5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
sadamsmith

5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Post autor: sadamsmith » 2017-08-29, 09:34

W religii katolickiej ślub jest uważany za jedno z najważniejszych i najbardziej radosnych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to uroczystość, podczas której dwoje ludzi podejmuje zobowiązanie na całe życie i bierze odpowiedzialność za siebie nawzajem składając przysięgę, że zawsze będą razem. Członkowie rodziny, bliscy krewni i przyjaciele otrzymują z tej okazji zaproszenie do doświadczenia tego świętego związku dwojga ludzi, a także do świętowania tego radosnego wydarzenia. (Źródło: holyart.pl)

Podarunki różnią się zależnie od gustu i poglądów danej osoby, a jako że dostępnych jest wiele prezentów czasami trudno wybrać jeden, który będzie doskonały. Niniejszy artykuł przedstawia niektóre bardzo popularne prezenty, które są odpowiednie na każdy katolicki ślub niezależnie od indywidualnych wyborów.

1. Różaniec ? ma wyjątkowe znaczenie w katolickiej wierze, jest uważany za sposób duchowego łączenia się i komunikowania z Ojcem Świętym. Paciorki różańca mogą być używane przez rodziny w codziennej modlitwie, co pomogłoby trzymać z dala złe duchy. Różaniec może stać się też częścią rodzinnego dziedzictwa. Nowożeńcy potrzebują wszystkich błogosławieństw jakie tylko mogą otrzymać, dlatego warto rozważyć parę różańców jako podarunek.

2. Biblia i inne teksty religijne ? Biblia jest uznawana za najważniejszy tekst religijny w katolicyzmie. Nieustannie przypomina o świętej obecności Boga, jego błogosławieństwach i wskazaniach odnośnie tego, jak uchronić się przed niepożądanymi zdarzeniami. Można nadać temu prezentowi bardziej spersonalizowany charakter poprzez nadrukowanie imion nowożeńców na okładce. Oprócz Biblii możesz też wziąć pod uwagę inne teksty religijne, takie jak różnorodne książki katolickie dla szczęśliwej rodziny i małżeństwa.

3. Krucyfiks ? liczba krzyży w pobożnej katolickiej rodzinie nigdy nie jest zbyt duża. Jest to ucieleśnienie Pana Jezusa, które przynosi rodzinom błogosławieństwo i pokój. Zgodnie z tradycją każda chrześcijańska rodzina posiada w domu przynajmniej jeden krzyż. Z tego względu można rozważyć także krucyfiks jako potencjalny prezent dla nowożeńców.

4. Błogosławieństwo dla domu ? jest to dobry pomysł na prezent dla dwojga ludzi, którzy stoją na progu nowego życia we dwoje. Błogosławieństwo dla domu może przybierać różne formy, takie jak medal Świętego Benedykta z błogosławieństwem domu, oprawiony wydruk intencji modlitewnej i wiele innych. Błogosławieństwa domu mogą zostać oprawione w ramkę i powieszone na ścianie dla ochrony przed złymi mocami.

5. Kropielnica z wodą święconą ? woda święcona ma bardzo szczególne znaczenie w chrześcijaństwie. Poprzez pokropienie wodą święconą siebie i członków swojej rodziny otrzymujemy od Pana nieustające błogosławieństwo. Kropielnica będzie stałym źródłem wody święconej w domu nowo poślubionych małżonków.

Oprócz tych pięciu rzeczy, możesz też rozważyć jako ślubny podarunek obrazki do powieszenia na ścianie albo figurki. Po przejrzeniu tych pomysłów wybór odpowiedniego prezentu na ślub powinien przyjść ci teraz z łatwością.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: 5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Post autor: Andej » 2017-08-29, 11:24

Przyjąłem do wiadomości, choć nie wiem, czy nie ciekawszym byłoby oficjalne błogosławieństwo do papieża, na piśmie.
Najwartościowszym prezentem będzie jednak modlitwa, ofiarowanie cierpienia lub jałmużna ofiarowane w intencji nowożeńców.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: 5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Post autor: Tek de Cart » 2017-09-06, 15:47

dobra książka - najlepiej o małżeństwie :)
szczególnie polecam:
Miłość małżeńska może być piękna
Mieczysław Guzewicz
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/151218/m ... byc-piekna

ew inne książki małżeńskie p. Guzewicza czy p. Pulikowskiego
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2905 times
Kontakt:

Re: 5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Post autor: Dezerter » 2017-09-08, 18:36

