Dobry mąż

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dobry mąż

Post autor: lambda » 2021-10-02, 06:35

sądzony pisze: 2021-10-01, 21:40 Nie zapominajmy, że poniekąd to małżeństwo uświęca, a "dobry mąż/żona" to nie ktoś z kim bierzemy ślub, a ktoś kto również dzięki nam dobrym się staje lub inaczej, z którego to dobro wydobywamy. Mąż i żona to jedno ciało, a na nic szalonej głowie piękne ciało lub mądrej gnijące.
Bez naszej współpracy z łaską sakramentalną, małżeństwo nic nie zmieni. Stąd też pewnie ta plaga rozwodów

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Dobry mąż

Post autor: sądzony » 2021-10-02, 10:38

lambda pisze: 2021-10-02, 06:35
sądzony pisze: 2021-10-01, 21:40 Nie zapominajmy, że poniekąd to małżeństwo uświęca, a "dobry mąż/żona" to nie ktoś z kim bierzemy ślub, a ktoś kto również dzięki nam dobrym się staje lub inaczej, z którego to dobro wydobywamy. Mąż i żona to jedno ciało, a na nic szalonej głowie piękne ciało lub mądrej gnijące.
Bez naszej współpracy z łaską sakramentalną, małżeństwo nic nie zmieni. Stąd też pewnie ta plaga rozwodów
"(...) litera bowiem zabija, Duch zaś ożywia." 2 Kor 3.6

Czasem odnoszę wrażenie, że dziś małżeństwo sakramentalne to jedynie tradycja i prawo.
Nie dziwi mnie więc to co się dzieje.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dobry mąż

Post autor: lambda » 2021-10-02, 15:07

sądzony pisze: 2021-10-02, 10:38
lambda pisze: 2021-10-02, 06:35
sądzony pisze: 2021-10-01, 21:40 Nie zapominajmy, że poniekąd to małżeństwo uświęca, a "dobry mąż/żona" to nie ktoś z kim bierzemy ślub, a ktoś kto również dzięki nam dobrym się staje lub inaczej, z którego to dobro wydobywamy. Mąż i żona to jedno ciało, a na nic szalonej głowie piękne ciało lub mądrej gnijące.
Bez naszej współpracy z łaską sakramentalną, małżeństwo nic nie zmieni. Stąd też pewnie ta plaga rozwodów
"(...) litera bowiem zabija, Duch zaś ożywia." 2 Kor 3.6

Czasem odnoszę wrażenie, że dziś małżeństwo sakramentalne to jedynie tradycja i prawo.
Nie dziwi mnie więc to co się dzieje.
Nie, dziś małżeństwo to jedynie chęć białej sukni i nic więcej.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Dobry mąż

Post autor: sądzony » 2021-10-02, 15:24

lambda pisze: 2021-10-02, 15:07
sądzony pisze: 2021-10-02, 10:38
lambda pisze: 2021-10-02, 06:35
sądzony pisze: 2021-10-01, 21:40 Nie zapominajmy, że poniekąd to małżeństwo uświęca, a "dobry mąż/żona" to nie ktoś z kim bierzemy ślub, a ktoś kto również dzięki nam dobrym się staje lub inaczej, z którego to dobro wydobywamy. Mąż i żona to jedno ciało, a na nic szalonej głowie piękne ciało lub mądrej gnijące.
Bez naszej współpracy z łaską sakramentalną, małżeństwo nic nie zmieni. Stąd też pewnie ta plaga rozwodów
"(...) litera bowiem zabija, Duch zaś ożywia." 2 Kor 3.6

Czasem odnoszę wrażenie, że dziś małżeństwo sakramentalne to jedynie tradycja i prawo.
Nie dziwi mnie więc to co się dzieje.
Nie, dziś małżeństwo to jedynie chęć białej sukni i nic więcej.
B. często.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Dobry mąż

Post autor: adampiotr » 2021-10-02, 15:33

A mi nie przeszkadza, ze wesele to tradycja, suknia. Ale i tak nie każdy może być tym mężem...
Ostatnio zmieniony 2021-10-02, 15:34 przez adampiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Dobry mąż

