Dobry mąż

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dobry mąż

Post autor: Andej » 2021-09-30, 09:33

W 100% to ideał. Niedościgniony.
Nie mam tego na myśli. Ale gdy dominuje hedonizm, to mnie przeraża. Tak samo, jak brak odpowiedzialności. Nie tylko w dziedzinie seksualnej. Odpowiedzialność za skutki własnego postępowania, za druga osobę.
Ale jestem starym dziadem. Patrzę teraz inaczej niż w młodości. Choć uznawane wartości nie zmieniły się w czasie. Jeno zamiast dawnego buntu pojawiła się wyrozumiałość. A zaraz obok niej świadomość konsekwencji każdego złamania Prawa Bożego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dobry mąż

Post autor: lambda » 2021-09-30, 10:55

Andej pisze: 2021-09-30, 09:33 W 100% to ideał. Niedościgniony.
Nie mam tego na myśli. Ale gdy dominuje hedonizm, to mnie przeraża. Tak samo, jak brak odpowiedzialności. Nie tylko w dziedzinie seksualnej. Odpowiedzialność za skutki własnego postępowania, za druga osobę.
Ale jestem starym dziadem. Patrzę teraz inaczej niż w młodości. Choć uznawane wartości nie zmieniły się w czasie. Jeno zamiast dawnego buntu pojawiła się wyrozumiałość. A zaraz obok niej świadomość konsekwencji każdego złamania Prawa Bożego.
Jak można nieuznawac nauczania Kościoła i uwazac się za katolika?
To hipokryzja nie katolicyzm.
Nie myl tego że ktoś świadomie odrzuca jakaś rzecz która Kościół naucza w swych dokumentach (nie papież w wywaidze z samolotu) z tym że ja uznaje ale np ze swej słabości upada. Oczywiśccie głęboka wiara chroni przed wieloma grzechami i jest to niezaprzeczalny fakt.
Ostatnio zmieniony 2021-09-30, 10:55 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dobry mąż

Post autor: Andej » 2021-09-30, 10:59

lambda pisze: 2021-09-30, 10:55 Jak można nieuznawac nauczania Kościoła i uwazac się za katolika?
Chyba tu nie najlepsze miejsce na takie pytanie. Acz uzasadnione patrząc na stan rzeczy. Jednak następuje oczyszczenie. Świadczą o tym, m.in. statystyki dominicantes i comunicantes. Pierwsze spadają, drugie rosną. To świadczy o przechodzeniu z ilości w jakość.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dobry mąż

Post autor: lambda » 2021-09-30, 11:00

Andej pisze: 2021-09-30, 10:59
lambda pisze: 2021-09-30, 10:55 Jak można nieuznawac nauczania Kościoła i uwazac się za katolika?
Chyba tu nie najlepsze miejsce na takie pytanie. Acz uzasadnione patrząc na stan rzeczy. Jednak następuje oczyszczenie. Świadczą o tym, m.in. statystyki dominicantes i comunicantes. Pierwsze spadają, drugie rosną. To świadczy o przechodzeniu z ilości w jakość.
A może poprostu ludzie przestali się spowiadać tak jak na zachodzie? Lub uznawać za grzech ciężki to co kiedyś uznawali?
Ostatnio zmieniony 2021-09-30, 11:01 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dobry mąż

Post autor: Andej » 2021-09-30, 19:20

Nie sądzę. Ale też nie wiem. Wydaje mi się, że następuje selekcja. Coraz uczciwsze podejście do wiary, religii.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

chemiczka

Re: Dobry mąż

Post autor: chemiczka » 2021-09-30, 19:48

Nie może za dużo pić alkoholu.
Nie może chodzić na baby.
Nie może stosować przemocy.
Jak w chałupie coś porobi, to dobrze, ale nie wymagajmy zbyt wiele.

orzeszku

Re: Dobry mąż

Post autor: orzeszku » 2021-09-30, 20:04

Nie no może nie jest aż tak źle z młodymi, są różne wspólnoty, Ruch Czystych Serc i inne, mniej młodych może praktykuje ale za to ci, który praktykują, ci się angażują w Kościół ;)