Biblia na pewno, to zawsze dla każdego z każdej okazji, ale zgadzam się z Tek de Chart, że również dobra książka poradnikowa pozwalająca szczęśliwie żyć jest bezcenna. Najlepiej tak, która przeczytaliśmy i cenimy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: 5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2017-11-30, 02:15

Nah, pieniądze. Pieniądze zawsze spoko. Można wydać na wyposażenie domu, na książki, na jedzenie. Katolicyzm katolicyzmem, ale aktolicy też muszą jeść i gdzieś mieszkać, ba, chcieliby zapewne mieszkać jak ludzie. Jakby mi ktoś kupił poradnik... no nie. To już wolę pięć mikserów, jak się jeden zepsuje będzie drugi. Albo dziesieć ręczników, jestem fanką ręczników.
Poradniki... czy ja wiem? "Macie poradnik, przeczytajcie, bo sobie sami nie poradzicie" - na starcie brzmi to w ten sposób. Na wszelki wypadek, bo pewnie wam nie wyjdzie. Milutko. Dalej, niektórzy, w tym ja, "poważnych" poradników psychologicznych zwyczajnie nie trawią, za język, często brzmiący poważniej niż to konieczne (bo wtedy autor wypada "mądrzej") i za porady udzielane na zasadzie "mam gdzieś waszą indywidualną sytuację, moja prawda jest najmojsza i tylko ja mam rację". Co innego takie z humorem, lekkie, nawet, jeśli traktują o poważnych sprawach. Wtedy wygląda to jak taki żartobliwy, ale pomocny prezent.

Zresztą, każdy lubi co innego, najbezpieczniej dać kasę. Jeśli wiemy, że ktoś znosi poradniki dobrze, to czemu nie. Jeśli nie wiemy, to z tym naprawdę lepiej ostrożnie. Bo można kogoś urazić, dla mnie taki ciężki poradnik dla małżonków brzmi jak zakładanie z góry, że nie wyjdzie i trzeba już teraz ratować (chyba, że toś lubi, znam takich, co lubią czytać podręczniki do fizyki, bywa)... A to, że coś nam pomogło i my to cenimy - nie traktowałabym tego jak najważniejszego kryterium. Każdsy jest inny, ma inne problemy, inaczej reaguje.

Dominik

Re: 5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Post autor: Dominik » 2017-11-30, 09:26

Ja bym tego tak nie odebrał z tym poradnikiem, że to małżeństwo nie wyjdzie. Ile znamy małżeństw, ile z nich taki poradnik by się przydał? Prawda jest taka że często kłócimy się z byle powodu, nie zdając sobie z tego sprawy jaki ból stwarzamy drugiej osobie. Myślimy że jesteśmy idealni, że nie musimy czytać żadnych poradników, a wystarczy drobna zmiana w naszym zachowaniu, by nasza druga połówka poczuła się dużo lepiej.
Jasne że kogoś można urazić takim prezentem. Tylko co jak takie małżeństwo się rozpadnie, a mogliśmy spróbować temu zapobiec prezentując im taką książkę?,,,

dobra, za bardzo dramatyzuje chyba,,

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: 5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Post autor: Andej » 2017-11-30, 11:09

Kasa? To bardzo praktyczne i pragmatyczne. Ale na odwal się.
W prezent wkładam serce. Myślę, kombinuję, robię podchody, aby tylko dowiedzieć się, co się przyda. Co sprawi przyjemność. Co przyczyni się do rozwoju więzi w nowym związku.
Kasa to obecne konkurs. Podpisane koperty z kasą. A potem konkurs. I wypominanie; Od twojej rodziny tyle, a od mojej tyle. Stefa dała tyle, a Roman tylko. I tak dalej ...

Dla mnie prezenty się zupełnie nie liczyły. Nawet przez jeden dzień, nie zapamiętałem co od kogo. Bez znaczenia, czy przydatne, czy grat. Liczyły się intencje. Natomiast żona, po kilkudziesięciu latach doskonale wie, co i do kogo. Wie, czy dla kogoś był to wydatek, czy bez znaczenia kwota. A złe i tandetne prezenty dostaliśmy wyłącznie od tych, których ona nie lubi. Na szczęście większość z tych osób nic nie wie o jej antypatii.

