Msza Trydencka

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Efezjan » 2021-07-26, 21:15

Z tym różańcem to właśnie tak było. Ksiądz odprawiał po łacinie, a ludzie, nie rozumiejąc, odmawiali różaniec. W latach osiemdziesiątych, a więc już gdy była msza po polsku, wciąż spotykało się w kościele ludzi odmawiających różaniec podczas mszy.

I to sformalizowanie: przyklęknij na tym stopniu, obróć głowę tak... Przerost formy nad treścią.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-07-26, 22:02

Teksty modlitw z trydentyny są Ci znane mam nadzieje ? Zarzut jednemu z rodzajów rytu ze koncentruje się na zewnętrznej formie jest dezawuowaniem wartości. Tak jak.tradsy robią wobec NOM .( z drugiej strony bym.sie diabla z.gromnica.spodziewal niz tego ze bronić będę " mszy wszechczasów" ) zwlaszcza po konflikcie z niejakim.Olewinskim.na temat święta Bożego.Milosierdzia.. 😁 .. DLATEGO UWAZAM ZE ZE WZGLEDU NA ROZNICE MIEDZY NOVO ORDO MISSAE A RYTEM TRYDENCKIM WINNO.SIE TEN OSTSTNI WYDZIELIĆ FORMALNIE W SPOSOB PODOBNY JAK WYDZIELENI SA MARONICI , GREKOKATOLICY ORMANOKATOLICY ITP. Kosciolowi i Franciszkowi nie ubyloby. A ryt trydencki.pewna sile.nosna.w.pewnych kręgach ma. Jeszcze wieksza nz " Zieliński et consortes" I diabel.lialby mniej pożywki.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-27, 01:36

Gzresznik Upadający pisze: 2021-07-26, 22:02 Teksty modlitw z trydentyny są Ci znane mam nadzieje ? Zarzut jednemu z rodzajów rytu ze koncentruje się na zewnętrznej formie jest dezawuowaniem wartości. Tak jak.tradsy robią wobec NOM .
Nie. Jest stwierdzeniem faktu (względnie poglądu). Jest jaskrawo czym innym, niż tradsowskie insynuacje jakoby NOM był "niegodny" lub był wręcz "profanacją".
DLATEGO UWAZAM ZE ZE WZGLEDU NA ROZNICE MIEDZY NOVO ORDO MISSAE A RYTEM TRYDENCKIM WINNO.SIE TEN OSTSTNI WYDZIELIĆ FORMALNIE W SPOSOB PODOBNY JAK WYDZIELENI SA MARONICI , GREKOKATOLICY ORMANOKATOLICY ITP. Kosciolowi i Franciszkowi nie ubyloby.
Tak,już pisałeś (ze trzy razy). Nie ma powodu krzyczeć (a tym jest pisanie całego zdania kapitalikami).
A ja tyleż razy tłumaczyłem, że nie w w różnicy rytu jest problem - co zresztą papież explicite napisał w uzasadnieniu.
Ale widać nie dociera :(
Ostatnio zmieniony 2021-07-27, 01:37 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-07-27, 04:52

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-27, 01:36
Gzresznik Upadający pisze: 2021-07-26, 22:02 Teksty modlitw z trydentyny są Ci znane mam nadzieje ? Zarzut jednemu z rodzajów rytu ze koncentruje się na zewnętrznej formie jest dezawuowaniem wartości. Tak jak.tradsy robią wobec NOM .
Nie. Jest stwierdzeniem faktu (względnie poglądu). Jest jaskrawo czym innym, niż tradsowskie insynuacje jakoby NOM był "niegodny" lub był wręcz "profanacją".
DLATEGO UWAZAM ZE ZE WZGLEDU NA ROZNICE MIEDZY NOVO ORDO MISSAE A RYTEM TRYDENCKIM WINNO.SIE TEN OSTSTNI WYDZIELIĆ FORMALNIE W SPOSOB PODOBNY JAK WYDZIELENI SA MARONICI , GREKOKATOLICY ORMANOKATOLICY ITP. Kosciolowi i Franciszkowi nie ubyloby.
Tak,już pisałeś (ze trzy razy). Nie ma powodu krzyczeć (a tym jest pisanie całego zdania kapitalikami).
A ja tyleż razy tłumaczyłem, że nie w w różnicy rytu jest problem - co zresztą papież explicite napisał w uzasadnieniu.
Ale widać nie dociera :(


a ja po raz trzeci pisze ze formalne wydzielenie spowodowałoby zajecie sie tradsów organizacją a nie próba walki o istnienie. Po drugie co do mszy trydenckiej , tekstów modlitw nie widzialeś, skncentrowałeś sie na formie. jesteś takim tradsem tylko nomowskim,

CMK

Re: Msza Trydencka

Post autor: CMK » 2021-07-27, 10:33

Papiez tego nie chce, a wiec ta dyskusja w tej chwili nie ma sensu.
A poniewaz nieomylnosc papieska tyczy sie jedynie strony dogmatycznej i moralnosci ( tutaj Franciszek sie bardzo dobrze wykazuje ), tak wiec takie bractwo jak FSSPX moze calkowicie prawnie, legalnie i w jednosci z wiara katolicka funkcjonowac - gdyz opinie i decyzje papieskie w tej kwestii nie podlegaja nieomylnosci.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-27, 16:23

