Dobra żona

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dobra żona

Post autor: lambda » 2021-10-14, 06:23

Skaza pisze: 2021-10-13, 21:56
lambda pisze: 2021-10-13, 21:44
Skaza pisze: 2021-10-13, 21:34 Ale w sensie książką czy przesadną autokrytyką ? szczerze mówiąc miałem zamiar zapytać księdza na najbliższej spowiedzi o to właśnie czy jak obrażam sam siebie i wyzywam od najgorszych to grzeszę i muszę się spowiadać i tego zaniechać.
A w jakim celu siebie tak obrażasz? Bo z pokorą nie ma to nic wspólnego.
Z pokorą jak najbardziej nie to prawda. Zrobiłem sobie z tego taki łatwy prosty sposób samoobronny w sytuacjach gdy ktoś chce mnie np. obrazić albo dokuczyć wtedy zaskakuje go wyjątkowo negatywną oceną siebie i zazwyczaj każdego muruje i głupieje bo nie umie wymyślić niczego bardziej złego niż ja sam powiedziałem. Przed laty musiałem się ciągle bić by mną nie pomiatali bo byłem zawsze najmniejszy i słaby. Byłem jednak wyrywny i zacięty.
Nie chciałem tak całe życie , więc przyjąłem inna taktykę. Czasy i wiek już inny, ale to we mnie pozostało do teraz.
@orzeszku to mam kolejną sprawę nad którą muszę popracować :)
Bóg zawsze do wielkich rzeczy wybierał słabych, prostych ludzi i nic nie znaczących w oczach świata.
Poniżanie siebie bardziej niż ktoś to robi jest bardzo słaba taktyka obrony.
A z czasem pewnie uwierzyłeś w to co o sobie mowisz.

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Dobra żona

Post autor: Skaza » 2021-10-14, 12:10

@Lunka To mi się upiekło tym razem :)
@lambda Pewnie masz sporo racji i weszło mi to już w mentalność. Postaram się nad tym pracować.

orzeszku

Re: Dobra żona

Post autor: orzeszku » 2021-10-14, 14:33

Lunka pisze: 2021-10-13, 23:36 Tak @Skaza słuchaj co prawi @orzeszku . Ja też całe życie mam bardzo niską samoocenę. Jako nastolatka to chyba była chorobliwa. Teraz umiem już docenić siebie i wiem ile jestem warta przede wszystkim w oczach Boga. Również chyba Bóg mi to pokazał poprzez macierzynstwo 🙂
Też z tym miałam problemy :(( ale to chyba powszechny problem =)

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Dobra żona

Post autor: greg77 » 2021-10-18, 09:23

Zdradzę Ci pewną tajemnicę,która wydaje się nią nie być,dla faceta ogromną rolę odgrywa SZACUNEK.Dlaczego napisałem go dużą literą,a no dla tego że często wy kobiety mylicie go z wdzięcznością.Powiem ci z mojego doświadczenia że mojej żonie wydaje się to że zajmuje się domem,pierze moje "gacie",wychowuje córkę,robi obiad itp.to zasługuje na szacunek.Choć bardzo bym chciał żeby tak było to w moich oczach zasługuje na wdzięczność,niestety z szacunkiem w naszym małżeństwie jest sporo gorzej :(. Czasami próbuje o tym z nią rozmawiać,ale puki co wywołuje to u niej tylko agresje.Tak jak i Ty jesteśmy w związku małżeńskim dosyć krótko i zapewne się docieramy,ale puki co jest ciężko u mnie.Szacunek w oczach faceta zdobywa się zupełnie inaczej niż u kobiety.Ogólnie ważne abyś liczyła się z jego zdaniem (zdanie twojej mamy i taty powinny być drugorzędne),mimo tego że nie jest ono po twojej myśli,uczyła go ponoszenia odpowiedzialności za jego czyny,i często była po prostu "twardą kobitą". Dam ci przykład może trochę drastyczny ale często cytowany przy tzw. "twardej miłości". Szacunek w oczach faceta zdobędziesz wtedy gdy przywalisz mu w pysk i zabierzesz dzieci i pójdziesz do matki,niż wytrwale będziesz znosić bicie,picie i co nocne gwałcenie.Jeżeli kocha to wróci z "podkulonym ogonem",jeżeli nie wróci znaczy nie kochał nigdy.Dlatego w małżeństwie często i gęsto mówi się o miłości,a sporo rzadziej o wzajemnym szacunku niby tak oczywistym ale nie do końca podobnie rozumianym.Taka dygresja,moim osobistym zdaniem kryzys męskości w współczesnym świecie bierze się głównie stąd że za naukę szacunku u chłopców i dziewczynek, zabierają się często chcą nie chcąc kobiety.

