Planowanie rodziny w czasach pandemii

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18987
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2612 times
Been thanked: 4622 times
Kontakt:

Re: Planowanie rodziny w czasach pandemii

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-20, 14:44

Zuben Ninja pisze: 2021-03-20, 13:21
Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-20, 12:28 3. Jesli nawet byłoby tak, jak piszesz, to czy naprawdę tak wielkim zagrożeniem jest (dla czego zagrożeniem właściwie?) ta szczepionka, że jest niewarta, by sie zaszczepić
A dlaczego miałaby przyjmować szczepionkę pochodzącą od gościa, który oficjalnie popiera depopulację? Ja też nie ufam tym szczepionkom.
Nie wiem, jak tam u Ciebie z pływaniem - jesli kiepsko, nie chodź na plażę, bo jak będziesz pytał ratownika co popiera, to może nie zdażyć Cię uratować... Straż pożarną lepiej przepytać już teraz...
Gorzej z zakupami w większych sklepach, bo zapamiętać, co popierają poszczególne ekspedientki może być trudno... ;)

Dodano po 1 minucie 2 sekundach:
Viridiana pisze: 2021-03-20, 14:08
Zuben Ninja pisze: 2021-03-19, 18:01
Isiacek pisze: 2021-03-19, 11:35 Czy ograniczanie się do posiadania tylko jednego dziecka jest zgodne z nauką Kościoła?
Wystarczy, że urodzisz tylko jedno dziecko aby Kościół uznał ten obowiązek małżeński za spełniony.
To nie do końca tak działa. Odsyłam do tego, co napisała Zebra. Owszem, możemy mieć tylko jedno dziecko, ale tylko wtedy, gdy to wynika z ważnych przyczyn. Jeśli para jest w komfortowej sytuacji pod względem ekonomicznym, społecznym etc., to może się okazać, że nawet żyjąc już z jednym dzieckiem nie spełnia wymagań Kościoła, jeżeli odrzuca poczęcie kolejnego tylko dlatego, że po prostu nie chce go mieć.
Dokładnie tak.
Poza tym zadziwiają mnie zawsze próby talmudycznego podejścia do nauki Koscioła.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Planowanie rodziny w czasach pandemii

Post autor: Jozek » 2021-03-20, 14:54

To talmudyczne podejscie jest wlasnie Nauka Kosciola, tylko trzeba ja wlasciwie zrozumiec i nie chodzi tu o to jak niektorzy rozumieja ze "co rok to prorok".
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Planowanie rodziny w czasach pandemii

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-20, 15:08

Viridiana pisze: 2021-03-20, 14:08 To nie do końca tak działa. Odsyłam do tego, co napisała Zebra. Owszem, możemy mieć tylko jedno dziecko, ale tylko wtedy, gdy to wynika z ważnych przyczyn. Jeśli para jest w komfortowej sytuacji pod względem ekonomicznym, społecznym etc., to może się okazać, że nawet żyjąc już z jednym dzieckiem nie spełnia wymagań Kościoła, jeżeli odrzuca poczęcie kolejnego tylko dlatego, że po prostu nie chce go mieć.
Jeśli urodzi w małżeństwie przynajmniej jedno dziecko to spełnia swój obowiązek. A reszta to niepotrzebne wzbudzanie poczucia winy. Powiedz rodzicom wszystkich jedynaków, że zasługują na ciężką karę po śmierci bo zdecydowali się tylko na jedno dziecko.
Viridiana pisze: 2021-03-20, 14:08
Zuben Ninja pisze: 2021-03-20, 13:21 A dlaczego miałaby przyjmować szczepionkę pochodzącą od gościa, który oficjalnie popiera depopulację? Ja też nie ufam tym szczepionkom.
Czyli niby od kogo?
Od The Billa (czytaj "Debila") Gatesa.
Ostatnio zmieniony 2021-03-20, 15:13 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 2 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18987
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2612 times
Been thanked: 4622 times
Kontakt:

Re: Planowanie rodziny w czasach pandemii

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-20, 15:10

Jozek pisze: 2021-03-20, 14:54 To talmudyczne podejscie jest wlasnie Nauka Kosciola
Nie.
nie chodzi tu o to jak niektorzy rozumieja ze "co rok to prorok".
Nikt tu nic podobnego nie twierdził, po co zatem dyskutować z chochołami?

