Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
radek9824
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 6 wrz 2020
Has thanked: 2 times

Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Post autor: radek9824 » 2021-04-22, 13:37

Dzisiaj na zajęciach z Psychologii rodziny Pani prowadząca zajęcia zdała nam 10 pytań, gdzie odpowiedzią było tak lub nie. Jednym z nich było to pytanie. Każdy miał się zastanowić po czym zostaliśmy podzieleni na grupy i każda grupa otrzymała inne pytanie. Po czym każda grupa dzieliła się swoimi przemyśleniami. I w sumie doszliśmy do wniosku, że każdy człowiek ma wolną wolę i sam decyduje o tym z kim się wiążę na całe życie i w jaki sposób pokieruje swoim życiem.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Post autor: Praktyk » 2021-04-22, 14:07

radek9824 pisze: 2021-04-22, 13:37 Dzisiaj na zajęciach z Psychologii rodziny Pani prowadząca zajęcia zdała nam 10 pytań, gdzie odpowiedzią było tak lub nie. Jednym z nich było to pytanie. Każdy miał się zastanowić po czym zostaliśmy podzieleni na grupy i każda grupa otrzymała inne pytanie. Po czym każda grupa dzieliła się swoimi przemyśleniami. I w sumie doszliśmy do wniosku, że każdy człowiek ma wolną wolę i sam decyduje o tym z kim się wiążę na całe życie i w jaki sposób pokieruje swoim życiem.
Pozostaje jeszcze taka kwestia - jak to się stało, że taka a nie inna osoba w ogóle stanęła na naszej drodze życia. Może być to przypadek, lub dar :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

radek9824
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 6 wrz 2020
Has thanked: 2 times

Re: Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Post autor: radek9824 » 2021-04-22, 14:42

Praktyk pisze: 2021-04-22, 14:07
radek9824 pisze: 2021-04-22, 13:37 Dzisiaj na zajęciach z Psychologii rodziny Pani prowadząca zajęcia zdała nam 10 pytań, gdzie odpowiedzią było tak lub nie. Jednym z nich było to pytanie. Każdy miał się zastanowić po czym zostaliśmy podzieleni na grupy i każda grupa otrzymała inne pytanie. Po czym każda grupa dzieliła się swoimi przemyśleniami. I w sumie doszliśmy do wniosku, że każdy człowiek ma wolną wolę i sam decyduje o tym z kim się wiążę na całe życie i w jaki sposób pokieruje swoim życiem.
Pozostaje jeszcze taka kwestia - jak to się stało, że taka a nie inna osoba w ogóle stanęła na naszej drodze życia. Może być to przypadek, lub dar :)
Jak rozpoznać czy jest to przypadek czy dar?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Post autor: sądzony » 2021-04-22, 15:38

radek9824 pisze: 2021-04-22, 13:37 (...) każdy człowiek ma wolną wolę i sam decyduje o tym z kim się wiążę na całe życie i w jaki sposób pokieruje swoim życiem.
Dla mnie "wolna wola" to ta zgodna z Wolą Bożą, a co za tym idzie pytanie traci sens.
Pojawia się jednak inne. Na ile jesteśmy prawdziwie sobą (czyli oddani Bogu) podejmując decyzję?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Post autor: Praktyk » 2021-04-22, 16:00

radek9824 pisze: 2021-04-22, 14:42
Praktyk pisze: 2021-04-22, 14:07
radek9824 pisze: 2021-04-22, 13:37 Dzisiaj na zajęciach z Psychologii rodziny Pani prowadząca zajęcia zdała nam 10 pytań, gdzie odpowiedzią było tak lub nie. Jednym z nich było to pytanie. Każdy miał się zastanowić po czym zostaliśmy podzieleni na grupy i każda grupa otrzymała inne pytanie. Po czym każda grupa dzieliła się swoimi przemyśleniami. I w sumie doszliśmy do wniosku, że każdy człowiek ma wolną wolę i sam decyduje o tym z kim się wiążę na całe życie i w jaki sposób pokieruje swoim życiem.
Pozostaje jeszcze taka kwestia - jak to się stało, że taka a nie inna osoba w ogóle stanęła na naszej drodze życia. Może być to przypadek, lub dar :)
Jak rozpoznać czy jest to przypadek czy dar?
Z naszej perspektywy może coś się wydawać przypadkiem, ale myślę, że z perspektywy Boga nie ma przypadków.