Ja bym wprowadził zakaz drogich prezentów. Określiłbym maksymalną kwotę: 50 czy 100. Dla najbardziej hojnych podałbym jakieś konto, cel charytatywny. Ale wtedy moje małżeństwo skończyłoby się następnego dnia. Ja bym trafił do gleby, a żona do więzienia. Dlatego szybciutko wycofuję się z pomysłu tego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Benjamin

Re: 5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Post autor: Benjamin » 2017-11-30, 16:19

Sadze Andeju, ze choc masz rowniez racje dodajac swoje uwagi do wpisu potfora, to potfur napisal bardzo rozsadnie. I nie ma co tutaj stopniowac, czy bardziej, czy mniej na odwal ... gdyz rozpoznanie potrzeb ( a nawet same prosby zainteresowanych czyli nowozencow) moga dotyczyc wlasnie tej "kasy" ...
Ja osobiscie wolalbym kase uczciwie podarowana, niz jakies nie wiadomo po co dane bzdety.

Magnolia

Re: 5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Post autor: Magnolia » 2017-11-30, 17:11

Wprawdzie pierwsza lista prezentów jest jak najbardziej dobra, to zastanawia mnie twierdzenie, że "krzyży w katolickim domu nigdy za dużo". Tu chyba nie o ilość chodzi... wyobraziłam sobie dom w którym na każdej półce stoi krzyż i miałam dreszcze... [-x

Za to dobre książki warte przeczytania, by budować małżeństwo na dobrym fundamencie oraz poprawiać komunikację między małżonkami uważam za bardzo dobry prezent... lepszy niż 3 mikser...

Poniże podsunę kilka pozycji: :)

Małżeństwo
1. Gary Chapman, 5 języków miłości, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2014
2. Gary Chapman, 5 języków miłości dla mężczyzn, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2016
3. James C. Dobson, Miłość potrzebuje stanowczości, Vocatio, Warszawa 2015
4. John Gray, Mężczyźni są z Marsa, Kobiety z Wenus, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2017
5. Jerzy Grzybowski, Małżeńskie temperamenty, Wydawnictwo M, Kraków 2007
6. Jerzy Grzybowski, Małżeńskie drogowskazy, Wydawnictwo M, Kraków 2002
7. Józef Augustyn, O miłości, małżeństwie i rodzinie. Poradnik. Pytania i odpowiedzi, Wydawnictwo M, Kraków 2014
8. Jerzy Grzybowski, Nasze małżeństwo nie może być przegraną, Wydawnictwo M, Kraków 2000
9. Jerzy Grzybowski, Nieporadnik małżeński, POMOC Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa, Częstochowa 2009
10. Jerzy Grzybowski, Małżeństwo pod górkę, czyli ?Nieporadnika małżeńskiego? ciąg dalszy, POMOC Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa, Częstochowa 2015
11. Allan i Barbara Tease, Dlaczego mężczyźni pragną seksu a kobiety potrzebują miłości, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2013
12. Jim i Sally Conway, Cechy trwałego małżeństwa. Co wspólnego mają ze sobą silne małżeństwa, Oficyna Wydawnicza LOGOS, Warszawa 1995
13. Mieczysław Guzewicz, Małżeństwo ? tajemnica wielka. Rozważania o małżeństwie na podstawie wybranych fragmentów Pisma Świętego, Wydawnictwo Jerozolima, Poznań 2005
14. Sylwester Szefer, Małżeństwo 77xTAK! Małżeńskie historie o przebaczeniu, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2010
15. Emmerson Eggerichs, Miłość i szacunek. O tym, czego w związku potrzeba jemu, a czego ? jej, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2008
16. Emmerson Eggerichs, Miłość i szacunek w rodzinie, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2014
17. Denis Sonnet, Aby małżeństwo mogło się powieść,Wydawnictwo św. Stanisława Archidiecezji Krakowskiej, Kraków 2000
18. David Field, Osobowości rodzinne, LOGOS, Warszawa cop. 1999
19. Jacek Pulikowski, Warto pokochać teściową, Inicjatywa Wydawnicza "Jerozolima", Poznań 2003
20.o. Adam Szustak, Akrobatyka małżeńska. Konferencje dla małżeństw i narzeczonych. Płyty DVD i CD
21. Jacek Pulikowski, Konferencje mp3, http://www.jacek-pulikowski.izajasz.pl/ ... e-mp3.html
22. Mark Gungor, Przez śmiech do lepszego małżeństwa, Oficyna Wydawnicza "Vocatio", Warszawa 2012 - filmy na DVD

tisheeng

Re: 5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Post autor: tisheeng » 2017-11-30, 18:32

Ale magnolio - rowniez ksiazka zamiast ubogacic mozna unieszczesliwic. Mark Gungor ... nie trawie go ( widzialem wyklady ...) no moim zdaniem, taka ksiazka zabilaby we mnie to, co potrafilbym wykrzesac dobrego dla drugiej osoby.
Innych nie znam ... z pewnoscia beda wielu pomocne. Ale czy wszystkim?
No i spokojny kat na czytanie - 3/4 zycia nie bylo mi to dane.

