Kryteria wyboru małżonka

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: Zebra » 2021-04-04, 22:26

Pod słowem miłość nie miałam na myśli pociągu a raczej no chyba to takie przeczucie/uczucie zakochania. No generalnie "chce z nim być, wręcz muszę z nim być". Ale masz rację to myślenie do niczego nie prowadzi.

Jak chodziło mi o rozsądek to właśnie miałam na myśli wspólne ideały, cele a nie koniecznie to poczucie uczucia :-? Coś takiego
Dzięki za ponowne wytłumaczenie, pewnie jeszcze wiele razy będę się potykać o przekonanie, że miłość to uczucie a nie właśnie chęć dobra drugiej osoby. Ciągle wracam do myślenia tego świata eh, może w końcu wbije sobie do głowy poprawne myślenie.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: Viridiana » 2021-04-06, 13:02

Zebra pisze: 2021-04-04, 22:26 Pod słowem miłość nie miałam na myśli pociągu a raczej no chyba to takie przeczucie/uczucie zakochania.
Miłość nie jest zakochaniem, to dwie różne rzeczy. ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: sądzony » 2021-04-06, 13:22

Viridiana pisze: 2021-04-06, 13:02
Zebra pisze: 2021-04-04, 22:26 Pod słowem miłość nie miałam na myśli pociągu a raczej no chyba to takie przeczucie/uczucie zakochania.
Miłość nie jest zakochaniem, to dwie różne rzeczy. ;)
I z pewnością nie jest "pociągiem", no chyba, że ekspresem do Boga.

Tak, miłość, zakochanie, seks, bliskość to nie jedno i to samo. Choć mogą się wzajemnie przeplatać.
Miłowany nigdy nie jest samotny, zakochany nie jest trzeźwy, a seksualnie można zaspokajać się z daleka, z dystansem, "bez zbędnej bliskości".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
fusion
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 3 cze 2021
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: fusion » 2021-06-05, 16:22

Zebra pisze: 2021-04-04, 21:11 Możliwe, że trochę wymyślam i przekombinuje znowu, ale myślę, że zdarzają się małżeństwo z rozsądku niż z miłości.
O to chodzi, trzeba szukać różnych punktów widzenia!

Istotne jest tutaj, aby oboje mieli takie samo podejście.
Jeśli jedna strona podchodzi "z rozsądku", a druga "z miłości" to mamy potencjalnie duży konflikt, nie do przeskoczenia. Ktoś, kto kocha będzie cierpiał, bo rozsądek jest o krok niżej niż miłość. No i czasem rozsądek (jasne podejście) myli się z wyrachowaniem (ciemne podejście).
Skoro wyrachowanie jest indukowane niższymi emocjami (pragnienie, lęk, strach, wstyd) to będzie ściągać w dół taką relację. Brak postawienia granic przez stronę "kochającą" (sama w sobie na wyższym poziomie świadomości) spowoduje degradację jej poziomu świadomości do niższych (np. poczucia winy, wstydu, apatii, lęku). Natomiast poziom świadomości osoby wyrachowanej będzie wzrastać w pewnym zakresie (bo będzie zadowolona, że jej "wyrachowanie" funkcjonuje tak jak zakładała) - wyżej aż do najwyższego ciemnego poziomu, tj. duma/pycha.

Związek pomiędzy kobietą, a mężczyzną "z rozsądku" bardziej przypomina relację biznesowo-partnerską.
Nie wygląda to źle, o ile cele i poziomy świadomości są zbieżne, a obydwoje adaptują się do nowych warunków i zmieniających się u siebie poziomów świadomości.

