Obowiązek przekazywania życia

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Obowiązek przekazywania życia

Post autor: Dzik » 2020-09-30, 22:16

Na wstępie mówię że jest to z czystej ciekawości. Nie raz słyszałem że biorąc ślub kościelny jest obowiązek przekazania życia i posiadania conajmniej jednego dziecka a zwalnia bezpłodność albo jeśli jedno z małżonków miało by HIV to są zwolnieni że choć w Kościele dopuszczalne jest celowe nieuprawianie seksu w dni płodne żeby nie było dziecka to jednak jedno dziecko musi być. A co jeśli jedno z rodziców ma jakąś chorobę psychiczną np schizofrenie aspergera 2u biegónówke albo ADHD albo coś jeszcze innego podobnego do tych chorób które wymieniłem to czy w takim przypadku też jest obowiązek przekazania życia bo przecież ryzyko że dziecko też będzie chore jest na bardzo wysokim poziomie bo może odziedziczyć chorobę po rodzicu

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Obowiązek przekazywania życia

Post autor: Dezerter » 2020-10-01, 00:07

Osoby chore psychicznie są zasadniczo niezdolne do zawarcia maleństwa, trzeba mieć dojrzałą i zdrową osobowość, ale nie podejmuję się ocenić gdzie jest granica - poszukaj pewnie są opisane przeciwwskazania do zawarcia ważnego małżeństwa kościelnego.
Jest wiele - coraz więcej małżeństw bezpłodnych więc nie ma obowiązku 1 dziecka - skąd to wziąłeś?
Jedyne co masz w obowiązku to być otwarty na płodność, czyli dać Bogu i sobie szansę na zaistnienie podczas współżycia nowego życia.
Zapewniam cie Dziku, że jest to bardzo przyjemny i zaszczytny obowiązek ;)
Ostatnio zmieniony 2020-10-01, 00:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

apostata

Re: Obowiązek przekazywania życia

Post autor: apostata » 2020-10-01, 07:54

A co jeśli ktoś z powodu dbałości o środowisko naturalne decyduje się nie mieć dzieci?

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Obowiązek przekazywania życia

Post autor: Dzik » 2020-10-01, 08:08

Dezerter pisze: 2020-10-01, 00:07 Osoby chore psychicznie są zasadniczo niezdolne do zawarcia maleństwa, trzeba mieć dojrzałą i zdrową osobowość, ale nie podejmuję się ocenić gdzie jest granica - poszukaj pewnie są opisane przeciwwskazania do zawarcia ważnego małżeństwa kościelnego.
Jest wiele - coraz więcej małżeństw bezpłodnych więc nie ma obowiązku 1 dziecka - skąd to wziąłeś?
Jedyne co masz w obowiązku to być otwarty na płodność, czyli dać Bogu i sobie szansę na zaistnienie podczas współżycia nowego życia.
Zapewniam cie Dziku, że jest to bardzo przyjemny i zaszczytny obowiązek ;)
że przyjemny to wiem tyle że jak się tych dzieci narobi za dużo to później trzeba do Niemiec więc przez to lepiej w dni płodne nie uprawiać seksu i zdecydować się na jedno dziecko bo jak więcej to więcej trzeba pracować dopiero wtedy jak wybuduje się dom żeby nie ciaśnić sie długo z rodzicami albo teściami

A co do zdolności zawarcia małżeństwa choroby które wymieniłem nie są aż tak ciężkie poza schizofrenią bo to zależy od nasilenia zwidy są tylko w najcięższej odmianie tej choroby

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 79 times
Been thanked: 47 times

Re: Obowiązek przekazywania życia

Post autor: Arletta Bolesta » 2020-10-01, 08:57

Warto przytoczyć słowo o tzw. ukierunkowaniu małżeństwa na potomstwo. Jednak brak jego (np. małżeństwa Osób w podeszłym wieku) nie czyni natychmiast związku nieważnym.
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Obowiązek przekazywania życia

Post autor: Andej » 2020-10-01, 09:09

Dzik pisze: 2020-09-30, 22:16 Nie raz słyszałem że biorąc ślub kościelny jest obowiązek przekazania życia i posiadania conajmniej jednego dziecka
A ja nigdy nie słyszałem o takim obowiązku. Pierwszy raz w niniejszym poście. Jest takie sformułowanie (przekazywanie życia) w Humanae Vitae, ale w przysiędze małżeńskiej tego nie ma. Nie przypominam sobie zupełnie, czy gdzieś natrafiłem na obowiązek posiadania co najmniej jednego dziecka.
W przysiędze małżeńskiej nie ma takiego zobowiązania. Także w Katechizmie nie znalazłem takiego zobowiązania.

