Jak przebaczać ?...

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Konrad

Jak przebaczać ?...

Post autor: Konrad » 2017-01-08, 21:55

Umiejętność wybaczania jest chyba jednym z najtrudniejszych kroków dla człowieka... Napiszcie proszę dlaczego tak jest oraz co najważniejsze jak uważacie co można zrobić aby przebaczyć i żyć od nowa ? Jakie znacie na to sposoby ? Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami :).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak przebaczać ?...

Post autor: Andej » 2017-01-09, 10:01

Konrad pisze:Umiejętność wybaczania jest chyba jednym z najtrudniejszych kroków dla człowieka... Napiszcie proszę dlaczego tak jest oraz co najważniejsze jak uważacie co można zrobić aby przebaczyć i żyć od nowa ? Jakie znacie na to sposoby ? Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami :).
Najpierw trzeba zrozumieć czym jest przebaczenie. Oraz to, czy jest to aktem jednostronnym, czy wymagającym udziału dwóch stron.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Jak przebaczać ?...

Post autor: Dezerter » 2017-01-09, 20:52

Konrad pisze:Umiejętność wybaczania jest chyba jednym z najtrudniejszych kroków dla człowieka... Napiszcie proszę dlaczego tak jest oraz co najważniejsze jak uważacie co można zrobić aby przebaczyć i żyć od nowa ? Jakie znacie na to sposoby ? Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami :).
Każdy świadomy chrześcijanin powinien być człowiekiem, który przebaczył wszystkim!
Mamy do tego co najmniej 2 powody:
- Przebacz nam nasze winy jako i my przebaczamy naszym winowajcom
to jest zdanie warunkowe, które wypowiadamy co tydzień w niedzielę
- Przekażcie sobie znak pokoju - pokój tobie/wam
mówimy na 4 strony świata/kościoła, jest to wypełnienie Słowa Bożego, które wyraźnie nakazuje:
Mat 5
23 Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, 24 zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj!
Ja nie mam z ty problemy - przebaczyłem wszystkim - Pan mnie uzdrowił od nienawiści
Chwała Panu!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak przebaczać ?...

Post autor: Andej » 2017-01-10, 08:52

Dezerter pisze:...
- Przebacz nam nasze winy jako i my przebaczamy naszym winowajcom
...
A ja wierzę, że Bóg nie przebaczy mi tylko tak, jak sam potrafię to czynić. Wierzę, że Jego przebaczenie będzie daleko doskonalsze i pełniejsze.
Wierzę, że Bóg przebacza doskonale, totalnie i całkowicie.
Dlatego proszę Boga codziennie, aby nauczył mnie przebaczać doskonalej, coraz lepiej. I o to, aby mi przebaczył w większym stopniu, niż zasługuję w moim przebaczaniu innym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Jak przebaczać ?...

Post autor: Dezerter » 2017-01-10, 21:38

Andej pisze:
Dezerter pisze:...
- Przebacz nam nasze winy jako i my przebaczamy naszym winowajcom
...
A ja wierzę, że Bóg nie przebaczy mi tylko tak, jak sam potrafię to czynić. Wierzę, że Jego przebaczenie będzie daleko doskonalsze i pełniejsze.
Wierzę, że Bóg przebacza doskonale, totalnie i całkowicie.
Dlatego proszę Boga codziennie, aby nauczył mnie przebaczać doskonalej, coraz lepiej. I o to, aby mi przebaczył w większym stopniu, niż zasługuję w moim przebaczaniu innym.
Pełna zgoda - tam nie ma tekstu:
Przebacz nam nasze winy w takim samym stopniu jw jakim i my przebaczamy
tam pada warunek, czyli minimum konieczne jakie my musimy spełnić ...
a gdzież nam się równać przebaczeniem z Bogiem?!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak przebaczać ?...

Post autor: Andej » 2017-01-28, 09:31

No nie wiem.
Jednak składam się ku interpretacji, że prosimy Boga, aby odpłacił nam na miarę naszych starań. Nie efektów, bo te zawsze mierne. Ale starań, chęci, usiłowań.

Uważam, że nie mozna jednoznacznie interpretować modlitwy na Twój sposób. Jestem przekonany, że Bóg chce od nas znacznie więcej. I CORAZ WIĘCEJ. Bóg, tak uważam, oczekuje os nas dążenia do doskonałości. Małymi kroczkami, ale w kierunku doskonałości. Nasze przebaczenie też musi się zbliżać do przebaczania na sposób boski.

Polukałem w internetach i znalazłem kilka, nieco różniących się, sformułowań. One też skłaniają mnie do mysli, że proszę o Boga o odpłacenie mi taką miarą, jakiej sam używam. I to mnie mobilizuje do stałego ulepszania.

