Aborcja

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-29, 19:30

W ubiegłym tygodniu argentyński sąd uznał lekarza za winnego nieprzerwania ciąży. Ginekolog uratował matkę i jej dziecko, które dziś ma dwa lata. Dr Leandro Rodríguez Lastra może utracić prawo wykonywania zawodu, albo pójść do więzienia na dwa lata.
https://jedenznas.pl/lekarz-skazany-za- ... 71HDbboI5g

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2019-05-30, 09:06

I niestety nie jest to jedyny przypadek.
To szokuje. Ale czy u nas jest lepiej? Casus Alicji 1000 czy Chazana świadczy o tym, dokąd zmierzamy. Przeraża mnie lewicowość. 100 lat po czerwonej październikowej rzezi komuna wkracza nie na ostrzach bagnetów, ale innymi metodami. Jak widać, wcale nie mniej krwawymi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2019-06-03, 08:41

Dodałbym jeszcze gradobicie, ocieplenie klimatu, brak wody, epidemie cholery, naloty szarańczy ... i jeszcze parę innych plag.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-03, 13:45

Oczywiście jest to trochę wyolbrzymione, ale Xo ma rację, nie patrzysz na konsekwencje.
Myślisz, że UE by nie wprowadziła sankcji?
Myślisz, że WHO by się nie przywaliło?
Polska nie jest gigantem, nie jest ważnym partnerem handlowym. Nie jest ważnym ośrodkiem kultury (dla ogółu). Polską nie trzeba się przejmować jako wrogiem.
Walczyć trzeba mądrze. Zapominasz o tym.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2019-06-03, 15:14

Dopóki UE opanowane przez komunistów to należy się spodziewać każdych sankcji za niepoddawanie się lewicowości. Mimo tego uważam, że lepiej dostawać sankcje, niż sprzeniewierzyć się wartościom.
"Kary" nie za mój pomysł, ale za wszelkie działania ograniczające mordowanie dzieci. Za wszelkie ograniczenie propagandy LGBT. Za wszystko co trąci religią, w szczególności katolicką. To podstawowe zarzuty UE i WHO.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-03, 18:03

Już Ci milion osób powtarzało.
Ja już się nawet odeślę od tej, innej od Twojej, moralności.
Okaleczanie ludzi to nie wyjście. To niestosowanie praw człowieka, prowadzące do:
A) tyranii
B) innego równie ciekawego ustroju
C) upadku gospodarki (polska gospodarka nie poradzi sobie z sankcjami, już kary za węgiel to niezły przedsięwzięcie)

Myślisz, że co? Że wprowadzisz w cywilizowanym kraju prawo nakazujące okaleczać ludzi bez medycznych przesłanek i to przejdzie bez echa?
Że nie będzie domonstracji?
Że ludzie nie będą uciekać z kraju, który osiąga swój cel "wszystkimi koniecznymi środkami", jak to mówił pewien psychopata z mojej ulubionej książki?
Że polska gospodarka poradzi sobie z ogromnymi sankcjami?
Że jeśli zanegujesz wpływ światowych organizacji na sprawy w państwie z to ten wpływ zniknie?
Że inne kraje tego nie skomentują?
Że zagraniczne firmy nie będą się lansowały "pomocą w ochronie praw człowieka", zrywając kontrakty z, mało dla nich istotnymi, partnerami w Polsce?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Aborcja

Post autor: Viridiana » 2019-06-03, 18:18

Też jestem przeciwna sterylizacji jako karze za aborcję. Przypomnę jedną z wypowiedzi ToTylkoJa:
ToTylkoJa pisze: 2019-05-25, 15:31 Dodatkowo kara, w sensie środek wychowawczy, musi mieć ten pierwiastek wychowawczy.
Jeśli utkniesz mi ręce, to nadal nie będzie wiedziała, czemu niby mam nie kraść. Jeśli zamkniesz mnie, odizolując od społeczeństwa, zapewnisz mi opiekę specjalny, który pomoże mi zrozumieć, dlaczego to jest złe i jak poradzić sobie w sytuacji, gdzie wydaje mi się, że nie mam innej opcji, wtedy zrozumiem błąd.
Poza tym, wprowadzenie sterylizacji za aborcję może dodatkowo zniechęcić ludzi do konserwatywnych wartości - wielu nie będzie traktować tego poważnie.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Dezerter » 2019-06-03, 18:18

