Aborcja

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2019-05-22, 15:38

PWN SJP:
kara
1. «środek wychowawczy stosowany wobec osoby, która zrobiła coś złego»
2. «środek represyjny względem osób, które popełniły przestępstwo».

zapobiec, zapobiegnąć — zapobiegać «nie dopuścić do czegoś złego»

Besserwiseryzm nie jest argumentem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kalart

Re: Aborcja

Post autor: Kalart » 2019-05-22, 15:42

Masz rację - nie sugerujesz kary, tylko po prostu zbrodnię.
Chyba naprawdę nie rozumiesz, czym jest środek wychowawczy. Jeśli uważasz że środek wychowawczy to sterylizacja...

Besserwiseryzm nie jest argumentem.
Ostatnio zmieniony 2019-05-22, 15:43 przez Kalart, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2019-05-22, 15:48

Nie zrozumiał. Jeśli tak, to traci sens tłumaczenie.

Dla kogo wydają SJP?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-25, 15:31

W języku równie ważny jest ładunek emocjonalny, historia słowa i inne takie.
Na wypracowaniu klasowym nie mogę napisać, że "szlag mnie trafia, gdy...", Ale mogę napisać, że "dostaję apopleksji, gdy...". Choć "szlag" to dosłownie dawne określenie apopleksji.
Kara ma wydźwięk negatywy. Dlatego możemy usłyszeć w rozmowie rodziców: " nie zabrałem mu telefonu, żeby go ukarać. Musi ponieść po prostu konsekwencje swoich czynów".
Dodatkowo kara, w sensie środek wychowawczy, musi mieć ten pierwiastek wychowawczy.
Jeśli utkniesz mi ręce, to nadal nie będzie wiedziała, czemu niby mam nie kraść. Jeśli zamkniesz mnie, odizolując od społeczeństwa, zapewnisz mi opiekę specjalny, który pomoże mi zrozumieć, dlaczego to jest złe i jak poradzić sobie w sytuacji, gdzie wydaje mi się, że nie mam innej opcji, wtedy zrozumiem błąd.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-25, 17:10

Jeśli kara odwracalną jest grzywna, to pamiętając że czas to pieniądz - odwracalna jest również każda kara czasowa (więzienie, przymusowe zajęcia czy praca)...
To powiedz facetowi, który przesiedział 18 najlepszych swoich lat w więzieniu, że jak mu wypłacą odpowiednio wysokie odszkodowanie to "nie ma sprawy".

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4435
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Aborcja

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2019-05-27, 17:38

Nie rozumiem dlaczego te ostatnie kilka postów może w ogóle znajdować się na forum chrześcijańskim. Przecież osoby, które dokonały aborcji należy zachęcać do ufności w Boże miłosierdzie, bo one często same nie chcą sobie przebaczyć. Nawet papież Franciszek mówi o tym, że każdy grzech, w tym grzech aborcji, może być odpuszczony.
Mam nadzieję, że każda osoba, która dokonała aborcji przyjdzie z ufnością do spowiedzi, gdzie na nią czeka Miłosierny Jezus. On nie będzie jej karać, tylko wszystko przebaczy i będzie jej dawał pokój serca.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2019-05-27, 20:55

A czy wiesz, jakie są warunki odpuszczenia grzechów? Można przebaczać 77 razy. I mieć na sumieniu 77 istnień ludzkich.
Przebaczać trzeba mądrze. I przebaczenie ma się nijak do ponoszenia konsekwencji.
To, że ktoś siedzi w więzieniu, nie znaczy, że mu przebaczono. Są kapelani więzienni.
Wymiar sprawiedliwości i normy wiary to nie to samo.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Aborcja

Post autor: Viridiana » 2019-05-27, 22:07

Ponieważ nie siedzę w głowach użytkowników, nie umiem w pełni określić wydźwięku ostatnich momentów dyskusji, natomiast być może chodzi o to, że za grzech ponosi się pewne konsekwencje. Wybaczyć można i jeżeli osoba pragnie Bożego Miłosierdzia, to zachęcam do spowiedzi gorąco, ale trzeba też zadośćuczynić.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2019-05-28, 07:06