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Planowanie rodziny w czasach pandemii

Post autor: Zebra » 2021-03-20, 15:12

Powiedz rodzicom wszystkich jedynaków, że zasługują na ciężką karę po śmierci bo zdecydowali się tylko na jedno dziecko.
A czemu do razu na ciężką karę?
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18987
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2612 times
Been thanked: 4622 times
Kontakt:

Re: Planowanie rodziny w czasach pandemii

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-20, 15:14

Zuben Ninja pisze: 2021-03-20, 15:08 Jeśli urodzi w małżeństwie przynajmniej jedno dziecko to spełnia swój obowiązek.
Po co opowiadasz takie bzdury?
Jest obowiązek posiadania tylu dzieci, ile zgodnie z rozsądkiem można wychowac.
Viridiana pisze: 2021-03-20, 14:08 Czyli niby od kogo?
Od The Billa (czytaj "Debila") Gatesa.
Ani to chrześcijańskie takie epitetowanie, ani rozsądne (bo jeśli facet jest debilem i na IQ 160, a okaże się - co chyba prawdopodobne - że masz niższy wskaźnik, to na kogo Ty wyjdziesz w swojej wypowiedzi? ;) ).

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Planowanie rodziny w czasach pandemii

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-20, 15:20

Zebra pisze: 2021-03-20, 15:12
Powiedz rodzicom wszystkich jedynaków, że zasługują na ciężką karę po śmierci bo zdecydowali się tylko na jedno dziecko.
A czemu do razu na ciężką karę?
Niektórzy robią z tego dosłownie grzech ciężki.

Dodano po 4 minutach 20 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-20, 15:14
Zuben Ninja pisze: 2021-03-20, 15:08 Jeśli urodzi w małżeństwie przynajmniej jedno dziecko to spełnia swój obowiązek.
Po co opowiadasz takie bzdury?
Celem małżeństwa jest założenie rodziny - rodząc tylko jedno dziecko spełnia ten warunek.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-20, 15:14 Ani to chrześcijańskie takie epitetowanie, ani rozsądne (bo jeśli facet jest debilem i na IQ 160, a okaże się - co chyba prawdopodobne - że masz niższy wskaźnik, to na kogo Ty wyjdziesz w swojej wypowiedzi? ;) ).
IQ może sobie mieć wysokie ale mądry to on nie jest popierając postulaty Nowego Porządku Świata.
Ostatnio zmieniony 2021-03-20, 15:37 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 5 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Planowanie rodziny w czasach pandemii

Post autor: Jozek » 2021-03-20, 15:24

https://www.bbc.co.uk/news/magazine-30386348
Czy rodzice z linku robia zgodnie z rozsadkiem czy nierozsadnie?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Planowanie rodziny w czasach pandemii

Post autor: Andej » 2021-03-20, 19:56

To chyba nie po polsku?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

orzeszku

Re: Planowanie rodziny w czasach pandemii

Post autor: orzeszku » 2021-03-20, 20:33

Isiacek pisze: 2021-03-18, 23:14 Pragnę prosić jednak o radę, o podzielenie się swoimi odczuciami co do planowania lub nieplanowania rodziny w czasach które idą.
Nie ukrywam że trzeba się liczyć z tym że człowiek niezaszczepiony, który nie szczepi także swojego dziecka nie będzie mógł posłać go do szkoły, nie będzie mógł wyjechać na wakacje za granicę, straci pracę, bardzo możliwe że będzie piętnowany, spychany na margines, pozbawiony większości praw obywatelskich.
Proszę.. podzielcie się swoimi przemyśleniami. Pragnę mieć dziecko.. nie chce się na to zamykać ale jako przyszła matka boję się że będzie to egoistyczne..bo takie dziecko nie będzie miało łatwo.
Z drugiej strony myślę, że może trzeba kierować się tym, że najważniejsze to wychować je w wierze by zostało zbawione..
Co o tym myślicie?

Pozdrawiam.
Isiacek
Moja wypowiedź nie będzie kontynuacją rozważań podanych w tym wątku. Chciałam się odnieść do drugiej części Twojego tematu - moje odczucia co do planowania rodziny w trudnych czasach - moim zdaniem trudne czasy są zawsze. Jeśli zastanawiamy się za bardzo co do różnych czynników zewnętrznych, to możemy dojść do wniosku, że żadne czasy nie są odpowiednie na dziecko. A dzieci w każdych czasach się rodzą i później prosperują. Bo w życie wpisany jest zawsze duży poziom niestabilności. Stałość to śmierć ;) życie to dynamika, to procesy, zmiany, działanie i nigdy nie będziemy mieć pełnej kontroli nad wszystkimi tymi sprawami i procesami. Nie da rady się zabezpieczyć przed wszystkimi ewentualnościami, potrzebna jest też przestrzeń do zawierzenia Bogu. A z perspektywy czasu często okazuje się, że nie było aż tak źle, jak na to wyglądało.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Planowanie rodziny w czasach pandemii