Łukasz,
Biblia Brzeska: I odpuść nam grzechy nasze, boć też i my odpuszczamy wszytkim, którzy nam są winni. Nie w wódźże nas w pokuszenie, ale nas wybaw od złego.
Biblia Gdańska: I odpuść nam grzechy nasze; bo też i my odpuszczamy każdemu winowajcy naszemu. A nie wwódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw od złego.
Nowa Biblia Gdańska: I odpuść nam nasze winy, bo i sami odpuszczamy każdemu nam winnemu. I nie wprowadź nas w doświadczenie, ale nas wybaw od złego.
Biblia Warszawska" I odpuść nam grzechy nasze, albowiem i my odpuszczamy każdemu winowajcy swemu, i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego.
Biblia Poznańska: I odpusc nam nasze grzechy, bo i my odpuszczamy każdemu, kto nam zawinił, i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie.

Mateusz,
Biblia Brzeska: I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom.
Biblia Gdańska: I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom;
Nowa BibliaGdańska: i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom;
Biblia Tysiąclecia: i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili;
Biblia Warszawska: I odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom;
Biblia Poznańska: i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczyliśmy tym, którzy nam zawinili.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Jak przebaczać ?...

Post autor: W drodze » 2017-03-07, 19:55

Przebaczanie drugim jest nie tyle trudne,co nemozliwe,jezeli nie zrozumiemy jaka wartoscma dla nas samych przebaczenie.
W kosciele katolickim, gdzie istnieje spowiedz sw.jednym z warunkow spowiedzi jest przebaczenie i zdoscuczynienie za wyrzadzone krzywdy.
Na ile jest to praktykowane, trudno o jednoznaczna opinie.Jednakze obserwujac styl zycia rodzin katolickich,mam bardzo mieszane uczucia.Opieram to na obserwacji jak rowniez i na opowiadaniach samych osob taakczesto skrzywdzonych i oczekujacych wynagrodzenia za doznane krzywdy lub chocby przeprosin.
Natomiast sam Bog mysle, ze nam przebacza zanim zawinnimy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak przebaczać ?...

Post autor: Andej » 2017-03-07, 20:57

W drodze pisze:... Opieram to na obserwacji jak rowniez i na opowiadaniach samych osob taakczesto skrzywdzonych i oczekujacych wynagrodzenia za doznane krzywdy lub chocby przeprosin.
...
I w tym błąd. W przebaczaniu nie chodzi o to, aby na nie czekać, ale by samemu przebaczać. Przebaczać niezależnie od bólu i doznanych krzywd.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Jak przebaczać ?...

Post autor: W drodze » 2017-03-07, 22:04

Poszkodowany przebaczyl,wiec sie nie msci.Ale druga strona ma w obowiazku do poszkodowanej osoby pewne wyrownania.Inaczej nie rozwija sie ,nie rozumiejac ani przebaczenia a tym bardziej wyrazdaania krzywdy.
Co w przypadku malzenstwa ma o wiele wieksze ,niekorzystne konsekwencje.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak przebaczać ?...

Post autor: Andej » 2017-03-08, 12:17

W drodze pisze:Poszkodowany przebaczyl,wiec sie nie msci.Ale druga strona ma w obowiazku do poszkodowanej osoby pewne wyrownania.Inaczej nie rozwija sie ,nie rozumiejac ani przebaczenia a tym bardziej wyrazdaania krzywdy.
Co w przypadku malzenstwa ma o wiele wieksze ,niekorzystne konsekwencje.

Uważasz, że warunkiem sine qua non wybaczenia jest skrucha winowajcy?
A jeśli on za wielką wodą albo w krainie wiecznych łowów (ktoś niedawno przywoływał tę odległa krainę)?

Czy przebaczenie musi być warunkowe? Czy może być bezwarunkowe tak, jak miłosierdzie boże?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Jak przebaczać ?...

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2017-03-08, 15:23

Andej pisze:
W drodze pisze:Poszkodowany przebaczyl,wiec sie nie msci.Ale druga strona ma w obowiazku do poszkodowanej osoby pewne wyrownania.Inaczej nie rozwija sie ,nie rozumiejac ani przebaczenia a tym bardziej wyrazdaania krzywdy.
Co w przypadku malzenstwa ma o wiele wieksze ,niekorzystne konsekwencje.

Uważasz, że warunkiem sine qua non wybaczenia jest skrucha winowajcy?
A jeśli on za wielką wodą albo w krainie wiecznych łowów (ktoś niedawno przywoływał tę odległa krainę)?

Czy przebaczenie musi być warunkowe? Czy może być bezwarunkowe tak, jak miłosierdzie boże?
Ale W drodze ma rację. Jeżeli jest blisko, to powinien odpłacić w jakis sposób, inaczej się nie nauczy niczego. Przecież warunkiem uzyskania rozgrzeszenia przy spowiedzi jest nie tylko wyznanie grzechów i żal, ale też zadośćuczynienie. Zresztą, gdyby Bóg wybaczał bezwarunkowo, to niepotrzebna by była spowiedź, róbmy co chcemy, Bóg i tak wybaczy, a my pójdziemy do nieba, prawda? A przecież tak nie jest.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Jak przebaczać ?...