Magnolia

Re: 5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Post autor: Magnolia » 2017-11-30, 19:27

No przecież nie wszystkie trzeba kupować i prezentować, są to pozycje dobre, do wyboru...przydają się budować dobre małżeństwo, bo niestety statystyki rozwodowe pokazują że takowe zbudować jest bardzo trudno...
Moja 16 letnia córka zapytana jak uniknąć rozwodu stwierdziła : będę stosować profilaktykę!
W ramach właśnie profilaktyki należy czytać i stosować mądre rady ;-)

Co do Marka Gungora, ciekawe że prawie na Niego zwróciłeś uwagę;-) Może dlatego że jest na końcu listy... Ja czytałam książkę, widziałam wykłady YT i byłam/jestem zachwycona. Temat małżeństwa i relacji traktuje z szacunkiem, ale jednak w formie na tyle przystępnej i zabawnej, że trafia wprost do sedna. Taka jest moja opinia o Gungorze, każdy może mieć inną;-)

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: 5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2017-12-01, 16:39

Magnolia pisze:No przecież nie wszystkie trzeba kupować i prezentować, są to pozycje dobre, do wyboru
A co, jeśli trafi się akurat na tę niewłaściwą? No i zauważmy, że jednemu poradnik przeszkadzał nie będzie, a dla drugiego to prezent mówiący "Macie, bo jesteście tak do bani, że już teraz trzeba wam pomóc, bo na pewno się rozpadnie". Do tego - skoro mówimy o ślubie katlickim, to znaczy, że małżonkowie nie mieszkali ze sobą wcześniej, nie bardzo mieli jak skompletować wszystko (nie ma sensu ogarniać całego domu co do joty, bo potem zonk, coś tu nie pasuje, coś się okazuje niepotrzebne, coś, co jest niezbędne nie może być kupione, bo nie ma pieniędzy). I teraz tak: zaczynacie wspólne mieszkanie w domu bez sprzętów domowych, ale z masą krzyży (popieram Magnolię - Krzyż warto powiesić/postawić w każdym pokoju, ale po co kilka naraz? To dom, czy kościół?) i książek, z których część może okazać się niezbyt ciekawa dla obdarowanego (cóż, abstrahując od poradników, jakby ktoś mi dał książki np. Orzeszkowej, to by mnie jasny szlag trafił), albo taka, którą tenże już przeczytał lub posiada. A trzeba pamiętać, że ślub swoje kosztuje. Suknia ślubna (ja wiem, ze to nie jest najważniejsze, ale cóż, każda chyba kobieta chciałaby wtedy wyglądać ładnie, nieprawdaż?), garnitur, wystrój kościoła, wesele, opłata dla księdza (mniejsza czy większa, to nadal kilka talerzy czy sztućców mniej, a są tacy księżulkowie, co to i kilku tysięcy potrafią zażądać). I co, przyszłe małżeństwo ma nie móc upiec ciastek, bo brak miksera, ale będzie wiedzieć, jak utrzymać małżeństwo, bo mu jakiś poradnik tak mówi?