Post autor: sądzony » 2021-10-02, 15:38

adampiotr pisze: 2021-10-02, 15:33 A mi nie przeszkadza, ze wesele to tradycja, suknia. Ale i tak nie każdy może być tym mężem...
Mi również nie przeszkadza.
O ile jest w "tym" coś jeszcze.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dobry mąż

Post autor: Andej » 2021-10-02, 21:45

lambda pisze: 2021-10-02, 15:07 Nie, dziś małżeństwo to jedynie chęć białej sukni i nic więcej.
Nie dla wszystkich. Ale często tak. I jeszcze organy, piękna oprawa. Przerost formy nad treścią.

A czasem, to dla świętego spokoju, aby starych nie denerwować. Aby znajomi nie obgadywali.

Smutne to, zle dla wielu par ślub nie ma znaczenia sakramentalnego. Ot, gala, impreza. Fajnie iść w pięknej białej sukni, w eleganckim garniturze, środkiem kościoła, na oczach zgromadzonych. W świetle reflektorów. Ale bez zdawania sobie sprawy ze zobowiązań. Zresztą, czy one rzeczywiście są, jeśli młodzi nie wiedzą, o co w tym chodzi? Odwalili nauki grając na smartfonach. Ale zebrali podpisy. Poprzedni raz przyjmowali komunię świętą w czasie bierzmowania. Mają jeszcze w palnie chrzest. I pogrzeb.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

orzeszku

Re: Dobry mąż

Post autor: orzeszku » 2021-10-03, 22:51

Znam dziewczynę popierającą strajk kobiet, z błyskawicą na zdjęciu profilowym, znana ze swoich antyklerykalnych poglądów - ale wystawny ślub kościelny musiał być...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14974
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Dobry mąż

Post autor: Dezerter » 2021-10-04, 21:53

Miała wybór , to wybrała męża i formę ślubu - czemu cię dziwi ?
A tak jeszcze bardziej przewrotnie
Dobry mąż to taki mężczyzna, który chce się ożenić
...takie czasy :-\
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dobry mąż

Post autor: Jozek » 2021-10-04, 21:58

Na zachodzie faceci nie chca sie zenic, bo kobiety chca jedynie prawnie usankcjonowac slub a pozniej hulaj dusza, a maz za wszystko musi zaplacic. :(
Znam wiele przypadkow gdzie bogaty i dobrze zarabiajacy maz zyje sam a zona po rozwodzie szaleje po swiecie, a on musi za jej zachcianki placic, bo zabrala dzieci, ktore sa dla niej zrodlem finansowania jej zachcianek.maz lozy miliony rocznie na utrzynanie dzieci, a zona 90% tego zuzywa na swoje hulanki i zboczenia, a dzieci pozbawione ojca ucza sie od niej beztroskiego zycia i zboczen.
znam dokladnie i ze szczegolami jeden przypadek gdzie ojciec w trakcie trwania zwiazku odlozyl w nielegalny sposob £3miliony dla dzieci na konto w banku szwajcarskim.
Zona w trakcie sprawy rozwodowej chciala polozyc swoje lapki na tej kasie dla dzieci i po prostu podala nr. tego konta.
konsekwencje byly takie ze gosciu musial z tego zaplacic £2miliony podatku wraz z karnymi odsetkami i dla dzieci zostaly praktycznie grosze, bo koszty sadowe ojciec musial zaplacic i bylej zony adwokata koszty, tak ze dla dzieci z tego konta nic nie zostalo.
Ostatnio zmieniony 2021-10-04, 22:22 przez Jozek, łącznie zmieniany 7 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dobry mąż

Post autor: lambda » 2021-10-05, 06:42

Dezerter pisze: 2021-10-04, 21:53 Miała wybór , to wybrała męża i formę ślubu - czemu cię dziwi ?
A tak jeszcze bardziej przewrotnie
Dobry mąż to taki mężczyzna, który chce się ożenić
...takie czasy :-\
Jak by kobiety nie chciały żyć jak żony bez ślubu to i mężczyźni by ślub chcieli brać.:)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4633 times
Kontakt:

