Czy pomimo zamiaru poprawy mogę iść do ślubu tak jak wszystkie kobiety?

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy pomimo zamiaru poprawy mogę iść do ślubu tak jak wszystkie kobiety?

Post autor: Viridiana » 2019-06-11, 14:36

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-06-11, 14:16 Nikt ( jestem tego pewien ) nie wchodzi w malzenstwo bez pewnej karty ukrytej - czy to ze wstydu, czy to z walorow dodatkowych, ktore zyskuje, czy to z wielu innych - zawsze jest jakas ukryta karta.
Tak, ale są karty, które lepiej odkryć przed małżeństwem. Nie da się wszystkiego wypracować do perfekcji, ale to nie znaczy, że można machnąć ręką i heja, do przodu...
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy pomimo zamiaru poprawy mogę iść do ślubu tak jak wszystkie kobiety?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-11, 15:07

Dziękuję Pani Arletto (Pani Arletta jest fachowcem - prawnikiem i dlatego poprosiłem Ją o pomoc)

Biserica Dumnezeu

Re: Czy pomimo zamiaru poprawy mogę iść do ślubu tak jak wszystkie kobiety?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-06-11, 15:57

Pelna zgoda. Kto tak czyni? Kto moze rzucic kamieniem?

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Czy pomimo zamiaru poprawy mogę iść do ślubu tak jak wszystkie kobiety?

Post autor: Sebastian » 2019-06-11, 23:07

Sakrament Pokuty i Pojednania wystarczy, a będzie dobrze :)
Totus Tuus

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy pomimo zamiaru poprawy mogę iść do ślubu tak jak wszystkie kobiety?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-12, 00:57

Wystarczy? Do czego?
Sakrament Pokuty m a inne zadania.
Gdyby moja Wybranka nie była dziewicą, byłoby mi przykro. Ale gdyby nie była i to przede mną zataiła, poważnie rozważałbym czy mogę jej zaufać na tyle, by się żenić.
Ostatnio zmieniony 2019-06-12, 00:58 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Czy pomimo zamiaru poprawy mogę iść do ślubu tak jak wszystkie kobiety?

Post autor: Magnolia » 2019-06-12, 06:14

Składając przysięgę małżeńską obiecujemy m.in uczciwość małżeńską. Ale przysięga jest potwierdzeniem naszego życia uczciwego a nie tylko obietnica życia w przyszłości. Dlatego każdy dorosły zdolny do małżeństwa powinien umieć żyć w uczciwości i odpowiedzialności wobec narzeczonego, później małżonka. Każdy musi dbać o swoją wiarygodność, bo zaufanie stracić jest łatwo, odbudować trudno.
Uczciwie jest się przyznać, wyjaśnić i okazać się słabym grzesznikiem, niż udawać i ukrywać fakt, który po prostu wyjdzie. To drugie wydaje mi się niedojrzałe, złudne, a przez to posiada znamiona (próby) oszustwa. Tak jak Marek pisze, rzuca to cieniem na wiarygodność osoby i skutkuje utrata zaufania - fatalny początek małżeństwa.

Polecam Autorce wątku te konferencje jako dobre przygotowanie do małżeństwa
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... fV_yHY8ALz
Ostatnio zmieniony 2019-06-12, 06:18 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

paulis20
Początkujący
Początkujący
Posty: 52
Rejestracja: 7 cze 2019
Has thanked: 47 times
Been thanked: 9 times

Re: Czy pomimo zamiaru poprawy mogę iść do ślubu tak jak wszystkie kobiety?

Post autor: paulis20 » 2019-06-12, 07:48

Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi i ciepłą dyskusję. Powiem od siebie to, że ja raczej nie potrafiłabym ukrywać swojego braku dziewictwa przed osobą nowo zapoznaną, z którą wiązałabym poważne i przyszłe plany. Wiadomo, że nie powiedziałabym tego na pierwszym spotkaniu, ale jeśli by mnie się zapytała to bym delikatnie o tym powiedziała. Natomiast gdyby w znajomości nie był poruszany ten temat, choć bardzo wątpię, bo sądzę, że każdą osobę czy to kobietę czy mężczyznę interesowałoby to czy partner/partnerka miała już to za sobą, czy kiedyś współżył/ła itp. Ludzie się poznają, a więc rozmawiają tak naprawdę o wszystkim. Zwyczajnie nie da się tego ukryć (a u kobiet tym bardziej...), w nowej znajomości (w nowym związku) rozmawia się na różne tematy i raczej od tematu współżycia się nie ucieknie.
Ostatnio zmieniony 2019-06-12, 07:51 przez paulis20, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Czy pomimo zamiaru poprawy mogę iść do ślubu tak jak wszystkie kobiety?

Post autor: Magnolia » 2019-06-12, 07:57

Mądra dziewczyna. Zostań z nami i bierz udział w innych dyskusjach.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy pomimo zamiaru poprawy mogę iść do ślubu tak jak wszystkie kobiety?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-12, 08:38

paulis20 pisze: 2019-06-12, 07:48 Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi i ciepłą dyskusję. Powiem od siebie to, że ja raczej nie potrafiłabym ukrywać swojego braku dziewictwa przed osobą nowo zapoznaną, z którą wiązałabym poważne i przyszłe plany. Wiadomo, że nie powiedziałabym tego na pierwszym spotkaniu, ale jeśli by mnie się zapytała to bym delikatnie o tym powiedziała. Natomiast gdyby w znajomości nie był poruszany ten temat, choć bardzo wątpię, bo sądzę, że każdą osobę czy to kobietę czy mężczyznę interesowałoby to czy partner/partnerka miała już to za sobą, czy kiedyś współżył/ła itp. Ludzie się poznają, a więc rozmawiają tak naprawdę o wszystkim. Zwyczajnie nie da się tego ukryć (a u kobiet tym bardziej...), w nowej znajomości (w nowym związku) rozmawia się na różne tematy i raczej od tematu współżycia się nie ucieknie.
bardzo rozsądne i trzeźwe stwierdzenie :-bd

Gosia26
Bywalec
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: 26 cze 2018
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Czy pomimo zamiaru poprawy mogę iść do ślubu tak jak wszystkie kobiety?

Post autor: Gosia26 » 2019-06-16, 13:39

Ja również myślę że należy informować o ważnych sprawach potencjalnego małżonka. Czystość akurat nie jest jakąś błahą sprawą dla osoby wierzącej .Ja zawsze zadaje takie pytania ,interesuje mnie przeszłość mężczyzny z którym się spotkam .Chciałabym spotkać człowieka który faktycznie żył w tej czystość i dotrwał w swoim postanowieniu . Ludzie popełniają błędy więc brak tego ogólnika nie byłby automatycznie powodem dla mnie do rozluźnienia znajomość jednak na pewno byłoby mi przykro z powodu zaistniałej sytuacji. .

W skrócie uważam że należy o takich rzeczach rozmawiać.
Ostatnio zmieniony 2019-06-16, 13:45 przez Gosia26, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”