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dobry mąż

Post autor: lambda » 2021-10-01, 06:20

orzeszku pisze: 2021-09-30, 20:04 Nie no może nie jest aż tak źle z młodymi, są różne wspólnoty, Ruch Czystych Serc i inne, mniej młodych może praktykuje ale za to ci, który praktykują, ci się angażują w Kościół ;)
Jest źle. Poczytaj statystyki. Propaganda sącząca się ze smartfonów i Netfloxow Tik Toka zbiera swoje żniwo powoli.
Ostatnio zmieniony 2021-10-01, 06:21 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dobry mąż

Post autor: Andej » 2021-10-01, 06:48

A ja patrzę na wspaniałych młodych na tym Forum. I jestem zachwycony. Postawą, dojrzałością, zainteresowaniami. Widzę młodych przez pryzmat tych, z którymi mam tutaj kontakt. I dziękuje za nich Bogu. To oni są przyszłością.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dobry mąż

Post autor: lambda » 2021-10-01, 11:15

Dezerter pisze: 2021-09-29, 17:14 Kochane panie forumowe, przejrzałem ten wątek i mało trochę tych Waszych wymagań, wytycznych czy pragnień co do Dobrego męża.
W dzisiejszym świecie podstawowo wymagania spełnia niewielki odsetek mężczyzn. U kobiet też nie lepiej.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Dobry mąż

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-01, 11:27

Marynarze mówią, że dobry mąż i dobry kompas mają te same cechy: kompas musi być dokładny, czuły i stateczny :)
Ostatnio zmieniony 2021-10-01, 11:27 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2956 times
Kontakt:

Re: Dobry mąż

Post autor: Dezerter » 2021-10-01, 17:05

lambda pisze: 2021-10-01, 11:15
Dezerter pisze: 2021-09-29, 17:14 Kochane panie forumowe, przejrzałem ten wątek i mało trochę tych Waszych wymagań, wytycznych czy pragnień co do Dobrego męża.
W dzisiejszym świecie podstawowo wymagania spełnia niewielki odsetek mężczyzn. U kobiet też nie lepiej.
Jeśli chodzi o mężczyzn to niestety muszę się z tobą zgodzić
ale jeśli chodzi o kobiety, to całkowicie się nie zgodzę
jak słyszę jakimi super żonami, partnerkami, dziewczynami są współczesne panie to już kilka razy
niby żartując spontanicznie stwierdziłem
"gdzie ty byłaś jak ja się żeniłem?!" ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dobry mąż

Post autor: lambda » 2021-10-01, 17:23

Dezerter pisze: 2021-10-01, 17:05
lambda pisze: 2021-10-01, 11:15
Dezerter pisze: 2021-09-29, 17:14 Kochane panie forumowe, przejrzałem ten wątek i mało trochę tych Waszych wymagań, wytycznych czy pragnień co do Dobrego męża.
W dzisiejszym świecie podstawowo wymagania spełnia niewielki odsetek mężczyzn. U kobiet też nie lepiej.
Jeśli chodzi o mężczyzn to niestety muszę się z tobą zgodzić
ale jeśli chodzi o kobiety, to całkowicie się nie zgodzę
jak słyszę jakimi super żonami, partnerkami, dziewczynami są współczesne panie to już kilka razy
niby żartując spontanicznie stwierdziłem
"gdzie ty byłaś jak ja się żeniłem?!" ;)
Oj to ni masz kontaktu chyba z młodymi Paniami.
Współczesne kobiety nie chcą mieć dzieci ani być żonami, nie widzą nic złego w wielu partnerach seksualnych, kierują się hedonizmem tego przedsmak miałeś na marszak "wybór nie zakaz"
Ostatnio zmieniony 2021-10-01, 18:02 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dobry mąż

Post autor: Andej » 2021-10-01, 18:47

Przyznaję rację. Degrengolada nie jest związana z konkretną płcią. Raczej z wiekiem i środowiskiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Dobry mąż

Post autor: sądzony » 2021-10-01, 21:40

Nie zapominajmy, że poniekąd to małżeństwo uświęca, a "dobry mąż/żona" to nie ktoś z kim bierzemy ślub, a ktoś kto również dzięki nam dobrym się staje lub inaczej, z którego to dobro wydobywamy. Mąż i żona to jedno ciało, a na nic szalonej głowie piękne ciało lub mądrej gnijące.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”