Brak dzieci w małżeństwie

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Sierpień2021
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 19 sie 2021

Brak dzieci w małżeństwie

Post autor: Sierpień2021 » 2021-08-19, 21:42

Hej, mam taki problem otóż jesteśmy z mężem po ślubie i nie chcemy mieć dzieci. Wiem że powinnam być otwarta na życie w małżeństwie w końcu to przysięgałam, ale nie chcę mieć dziecka żeby mieć. Nie lubię dzieci, nigdy za nimi nie przepadałam , mam źle doświadczenia z dzieciństwa i czuję wręcz wstręt do samej myśli o dzieciach i ciąży oraz swojej płodności, z mężem nie uprawiamy seksu w dni płodne. Wiem że to grzech ale modlę się , żeby Bóg nigdy nie dał mi tego ciężaru jakim jest dziecko. Być może moje małżeństwo nigdy nie będzie w ten sposób spełnione ale moje dziecko byłoby nieszczęśliwe i być może nawet nie kochane co jest okrutne ale prawdziwe. Nie wiem jak mam to rozpatrywać, czy tak się da żyć? Mąż wiedział o wszystkim przed ślubem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Brak dzieci w małżeństwie

Post autor: Andej » 2021-08-19, 21:46

Prawo kanoniczne uznaje takie małżeństwo za nieważne. Popełniliście świętokradztwo.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Sierpień2021
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 19 sie 2021

Re: Brak dzieci w małżeństwie

Post autor: Sierpień2021 » 2021-08-19, 21:50

A więc mimo że chcemy być razem i żyć w zgodzie z Bogiem to sam fakt że tego potomstwa nie będzie czyni nas nieważnym małżeństwem? Czyli mamy mieć dziecko które będzie niechciane i przeplace to zdrowiem psychicznym?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Brak dzieci w małżeństwie

Post autor: Andej » 2021-08-19, 22:06

Poradź się spowiednika. Albo prawnika kościelnego. Spytaj Arletty, która jest na naszym Forum.
Warunkiem koniecznym jest gotowość na posiadanie dzieci.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Brak dzieci w małżeństwie

Post autor: Czarny » 2021-08-19, 22:38

Sierpień2021 pisze: 2021-08-19, 21:50 A więc mimo że chcemy być razem i żyć w zgodzie z Bogiem to sam fakt że tego potomstwa nie będzie czyni nas nieważnym małżeństwem? Czyli mamy mieć dziecko które będzie niechciane i przeplace to zdrowiem psychicznym?
Tu więcej może wyjaśnić @Arletta Bolesta :)
Ostatnio zmieniony 2021-08-19, 23:09 przez Czarny, łącznie zmieniany 1 raz.

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 79 times
Been thanked: 47 times

Re: Brak dzieci w małżeństwie

Post autor: Arletta Bolesta » 2021-08-20, 03:02

Witam ślicznie,
nic dodać, nic ująć, dura lex sed lex!

Gdy mamy do czynienia z wolą - nie chcę mieć potomstwa (wola przed ślubem) - małżeństwo jest nieważne. Tj. można starać się o uznanie jego nieważności. Takie są zasady. Teraz, odbiegając od prawa, przy szacunku do każdego Człowieka, Jego sytuacji (przepraszam zatem za tą wstawkę): gdy wchodzimy w daną rzeczywistość, tutaj KK, musimy dostosować się do zasad.

Wszystkiego dobrego
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Brak dzieci w małżeństwie

Post autor: sądzony » 2021-08-20, 10:18

Arletta Bolesta pisze: 2021-08-20, 03:02 Gdy mamy do czynienia z wolą - nie chcę mieć potomstwa (wola przed ślubem) - małżeństwo jest nieważne.
Czy w takim wypadku gdyby wola / chęć posiadania potomstwa pojawiła się z czasem małżeństwo należy zawrzeć raz jeszcze?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Brak dzieci w małżeństwie

Post autor: lambda » 2021-08-20, 11:42

Sierpień2021 pisze: 2021-08-19, 21:42 Hej, mam taki problem otóż jesteśmy z mężem po ślubie i nie chcemy mieć dzieci. Wiem że powinnam być otwarta na życie w małżeństwie w końcu to przysięgałam, ale nie chcę mieć dziecka żeby mieć. Nie lubię dzieci, nigdy za nimi nie przepadałam , mam źle doświadczenia z dzieciństwa i czuję wręcz wstręt do samej myśli o dzieciach i ciąży oraz swojej płodności, z mężem nie uprawiamy seksu w dni płodne. Wiem że to grzech ale modlę się , żeby Bóg nigdy nie dał mi tego ciężaru jakim jest dziecko. Być może moje małżeństwo nigdy nie będzie w ten sposób spełnione ale moje dziecko byłoby nieszczęśliwe i być może nawet nie kochane co jest okrutne ale prawdziwe. Nie wiem jak mam to rozpatrywać, czy tak się da żyć? Mąż wiedział o wszystkim przed ślubem.
Żyjesz w grzechu. Wątpię aby Bóg spełnił twoją prośbę. Jeśli już to raczej będzie chciał przemienić Twoje myślenie.
Też kiedyś myślam tak jak Ty, teraz myślę zupełnie inaczej i nie chce mieć tylko jednego dziecka ale więcej.
To też kwestia dojrzałości i wyjścia z własnego egoizmu.
Jeśli jesteś wierząca to winnas nad tym pracować.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18957
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Brak dzieci w małżeństwie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-20, 12:01

Perspektywa się zmienia, jak dziecko się pojawia.