Przestańcie już męczyć Andeja - każdy z nas ma prawo do swoich nawet najbardziej absurdalnych i szokujących opinii byle nie łamał regulaminu i prawa polskiego.
Koniec tematu sterylizacji , bo ten jest o aborcji, której sytuacja w Polsce, po próbie sił obu stron- przegranej przez obie strony - pozostaje stabilna i niezmienna. Wypracowany mozolnie kompromis jest akceptowany przez większość społeczeństwa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Aborcja

Post autor: Viridiana » 2019-11-05, 19:37

Odnośnie tematu aborcji - wiele osób pewnie słyszało o filmie "Nieplanowane". Jeżeli ktoś się zastanawia, czy iść, gorąco zachęcam. Płakałam przez pół seansu.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2019-11-05, 19:49

Na film nie pójdę, choć chętnie bym zobaczył.
Ale, czy ten film oglądają tyko ci, którzy są przekonani, że tzw. aborcja jest morderstwem? Czy także wojujące feministki, LGBT, komuniści wzgl. inni zwolennicy mordowania dzieci nienarodzonych?
Dobrze, że jest szum. Ale choćby jedna osoba pod wpływem filmu zmieniła zapatrywania, to już jest jakieś dobro.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Aborcja

Post autor: Viridiana » 2019-11-12, 19:44

Ciekawostka, wciąż jeszcze związana z wyżej wspomnianym filmem: w filmie zagrał lekarz, który rzeczywiście kiedyś wykonywał aborcje, ale też przeszedł duchową przemianę.
https://www.dorzeczy.pl/swiat/119896/po ... owane.html
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Magnolia

Re: Aborcja

Post autor: Magnolia » 2019-11-12, 20:23

poruszające....

Awatar użytkownika
Betula
Bywalec
Bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 13 wrz 2019
Has thanked: 61 times
Been thanked: 72 times

Re: Aborcja

Post autor: Betula » 2019-12-01, 11:38

Chciałabym ożywić ten wątek, bo od jakiegoś czasu mam dylemat związany z tematem aborcji.
Oglądałam film "Nieplanowane", nawet pozytywnie mnie zaskoczył, było tam kilka fragmentów, które nawet dały mi trochę do myślenia. Film porusza temat aborcji na życzenie, czyli tej, co do której nie mam wątpliwości, że powinna być zabroniona.

Natomiast mam problem w kwestii aborcji dopuszczalnej ustawą w Polsce. Są to 3 dość ekstremalne przypadki. Może coś jest nie tak z moim sumieniem, i zastanawiam się nawet, czy nie oddala mnie to jakoś albo nie wyklucza nawet z Kościoła, bo nie potrafię wewnętrznie przekonać się do bycia 100% pro-life, tzn. by mieć wewnętrzną pewność, że aborcja nigdy nie powinna być dopuszczalna. Dodam, że kiedyś było inaczej. Jeszcze parę lat temu byłam bardziej radykalna, jednak moje podejście zmieniło się pod wpływem różnych sytuacji, których byłam świadkiem.

Nie chciałabym nikogo zgorszyć moim podejściem do tematu. Mam nadzieję, że pomożecie mi uporządkować sobie ten problem.

Magnolia

Re: Aborcja

Post autor: Magnolia » 2019-12-01, 16:01

Dlaczego aborcja nigdy nie powinna być dopuszczalna?
Tak brzmi Twoje pytanie Betulo?

Bo stawiając się w pozycji kogoś decydującego o życiu i śmierci drugiego człowieka stawiamy sie w pozycji Boga.
Bóg jest Stwórcą, Panem Życia i Śmierci - to sa Jego decyzje, nie powinni ludzie o tym decydować.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2019-12-01, 16:34

Betula pisze: 2019-12-01, 11:38 ... Są to 3 dość ekstremalne przypadki. ...
Szkoda, że nie podajesz tych trzech przypadków. Swoimi słowami.

