Kryteria wyboru małżonka

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Kryteria wyboru małżonka

Post autor: lambda » 2021-03-31, 17:45

Czy stawianie wymagań wobec kandydata/kandydatki do małżenstwa to egoizm?
Jak ktoś szuka przyszłej żony ze względu na wygląd lub atatus materialny bo np sam jest z bogayej rodizny i tez takiego statusu materialnego oczekuje od drugiej strony po to aby nie dzielić sie majatkiem?

orzeszku

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: orzeszku » 2021-03-31, 17:53

Dla mnie to zdrowe i naturalne, że mamy jakieś swoje założenia, oczekiwania, ważne tylko, by zostawić sobie dość szeroki margines na elastyczność w tym zakresie. Np. co do podanego przykładu, jak najbardziej warto szukać samodzielnej finansowo kobiety (szeroki margines elastyczności) a już trochę krótkowzroczne jest szukanie konkretnych widełków finansowych. Itd.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: lambda » 2021-03-31, 18:26

orzeszku pisze: 2021-03-31, 17:53 Dla mnie to zdrowe i naturalne, że mamy jakieś swoje założenia, oczekiwania, ważne tylko, by zostawić sobie dość szeroki margines na elastyczność w tym zakresie. Np. co do podanego przykładu, jak najbardziej warto szukać samodzielnej finansowo kobiety (szeroki margines elastyczności) a już trochę krótkowzroczne jest szukanie konkretnych widełków finansowych. Itd.
Dlaczego.warto takiej szukac?

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: adampiotr » 2021-03-31, 18:35

Jeśli ktoś szuka żony ładnej no to nie jest egozim przynajmniej szczery, ale sam musi się też ocenić czy jest ładny :).Tak według mnie. Ale ogólnie to jest naturalna rzecz kryteria. No jakoś nikt nie bierze pierwszej lepszej dziewczyny z ulicy np napotkanej.
Ostatnio zmieniony 2021-03-31, 18:44 przez adampiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ciernisty
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 26 mar 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: Ciernisty » 2021-03-31, 19:02

To zależy co rozumie przez pojęcie "ładne". Ludzie mogą mieć indywidualne pojęcia piękna.
Egoistyczne jest kiedy szukasz partnera z własnym mieszkaniem, najlepiej BMW z salonu, dobrze zarabiającego i mogącego zapewnić luksusy.
lambda pisze: 2021-03-31, 18:26
orzeszku pisze: 2021-03-31, 17:53 Dla mnie to zdrowe i naturalne, że mamy jakieś swoje założenia, oczekiwania, ważne tylko, by zostawić sobie dość szeroki margines na elastyczność w tym zakresie. Np. co do podanego przykładu, jak najbardziej warto szukać samodzielnej finansowo kobiety (szeroki margines elastyczności) a już trochę krótkowzroczne jest szukanie konkretnych widełków finansowych. Itd.
Dlaczego.warto takiej szukac?
Bo można podzielić rachunek na pół, więc sama za siebie zapłaci i nie trzeba jej wszystkiego stawiać =))

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: sądzony » 2021-03-31, 20:38

Dla mnie najważniejszym kryterium jest wspólne zainteresowania, bliskie cele i wartości.
W związku musi istnieć fundament, na którym będzie mogła być budowana relacja.
Najlepiej jeżeli podstawę stanowi Bóg.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: lambda » 2021-03-31, 21:39

sądzony pisze: 2021-03-31, 20:38 Dla mnie najważniejszym kryterium jest wspólne zainteresowania, bliskie cele i wartości.
W związku musi istnieć fundament, na którym będzie mogła być budowana relacja.
Najlepiej jeżeli podstawę stanowi Bóg.
Boga można przeróżnie rozunieć. Np moje rozumienie znacząco różni się od Twojego

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: sądzony » 2021-03-31, 21:45

lambda pisze: 2021-03-31, 21:39 Boga można przeróżnie rozunieć. Np moje rozumienie znacząco różni się od Twojego
Zgadza się. Ale niewątpliwie jest to ten sam Bóg. To my, nie On jesteśmy ułomni.

Rodzicielstwo, szczęście, dom, wypoczynek, praca, sex, bogactwo - to także pojęcia względne.
Dopiero wchodząc w nie z drugą osobą okazuje się jak bardzo.
Bóg zawsze pozostanie Bogiem. Kwestia jedynie na ile w siebie Go wpuścimy.