Podstawowym celem karania nie jest tylko zemsta za popełniony czyn. Celem jest ochrona społeczeństwa. Obrona przed recydywą. Może i mało skuteczna, ale to nie znaczy, że można zrezygnować.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-28, 10:08

miłośniczka Faustyny pisze: 2019-05-27, 17:38 Nie rozumiem dlaczego te ostatnie kilka postów może w ogóle znajdować się na forum chrześcijańskim. Przecież osoby, które dokonały aborcji należy zachęcać do ufności w Boże miłosierdzie, bo one często same nie chcą sobie przebaczyć. Nawet papież Franciszek mówi o tym, że każdy grzech, w tym grzech aborcji, może być odpuszczony.
Proszę wskaż, jak tym słowom przeczą moje posty. Bo ja nie widzę sprzeczności.
Mam nadzieję, że każda osoba, która dokonała aborcji przyjdzie z ufnością do spowiedzi, gdzie na nią czeka Miłosierny Jezus. On nie będzie jej karać, tylko wszystko przebaczy i będzie jej dawał pokój serca.
Z pewnością. Podobnie będzie z każdym mordercą, złodziejem itd.
Czy te przestępstwa także z tego powodu proponujesz usunąć z Kodeksu Karnego?

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4435
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Aborcja

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2019-05-28, 19:16

Miałam na myśli raczej posty Andeja. Ale w ogóle tak intensywne rozważania na temat karania innych wydają mi się niepasujące do tego miejsca, gdzie mamy się wspierać.
Wiem, że trzeba walczyć o każde życie, ale nie poprzez krzywdzenie osób, które dokonały grzechu. Teraz trzeba im pomóc. Jak mówiłam, mój grzech był inny, ale wcale nie mniej ciężki. Gdybym nie otrzymała pomocy poprzez spowiedź to nie wiem, jak wyglądało by teraz moje życie. A największe uzdrowienie dokonuje się w konfesjonale. Tam usłyszałam, że mam sobie wybaczyć. Po co miałabym marnować resztę swojego życia, skoro już tego nie cofnę? Zamiast się obwiniać mogę teraz zaufać Bogu. Mam nadzieję, że On sprawi, że jeszcze wiele dobra tu zdziałam i to będzie moje zadośćuczynienie, które wypełnię z radością i proszę Cię, Panie Jezu, daj mi tę odwagę.
Ostatnio zmieniony 2019-05-28, 19:21 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-28, 19:40

miłośniczka Faustyny pisze: 2019-05-28, 19:16 Miałam na myśli raczej posty Andeja. Ale w ogóle tak intensywne rozważania na temat karania innych wydają mi się niepasujące do tego miejsca, gdzie mamy się wspierać.
Wspierać w tym, by działać.
Wiem, że trzeba walczyć o każde życie, ale nie poprzez krzywdzenie osób, które dokonały grzechu
"Krzywdzić" to złe słowo w odniesieniu do sankcji karnej za zbrodnię.
Teraz trzeba im pomóc.
W ten sposób, by następne też to zrobiły? Czy moze pomóc w odwróceniu się od swego grzechu?
Jak mówiłam, mój grzech był inny, ale wcale nie mniej ciężki. Gdybym nie otrzymała pomocy poprzez spowiedź to nie wiem, jak wyglądało by teraz moje życie. A największe uzdrowienie dokonuje się w konfesjonale. Tam usłyszałam, że mam sobie wybaczyć.
I słusznie. Jak to sprzeciwia się sankcji karnej za aborcję?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-28, 21:59

@Marek_Piotrowski
Skoro Miłośniczka powiedziała, że odwołuje się do postów Andeja, to prawie na pewno chodziło jej o sterylizację, nie sankcję karną w ogóle.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-28, 23:50

Czy tak, Miłośniczko?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2019-05-29, 10:39

Sądzę, że Miłośniczka napisała to co chciała i nie potrzebuje tłumacza, który wyjaśnia, że miała zupełnie coś innego na myśli niż napisała.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”