Proszę o pomoc.

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: Lunka » 2021-04-26, 17:43

@Damiankatol powinieneś przystanąć na tym co napisała @Zebra w pierwszym komentarzu: udaj się do spowiednika. Pisanie o tym na forum nie ma sensu. Myślę, że wywoła to tylko Twoje większe frustrację. Tak jak i moje.
Znajdź dobrego spowiednika z którym można konkretnie pogadać. Opowiedz o tym wszystkim. Ja Was rozumiem. Wiem. O co chodzi. Sama mam 7 miesięczne dziecko, karmie piersią, nie mam okresu. NPR w takim przypadku absolutnie nie zaryzykuję, bo fizycznie, ekonomicznie, psychicznie nie jesteśmi gotowi na kolejne dziecko. W takim wypadku brak zbliżeń w rezultacie moje małżeństwo ma wielki kryzys (u Nas też w ciąży był zakaz współżycia, więc i tak cieszę się, że tyle wytrzymaliśmy). Ja Ciebie rozumiem, bo choć rodziłam naturalnie to wiem, że po CC szybkie zajście w kolejną ciążę jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. I nic nie umiem poradzić ale nie umiem patrzeć na to tak czarne-biale jak moi poprzednicy w komentarzach. W życiu nie ośmieliłbym się Cie pouczać bo nie mam takich kompetencji.
Dlatego tylko spowiednik i opisanie sytuacji! Tylko to co on powie Cię obowiązuje, a nie opinia kogokolwiek na forum.
Pozdrawiam.
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Damiankatol
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 25 kwie 2021

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: Damiankatol » 2021-04-26, 21:27

Dziękuję Lunka. Tak zrobię bo na forum nikt się nie zastanowi nie Pomorze tylko osądza chociaż nie jest w takiej sytuacji.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: Lunka » 2021-04-26, 21:36

Damiankatol pisze: 2021-04-26, 21:27 Dziękuję Lunka. Tak zrobię bo na forum nikt się nie zastanowi nie Pomorze tylko osądza chociaż nie jest w takiej sytuacji.
Mimo wszystko zachęcam Cie do pozostania na forum, bo w wielu kwestiach są ludzie, którzy super pomogą.
Uściski dla żony i maluchów. Głowa do góry, mam nadzieję, że mieszkasz w większym mieście gdzie jest dobry dostęp do takich kapłanów "z powołania". Może właśnie jacyś od wspólnot rodzinnych?
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: Zebra » 2021-04-26, 21:38

Już nie pisz, że osądza od razu. Każdy się wypowiedział tak jak uważał za stosowne. I każdy ma po części rację.
A nauczania Kościoła nie da się tak łatwo zmienić.

Ja Cię nie osądzam. Ale sam powołujesz się na stereotypowe myślenie
Otwartość na życie= katolicy mają się rozmnażać jak króliki?
Jak dostaniesz już odpowiedź to wróć do nas i podziel się wiedzą. Możesz tym komuś pomóc w podobnej sytuacji (choć każda jest sprawą indywidualną)
Ostatnio zmieniony 2021-04-26, 21:38 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: Zebra » 2021-04-27, 12:16

viewtopic.php?f=15&t=11042&hilit=Cesarka
Znalazłam ciekawą dyskusję. Możesz poczytać Damian.

Jak was uraziłam @Lunka @Damiankatol to przepraszam. Chyba zbyt mocno się wypowiedziałam w temacie, którego nie rozumiem.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: lambda » 2021-04-27, 15:42