Post autor: Jozek » 2021-03-20, 21:50

Andej pisze: 2021-03-20, 19:56 To chyba nie po polsku?
Nie sadzilem ze tytuly i fotografie bedzie trudno zrozumiec, ale jest to malzenstwo ktore majac 5-cioro wlasnych dzieci, adoptowalo 29 glownie inwalidow, lub z jakims wadami ktore kazdemu przeszkadzaly by je zaadoptowac.
Ale rodzina na tym nie poprzestaje i maja juz w trakcjie procedury kolejne adopcje.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Planowanie rodziny w czasach pandemii

Post autor: Viridiana » 2021-03-21, 10:20

Zuben Ninja pisze: 2021-03-20, 15:08 Jeśli urodzi w małżeństwie przynajmniej jedno dziecko to spełnia swój obowiązek. A reszta to niepotrzebne wzbudzanie poczucia winy.
Zebra w swoim poście na temat przyczyn, dla których można zrezygnować z kolejnego dziecka, podała konkretną encyklikę. Na jaki dokument Kościoła Ty się powołujesz pisząc swoje posty?
Zuben Ninja pisze: 2021-03-20, 15:08 Powiedz rodzicom wszystkich jedynaków, że zasługują na ciężką karę po śmierci bo zdecydowali się tylko na jedno dziecko.
Czemu "wszystkich"? Nie twierdzę przecież, że wszyscy, którzy mają tylko jedno dziecko grzeszą - mówię, że grzeszą ci, którzy mają jedno dziecko dla własnej wygody. I czemu "ciężką"? Nie powiedziałam, że każdy, kto ma jedno dziecko trafi do piekła, bo nie ja jestem od wyrokowania o takich sprawach, stwierdziłam tylko, że posiadanie jednego dziecka z egoistycznych pobudek jest grzechem.
Zuben Ninja pisze: 2021-03-20, 15:08
Viridiana pisze: 2021-03-20, 14:08 Czyli niby od kogo?
Od The Billa (czytaj "Debila") Gatesa.
Nie wiem, co ma Bill Gates do bezpieczeństwa szczepionki. Szczepionkę opracowali lekarze, biolodzy, biotechnolodzy etc., a nie Bill Gates.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18987
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2612 times
Been thanked: 4622 times
Kontakt:

Re: Planowanie rodziny w czasach pandemii

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-21, 12:22

Zuben Ninja pisze: 2021-03-20, 15:08 Powiedz rodzicom wszystkich jedynaków, że zasługują na ciężką karę po śmierci bo zdecydowali się tylko na jedno dziecko.
A cóż to za "argument"? Jakie ma znaczenie liczba?

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Planowanie rodziny w czasach pandemii

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-21, 23:46

Viridiana pisze: 2021-03-21, 10:20
Zuben Ninja pisze: 2021-03-20, 15:08 Powiedz rodzicom wszystkich jedynaków, że zasługują na ciężką karę po śmierci bo zdecydowali się tylko na jedno dziecko.
Czemu "wszystkich"? Nie twierdzę przecież, że wszyscy, którzy mają tylko jedno dziecko grzeszą - mówię, że grzeszą ci, którzy mają jedno dziecko dla własnej wygody. I czemu "ciężką"? Nie powiedziałam, że każdy, kto ma jedno dziecko trafi do piekła, bo nie ja jestem od wyrokowania o takich sprawach, stwierdziłam tylko, że posiadanie jednego dziecka z egoistycznych pobudek jest grzechem.
Nie miałem na myśli piekła a bardziej ciężki czyściec. Mimo wszystko gdybym ja miał mieć w małżeństwie tylko jedno dziecko nawet gdybym bardzo dobrze zarabiał to nie czułbym się z tego powodu w żadnym stopniu winny.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-21, 12:22
Zuben Ninja pisze: 2021-03-20, 15:08 Powiedz rodzicom wszystkich jedynaków, że zasługują na ciężką karę po śmierci bo zdecydowali się tylko na jedno dziecko.
A cóż to za "argument"? Jakie ma znaczenie liczba?
Przecież sam dałeś do zrozumienia, że im lepszą materialnie sytuację mają małżonkowie tym powinni wychować więcej dzieci.
Ostatnio zmieniony 2021-03-21, 23:49 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Króliczek

Re: Planowanie rodziny w czasach pandemii

Post autor: Króliczek » 2021-03-22, 09:27

Jakiś czas temu jedno z moich dzieci wróciło ze szkoły i opowiadalo o swoim dniu,że tego dnia w szkole rozmawiali o marzeniach i większość dzieci w klasie marzyło żeby mieć rodzeństwo bo nie ma.Po prostu fajnie mieć rodzeństwo,jasne że niektórzy nie mają i jak najbardziej można być szczęśliwym,mieć przyjaciół,ale wiesz mieć siostrę czy brata to takie mega szczęście.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”