Dodano po 1 minucie 2 sekundach:
sądzony pisze: 2021-04-22, 15:38
radek9824 pisze: 2021-04-22, 13:37 (...) każdy człowiek ma wolną wolę i sam decyduje o tym z kim się wiążę na całe życie i w jaki sposób pokieruje swoim życiem.
Dla mnie "wolna wola" to ta zgodna z Wolą Bożą, a co za tym idzie pytanie traci sens.
Pojawia się jednak inne. Na ile jesteśmy prawdziwie sobą (czyli oddani Bogu) podejmując decyzję?
Nie zgodzę się. Wola dlatego jest wolna, że może być zgodna z Bożą ale nie musi. Zależy jak się wybierze.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Post autor: sądzony » 2021-04-22, 16:18

Praktyk pisze: 2021-04-22, 16:00
sądzony pisze: 2021-04-22, 15:38 Dla mnie "wolna wola" to ta zgodna z Wolą Bożą, a co za tym idzie pytanie traci sens.
Pojawia się jednak inne. Na ile jesteśmy prawdziwie sobą (czyli oddani Bogu) podejmując decyzję?
Nie zgodzę się. Wola dlatego jest wolna, że może być zgodna z Bożą ale nie musi. Zależy jak się wybierze.
Zgadzam się z Tobą. Ale do czasu gdy nie jest zgodna, moim zdaniem nie jest zniewolona.
W takim wypadku decydujemy "sami" (a raczej tak nam się wydaje).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Post autor: Praktyk » 2021-04-22, 16:31

sądzony pisze: 2021-04-22, 16:18
Praktyk pisze: 2021-04-22, 16:00
sądzony pisze: 2021-04-22, 15:38 Dla mnie "wolna wola" to ta zgodna z Wolą Bożą, a co za tym idzie pytanie traci sens.
Pojawia się jednak inne. Na ile jesteśmy prawdziwie sobą (czyli oddani Bogu) podejmując decyzję?
Nie zgodzę się. Wola dlatego jest wolna, że może być zgodna z Bożą ale nie musi. Zależy jak się wybierze.
Zgadzam się z Tobą. Ale do czasu gdy nie jest zgodna, moim zdaniem nie jest zniewolona.
W takim wypadku decydujemy "sami" (a raczej tak nam się wydaje).
Gdy nasze wybory nie są zgodne z wolą Bożą to żyjemy w zagubieniu, w kłamstwie, w strachu. Bo wola Boża jest prawdą. I my tą prawdę na ogół gdzieś w środku znamy. Wiemy co byłoby zgodne w naszym życiu z wolą Bożą. Wiemy co by nas uwolniło z kłamstw, co byłoby pokorne, odważne i dobre.
A gdy nasze wybory nie są z tym głosem zgodne to czujemy się jakbyśmy żyli nie w zgodzie z samymi sobą.
Ta boska prawda jest w nas wmontowana. A jak ją tłamsimy, uciekamy od niej, to jest ona taka trochę zniewolona, wycofana.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Post autor: sądzony » 2021-04-22, 18:52

Praktyk pisze: 2021-04-22, 16:31 (...) Wiemy co byłoby zgodne w naszym życiu z wolą Bożą. Wiemy co by nas uwolniło z kłamstw, co byłoby pokorne, odważne i dobre.
A gdy nasze wybory nie są z tym głosem zgodne to czujemy się jakbyśmy żyli nie w zgodzie z samymi sobą.
(...)
Poniekąd. Choć nie wiem czy to takie proste jak piszesz.
Merton pisał, że znaków do rozeznania Woli Bożej dostajemy bardzo dużo.
Mało jednak z nich w ogóle dostrzegamy, rzadko które rozeznajemy, a już mistrzostwem jest gdy zmierzamy w kierunku, które wskazują.
Uważam podobnie.

Nie uważam, że Wola Boża jest dla mnie oczywista bo jej nie znam.
Rozeznanie to dla mnie trudny proces.

Łatwiej powiedzieć mi co w moim życiu nie jest Jego wolą.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Post autor: Andej » 2021-04-22, 19:04

radek9824 pisze: 2021-04-22, 13:37 I w sumie doszliśmy do wniosku, że każdy człowiek ma wolną wolę i sam decyduje o tym z kim się wiążę na całe życie i w jaki sposób pokieruje swoim życiem.
Oczywiście, że tak. Dziwię się, że było to przedmiotem dyskusji. Ale wniosek słuszny. Zgodny z Biblią. Syr 17.6 Dał im wolną wolę, język i oczy, uszy i serce zdolne do myślenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Post autor: Praktyk » 2021-04-23, 09:40

sądzony pisze: 2021-04-22, 18:52
Praktyk pisze: 2021-04-22, 16:31 (...) Wiemy co byłoby zgodne w naszym życiu z wolą Bożą. Wiemy co by nas uwolniło z kłamstw, co byłoby pokorne, odważne i dobre.
A gdy nasze wybory nie są z tym głosem zgodne to czujemy się jakbyśmy żyli nie w zgodzie z samymi sobą.
(...)
Poniekąd. Choć nie wiem czy to takie proste jak piszesz.
Merton pisał, że znaków do rozeznania Woli Bożej dostajemy bardzo dużo.
Mało jednak z nich w ogóle dostrzegamy, rzadko które rozeznajemy, a już mistrzostwem jest gdy zmierzamy w kierunku, które wskazują.
Uważam podobnie.

Nie uważam, że Wola Boża jest dla mnie oczywista bo jej nie znam.
Rozeznanie to dla mnie trudny proces.

