Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Andrzej94
Przybysz
Przybysz
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2020
Has thanked: 4 times

Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Post autor: Andrzej94 » 2020-07-25, 16:35

Szanowni Forumowicze,
od więcej niż półtorej roku jestem małżonkiem i odkrywam co oznacza wspólne życie.
Wraz z upływem czasu zacząłem zadawać sobie pytanie o styl związku, w którym się znajduje.
Po upływie pól roku od zawarcia małżeństwa, zainteresowałem się modelem związku, który można określić jako FLR (Female Led Relationship).
FLR Polega na tym, że w związku kobieta pełni rolę liderki, królowej, sprawuje władzę i podejmuje ostateczne decyzje.
Ona decyduje o czasie wolnym, finansach, planach na przyszłość itd.
Mężczyzna zaś służy jej, jest uległy, spełnia jej życzenia i polecenia.
Jest on aktywny, pracuje nad sobą i wychodzi z inicjatywą, jednak musi on pamiętać, że ostatecznie szefową jest Żona.

Po upływie jakiegoś czasu (początkowo nieco skrępowany) zaproponowałem Żonie taki układ.
Zgodziła się (początkowo będąc sceptyczna).
Po roku mogę powiedzieć, że odkryła swój przywódcze predyspozycje i jest niekwestionowaną liderką w naszym związku.
Ja natomiast mogę stwierdzić, że życie z władczą i pewną siebie Kobietą jest spełnieniem moich (najskrytszych) marzeń.
Paradoksalnie, gdy Żona pokazuje mi, że jestem Jej podkomendnym, czuje się gotowy by zmieniać dla Niej świat i pracować nad sobą.
Zapoznając się z treścią wypowiedzi innych osób tworzących taki model związku można wywnioskować, że osoby te czerpią ogromną satysfakcję z takiego układu.
Teraz czas na pytanie – w kręgach chrześcijańskich słyszy się, że to mężczyzna powinien być liderem, prowadzić rodzinę, zarządzać domem itd.
Jak to jest? Czy związek FLR jest możliwy dla praktykującego chrześcijanina, czy chrześcijański mężczyzna ma być tym liderem, przewodnikiem … czy może jednak być sługą i podnóżkiem swojej Żony?

Dominik

Re: Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Post autor: Dominik » 2020-07-25, 16:46

Nie wiem co na to Biblia, ale skoro pracujesz, utrzymujesz dom i Ci taka relacja pasuje to dlaczego nie.

Andrzej94
Przybysz
Przybysz
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2020
Has thanked: 4 times

Re: Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Post autor: Andrzej94 » 2020-07-25, 17:03

Ta kwestia jest podnoszona przez amerykańskich katolików, którzy zastanawiają sie na tym zagadnieniem.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Post autor: Albertus » 2020-07-25, 17:46

Dominik pisze: 2020-07-25, 16:46 Nie wiem co na to Biblia,
Biblia to raczej że to nie tak ma być...

Chociaż, niektórzy mówią, że akurat w Polsce to właściwie taki układ w praktyce jest w zasadzie powszechnym zjawiskiem ;)

A tak poważnie - to czy taki układ( poza tym że jest raczej niezgodny z Biblią i tradycją chrześcijańską) tylko pozornie wywyższa kobietę a na dłuższą metę nie jest dla niej niekorzystny i obciążający?
Chętnie poczytam ewentualne wypowiedzi na ten temat ze strony forumowej płci pięknej

Dodano po 6 minutach 41 sekundach:
Andrzej94 pisze: 2020-07-25, 17:03 Ta kwestia jest podnoszona przez amerykańskich katolików, którzy zastanawiają sie na tym zagadnieniem.
Amerykanie lubią przeginać, od jednej skrajności w drugą...
Ostatnio zmieniony 2020-07-25, 17:40 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Andrzej94
Przybysz
Przybysz
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2020
Has thanked: 4 times

Re: Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Post autor: Andrzej94 » 2020-07-25, 18:41

Mam tu na mysli uklad, w ktorym mezczyzna nie wywyzsza kobiety pozornie, ale w szczery sposob upatruje w niej krolowa. No wlasnie, czy to any na pewnie stoi w niezgodzie z chrzescijanstwem? Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2020-07-25, 18:42 przez Andrzej94, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19038
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-07-25, 18:44

Nie bardzo rozumiem w jakich sprawach w praktyce musi ktokolwiek w małżeństwie "rządzić". Przez niemal 30 lat małżeństwa miałem taką sytuację raz.

Andrzej94
Przybysz
Przybysz
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2020
Has thanked: 4 times

Re: Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Post autor: Andrzej94 » 2020-07-25, 19:23

Postaram się ująć tę kwestię inaczej. Niektórzy mężczyzni pragną slużyć kobiecie. Być jej podnożkiem, spełniać zachcianki. Pociągają ich kobiety, które sprawują władzę w związku. Związek typu FLR wydaje się być dobrą alternatywą. Dla mnie to było odkrycie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13790
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Post autor: sądzony » 2020-07-25, 20:53

Jeżeli chrześcijanin ma prawdziwą relację z Bogiem, wypełnia go radość, spokój, szczęście, równowaga,
i jest w stanie dzielić się tą Miłością z innymi (np z żoną).