Lunka pisze: 2021-04-26, 17:43 @Damiankatol powinieneś przystanąć na tym co napisała @Zebra w pierwszym komentarzu: udaj się do spowiednika. Pisanie o tym na forum nie ma sensu. Myślę, że wywoła to tylko Twoje większe frustrację. Tak jak i moje.
Znajdź dobrego spowiednika z którym można konkretnie pogadać. Opowiedz o tym wszystkim. Ja Was rozumiem. Wiem. O co chodzi. Sama mam 7 miesięczne dziecko, karmie piersią, nie mam okresu. NPR w takim przypadku absolutnie nie zaryzykuję, bo fizycznie, ekonomicznie, psychicznie nie jesteśmi gotowi na kolejne dziecko. W takim wypadku brak zbliżeń w rezultacie moje małżeństwo ma wielki kryzys (u Nas też w ciąży był zakaz współżycia, więc i tak cieszę się, że tyle wytrzymaliśmy). Ja Ciebie rozumiem, bo choć rodziłam naturalnie to wiem, że po CC szybkie zajście w kolejną ciążę jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. I nic nie umiem poradzić ale nie umiem patrzeć na to tak czarne-biale jak moi poprzednicy w komentarzach. W życiu nie ośmieliłbym się Cie pouczać bo nie mam takich kompetencji.
Dlatego tylko spowiednik i opisanie sytuacji! Tylko to co on powie Cię obowiązuje, a nie opinia kogokolwiek na forum.
Pozdrawiam.
Ale antykoncepcja jest grzechem zgodnie z nauczaniem Kosciola wystarczy zajrzeć do Katechizmu, wiec co ma spowiednik poradzić?
Katolika obowiązuje nauczanie Kościoła, a ono jest dość jasne w kwesti antykoncepcji.
Ostatnio zmieniony 2021-04-27, 15:45 przez lambda, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: Viridiana » 2021-04-27, 16:26

Lunka pisze: 2021-04-26, 17:43 @Damiankatol powinieneś przystanąć na tym co napisała @Zebra w pierwszym komentarzu: udaj się do spowiednika.
Do spowiednika albo do nauczyciela metody, którą @Damiankatol stosuje. Instruktorzy też mogą pomóc w takich sytuacjach.
Tu mała zachęta:
https://jakzrozumieckobiete.pl/nauczyci ... uktor-npr/
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: Lunka » 2021-04-27, 19:10

lambda pisze: 2021-04-27, 15:42 Ale antykoncepcja jest grzechem zgodnie z nauczaniem Kosciola wystarczy zajrzeć do Katechizmu, wiec co ma spowiednik poradzić?
Katolika obowiązuje nauczanie Kościoła, a ono jest dość jasne w kwesti antykoncepcji.
Przecież nie neguje tego, że to grzech. Ale nie wszystko jest takie jak piszesz: w Katechizmie jest tak i koniec.
Widać, że @Damiankatol męczy się z tą kwestią i chce znaleźć rozwiązanie, które będzie zgodne z nauczaniem Kościoła jak i dbać o bezpieczeństwo swojej żony i rodziny.
W takich sytuacjach NPR jest bardzo trudne.
A nie wszystko jest takie czarno-białe i mówię to z własnego doświadczenia.
Dlatego ja osobiście nie wezmę odpowiedzialności za wybory Damiana. Bo uważam, że tylko kierownik duchowy może mu pomóc wyjść z tej sytuacji tak aby nie skończyło się to dodatkowo rozstrojem nerwowym.

Czasami, a raczej najczęściej wychodzenie z grzechu to długotrwały proces.
Ostatnio zmieniony 2021-04-27, 19:10 przez Lunka, łącznie zmieniany 1 raz.
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Króliczek

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: Króliczek » 2021-04-27, 19:41

No ja też nie miałam zamiaru osądzać, szkoda że tak odebrane, czasem tu na forum zaglądam i najbardziej lubię tematy z tego działu bo sama jestem żoną i mamą:) no i najbardziej interesuje,moim zdaniem antykoncepcja nie jest fajna i po prostu szkodzi,nie mówię że jest zawsze łatwo,na pewno zawsze jest rozwiązanie, kiedy ja miałam czas po czwartym dziecku i karmiłam piersią też byłam bardzo młoda,to mimo że świetnie znałam npr to byłam pod opieką mojej lekarki ginekolog i instruktorki npr,także głowa do góry i pozdro.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: lambda » 2021-04-27, 21:08