Awatar użytkownika
Maciej
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 264
Rejestracja: 14 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 128 times
Been thanked: 46 times

Re: Brak dzieci w małżeństwie

Post autor: Maciej » 2021-08-20, 12:31

Autorko, jak to możliwe, że doszło do małżeństwa? To ksiądz nie pyta czy para jest otwarta na potomstwo? Z tego co rozumiem, to jest podstawą być otwartym na potomstwo, jeżeli chce się przyjąć Sakrament Małżeństwa. Jeżeli nie chcecie mieć dzieci, to wynika że jesteście niedojrzali do małżeństwa, bo w sumie po to właśnie jest małżeństwo (oczywiście związek ma być z Miłości i rozwijać ku Miłości, a nie płodzenie i rodzenie dla samego płodzenia i rodzenia). Chyba lęki i urazy Wami kierują, a nie miłość ;) Z miłości właśnie rodzi się w człowieku pragnienie dzieci ;)
Ostatnio zmieniony 2021-08-20, 12:32 przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
Przykazanie nowe dał nam Bóg, abyśmy się wzajemnie miłowali, ale L-) jak nas Jezus Chrystus nauczył i umiłował.
https://youtu.be/WiMfmDWz1-k
Dlaczego należy gasić świece chanukowe
https://youtu.be/M1-7JohtcbU?si=wU9WJc_T6lDAEEO1

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Brak dzieci w małżeństwie

Post autor: Morkej » 2021-08-20, 14:26

Przedmówcy dobrze Ci piszą.
Poza tym trzeba szukać zalet. Dzieci często lubią konsumować w aucie. Więc pomyśl, gdybyś przypadkiem utknęła w swoim samochodzie, to przynajmniej miałabyś zapas picia, chrupków, chipsów i innych ciastek, które spokojnie wystarczyłby Ci do czasu wydostania się ;))
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 971
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 264 times

Re: Brak dzieci w małżeństwie

Post autor: Repart » 2021-08-20, 14:46

Morkej pisze: 2021-08-20, 14:26 Dzieci często lubią konsumować w aucie. Więc pomyśl, gdybyś przypadkiem utknęła w swoim samochodzie, to przynajmniej miałabyś zapas picia, chrupków, chipsów i innych ciastek, które spokojnie wystarczyłby Ci do czasu wydostania się ;))
Gdzieś chyba ostatnio widziałem taki mem na jakiejś grupie fejsbukowej. Może jesteś jego autorem @Morkej ? ;)

Do autorki tematu zostało już w sumie wystarczająco dużo napisane. Od siebie dodam, że nie warto kierować się traumami z dzieciństwa i potem powielać je w swoim życiu. Może gdy zdecydujesz urodzić dziecko, to zrobisz dla niego wszystko to, czego Ty nie miałaś. Nie będzie łatwo, ale na pewno będzie warto. Tego Ci życzę.
Ostatnio zmieniony 2021-08-20, 14:52 przez Repart, łącznie zmieniany 1 raz.

orzeszku

Re: Brak dzieci w małżeństwie

Post autor: orzeszku » 2021-08-20, 15:09

No cóż, już więcej trudno dodać, gdybyś jednak, Autorko, chciala poczytać jeszcze więcej na ten temat, to na forum jest co najmniej kilka wątków o zbliżonej tematyce. Jeden z nich to: viewtopic.php?f=15&t=11357

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Brak dzieci w małżeństwie

Post autor: lambda » 2021-08-20, 15:12

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-20, 12:01 Perspektywa się zmienia, jak dziecko się pojawia.
Zmienia ale nie ma na to gwarancji że tak będzie. Lepiej jednak przed urodzeniem dziecka chcieć je mieć.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Brak dzieci w małżeństwie

Post autor: Andej » 2021-08-20, 20:52

sądzony pisze: 2021-08-20, 10:18 Czy w takim wypadku gdyby wola / chęć posiadania potomstwa pojawiła się z czasem małżeństwo należy zawrzeć raz jeszcze?
Uważam, że nie jest to konieczne. Wtedy uświęca się związek swoja postawą. Co nie znaczy, że nie można odnowić, tak, jak czyni się to w jakąś okrągłą rocznicę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”