Aborcja

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2019-05-20, 16:26

Dzięki za analizę. Na czym polega niekonsekwencja?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Aborcja

Post autor: Magnolia » 2019-05-20, 16:32

Twoja niekonsekwencja polega na braku spójności poglądu pro-life. Ochrona życia polega na chronieniu życia na każdym etapie od poczęcia do naturalnej śmierci. Jeśli napisałeś że jesteś za automatyczną sterylizacją kobiet, które dokonały aborcji, to pojawia się tu brak konsekwencji chronienia życia. Życie tych kobiet także podlega ochronie. Tego typu postulat (automatycznej sterylizacji) jest wyrazem potępienia grzesznika a nie samego grzechu (aborcji- zabiciu własnego dziecka). To nie jest chrześcijańska postawa i dobrze o tym wiesz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-20, 16:45

Niechrześcijańska zapewne, ale na pewno nie niespójna pro-life. Płodność to istotne dobro, ale to nie życie.
Przy okazji: wiele wyznań by się z Tobą nie zgodziło (choć nie mieliby racji). Protestanci generalnie dopuszczają sterylizację.
Ostatnio zmieniony 2019-05-20, 16:46 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2019-05-20, 17:05

Magnolia pisze: 2019-05-20, 16:32 ... Ochrona życia polega na chronieniu życia na każdym etapie od poczęcia do naturalnej śmierci. Jeśli napisałeś że jesteś za automatyczną sterylizacją kobiet, które dokonały aborcji, to pojawia się tu brak konsekwencji chronienia życia. ...
Co ma wspólnego sterylizacja z ochroną życia? Tak, jestem zwolennikiem OKALECZENIA człowieka w celu zapobieżeniu SERYJNYM MORDERSTWOM.
Magnolia pisze: 2019-05-20, 16:32... Życie tych kobiet także podlega ochronie. ...
Proszę o jakieś info, z którego wynika, że sterylizacja powoduje śmierć kobiety. Czy są jakieś statystyki to stwierdzające?
I jeszcze pytanko: Czy życie innych kobiet nie podlega ochronie? Czy życie mężczyzn nie podlega ochronie? I o co chodzi z ochroną tych, a nie innych?
Magnolia pisze: 2019-05-20, 16:32... Tego typu postulat (automatycznej sterylizacji) jest wyrazem potępienia grzesznika a nie samego grzechu (aborcji- zabiciu własnego dziecka). ...
Sterylizacja nie zawiera w sobie żadnej oceny człowieka. Nie jest uznaniem człowieka za grzesznika, ani tym bardziej jego potępienia. Nie odnosi się do oceny grzechu. Jest radykalnym zabezpieczeniem przed kolejnymi zabójstwami. Jest okaleczeniem człowieka. Sterylizacja uniemożliwia zabicie kolejnego dziecka.
Magnolia pisze: 2019-05-20, 16:32... To nie jest chrześcijańska postawa i dobrze o tym wiesz.
Wiem i czuję dyskomfort. Jednak uważam OKALECZENIE za znacznie mniejszy grzech niż ZABÓJSTWO. Mniejsze zło pozostaje złem. Ale mniejszym. To ostateczność.

A może tak zastosować biblijne prawo (Wj 21.12 Jeśli kto tak uderzy kogoś, że uderzony umrze, winien sam być śmiercią ukarany.)? Czy tak byłoby lepiej?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-20, 17:07

Prawo (polskie) takiej opcji nie dopuszcza, bo generalnie jest to celowe okaleczanie. Ponieważ lekarz przysięga chronić życie, tak jak nie może uciąć komuś ręki bez medycznej podstawy (np. odmrożenie, zakażenie, miażdżyca), tak samo nie może wyciąć komuś macicy.
Tak jak chrześcijanin nie powinien postulować odcinania palców złodziejom, tak nie powinien postulować przymusowej sterylizacji.
Taka jest moja opinia. To, czy samą sterylizację uważam za ok. to całkiem inna sprawa.