Ja tam małżeństwo (definicja) rozumiem jako relację partnersko-seksualna z celem prokreacyjnym (pro-rodzinną).
Ale i tutaj cele i poziomy muszą być zbieżne i adaptacja również musi następować.
Zakładam, że odpowiednio ukierunkowana wiara, religijność pozwala takiemu małżeństwu na zbudowanie mocnych fundamentów i przez to - zbudowanie trwałej i szczęśliwej relacji.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: Tek de Cart » 2021-06-09, 12:28

Moja babcia wprost mówiła że na początku to nie kochała dziadka.. ot czasy zaraz po wojnie, ona młoda i ładna, on młody i nie-brzydki ;) z własnym kawałkiem gospodarki, on się oświadczył, ona przyjęła. I jak mówiła "miłość przyszła później" (nie znam wersji dziadka, zmarł paręnaście lat wcześniej). Przeżyli razem 54 lata, 6 dzieci, ponad 20 wnuków i potem jeszcze i prawnuki.

Ważne aby obie strony się rozumiały i rozumiały na co się decydują. Miłość to decyzja i działanie na rzecz dobra drugiej strony, nawet kosztem jakiegoś własnego 'dobra' (czas / wygoda / pieniądze / itd). Oczywiście, że KAŻDY jakieś kryteria stawia - inaczej byłoby zupełnie obojętne kto będzie moim małżonkiem. Kryteria mogą być nieświadome (podoba mi się / pociąga mnie), ale dobrze żeby były i świadome np. czy jest to sensowny człowiek? czy chciałbym by był moim przyjacielem (jeśli pominę aspekt pociągu seksualnego)? Czy ma nałogi? Jak traktuje innych? Jakie ma podejście do dzieci? i jeszcze masę innych pytań można sobie i drugiej stronie postawić... zapraszam na dobry kurs przedmałżeński :) można na taki pójść nawet bez decyzji o małżeństwie, po to żeby się lepiej poznać i rozpoznać czy na pewno chcę z tą osobą spędzić życie. Jakby co to gdzieś we wrześniu w Warszawie będziemy zaczynali następną edycję takowego ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: Jozek » 2021-06-09, 12:53

Tek de Cart pisze: 2021-06-09, 12:28 Moja babcia wprost mówiła że na początku to nie kochała dziadka.. ot czasy zaraz po wojnie, ona młoda i ładna, on młody i nie-brzydki ;) z własnym kawałkiem gospodarki, on się oświadczył, ona przyjęła. I jak mówiła "miłość przyszła później" (nie znam wersji dziadka, zmarł paręnaście lat wcześniej). Przeżyli razem 54 lata, 6 dzieci, ponad 20 wnuków i potem jeszcze i prawnuki.

Ważne aby obie strony się rozumiały i rozumiały na co się decydują. Miłość to decyzja i działanie na rzecz dobra drugiej strony, nawet kosztem jakiegoś własnego 'dobra' (czas / wygoda / pieniądze / itd). Oczywiście, że KAŻDY jakieś kryteria stawia - inaczej byłoby zupełnie obojętne kto będzie moim małżonkiem. Kryteria mogą być nieświadome (podoba mi się / pociąga mnie), ale dobrze żeby były i świadome np. czy jest to sensowny człowiek? czy chciałbym by był moim przyjacielem (jeśli pominę aspekt pociągu seksualnego)? Czy ma nałogi? Jak traktuje innych? Jakie ma podejście do dzieci? i jeszcze masę innych pytań można sobie i drugiej stronie postawić... zapraszam na dobry kurs przedmałżeński :) można na taki pójść nawet bez decyzji o małżeństwie, po to żeby się lepiej poznać i rozpoznać czy na pewno chcę z tą osobą spędzić życie. Jakby co to gdzieś we wrześniu w Warszawie będziemy zaczynali następną edycję takowego ;)
We wrzesniu, jest ryzyko kolejnego lockdawnu wiec lepiej przyspieszyc.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: Zebra » 2021-06-09, 17:43

A można przyjść samemu? ;)
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5192
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1371 times

Re: Kryteria wyboru małżonka

Post autor: abi » 2021-06-09, 17:51

najwazniejsze zeby zgadzali sie ze soba i troszczyli
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”