Moim zdaniem to nie do końca jest tak,
że masz przestrzegać prawa, a w nagrodę Bóg będzie Ci łaskawy,
a
gdy stworzysz relację z Bogiem, pozwolisz Mu się kochać, grzech od Ciebie "odpadnie".

Jeżeli czujesz, że Twoja relacja z Bogiem na tym nie cierpi, ja nie widzę problemu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Post autor: Albertus » 2020-07-25, 21:14

Biblia jasno nam podaje jaka powinna być zasada w relacjach miedzy mężem a zoną:

Ef5: 22 Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, 23 bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus - Głową Kościoła: On - Zbawca Ciała. 24 Lecz jak Kościół poddany jest Chrystusowi, tak i żony mężom - we wszystkim. 25 Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie,

Oczywiście to jest ideał który w życiu trudno osiągnąć bo dla obu stron jest to bardzo trudne, ale do tego chrześcijańskie małżeństwa powinny dążyć.
Ostatnio zmieniony 2020-07-25, 21:17 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13790
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Post autor: sądzony » 2020-07-25, 22:08

Albertus pisze: 2020-07-25, 21:14 Biblia jasno nam podaje jaka powinna być zasada w relacjach miedzy mężem a zoną:

Ef5: 22 Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, 23 bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus - Głową Kościoła: On - Zbawca Ciała. 24 Lecz jak Kościół poddany jest Chrystusowi, tak i żony mężom - we wszystkim. 25 Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie,

Oczywiście to jest ideał który w życiu trudno osiągnąć bo dla obu stron jest to bardzo trudne, ale do tego chrześcijańskie małżeństwa powinny dążyć.
Fakt, że staram się być poddany Bogu (choć mi to nie wychodzi)
oznacza, że pragnę godzić w jedno swoją i Jego wolę
co jest niczym innym jak miłością.

Gdyby brać te słowa bez Ducha to w grzechu żyłyby wszystkie małżeństwa gdzie dominuje równość.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Post autor: Albertus » 2020-07-25, 22:31

sądzony pisze: 2020-07-25, 22:08
Albertus pisze: 2020-07-25, 21:14 Biblia jasno nam podaje jaka powinna być zasada w relacjach miedzy mężem a zoną:

Ef5: 22 Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, 23 bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus - Głową Kościoła: On - Zbawca Ciała. 24 Lecz jak Kościół poddany jest Chrystusowi, tak i żony mężom - we wszystkim. 25 Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie,

Oczywiście to jest ideał który w życiu trudno osiągnąć bo dla obu stron jest to bardzo trudne, ale do tego chrześcijańskie małżeństwa powinny dążyć.
Fakt, że staram się być poddany Bogu (choć mi to nie wychodzi)
oznacza, że pragnę godzić w jedno swoją i Jego wolę
co jest niczym innym jak miłością.

Gdyby brać te słowa bez Ducha to w grzechu żyłyby wszystkie małżeństwa gdzie dominuje równość.
Wydaje mi się że nie powinniśmy tego rozpatrywać w kategoriach grzechu.

Czasem bywają tacy mężowie że kobieta, chce czy nie chce to musi podejmować decyzje i pełnić role wiodącą w małżeństwie i nie jest to oczywiście żaden grzech z jej strony.

Sądzę że powinniśmy na to patrzeć tak że Bóg w swoim Słowie pokazuje nam jakie relacje w małżeństwie są najlepsze i dla żony i dla męża.

Równość, jeśli jest w ogóle możliwa to może i dobra sprawa ale na pewno w świetle Słowa Bożego nie jest rzeczą dobrą dominacja żony w małżeństwie. I nie tylko nie jest dobra dla mężczyzny ale i dla kobiety.
Ostatnio zmieniony 2020-07-25, 22:33 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Króliczek

Re: Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Post autor: Króliczek » 2020-07-25, 23:03

Dla każdego męża żona jest, powinna być królową i już.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Post autor: Albertus » 2020-07-25, 23:20

Króliczek pisze: 2020-07-25, 23:03 Dla każdego męża żona jest, powinna być królową i już.
A mąż jej podnóżkiem?

Andrzej94
Przybysz
Przybysz
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2020
Has thanked: 4 times

Re: Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Post autor: Andrzej94 » 2020-07-26, 00:58

Myślę, że w przypadku wielu mężczyzn wlaśnie tak. Nie oszukujmy się. Wielu fantazjuje o władczych kobietach, ktore trzymają mężczyznę pod obcasem. Wielu mężczyzn skrycie marzy o zostaniu niewolnikiem kobiety. Oglądają filmy o takiej tematyce mając z tym duzy problem zamiast zaproponować swojej żonie zostanie jej niewolnikiem.

Króliczek

Re: Model związku, w którym rzadzi kobieta - tak, czy nie?

Post autor: Króliczek » 2020-07-26, 07:15

Albertus pisze: 2020-07-25, 23:20
Króliczek pisze: 2020-07-25, 23:03 Dla każdego męża żona jest, powinna być królową i już.
A mąż jej podnóżkiem?
Nie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”