To jest sytuacja adekwatna:
Raz ukradłeś, będziesz kradł więcej razy. Nie wytłumaczę ci więc, dlaczego nie warto kraść. Nie pomogę doprowadzić do sytuacji, gdzie kradzież nie będzie konieczna, ani nie zaprowadzę cię do psychologa. Po prostu utnę ci ręce, bez rąk trudno kraść.
Na skróty.

Magnolia

Re: Aborcja

Post autor: Magnolia » 2019-05-20, 18:38

W Biblii nie znajdziesz uzasadnienia by zło zwalczać mniejszym złem. Zło zwalczamy dobrem. Dlatego twój pomysł jest nie do przyjęcia z moralnego punktu widzenia.
Okaleczających kobiety sterylizacją nie chronisz ich życia a w postawie pro-life chronimy każde życie na każdym etapie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2019-05-20, 21:08

Magnolia pisze: 2019-05-20, 18:38 W Biblii nie znajdziesz uzasadnienia by zło zwalczać mniejszym złem. Zło zwalczamy dobrem. Dlatego twój pomysł jest nie do przyjęcia z moralnego punktu widzenia.
Okaleczających kobiety sterylizacją nie chronisz ich życia a w postawie pro-life chronimy każde życie na każdym etapie.
Niestety znajdę takie sytuacje. Każda walka zbrojna jest zastępowaniem większego zła mniejszym. Zabicie wroga jest też złem. Ale mniejszym. Uzasadnionym. Akceptowalnym.

Okaleczając kobietę, jak również mężczyznę, czyniąc ich bezpłodnymi, gwarantuję, że już więcej nie poczną dziecka, które zamordują.
Masz rację, że to nie jest ochrona życia, gdyż jest to niedopuszczeniem do powstania życia. W istocie rzeczy samej nie jest to pro-life, ale anti-death.
Jedynym złem w sterylizacji kobiet jest nieodwracalność zabiegu. Natomiast wazektomia jest odwracalna. I w tym zakresie nie widzę większych przeszkód.

Nie piszę z pozycji pro-life. Bo nie chodzi mi o zachowanie życia. Jestem zdania, że każdy umrze. I każdy ma prawo do naturalnej śmierci. Natomiast jestem zdecydowanie ant-death. Jestem przeciwnikiem zabijania. I moje wypowiedzi są sprzeciwem wobec zabijania.

Całkowitego zakazu zabijania nigdy nie będzie. Zawsze będą jakieś wyjąt dopuszczalne moralnie, etycznie i religijnie. I zawsze będą ludzie nienaciągający prawo. Uważam, że lepiej jest uniemożliwić, niż mordować.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-20, 21:15

Po co tłumaczyć swoje stanowisko, uświadamiać ludzi, pokazywać piękno swojej religii, żeby ludzie sami chcieli dołączać do jej grona.
Po prostu spalmy na stosie wszystkich, którzy nie chcą przyjąć tej wiary (i płynących z niej nakazów/nakazów moralnych).
Pierwsza na ochotnika.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-20, 21:48

ToTylkoJa pisze: 2019-05-20, 21:15 Po co tłumaczyć swoje stanowisko, uświadamiać ludzi, pokazywać piękno swojej religii, żeby ludzie sami chcieli dołączać do jej grona.
Po prostu spalmy na stosie wszystkich, którzy nie chcą przyjąć tej wiary (i płynących z niej nakazów/nakazów moralnych).
Pierwsza na ochotnika.
No cóż, morderstwo (w jakiejkolwiek formie, w tym aborcja) czy złodziejstwo to nie są sprawy tylko religijne i dlatego nie wystarczy "nawracać". Policja i sądy czasem się przydają.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-20, 22:13