Zatem, gdzie słyszałeś o takim wymogu? Być może jestem nieuświadomiony. Jeśli tak, to z chęcią poznam oficjalne stanowisko Kościoła na ten temat.
Ostatnio zmieniony 2020-10-01, 09:09 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Obowiązek przekazywania życia

Post autor: Tek de Cart » 2020-10-01, 12:36

w liturgii ślubu jest pytanie "czy chcecie przyjąć i po katolicku wychować potomstwo którym Was Bóg obdarzy?"

tylko odpowiedź twierdząca pozwala na kontynuowanie - czyli ostatecznie na zawarcie małżeństwa.

Nie ma tu ani ilości, ani obowiązku przekazania życia. Jest za to zgoda na to że to Bóg jest dawcą życia, a my Jego współpracownikami. Pierwszy nakaz w Piśmie Świętym to "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się" => i nie został on nigdzie odwołany, wręcz przeciwnie jest powtórzony po potopie, a i patrząc całościowo zawsze płodność i dzieci są przedstawiane jako BŁOGOSŁAWIEŃSTWO - czyli coś bardzo dobrego.

Stąd też czymś złym jest zarówno niszczenie płodności (stanu zdrowia organizmu) jak i celowe wykluczenie potomstwa.
Czyli odpowiadając na pytanie @apostata - obowiązek dbałości o środowisko naturalne powoduje że chcemy mieć dzieci - aby rodzili się nowi geniusze, którzy opracują nowe źródła energii, zaczną eksplorować kosmos (choćby Księżyc) itd. :)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Obowiązek przekazywania życia

Post autor: Dezerter » 2020-10-01, 20:25

apostata pisze: 2020-10-01, 07:54 A co jeśli ktoś z powodu dbałości o środowisko naturalne decyduje się nie mieć dzieci?
=)) więc życie jest nieekologiczne :p
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Obowiązek przekazywania życia

Post autor: Andej » 2020-10-01, 21:58

Dezerter pisze: 2020-10-01, 20:25 więc życie jest nieekologiczne
I to bardzo. Czy zdajesz sobie sprawę, jak wielki ilości CO2 wydzielają organizmy żywe? Gdyby ich nie było, to "byłby raj' na ziemi.
Nie byłoby dziur ozonowych, wypadków, wojen, ani nawet pożerania jednych zwierząt przez inne. Sielanka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Obowiązek przekazywania życia

Post autor: sądzony » 2020-10-01, 21:59

Andej pisze: 2020-10-01, 09:09
Dzik pisze: 2020-09-30, 22:16 Nie raz słyszałem że biorąc ślub kościelny jest obowiązek przekazania życia i posiadania conajmniej jednego dziecka
A ja nigdy nie słyszałem o takim obowiązku. Pierwszy raz w niniejszym poście. Jest takie sformułowanie (przekazywanie życia) w Humanae Vitae, ale w przysiędze małżeńskiej tego nie ma. Nie przypominam sobie zupełnie, czy gdzieś natrafiłem na obowiązek posiadania co najmniej jednego dziecka.
W przysiędze małżeńskiej nie ma takiego zobowiązania. Także w Katechizmie nie znalazłem takiego zobowiązania.