Prawo przyznaje prawo do zabójstwa człowieka w przypadku obrony koniecznej. To prawo do zabójstwa dotyczy całego życia człowieka. Od poczęcia do naturalnej śmierci. Dla ratowania życia własnego lub czyjegoś można zabić osobę, która stwarza zagrożenie. Prawo do obrony koniecznej jest rozszerzone o obronę mienia i zdrowia. Ale nakłada obowiązek, aby obrona była współmierna do zagrożenia.
Jednak spod prawa wyjmuje osoby bezbronne, które nie mogą same siebie reprezentować. To wyjęcie spod prawa do życia dotyczy kilku przypadków.
1. "Ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (bez ograniczeń ze względu na wiek płodu)" - brak tu proporcjonalności szkoday do obrony. Alicja Tysiąc mogła osłabić wzrok. Nie otrzymała zgody. Urodziła zdrową córeczkę. Nie doznała szkody wzroku. Ale otrzymała odszkodowanie za niezamordowanie córki. Uważam, że w przypadku zagrożenia życia, nie ma zakazu. Rodzice wybierają, czyje życie ratować. Gdy jest poważne zagrożenie zdrowia, to trudny dylemat moralny. Czy zdrowie jest ważniejsze od życia? I czy nie chodzi o błahostki?
2. "Badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej)" duże prawdopodobieństwo. Gdyby tak rozciągnąć to na obronę konieczną, to kobieta uzyskiwałaby prawo do zabicia sąsiada, że to że pożądliwie na nią spojrzał. Przechodzień miałby prawo zabić człowieka, który zmierza w jego stronę w ciemności. Bo podejrzewa, że chce okraść, zgwałcić, zabić. Na wszelki wypadek dokonywane byłyby zabójstwa na podstawie podejrzeń. Po cóż sądy, skoro na podstawie podejrzenia można samodzielnie wydać wyrok śmierci i go wykonać, względnie zlecić komuś?
3. "Zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (do 12 tygodni od początku ciąży)" - To też genialne uregulowanie. Prawo do zabijania, gdy ktoś pojawi się na skutek przestępstwa. Kara śmierci nie dla sprawcy, ale dla osoby do której istnienia w danym czasie i miejscu ktoś się przyczynił. Może by tak rozciągnąć to prawo na osoby porywane dla okupu? I zabijać je, ze to że są ofiarami przestępstwa. Że są, tam gdzie są, w wyniku przestępstwa. Taka zemsta, odreagowanie na osobie niewinnej. W myśl logiki: skoro on mnie zgwałcił, to ja mam prawo kogoś zabić. Nie sprawcę. Sprawca jest chroniony. Jemu nawet nie może naubliżać. Ale na kimś musi wyładować swoją frustrację.
W tym uregulowaniu jest również użyte słowo "podejrzenie". Jeśli pani uzna, że odbyła stosunek zabroniony. Wprawdzie za jej zgodą, ale z małoletnim. Albo w trakcie włamania (włamanie jest czynem zabronionym), którego dokonywała ze swoim partnerem. Także dziecko poczęte w trakcie jazdy z pijanym kierowcą. Też w wyniku czynu zabronionego, gdyby szli na piechotę, to nie doszłoby do stosunku (zwłaszcza w zimie).
I jeszcze jedna głupota i brak precyzji. Na papierze "do 12 tygodni". Ale nie zawsze można precyzyjnie określić ten moment. O 22:00 jeszcze można zabić dziecko, a już o 23:00 nie można. Jak w tym logika? Żadna. Tym bardziej, że jedno dziecko rozwija się szybciej, drugie wolniej. To znaczy, że moment wykonania wyroku śmierci dokonywany jest na różnych etapach rozwoju.

Ale to wszystko rozważania nie mające nic wspólnego z wiarą. Dla katolika jest pytanie: Kiedy można dopuścić się morderstwa? Gdzie w Piśmie świętym znajdujemy usprawiedliwienie morderstwa? Religia nie zabrania zabójstwa (zabójstwa, a nie morderstwa) w obronie życia. Życie za życie. Bilans wychodzi na zero. Z tym, że traci życie ten, kto jest potencjalnym zagrożeniem dla życia wielu osób.

Ale, piszesz, że masz wątpliwości. Nie napisałaś, co do czego. Czy masz jakiekolwiek argumenty, za tym, aby dopuszczać zabijanie? Aby dyskusja byłą rzeczowa, musisz je wyartykułować. Napisz co przemawia za zabijaniem w każdym z trzech przywołanych przypadków. Napisz, co stanowi usprawiedliwienie. Jakie masz pomysły na uciszenie sumienia?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”