Re: Dobry mąż

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-05, 09:22

Jozek pisze: 2021-10-04, 21:58 Na zachodzie faceci nie chca sie zenic, bo kobiety chca jedynie prawnie usankcjonowac slub a pozniej hulaj dusza, a maz za wszystko musi zaplacic. :(
Chyba "trochę" generalizujesz.
Znam wiele przypadkow gdzie bogaty i dobrze zarabiajacy maz zyje sam a zona po rozwodzie szaleje po swiecie, a on musi za jej zachcianki placic, bo zabrala dzieci, ktore sa dla niej zrodlem finansowania jej zachcianek.maz lozy miliony rocznie na utrzynanie dzieci, a zona 90% tego zuzywa na swoje hulanki i zboczenia, a dzieci pozbawione ojca ucza sie od niej beztroskiego zycia i zboczen.
Bywa i odwrotnie.
Bywa, że mężczyzna robi wszystko, by formalnie zmniejszyć kwotę oficjalnie zarabianą, by jak najmniej przekazać w ramach alimentów.
znam dokladnie i ze szczegolami jeden przypadek gdzie ojciec w trakcie trwania zwiazku odlozyl w nielegalny sposob £3miliony dla dzieci na konto w banku szwajcarskim.
Zona w trakcie sprawy rozwodowej chciala polozyc swoje lapki na tej kasie dla dzieci i po prostu podala nr. tego konta.
konsekwencje byly takie ze gosciu musial z tego zaplacic £2miliony podatku wraz z karnymi odsetkami i dla dzieci zostaly praktycznie grosze, bo koszty sadowe ojciec musial zaplacic i bylej zony adwokata koszty, tak ze dla dzieci z tego konta nic nie zostalo.
To chyba w ogóle patologiczny przykład.
Mąż robi przekręty (sorry, ale to że - być może - "na dzieci" to żadne wytłumaczenie), więc wybacz, że nie żałuję że złośliwa żona tak go załatwiła.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dobry mąż

Post autor: Jozek » 2021-10-05, 09:42

Marek, jesli facet nie bedzie sie staral zmniejszyc kwoty o nic mu nie zostanie, a tym bardziej nawet nie bedzie go stac na prezent urodzinowy dla dziecka, a taka pazerna zona wykozysta to by nawet dzieci byly przeciw ojcu.

ten przypadek z kontem dla dzieci pokazuje jak pazerne i zaslepione sa niektore zony gdy sie rozwodza.
Chciala dla siebie wiecej a nie dostala z tego nic, ani dzieci. ona sama siebie i dzieci zalatwila a nie meza.
w sumie to i tak kupil jej dom, a jak ciezko zachorowala to wozil ja po prywatnych klinikach i placil za leczenie, choc zagarnela i przepuscila 3/4 majatku meza, a dzieci sa teraz z nim.
Ostatnio zmieniony 2021-10-05, 09:49 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dobry mąż

Post autor: lambda » 2021-10-05, 10:20

Jozek pisze: 2021-10-05, 09:42 Marek, jesli facet nie bedzie sie staral zmniejszyc kwoty o nic mu nie zostanie, a tym bardziej nawet nie bedzie go stac na prezent urodzinowy dla dziecka, a taka pazerna zona wykozysta to by nawet dzieci byly przeciw ojcu.

ten przypadek z kontem dla dzieci pokazuje jak pazerne i zaslepione sa niektore zony gdy sie rozwodza.
Chciala dla siebie wiecej a nie dostala z tego nic, ani dzieci. ona sama siebie i dzieci zalatwila a nie meza.
w sumie to i tak kupil jej dom, a jak ciezko zachorowala to wozil ja po prywatnych klinikach i placil za leczenie, choc zagarnela i przepuscila 3/4 majatku meza, a dzieci sa teraz z nim.
A co nas obchodzą jacyś ludzie? Czy Bóg nas będzie z tego rozliczał co robią inni? Czas przestać rozglądać się na boki i poprostu nasladowac Chrystusa w swoim życiu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4633 times
Kontakt:

Re: Dobry mąż

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-05, 10:39

Nie ma co Józku, fajny przykład "uciśnionego męża". Przekręciarz podatkowy...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”