CMK

Re: Dobra żona

Post autor: CMK » 2021-10-18, 11:11

Nie do konca tak to widze - uwazam, ze najpierw ZYCZLIWOSC, a dopiero na tym fundamencie mozna starac sie i o szacunek i o wdziecznosc.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Dobra żona

Post autor: greg77 » 2021-10-18, 12:29

Nie do konca tak to widze - uwazam, ze najpierw ZYCZLIWOSC, a dopiero na tym fundamencie mozna starac sie i o szacunek i o wdziecznosc.
To oczywiste że bez zakochania i życzliwości w ogóle nie doszło by do jakiegokolwiek związku małżeńskiego ( pomijam związki z tzw.rozsądku),tak więc mowa o dobrej żonie nie miałaby tu miejsca :D. Pokaż mi świeżo upieczonych małżonków którzy wobec siebie nie są życzliwi? Niestety proza życia często brutalnie tą życzliwość weryfikuje,i właśnie wtedy podczas "życiowych burz" gdy ani jedno ani drugie nie jest wobec siebie zbytnio życzliwe,to właśnie szacunek pomaga przetrwać związkowi,nie koniecznie wdzięczność o czym brutalnie przekonało się wiele małżeństw.Dla tego do mojego Ojca w niebie mam taką męska miłość z dużą dozą SZACUNKU.Możesz wierzyć lub nie ale ST do mnie osobiście lepiej przemawia niż NT,gdzie Bóg Ojciec jest ukazany tam dużo lepiej jako Pan Zastępów Anielskich,i Lew Judy przed którym z SZACUNKIEM pada niebo,i ziemia.W książce "Tożsamość mężczyzny.Pięć kroków" opisywana jest inicjacja mężczyzny która ma uświadomić młodemu mężczyźnie pięć zasad: życie jest ciężkie,nie jesteś ważny jak ci się wydaje,twoje życie nie należy do ciebie,nie masz władzy,umrzesz.Miłość mężczyzny jest bardziej "oschła" niż kobiety,kobieta potrzebuje więcej uczuć,facet więcej konkretów.Dlatego mądra żona powinna tego wymagać od męża,aby on później przekazał ich dzieciom te zasady.

CMK

Re: Dobra żona

Post autor: CMK » 2021-10-18, 18:16

Mozna kochac kogos i jednoczesnie tego kogos nie lubic. Zyczliwosc idzie w parze z kochaniem i lubieniem.
Nietrudno o przyklady, ale o tym lepiej wypowiedza sie specjalisci ( chocby psychoterapeuci ).

Ps: automatyczne zakladanie, ze jak sie kocha to sie lubi jest bledem ( niestety ).

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Dobra żona

Post autor: Skaza » 2021-10-18, 20:35

Dobra żona to ta która pokocha już na zawsze i dla której będzie biło nasze serce.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13804
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Dobra żona

Post autor: sądzony » 2021-10-18, 20:53

A mi się wydaje, że dobra żona to taka, z którą możesz stworzyć wspólną relację triady: On, ona i ty.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CMK

Re: Dobra żona

Post autor: CMK » 2021-10-18, 22:12

Co to znaczy : pokocha na zawsze?

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Dobra żona

Post autor: greg77 » 2021-10-22, 18:35

Tak jeszcze chciałbym dodać że to co wcześniej czy później doprowadzi do sporego konfliktu w związku to bycie wobec siebie fair.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13804
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Dobra żona

Post autor: sądzony » 2021-10-22, 18:50

greg77 pisze: 2021-10-22, 18:35 Tak jeszcze chciałbym dodać że to co wcześniej czy później doprowadzi do sporego konfliktu w związku to bycie wobec siebie fair.
Całe życie poniekąd jest swego rodzaju konfliktem.
Wiele rzeczy w związku prowadzi do konfliktów. Dlaczego szczególne znaczenie ma mieś bycie wobec siebie w porządku (wobec siebie wzajemnie czy wobec sobie samemu?)?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Dobra żona

Post autor: greg77 » 2021-10-22, 19:30

Całe życie poniekąd jest swego rodzaju konfliktem.
Wiele rzeczy w związku prowadzi do konfliktów. Dlaczego szczególne znaczenie ma mieś bycie wobec siebie w porządku (wobec siebie wzajemnie czy wobec sobie samemu?)?
Chyba mnie źle zrozumiałeś właśnie bycie wobec siebie fair nie jest dobre.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13804
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Dobra żona

Post autor: sądzony » 2021-10-22, 19:43

greg77 pisze: 2021-10-22, 19:30
Całe życie poniekąd jest swego rodzaju konfliktem.
Wiele rzeczy w związku prowadzi do konfliktów. Dlaczego szczególne znaczenie ma mieś bycie wobec siebie w porządku (wobec siebie wzajemnie czy wobec sobie samemu?)?
Chyba mnie źle zrozumiałeś właśnie bycie wobec siebie fair nie jest dobre.
Więc nadal nie rozumiem. Możesz wyjaśnić?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Dobra żona

Post autor: Skaza » 2021-10-22, 19:54

CMK pisze: 2021-10-18, 22:12 Co to znaczy : pokocha na zawsze?
Bez względu na wszystko ... na wiek, stan zdrowia, wady, problemy i do końca swojego życia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”