Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
everyhour

Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: everyhour » 2019-12-03, 19:28

Dobry wieczór. Piszę z prostym, acz bardzo ważnym dla mnie pytaniem.

Czy prawo kościelne zezwala na ślub mieszany z Mszą Świętą... od razu zaznaczę konkretniej - w przypadku ślubu katolika z osobą ochrzczoną w kościele katolickim (więc w świetle kanonu: również katolikiem) ale nie posiadającą żadnych dalszych sakramentów, niepraktykującą (jeśli mnie pamięć nie myli, wedle nazewnictwa kanonu: taką, która wprawdzie nieformalnie ale odstąpiła od wiary) - tak aby jedna ze stron (i pozostali chętni tj. np jej rodzina) mogły dostąpić Komunii Świętej?

I jeśli tak - to jakie warunki muszą zostać spełnione, i/lub kroki podjęte?

Od razu zaznaczę, że postarałem się przeczytać wszystko co w temacie ma do zaoferowania Internet, jednak nie udało mi się uzyskać jasnej i klarownej odpowiedzi. Podobnie sprawa ma się z rozmowami z księżmi na ten temat, którzy (co zupełnie zrozumiałe!) nie są póki co przesadnie przychylni... Będę więc wdzięczny za jakikolwiek punkt zaczepienia.

Z góry dziękuję za rzeczową (i wszelką inną) pomoc!

Dominik

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: Dominik » 2019-12-03, 19:49

Pomijając kwestie po co brać taki ślub, który będzie najprawdopodobniej nieważny w oczach Boga zobaczmy warunki jakie trzeba spełnić, by wziąć ślub.
Kan. 1065
§ 1. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.

Magnolia

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: Magnolia » 2019-12-03, 19:53

Ja zadałam twoje pytanie kapłanowi (jednocześnie prawnikowi) i jak dostanę odpowiedź to wkleję.

Ale tu jest szeroka odpowiedź.
http://odjazdowewesela.pl/slub-koscieln ... rzmowania/
Ostatnio zmieniony 2019-12-03, 20:13 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: Viridiana » 2019-12-03, 20:11

everyhour pisze: 2019-12-03, 19:28 Czy prawo kościelne zezwala na ślub mieszany z Mszą Świętą... od razu zaznaczę konkretniej - w przypadku ślubu katolika z osobą ochrzczoną w kościele katolickim (więc w świetle kanonu: również katolikiem) ale nie posiadającą żadnych dalszych sakramentów, niepraktykującą (jeśli mnie pamięć nie myli, wedle nazewnictwa kanonu: taką, która wprawdzie nieformalnie ale odstąpiła od wiary) - tak aby jedna ze stron (i pozostali chętni tj. np jej rodzina) mogły dostąpić Komunii Świętej?
W Kościele Katolickim jest możliwość wzięcia ślubu z osobą innego wyznania, jeżeli przyrzecze ona, że nie ma nic przeciwko wychowywaniu dzieci w wierze katolickiej - jeśli dobrze kojarzę, zwie się to ślubem jednostronnym. Czy można wziąć ślub jednostronny z osobą formalnie będącą w Kościele, ale niepraktykującą, nie wiem.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-03, 20:52

Bierzmowanie formalnie nie jest warunkiem zawarcia ślubu. Na ślub z niewierzącym lub innowiercą można otrzymać dyspensę biskupa miejsca (są wydawane raczej rutynowo). Wcześniejszy chrzest strony niewierzącej nie przeszkadza - mój szwagier brał tak ślub.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: Andej » 2019-12-03, 21:50

Dla ważności, wydaje mi się, konieczne przedstawienie stanu faktycznego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

everyhour

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: everyhour » 2019-12-03, 22:16

Magnolia pisze: 2019-12-03, 19:53 Ja zadałam twoje pytanie kapłanowi (jednocześnie prawnikowi) i jak dostanę odpowiedź to wkleję.

Ale tu jest szeroka odpowiedź.
http://odjazdowewesela.pl/slub-koscieln ... rzmowania/
Wow, dziękuję pięknie! Czekam z niecierpliwością na tę odpowiedź.

Zaznaczę tylko, że wiem z całą pewnością (tak z prawa kanonicznego, jak i z rozmów z księżmi), że sam ślub jest możliwy bez posiadania sakramentów. Małżeństwo katolika z osobą ochrzczoną, która "porzuciła wiarę" (nomenklatura kanonu) jest jednym z kilku głównych wyszczególnionych w prawie typów ślubów mieszanych.

Cała sprawa rozchodzi się o to, czy jest możliwość aby odbył się on z Mszą Święta, z Komunią dla tylko jednej ze stron.