Rozumiem. Wiesz, że w prawie aborcja nie zawsze jest traktowana jako morderstwo, ale abstrahując.
Nie można w ten sposób "odciągać" kogoś od grzechu. Ja w tym nie widzę miłosierdzia, które tak promujecie.
Podobno każdemu trzeba przebaczyć i podobno każdy może się poprawić, nawrócić. Tym bardziej nie widzę tu miejsca dla takiego postulatu. Rozumiem, że ta aborcja jest traktowana na równi z morderstwem dorosłego człowieka. Serio. Ale mordercę trzeba skierować do psychologa, może księdza. Musi odbyć karę, ale później trzeba mu pomóc wrócić do społeczeństwa. Trzeba go zresocjalizować tak, żeby już więcej o tym nie pomyślał. Dopiero kiedy to niemożliwe, należy go odciągnąć od społeczeństwa. Zamknąć w ośrodku, a nie połamać kończyny, żeby nie mógł samodzielnie funkcjonować, bo w ten sposób nikogo już nie skrzywdzi.
Kobiety nie usuwają dzieci BO TAK. To jest jakaś sytuacja, która ich zmusza. Żeby zapobiegać czemuś takiemu, trzeba pokazać tym kobietom, że SĄ W STANIE sobie z tym poradzić. Że jest opcja i że się da. Nie sterylizować.
Najpierw zaczniemy sterylizować kobiety po aborcji.
Później zaczniemy mordować morderców.
Kastrować gwałcicieli.
I pójdziemy dalej.
Zobacz, ile w tym możliwości do nadużyć, czy nawet zwykłych pomyłek.
Zdrowia nikomu nie da się wyczarować. Jak raz zabierzesz, to nie będzie z czego oddać.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-20, 22:48

Ale ja nie proponowałem sterylizacji...
Natomiast oczywiście jestem za normalnym karaniem (zresztą nie tylko matki, bo zwykle obok tego jest facet który naciska i medyk, który zarabia).
Resocjalizacja - OK. Ale nie widzę powodu, by akurat zbrodnię dzieciobójstwa wyjmować spod prawa.
Tym bardziej nie wolno tego robić w imię rzekomego miłosierdzia - tak jak nie wolno robić tego z innymi zbrodniami.

Magnolia

Re: Aborcja

Post autor: Magnolia » 2019-05-20, 23:05

Dziekuję ToTylkoJa, za Twój głos, bardziej rozsądny niż propozycja Andeja. Dodam tylko dla 100 % pewności, że to wyłącznie Jego pomysł karania i nie ma nic wspólnego z postawa chrześcijańską.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Dezerter » 2019-05-20, 23:41

Magnolia pisze: 2019-05-20, 23:05 Dziekuję ToTylkoJa, za Twój głos, bardziej rozsądny niż propozycja Andeja. Dodam tylko dla 100 % pewności, że to wyłącznie Jego pomysł karania i nie ma nic wspólnego z postawa chrześcijańską.
Potwierdzam i dziewczyny jestem z wami! :ymapplause:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Aborcja

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-21, 00:05

Oswieccie mnie, gdyz pograzylem sie w ciemnosciach.
a) morderstwo jest karane
b) aborcja jest morderstwem ... to: powinna byc karana.
c) jesli nie ma byc kary za aborcje, to aborcja jest zwyklym zabiegem medycznym
d) jesli katolicy sa przeciwni karaniu za aborcje, a sklaniaja sie do karania za morderstwo, to wowczas katolicy uwazaja, ze aborcja nie jest morderstwem
e) patrz punkt "c"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2019-05-21, 08:37

Magnolia pisze: 2019-05-20, 23:05 Dziekuję ToTylkoJa, za Twój głos, bardziej rozsądny niż propozycja Andeja. Dodam tylko dla 100 % pewności, że to wyłącznie Jego pomysł karania i nie ma nic wspólnego z postawa chrześcijańską.
To już grube przegięcie. Zarzucasz mi, że chcę kogoś karać. A nigdy tego nie napisałem. W tej dyskusji zupełnie nie pisałem na temat karania. Cały czas piszę o obronie przed RECYDYWĄ.
Więcej, w innych wątkach wielokrotnie wypowiadałem się przeciw karaniu w ogóle. Jestem przeciwny karaniu za cokolwiek. Nie chcę nikogo karać, nie namawiam do karania. Cały czas głoszę jedynie potrzebę ZAPOBIEGANIA RECYDYWIE.

I jeszcze jedno, panie cały czas uważają feministycznie, ze jest to skierowane przeciw kobietom. Nie mam pojęcia, jak z moich wypowiedzi można wyłuskać cokolwiek związanego z mizoginią.

Boli mnie to, że jestem BEZPODSTAWNIE oskarżany o chęć karania. Zapobieganie nie jest karaniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”