Poradniki są zbyt ogólne, każdy przypadek jest indywidualny. Jednym pomogą jak mało co, innym zamiast pomóc, potrafią zaszkodzić, niestety, właśnie przez brak uwzględnienia tej indywidualności. No i, jak każda książka, mogą być w subiektywnym odczuciu ciekawe lub nudne, jak mówiłam, jeden lubi książki w tonie poważnym, inny w tonie lekkim, jeden lubi jakiegoś autora, drugi go nie znosi. Jak mówiłam, gdyby taki poradnik był napisany lekko, na wesoło, to bym go przeczytała z chęcią i sporo zapamiętała. Ale jakieś poważne filozoficzne wykłady to chyba tylko zamiast prochów nasennych, w życiu nie kimało mi się tak dobrze, jak na wykładach z filozofii, której szczerze nie cierpię. Zatem ciężkie książki filozoficzne to nie byłby dobry pomysł, bo byłoby mi przykro, że dostałam beznadziejny prezent, bo albo ktoś mnie w ogóle nie zna i nie zadał sobie trudu dowiedzieć się, czy to mi się spodoba (bo jak lubi czytać to przeczyta wszystko na pewno!), albo uznał, że jak jemu się podoba, to i mnie też musi. Albo po prostu znalazł sposób na zaoszczędzenie (bo dwóch dych w kopercie nie da, sprzęty agd są droższe, a książka za dwie dychy już jest okej, pomijając już takie patologie, jak nudna, kupina na odwal książka za dwie-trzy dychy i bukiet kwiatów, które padną po trzech dniach, za pięć dych). Nie mam nic przeciwko książkom, ale trzeba wiedzieć, czy dana pozycja w ogóle będzie interesująca dla obdarowanego, a patrzenie przez pryzmat siebie nie jest dobre. Rączka w górę, kto by chciał dostać "Sagę o Njalu Spalonym"? Pewnie niewielu z was. A ja ją uwielbiam. I tez jest ponadczasowym przewodnikiem, jak nie traktować męża, żony i przyjaciół :D

Pieniądze są o tyle mądre, bo nie tylko pomaga się młodym pokryć trochę kosztów, ale nie ma też problemu ze zdublowanym prezentem. No i jakby nie patrzeć, jak się zdublują miksery, to jeden można schować, jak jeden padnie, to jest zapasowy. A książka? Tym bardziej, że np. ja, mieszkając bez faceta, mam dom zawalony książkami tak, że półki się uginają, część jest w kartonie, a część jeszcze leży w wielkiej torbie i nie mam co z nimi zrobić (ot, w pośpiechu odkupiłam...).

Zatem w skrócie - książka okej, jeśli się wie, czy danej osobie się spodoba (i nie urazi jej uczuć - przykładowo, jak ktoś lubi zabawne książki, ale tytuł brzmi na przykład jakoś "Będę kiepską żoną/mężem" czy też "Moja żona/mój mąż jest do bani" to to jest świetny prezent na małe przyjęcie w gronie znajomych, urodziny czy jakaś rocznica, ale nie na ślub, mnie by było przykro i nie chciałabym przez pół wesela siedzieć i myśleć, czy to był niewinny żarcik nie na miejscu, czy ktoś sypie aluzjami) i jeśli się wie, że ktoś nie przyniesie takiej samej.

podkowa

Re: 5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Post autor: podkowa » 2017-12-01, 17:52

Potfur - taka zrzeda, a jakze madrze napisala. :-bd :ymapplause:

Magnolia

Re: 5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Post autor: Magnolia » 2017-12-01, 19:09

ciasteczkowy_potfur pisze:
Magnolia pisze:No przecież nie wszystkie trzeba kupować i prezentować, są to pozycje dobre, do wyboru
patrzenie przez pryzmat siebie nie jest dobre
Skomentowałabym to Twoimi własnymi słowami. :p

Masz zapewne wiele racji, ale jednak patrzysz na ten pomysł bardzo przez swój pryzmat. Masz do tego prawo, oczywiście.
Mam 20 lat po ślubie i widzę jak bardzo młodzi ludzie są nieprzygotowani do życia w rodzinie, kurs przedmałżeński także nie przygotuje na wszystko, co może nas spotkać w małżeństwie, więc po coś trzeba sięgnąć, by się rozwijać....
Obecnie kondycja młodych ludzi wchodzących w małżeństwo jest tak słaba, że po roku-dwóch już myślą o rozwodzie... bo "bajka" prysła, a do pracy nad związkiem nic ich nie mobilizuje...
Kryzysy w małzeństwie po prostu przychodzą i od dojrzałości małżonków zależy czy je przejdą razem czy dadzą się im pokonać...
Dobre książki podarowane na ślubie są w takim wypadku znacznie więcej warte niż zapłacone rachunki za wesele, czy kolejny sprzęt AGD, takie jest moje zdanie. Mądre pozycje, które dadzą wiedzę o relacji małżeńskiej i pomogą dojrzeć to dobra inwestycja w małżeństwo.

Podałam tylko propozycje, przecież nie zobligowałam nikogo do niczego;-)

Pozdrawiam serdecznie

tisheeng

Re: 5 najbardziej popularnych prezentów na katolicki ślub

Post autor: tisheeng » 2017-12-02, 23:34

I potfur, i magnolia - macie obie chyba racje. Wszystko jest zalezne z pewnoscia od kontekstu sytuacji.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”