Lunka pisze: 2021-04-27, 19:10
lambda pisze: 2021-04-27, 15:42 Ale antykoncepcja jest grzechem zgodnie z nauczaniem Kosciola wystarczy zajrzeć do Katechizmu, wiec co ma spowiednik poradzić?
Katolika obowiązuje nauczanie Kościoła, a ono jest dość jasne w kwesti antykoncepcji.
Przecież nie neguje tego, że to grzech. Ale nie wszystko jest takie jak piszesz: w Katechizmie jest tak i koniec.
Widać, że @Damiankatol męczy się z tą kwestią i chce znaleźć rozwiązanie, które będzie zgodne z nauczaniem Kościoła jak i dbać o bezpieczeństwo swojej żony i rodziny.
W takich sytuacjach NPR jest bardzo trudne.
A nie wszystko jest takie czarno-białe i mówię to z własnego doświadczenia.
Dlatego ja osobiście nie wezmę odpowiedzialności za wybory Damiana. Bo uważam, że tylko kierownik duchowy może mu pomóc wyjść z tej sytuacji tak aby nie skończyło się to dodatkowo rozstrojem nerwowym.

Czasami, a raczej najczęściej wychodzenie z grzechu to długotrwały proces.
Ogolnie rzecz ujmujac antykoncepcja jest czynem wewnętrznie zlym, co oznacza ze niezaleznie od okoliczności jej wybór jest złem.

Awatar użytkownika
fusion
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 3 cze 2021
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: fusion » 2021-06-05, 18:20

Damiankatol pisze: 2021-04-25, 20:48 Potrzebujemy z żoną pomocy, otóż mamy dwójkę dzieci oboje urodzone poprzez cesarskie cięcie. Jesteśmy młodym małżeństwem i w najbliższych kilku latach nie planujemy powiększać rodziny. Lekarz powiedział, że po CC musimy poczekać co najmniej 2 lata na kolejną ciążę. Żonie po porodzie nie wrócił jeszcze okres i naturalne planowanie jest wykluczone. Oboje bardzo potrzebujemy współżyć bo widujemy się tylko w weekendy a w ciąży współżycie było wykluczone. Czy w takiej sytuacji używanie prezerwatyw jest grzechem?. Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź. Pozdrawiam
Bez przesady.

Co jest ważniejsze? Przestrzeganie zasad ustalonych przez osoby (nawet na kościelnym świeczniku), które nie miały okazji doświadczać takich problemów czy też dbanie o swoją własną relację? Jak chcecie iść do przodu w jasną stronę, jeśli będziecie doświadczać frustracji na istotnym polu seksualnym?
Myślicie, że się to nie przełoży na inne elementy wspólnego życia?

Wiadomo, że jak nagle wam seks przesłoni wszystko, a Wy będziecie planować zakup tysiąca gumek w promocji na allegro, to wiedzcie, że coś się dzieje :D i to już obsesja. I grzech, wiadomo. Obsesja zawsze jest grzechem. Nawet teraz jak piszę, a powinienem iść na zakupy :P

Rozsądek:
1) używanie metod mogących prowadzić do kolejnej ciąży i ryzyka -> grzech, bo prowokowanie istotnych problemów zdrowotnych
2) używanie gumek -> ratowanie pożycia, zwiększanie jakości zadowolenia w małżeństwie -> właściwe podejście, ale gumki też czasem zawodzą.
Przecież nie planujesz "tabletek po" mieć w szufladzie.
Przerywany stosunek w gumce - wydawałby się bezpieczniejszy, ale to frustracja i kiepskie rozwiązanie i niszczenie własnej przyjemności ze zbliżenia.
3) seks bez gumek, ale bez klasycznego stosunku, 69 to bardzo fajna pozycja :D - jak nie szliście nigdy w tę stronę, zawsze możecie spróbować.
"Znać dobrze jakąś rzecz, to znać jej granice. Tylko wypchnięta poza granice wytrzymałości ujawnia swoją prawdziwą naturę."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-05, 21:50

Nawet nie odwołując się do wiary, tak się składa, ze prezerwatywa ma współczynnik Pearla 7 (czyli na 100 kobiet stosujących ją w ciągu roku w ciąże zajdzie 7), zaś "pełna" (ze współzyciem tylko po owulacji) metoda naturalna ma współczynnik 1,3 jest więc kilkukrotnie skuteczniejsza.

Natomiast jesli idzie o odpowiedź wiary, sugeruję udać się do spowiednika, który odpowie konsekwentnie i autorytatywnie, a nie słuchać forumowych "mędrców" (jak mój przedmówca).

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Proszę o pomoc.

Post autor: Zebra » 2021-06-06, 17:46

Co jest ważniejsze?
Bóg
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”