Post autor: Dezerter » 2017-03-08, 22:16

W drodze pisze:Przebaczanie drugim jest nie tyle trudne,co nemozliwe,jezeli nie zrozumiemy jaka wartoscma dla nas samych przebaczenie.
W kosciele katolickim, gdzie istnieje spowiedz sw.jednym z warunkow spowiedzi jest przebaczenie i zdoscuczynienie za wyrzadzone krzywdy.
Na ile jest to praktykowane, trudno o jednoznaczna opinie.Jednakze obserwujac styl zycia rodzin katolickich,mam bardzo mieszane uczucia.Opieram to na obserwacji jak rowniez i na opowiadaniach samych osob taakczesto skrzywdzonych i oczekujacych wynagrodzenia za doznane krzywdy lub chocby przeprosin.
Natomiast sam Bog mysle, ze nam przebacza zanim zawinnimy.
Zgoda z ostatnim zdaniem pod warunkiem, że piszesz to mając na myśli pozaczasowość Boga
Rozumiem to tak, że skoro Bóg wie od zawsze, że żałujemy tego grzechu i ze skrucha przepraszamy i mamy postanowienie poprawy - to wówczas zgoda, że "przebacza zanim zawinimy", bo Jezus przecież wszystkie winy/grzechy odkupił.
Zadośćuczynienie - bije się w piersi, że z tym u mnie kiepsko, więc i średnia statystyczna może być jak piszesz kiepściutka.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak przebaczać ?...

Post autor: Andej » 2017-03-09, 13:07

ciasteczkowy_potfur pisze:[... Jeżeli jest blisko, to powinien odpłacić w jakis sposób, inaczej się nie nauczy niczego. Przecież warunkiem uzyskania rozgrzeszenia przy spowiedzi jest nie tylko wyznanie grzechów i żal, ale też zadośćuczynienie. Zresztą, gdyby Bóg wybaczał bezwarunkowo, to niepotrzebna by była spowiedź, róbmy co chcemy, Bóg i tak wybaczy, a my pójdziemy do nieba, prawda? A przecież tak nie jest.
Zgoda. Powinien. Ale, gdy tego nie uczyni, to nie można przebaczyć? Nie trzeba przebaczyć?

Uważam, że przebaczenie udzielane przeze mnie jest aktem mojej woli. Sam o tym decyduję. I nie mogę być związany czyjąś postawą. Celem przebaczenia nie jest "nauczenie" kogoś. Nie chcę dawać nikomu nauczki. Ale chcę mieć czyste sumienie. Chcę, aby Bóg, przebaczył mi tak, CO NAJMNIEJ TAK, jak ja przebaczam innym.
Co będzie jeśli stanę u stóp tronu, a Bóg powie, nie zadośćuczyniłeś 2956 razy (i tu wyliczy wszystkie błędy), w tej sytuacji mam związane ręce. Nie mogę ci przebaczyć. Idź się smażyć.
Jak ma porównywać Miłosierdzie Boże z moim? Wierzę, że Bóg nie jest niczym ograniczony. Wierzę w to, że dopóki Go ostatecznie nie odrzucę, to okaże mi swoje miłosierdzie. Wierzę w to, że niezależnie od moich win, przyjmie mnie do Siebie. Przyjmie nie dlatego, że zdołałem się ze wszystkiego wyspowiadać, nie dlatego, że potrafiłem zadośćuczynić, ale dlatego, że się starałem zbliżyć do Niego. Dlatego, że starałem się usłyszeć Jego głos. Dlatego, że wciąż proszę, aby pomógł postępować zgodnie z Jego wolą.

RÓBMY, TO CZEGO BÓG OD NAS OCZEKUJE, a Bóg wybaczy. I pójdziemy do Nieba. I tak właśnie jest (mam, oby niepłonną, nadzieję).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

stokrotka

Re: Jak przebaczać ?...

Post autor: stokrotka » 2017-03-11, 19:32

Przebaczanie jest bardzo ważne w życiu człowieka. Żal, który nosimy w sobie potrafi narastać w człowieku przez wiele lat i zatruwać od środka jak trucizna.Chcesz, żeby ci Bóg przebaczył? Najpierw przebacz bliźniemu.

?I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom?.

A tak jest piękna modlitwa mówiąca o przebaczeniu :)


?Panie, pamiętaj nie tylko o ludziach dobrej woli, ale również o tych złej woli. Nie pamiętaj jednak o wszystkich cierpieniach, jakich nam przysporzyli. Pamiętaj o owocach, jakie przynieśliśmy właśnie dzięki tym cierpieniom. Wzrosła w nas dyspozycyjność, lojalność stała się bardziej przejrzysta, pokora głębsza, odwaga powiększyła się wraz ze szlachetnością. I kiedy oni staną przed Tobą, by zostać osądzeni, pozwól, by owoce, jakie przynieśliśmy, stały się dla nich przebaczeniem?.

konik

Re: Jak przebaczać ?...

Post autor: konik » 2017-03-11, 20:04

bardzo piekna modlitwa stokrotko. Konia utrafilas w samo serce. Kon lubi po wojskowemu ... od razu by strzelal :oops:
A warto choc chwile przedtem troche sie zadumac ... i mouze nie trzeba byloby strzelaniny.
pozdrawiam serdecznie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”