biblii nie ma ani razu takiego zwrotu)?
To echo tego kłamstwa:
  • Rdz 3:4 bt5
    (4) Wtedy rzekł wąż do niewiasty: Na pewno nie umrzecie!
Najpierw szatan oszukał ludzi, że nie umrą, a jak pomarli, to wpoił im do głów (bo z Biblii tego nie wziął), że mają nieśmiertelną duszę, zatem tak naprawdę to nie umierają...
Komu wierzysz, Magnolio?! Zastanów się...

Magnolia

Re: Dusza wyjaśnienie

Post autor: Magnolia » 2020-01-27, 12:39

Eden idąc Twoją logiką myli się cały Kościół, cała Tradycja i całe chrześcijaństwo .... Na pewno uważasz ze Twój kierunek myślenia jest dobry?

Bo ja wiem że Ufam Kościołowi i temu że strzeże depozytu Objawienia, wierzę Tradycji Kościoła i świętym.
A przede wszystkim wierze w Miłość Boga Ojca, który posłał nam Syna Bożego by nas odkupił z grzechu i pokonał śmierć.

Ja nie wiem czy to kwestia Twoich interpretacji czy Twojej wspólnoty, ale przejrzyj na oczy, ze to co głosisz to już poważne herezje, które uderzają w chrześcijaństwo i jego istotę. Brakuje w tym logiki.

Eden

Re: Dusza wyjaśnienie

Post autor: Eden » 2020-01-27, 13:25

Magnolia pisze: 2020-01-27, 12:39 Brakuje w tym logiki.
Zatem, proszę, wykaż mi - z Biblią w ręku - że dusza jest nieśmiertelna, a kłamstwo szatana, że ludzie nie umrą, jest nieprawdziwe, skoro właśnie głosisz, że ludzie nie umierają... To u Ciebie brak logiki... :(

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Andej » 2020-01-27, 13:26

Eden pisze: 2020-01-27, 11:28 ... Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle.[/list][/Biblia]J ...
Jeśli nie wierzysz w piekło, to tłumaczenia wszelkie na nic. Wyjaśnić bardzo łatwo, ale wyłącznie komuś, kto wierzy w wieczne potępienie. Skoro zadajesz takie pytanie, to znaczy, że nie wierzysz w istnienie piekła. A zatem, kwestionujesz Biblię. Zadajesz jej kłam.

Jestem przerażony. Do tej pory uznawałem, że jesteś wierzący. Że, podobnie ja my, szukasz szczerze Boga. A tymczasem, napoierw kwestionujesz słowa Jezusa, a teraz Biblię. Zupełnie nie rozumiem tej odmiany.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Dusza wyjaśnienie

Post autor: Magnolia » 2020-01-27, 13:32

Ja niestety także to obserwuje. Edenie ochłoń trochę i zdystansuj się. Bo idziesz w zaparte i w herezje niegodne chrześcijanina.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”