Dodano po 2 minutach 7 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2019-12-03, 20:52 Bierzmowanie formalnie nie jest warunkiem zawarcia ślubu. Na ślub z niewierzącym lub innowiercą można otrzymać dyspensę biskupa miejsca (są wydawane raczej rutynowo). Wcześniejszy chrzest strony niewierzącej nie przeszkadza - mój szwagier brał tak ślub.
Dziękuję bardzo za odpowiedź. A wiesz może czy był to ślub z Mszą Świętą czy bez?

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: bei » 2019-12-03, 22:25

Ja powiem szczerze, że nie wiem ale byłabym bardzo zaskoczona gdyby nie było takiej możliwości.
Mi się przypomniało jak ksiądz opowiadał jak raz właśnie udzielał ślubu gdzie jedna strona była niewierząca i księdzu się wydawało dziwne, że np Ci goście niewierzący zachowują się tak samo jak wierzący klękają itd. No bo faktycznie to musiało dziwnie wyglądać, to tak jakbym katolik poszedł na ślub hinduski i kłaniał się hinduskim bogom (nie mam pojecia jak wyglada taki ślub- czysta spekulacja).

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-03, 22:39

Andej pisze: 2019-12-03, 21:50 Dla ważności, wydaje mi się, konieczne przedstawienie stanu faktycznego.
Słuszna uwaga.
everyhour pisze: 2019-12-03, 22:16
Marek_Piotrowski pisze: 2019-12-03, 20:52 Bierzmowanie formalnie nie jest warunkiem zawarcia ślubu. Na ślub z niewierzącym lub innowiercą można otrzymać dyspensę biskupa miejsca (są wydawane raczej rutynowo). Wcześniejszy chrzest strony niewierzącej nie przeszkadza - mój szwagier brał tak ślub.
Dziękuję bardzo za odpowiedź. A wiesz może czy był to ślub z Mszą Świętą czy bez?
Był z Mszą Świętą - mój młodszy syn-ministrant nawet do niej służył ;)

bei pisze: 2019-12-03, 22:25 Ja powiem szczerze, że nie wiem ale byłabym bardzo zaskoczona gdyby nie było takiej możliwości.
Mi się przypomniało jak ksiądz opowiadał jak raz właśnie udzielał ślubu gdzie jedna strona była niewierząca i księdzu się wydawało dziwne, że np Ci goście niewierzący zachowują się tak samo jak wierzący klękają itd. No bo faktycznie to musiało dziwnie wyglądać, to tak jakbym katolik poszedł na ślub hinduski i kłaniał się hinduskim bogom (nie mam pojecia jak wyglada taki ślub- czysta spekulacja).
Dlatego warto zadbać, by niewierzący członkowie rodziny nie czuli się przymuszeni np. do Komunii Świętej (byłaby to profanacja, która zdaje się nierzadko zdarza się w podobnych sytuacjach).

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-12-03, 22:55

@bei
Dla mnie nic dziwnego.
To po prostu z szacunku do miejsca, w którym się znajdują.
Ja też przy okazji wesel, pogrzebów itd. jestem w kościele.kiefy inni klękają, ja również klękam lub przysiadam (ławki są takie, że nawet gdybyś siedziała za mną, to byś się nie skapnęła, że siedzę, a nie klęczę).
Ale nie modlę się.
Ja z kolei mam wrażenie, że jakbym tak siadła i siedziała to by wyglądało, jakbym bardzo nie chciała tam być, a jeśli jestem na ślubie np. to po to, żeby wyrazić wsparcie dla pary.
Ostatnio na takiej uroczystości siedziałam koło jakiegoś wielkiego "ateisty". Kazanie było naprawdę miłe, ale za każdym razem, kiedy ksiądz mówił coś w stylu "szatan nie chce, żebyśmy tu dzisiaj byli, ale miłość tych dwojga jest silniejsza, niż jego zawiść" ten się śmiał. Zwróciłam uwagę na niego w trakcie jakiejś modlitwy. Ja stałam sobie, obserwowałam witraże, czy coś takiego, a on stał koło mnie, ledwo się trzymając ze śmiechu... Było mi wstyd za niego. To oczywiście jaskrawy przyoadek, ale chciałam zwrócić uwagę na to, że nawet jeśli nie wierzę, a jestem w miejscu jakiegoś kultu, powinnam być zobowiązana do szacunku dla tego miejsca.
Wbrew pozorom, z takiej mszy można się dowiedzieć czegoś, również jeśli jest się niewierzącym, ale trzeba mieć trochę pokory.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: Andej » 2019-12-04, 08:29