Zatem, gdzie słyszałeś o takim wymogu? Być może jestem nieuświadomiony. Jeśli tak, to z chęcią poznam oficjalne stanowisko Kościoła na ten temat.
Tydzień temu byłem na pierwszych z siedmiu dwugodzinnych części kursu przedmałżeńskiego.
Proboszcz o tym mówił.
Ponieważ małżeństwo jest dalszym etapem tworzenia świata zapoczątkowanym przez Boga
najważniejszym celem małżeństwa jest posiadanie potomstwa.
Nie wspominał jednak nic o przymusie.
Zapamiętałem bo jedynie to było ciekawe.
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Obowiązek przekazywania życia

Post autor: Andej » 2020-10-01, 22:06

Małżeństwo jest stworzeniem sytuacji sprzyjającej prokreacji. I obowiązkiem jest otwarcie na ew. potomstwo. Zwykle jest też pragnieniem małżonków. A czasem nawet głównym powodem zawarcia małżeństwa. Ale nie ma żadnych rygorów. Co zostało tu już opisane.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Obowiązek przekazywania życia

Post autor: Dezerter » 2020-10-01, 22:15

Andeju - jak zieloniekolodzy podłapią twoje hasła, to będą cię na sztandarach nosić i co wówczas zrobisz, będziesz udowadniał, że nie jesteś wielbłądem?

Dziku, może proboszcz dopowie późnej, ale najważniejszym celem małżeństwa jest uszczęśliwić drugą połówkę, czyli min doprowadzić do zbawienia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Obowiązek przekazywania życia

Post autor: sądzony » 2020-10-01, 22:17

Andej pisze: 2020-10-01, 22:06 Małżeństwo jest stworzeniem sytuacji sprzyjającej prokreacji. I obowiązkiem jest otwarcie na ew. potomstwo. Zwykle jest też pragnieniem małżonków. A czasem nawet głównym powodem zawarcia małżeństwa. Ale nie ma żadnych rygorów. Co zostało tu już opisane.
Rozumiem. Ale nigdy o tym nie słyszałeś więc piszę, że ja słyszałem.

Dodano po 53 sekundach:
Dezerter pisze: 2020-10-01, 22:15 Andeju - jak zieloniekolodzy podłapią twoje hasła, to będą cię na sztandarach nosić i co wówczas zrobisz, będziesz udowadniał, że nie jesteś wielbłądem?

Dziku, może proboszcz dopowie późnej, ale najważniejszym celem małżeństwa jest uszczęśliwić drugą połówkę, czyli min doprowadzić do zbawienia
Chyba sądzony?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Obowiązek przekazywania życia

Post autor: Andej » 2020-10-01, 22:24

sądzony pisze: 2020-10-01, 22:17 Rozumiem. Ale nigdy o tym nie słyszałeś więc piszę, że ja słyszałem.
W dalszym ciągu nie słyszałem. Przecież wyjaśniłem to. Ksiądz powiedział dokładnie to, co m.in. ja wyjaśniałem. Nie ma obowiązku posiadania co najmniej jednego dziecka. Wszyscy odpowiadający napisali to samo co ja, jeno innymi słowami.

I słyszeć nie mogli, bo nikt, włącznie z księdzem, którego wypowiedź przytaczasz, nie głosił takiego twierdzenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Obowiązek przekazywania życia

Post autor: sądzony » 2020-10-01, 22:31

Andej pisze: 2020-10-01, 22:24
sądzony pisze: 2020-10-01, 22:17 Rozumiem. Ale nigdy o tym nie słyszałeś więc piszę, że ja słyszałem.
W dalszym ciągu nie słyszałem. Przecież wyjaśniłem to. Ksiądz powiedział dokładnie to, co m.in. ja wyjaśniałem. Nie ma obowiązku posiadania co najmniej jednego dziecka. Wszyscy odpowiadający napisali to samo co ja, jeno innymi słowami.

I słyszeć nie mogli, bo nikt, włącznie z księdzem, którego wypowiedź przytaczasz, nie głosił takiego twierdzenia.
Ok. Zgadza się tak tego nie powiedział, ale odniosłem wrażenie, że o to mu chodziło.
Może dlatego, że wcześniej zasugerował, że kiedyś było łatwiej,
bo można było bezkarnie stosować wobec dzieci przemoc w szkole.
Oczywiście nie powiedział tego dosłownie więc pewnie mi się coś ubzdurało.
Ale to już moje indywidualne odczucie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”