Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Post autor: Andej » 2021-06-07, 19:37

Jozek pisze: 2021-06-07, 19:18 Andej nie o to mi chodzilo.
Wybacz, ale powtórzę to, co już kiedyś wyjaśniałem.
Nie potrafię się odnosić do tego, o co Ci chodzi. Staram się wyłącznie do tego, co napisałeś. Bo wiem jedynie to, co napisałeś, i nie wiem, o czym myślałeś pisząc.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Post autor: Jozek » 2021-06-07, 19:57

To jest konkretne pytanie dla prawnika.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 79 times
Been thanked: 47 times

Re: Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Post autor: Arletta Bolesta » 2021-06-08, 01:50

To jest jakby (ważne słowo) podobne do prawa partykularnego i powszechnego. Wydaje mi się (też niefortunne słowo), iż jednak jest to sprawiedliwe, gdyż dlaczego np. kraje rozwijające się mają być zrównane z krajami rozwiniętymi.
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Post autor: Jozek » 2021-06-08, 02:08

A dlaczego by nie? Przeciez mamy wszedzie rownosc i chyba obywatel kraju biedniejszego nie jest gorszej kategorii czlowiekiem.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Post autor: Jozek » 2021-06-08, 13:35

Dodam ze np. prawo karne, jest specyficznie ustalone, tak ze np. niewinnosc bedzie zalezna od zarzutu i winny bedzie uniewinniony choc popelnienie czynu ewidentne.
W sumie to takie uniewinnienie nie jest sprawiedliwe, chocby z tego wzgledu ze zle wplywa na morale innych, a przy tym zaprzecza faktom.
Jesli jest ewidentne popelnienie czynu, to powinna byc orzeczona wina, a jedynie wyrok powinien reprezentowac stopien tej winy, czy umyslnosci popelnienia czynu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

CMK

Re: Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Post autor: CMK » 2021-06-08, 14:35

To nie takie proste ... gdyz implikuje kolejne problemy alo nawet naduzycia.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-08, 17:05

Jozek pisze: 2021-06-08, 02:08 A dlaczego by nie? Przeciez mamy wszedzie rownosc i chyba obywatel kraju biedniejszego nie jest gorszej kategorii czlowiekiem.
Ale prawo - a zwłaszcza jego surowość - zależy od rozwoju kultury prawnej. Bóg nie kazał dzikim Izraelitom od razu kochać bliźniego - najpierw wychował ich przez Prawo.
"Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele powierzono, tym więcej od niego żądać będą."/Łk 12,48b/

Krnabrny
Przybysz
Przybysz
Posty: 21
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Post autor: Krnabrny » 2021-06-08, 20:30

Jozek pisze: 2021-06-08, 13:35 Dodam ze np. prawo karne, jest specyficznie ustalone, tak ze np. niewinnosc bedzie zalezna od zarzutu i winny bedzie uniewinniony choc popelnienie czynu ewidentne.
W sumie to takie uniewinnienie nie jest sprawiedliwe, chocby z tego wzgledu ze zle wplywa na morale innych, a przy tym zaprzecza faktom.
Jesli jest ewidentne popelnienie czynu, to powinna byc orzeczona wina, a jedynie wyrok powinien reprezentowac stopien tej winy, czy umyslnosci popelnienia czynu.
Możesz podać przykład z prawa karnego? Bo przyznam, że nie rozumiem, a chyba trochę się orientuje. Jeśli czyn nie spełnia znamion danego czynu zabronionego można zmienić jego kwalifikację. Oczywiście prawo karne nie jest idealne, są przedawnienia itd. Ale zaciekawiłeś mnie i mógłbyś podać przykład?

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Post autor: Aga1986 » 2021-06-18, 22:45

To ja jeszcze zapytam w tym temacie czy ta niemoc płciowa dotyczy tylko aspektu fizycznego czy psychicznego również?

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 79 times
Been thanked: 47 times

Re: Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Post autor: Arletta Bolesta » 2021-06-19, 06:17

Przyczyny nieważności: impotencja (przeszkoda małżeńska), a np. aseksualność (niezdolność psychiczna jako wada zgody małżeńskiej) mogą się przenikać. W trakcie procesu zwykle przeszkody wyprzedzają wady zgody (jest łatwiej wykazać nieważność).
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Post autor: Aga1986 » 2021-06-19, 08:00

A jeśli to nie jest zupełnie aseksualność tylko seksualność ukierunkowana na inne aspekty np. bdsm?

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 79 times
Been thanked: 47 times

Re: Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Post autor: Arletta Bolesta » 2021-06-21, 01:47

Witam,
bdsm - to wg mnie podchodziłoby pod ew. niezdolność, ale natury psychicznej, ale w procesie prowadzonym (nie z takiego tytułu, bowiem takowego nie ma) w tym świetle zalecana byłaby opinia Biegłego.
Kłaniam się
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”