Łatwiej powiedzieć mi co w moim życiu nie jest Jego wolą.
Myślę, że to nie jest aż takie trudne. Wola Boża jest "upierdliwa" ( przepraszam za wyrażenie ). Nie daje za wygraną. Oczywiście jeśli w ogóle się nad nią zastanawiamy. Jeśli myślimy ciągle o pracy, ciągle o przeżyciu, ciągle patrzymy w telewizor czy telefon to nie próbujemy rozeznać woli Bożej.
Ale jak zaczniemy próbować, jak zaczniemy zadawać sobie takie proste pytania:
"co dalej Boże?"
"co jest teraz w moim życiu ważnego ?"
"gdybym za tydzień miał umrzeć, to co jeszcze muszę na tym świecie zrobić ?"
itp.
to pojawiają się też odpowiedzi.
I upierdliwość Woli Bożej polega z mojego doświadczenia na tym, że na te pytania będzie pojawiać się w myślach ciągle jedna i ta sama odpowiedź dopóki nie zrobimy tego co ona nam mówi. Jak już to zrobimy, pojawi się następna "najważniejsza rzecz".
Ale tym sposobem wola Boża jest też łatwa do odczytania, w danym momencie jest zawsze tylko jedno najważniejsze do zrobienia.
Kwestia tego, żeby to coś sobie uświadomić. I nie zagłuszać tej odpowiedzi, która przeważnie jest trudna do wykonania, wzbudza wnas strach, wstyd, obawy.
I sobie myślimy "no nie, nie będę się wygłupiać, lepiej pójdę do kościółka się pomodlić, Bóg też będzie zadowolony". Ale takie odwlekanie nie zmieni woli Bożej, ile razy nie zapytamy się w myślach o to co najważniejsze ta myśl wróci.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Post autor: sądzony » 2021-04-23, 10:56

Pewnie masz rację.
Od jakiegoś czasu planuję ślub. Im jednak bliżej jednak pojawiają się dziwne wątpliwości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Post autor: Praktyk » 2021-04-23, 11:13

sądzony pisze: 2021-04-23, 10:56 Pewnie masz rację.
Od jakiegoś czasu planuję ślub. Im jednak bliżej jednak pojawiają się dziwne wątpliwości.
Jakie np ?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Post autor: sądzony » 2021-04-23, 12:12

Praktyk pisze: 2021-04-23, 11:13
sądzony pisze: 2021-04-23, 10:56 Pewnie masz rację.
Od jakiegoś czasu planuję ślub. Im jednak bliżej jednak pojawiają się dziwne wątpliwości.
Jakie np ?
No czy to rzeczywiście jest mi niezbędne?
Dla kogo w zasadzie to robię?
Czy dam "radę" się jako chrześcijanin, katolik "praktykujący", a nie jedynie "paplający" o Bogu.
Czy Bóg tego odemnie chce?
CZy to moja droga, a może ucieczka?

Nie da się do końca tego sprecyzować. Może to zwykły lęk przed zmianą.
Nie wiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Post autor: Praktyk » 2021-04-23, 12:29

sądzony pisze: 2021-04-23, 12:12 No czy to rzeczywiście jest mi niezbędne?
Dla kogo w zasadzie to robię?
Czy dam "radę" się jako chrześcijanin, katolik "praktykujący", a nie jedynie "paplający" o Bogu.
Czy Bóg tego odemnie chce?
CZy to moja droga, a może ucieczka?

Nie da się do końca tego sprecyzować. Może to zwykły lęk przed zmianą.
Nie wiem.

Ja bym to przede wszystkim zrobił dla niej. Bo o ile ty wewnątrz możesz być nawet pewien, że jej nie opuścisz do śmierci, to gdy ona to usłyszy przed Bogiem, to będzie czuła się bezpieczniejsza. Dobrze też, żeby miała świadomość, dlaczego "przed Bogiem" jest dla ciebie ważne. I co przez tą przysięgę rozumiesz. Wspominałeś też kiedyś, że ona nie za bardzo wierzy. Jej przysięga przed Bogiem będzie jedynie przysięgą przed ludźmi. Ale może jesteś pewien jej szczerych intencji i bez tego.

Tak czy inaczej, jeśli to jest ta myśl, która nie daje ci od dawna spokoju, to z dużym prawdopodobieństwem jest to ta Boska wola :) I będzie niosła za sobą ryzyka, bez ryzyka wiara by nie była potrzebna.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Bóg decyduje za nas, wybierając współmałżonka, a potem kieruje naszym życiem?

Post autor: sądzony » 2021-04-23, 13:05

Praktyk pisze: 2021-04-23, 12:29 (...)
Tak czy inaczej, jeśli to jest ta myśl, która nie daje ci od dawna spokoju, to z dużym prawdopodobieństwem jest to ta Boska wola :) I będzie niosła za sobą ryzyka, bez ryzyka wiara by nie była potrzebna.
Tego jestem prawie pewien :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”