Marek_Piotrowski pisze: 2019-12-03, 22:39 ... Dlatego warto zadbać, by niewierzący członkowie rodziny nie czuli się przymuszeni np. do Komunii Świętej (byłaby to profanacja, która zdaje się nierzadko zdarza się w podobnych sytuacjach).
Niestety obserwuję , wręcz przeciwne, sytuacje. Śluby niewierzących. Młodzi niewierzący, ale nie przyznający się do tego. Przyjmują komunię świętą. I nikt więcej z najbliższej rodziny. Wydaje mi się, że w Warszawie, jest raczej trend, aby okazywać swoją "niezależność" od Kościoła. (Na wzór tego premiera, który oświadczył, że klękać nie będzie.) Pokazują, że są wyłącznie dla nowożeńców, wzgl. ich rodziców. Niejako służbowo i z obowiązku. Natomiast te "śmieszne" rytuały ich nie obchodzą.

Faktem bezsprzecznym jest, że akcentowanie swoje obojętności, a co gorsze dezaprobaty, jest przejawem zwykłego chamstwa i totalnego braku kultury. Takie zachowanie nie obraża Boga, bo Bóg jest ponad tym. Ale obraża ludzi uczestniczących w ceremonii. A może, na wzór świątyni jerozolimskiej powinien powstać :dziedziniec pogan"? Oczywiście inaczej zdefiniowany. Adekwatnie do czasów laicyzacji.

Nie raz zastanawiam się, czy nie powinno być teatrzyków ślubnych. W miejscach udekorowanych na wzór kościołów, ale bez symboli religijnych. Piękne wnętrze (najlepiej zdesakralizowany kościół), obrazy, żyrandole. Celebrans ubrany w starożytny strój. No i uroczysta ceremonia z podniosłym rytuałem. Zamiast komunii świętej chleb i sól. Taka oprawa i ceremoniał, aby nie był parodią mszy świętej ani ślubu. Celebrans mógłby mieć prawa urzędnika USC i zgodnie z prawem dokonywać rejestracji zawierających tzw. małżeństwo cywilne. Panie miałyby możliwość zaprezentowania najwspanialszych sukni, biżuterii i czego tam jeszcze im potrzeba, aby czuć się szczęśliwą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-04, 10:02

Rzeczywiście, gdyby dziewczęce marzenia o ślubie w kościele (bo sukienka, bo ładnie, bo organy) mogłyby byc zrealizowane w sposób świecki...

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-12-04, 10:30

Według mnie, częściej ludzie decydują się na ślub, bo rodzina, bo co babcia powie.
Sama doświadczyłam tego przy bierzmowaniu. Powiedziałam, że nie podchodzę, to się dowiedziałam: "a co jeśli będziesz chciała ślub wziąć"- wezmę cywilny
"Bo dostaniesz prezenty"- imprezę mogę organizować bez bierzmowania.
O Bogu nic nie było...
Dlatego myślę, że większym problemem jest właśnie ten nacisk ze strony rodziny. Bo ślub w urzędzie to nie ślub.

everyhour

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: everyhour » 2019-12-04, 12:34

Był z Mszą Świętą - mój młodszy syn-ministrant nawet do niej służył ;)
A jak wyglądała Komunia? Tylko jedna ze stron ją brała?

Innymi słowy czy z całą pewnością był to ślub mieszany gdzie jedna ze stron jest katolikiem z wszystkimi sakramentami, a druga tylko z chrzestem, nie praktykującą od tego czasu? Dopytuje bo to dokładnie przykład, który mnie interesuje, i z którym mam problem w postaci niechęci księży do udzielenia go przy Mszy Świętej.

Czy wiesz może czy konieczne były na to jakieś specjalne pozwolenia od biskupa?
Ostatnio zmieniony 2019-12-04, 12:46 przez everyhour, łącznie zmieniany 2 razy.

Magnolia

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: Magnolia » 2019-12-04, 13:26

everyhour pisze: 2019-12-04, 12:34
Był z Mszą Świętą - mój młodszy syn-ministrant nawet do niej służył ;)
A jak wyglądała Komunia? Tylko jedna ze stron ją brała?

Innymi słowy czy z całą pewnością był to ślub mieszany gdzie jedna ze stron jest katolikiem z wszystkimi sakramentami, a druga tylko z chrzestem, nie praktykującą od tego czasu? Dopytuje bo to dokładnie przykład, który mnie interesuje, i z którym mam problem w postaci niechęci księży do udzielenia go przy Mszy Świętej.

Czy wiesz może czy konieczne były na to jakieś specjalne pozwolenia od biskupa?
Wiesz... mam wrażenie że zapominasz o najlepszym źródle informacji jakim jest Kuria Twojego miejsca zamieszkania.
Tam się dowiedz, bo te przepisy obowiązują Ciebie i Proboszcza w danej parafii.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”