PS: Nie sądzę by różniło się aż tak znacząco.
Ostatnio zmieniony 2021-03-31, 21:46 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

orzeszku

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: orzeszku » 2021-04-01, 19:05

lambda pisze: 2021-03-31, 18:26
orzeszku pisze: 2021-03-31, 17:53 Dla mnie to zdrowe i naturalne, że mamy jakieś swoje założenia, oczekiwania, ważne tylko, by zostawić sobie dość szeroki margines na elastyczność w tym zakresie. Np. co do podanego przykładu, jak najbardziej warto szukać samodzielnej finansowo kobiety (szeroki margines elastyczności) a już trochę krótkowzroczne jest szukanie konkretnych widełków finansowych. Itd.
Dlaczego.warto takiej szukac?
By nie przeoczyć całkiem zadowalajacej opcji przez zaślepienie zbyt sztywnym szablonem ;)

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: Viridiana » 2021-04-04, 13:06

lambda pisze: 2021-03-31, 17:45 Czy stawianie wymagań wobec kandydata/kandydatki do małżenstwa to egoizm?
Zależy to od tego, jakie ktoś ma wymagania i z czego one wynikają. ;) Filtrowanie ze względu na status finansowy czy urodę jest dosyć płytkie, ale już zwracanie uwagi na to, czy np. dana osoba ma podobne wartości ma pewien sens.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2937 times
Kontakt:

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: Dezerter » 2021-04-04, 16:04

lambda pisze: 2021-03-31, 17:45 Czy stawianie wymagań wobec kandydata/kandydatki do małżenstwa to egoizm?
Nie, to jest podstawowe i normalne zachowanie, wręcz konieczne dla rozumnego człowieka.
Jak ktoś szuka przyszłej żony ze względu na wygląd lub atatus materialny bo np sam jest z bogayej rodizny i tez takiego statusu materialnego oczekuje od drugiej strony po to aby nie dzielić sie majatkiem?
Jak ktoś tak szuka, to jest głupi *-:) - nie będę się rozwijał i wybaczcie dosadność, ale konieczna w tym wypadku. :-h
Ostatnio zmieniony 2021-04-04, 16:05 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: Andej » 2021-04-04, 18:26

lambda pisze: 2021-03-31, 17:45 Czy stawianie wymagań wobec kandydata/kandydatki do małżenstwa to egoizm?
Jak ktoś szuka przyszłej żony ze względu na wygląd lub atatus materialny bo np sam jest z bogayej rodizny i tez takiego statusu materialnego oczekuje od drugiej strony po to aby nie dzielić sie majatkiem?
To może być egoizm.
Ale sądzę, że dorobkiewicz lepiej dogada się nuworyszką, niż z osobą pochodzącą z rodziny, w której od wieków ważniejsza jest tradycja rodzinna.
Wcale nie jest źle żenić się z miłości. Np. do pieniędzy.

Ale idealizowanie in spe małżonka prowadzi do frustracji. Małżeństwo to łańcuch codziennych kompromisów.

Można i trzeba określać oczekiwania. Ale stawianie wymagań przypomina mi targ niewolników. Albo casting. Zwłaszcza wtedy, gdy kryteria materialne lub wizualne. Nie sądzę, aby one dawały gwarancję dobrego małżeństwa. Choć są przypadki, wcale nie mało, gdzie majątek jest tym, co trzyma razem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Króliczek

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: Króliczek » 2021-04-04, 20:20

lambda pisze: 2021-03-31, 17:45 Czy stawianie wymagań wobec kandydata/kandydatki do małżenstwa to egoizm?
Jak ktoś szuka przyszłej żony ze względu na wygląd lub atatus materialny bo np sam jest z bogayej rodizny i tez takiego statusu materialnego oczekuje od drugiej strony po to aby nie dzielić sie majatkiem?
W małżeństwie dobrze mieć wszystko wspólne,także podejście typu jestem bogatą to wyjdę za bogatego żeby się nie dzielić jest bez sensu,ogólnie myślę że przyciągamy do siebie podobne osoby, czyli np jak lubię biegać to poznam innych biegaczy,lubię się modlić to poznam innego modlącego, jeśli lubię modę czy kosmetyki to dobrze mi się rozmawia z tymi co też to lubią, oczywiście mogę się mylić,ale za kryterium wyboru małżonka to wybralabym miłość:)

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: Zebra » 2021-04-04, 21:11

Czy zawsze trzeba wybierać małżonka z miłości?
Tak się zastanawiam jeśli dwoje ludzi po prostu się szanuje ale koniecznie się "kocha" to czy w tedy ma to sens?
Możliwe, że trochę wymyślam i przekombinuje znowu, ale myślę, że zdarzają się małżeństwo z rozsądku niż z miłości. Pomijam kwestie typu nie kocham go ale on ma pieniądze to powiem, że kocham. Tylko sytuację kiedy dwoje ludzi się rozumie np. We wspólnym problemie i wie, że trudno będzie znaleźć kogoś kto też to zaakceptuje, więc postanawiają być ze sobą. A potem oczywiście też może pojawić się miłość.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: Andej » 2021-04-04, 21:37

I znowu to samo. Najpierw trzeba określić, co się rozumie pod słowem miłość, czy kochać. Dla każdego może to mieć zupełnie inne znaczenie.
Jeśli masz na myśli uczucie, to też trzeba sprecyzować. Najczęściej mówiąc o miłości ludzie mają na myśli pożądanie i pociąg seksualny. Z miłością nie ma to wiele wspólnego.
Nie widzę niczego złego w małżeństwie z rozsądku. Np. oboje wierzący, chcą mieć dzieci, wyznają podobne ideały, mają do siebie zaufanie. Pragmatycznie oceniają, że mogą ze sobą spędzić życie. I ten pragmatyzm jest miłością, tj. pragnieniem dobra dla małżonki/a.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”