Gzresznik Upadający pisze: 2021-07-27, 04:52
Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-27, 01:36
Gzresznik Upadający pisze: 2021-07-26, 22:02 Teksty modlitw z trydentyny są Ci znane mam nadzieje ? Zarzut jednemu z rodzajów rytu ze koncentruje się na zewnętrznej formie jest dezawuowaniem wartości. Tak jak.tradsy robią wobec NOM .
Nie. Jest stwierdzeniem faktu (względnie poglądu). Jest jaskrawo czym innym, niż tradsowskie insynuacje jakoby NOM był "niegodny" lub był wręcz "profanacją".
DLATEGO UWAZAM ZE ZE WZGLEDU NA ROZNICE MIEDZY NOVO ORDO MISSAE A RYTEM TRYDENCKIM WINNO.SIE TEN OSTSTNI WYDZIELIĆ FORMALNIE W SPOSOB PODOBNY JAK WYDZIELENI SA MARONICI , GREKOKATOLICY ORMANOKATOLICY ITP. Kosciolowi i Franciszkowi nie ubyloby.
Tak,już pisałeś (ze trzy razy). Nie ma powodu krzyczeć (a tym jest pisanie całego zdania kapitalikami).
A ja tyleż razy tłumaczyłem, że nie w w różnicy rytu jest problem - co zresztą papież explicite napisał w uzasadnieniu.
Ale widać nie dociera :(


a ja po raz trzeci pisze ze formalne wydzielenie spowodowałoby zajecie sie tradsów organizacją a nie próba walki o istnienie.
Nie. Mieli te lata od Benedykta XVI i jakoś się nie zajęli. Problemem nie jest mszal.
Po drugie co do mszy trydenckiej , tekstów modlitw nie widzialeś, skncentrowałeś sie na formie. jesteś takim tradsem tylko nomowskim,
Lubisz sobie tak bezpodstawnie paplać?

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-07-27, 18:09

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-27, 16:23
Gzresznik Upadający pisze: 2021-07-27, 04:52
Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-27, 01:36
Gzresznik Upadający pisze: 2021-07-26, 22:02 Teksty modlitw z trydentyny są Ci znane mam nadzieje ? Zarzut jednemu z rodzajów rytu ze koncentruje się na zewnętrznej formie jest dezawuowaniem wartości. Tak jak.tradsy robią wobec NOM .
Nie. Jest stwierdzeniem faktu (względnie poglądu). Jest jaskrawo czym innym, niż tradsowskie insynuacje jakoby NOM był "niegodny" lub był wręcz "profanacją".
DLATEGO UWAZAM ZE ZE WZGLEDU NA ROZNICE MIEDZY NOVO ORDO MISSAE A RYTEM TRYDENCKIM WINNO.SIE TEN OSTSTNI WYDZIELIĆ FORMALNIE W SPOSOB PODOBNY JAK WYDZIELENI SA MARONICI , GREKOKATOLICY ORMANOKATOLICY ITP. Kosciolowi i Franciszkowi nie ubyloby.
Tak,już pisałeś (ze trzy razy). Nie ma powodu krzyczeć (a tym jest pisanie całego zdania kapitalikami).
A ja tyleż razy tłumaczyłem, że nie w w różnicy rytu jest problem - co zresztą papież explicite napisał w uzasadnieniu.
Ale widać nie dociera :(


a ja po raz trzeci pisze ze formalne wydzielenie spowodowałoby zajecie sie tradsów organizacją a nie próba walki o istnienie.
Nie. Mieli te lata od Benedykta XVI i jakoś się nie zajęli. Problemem nie jest mszal.
Po drugie co do mszy trydenckiej , tekstów modlitw nie widzialeś, skncentrowałeś sie na formie. jesteś takim tradsem tylko nomowskim,
Lubisz sobie tak bezpodstawnie paplać?
. A co mam napisać jak widzisz msze trydencka tylko poprzez bogactwo form? Tekstów nie widziales, tak wnioskuję. A problem wynikajacy z ludzkich ambicji można latwo rozwiązać..Wydzielajac organizacyjnie. Aletu trochę ambicji ze strony strony Franciszka i " większości biskupów" tez trzeba byliby okiełznać.Mówiąc wprost Franciszek swoim ambicjonalnym posunięciem powodować może niebezpieczeństwo nowego podzialu. Czym innym zdyscyplinować buntowników z bractwa a czym innym.zabrac formę kultu szeregowym ludziom. Ma być znowu jak za Lefebra? Prowokowanie do rozlamu tez jest glupie. Najśmieszniejsze jest to ze Franciszek niewiele robi jeśli chodzi o częściowo już heretycka hierarchie niemiecka a prowokuje do buntu innych. ( można nawet myśleć o " gorszeniu" jednych i drugich w ten sposób.Doktrynalnie Franciszkowi nic nie można zarzucić.Kompetencje zarządcze są " wysoce niekonwencjonalne"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Andej » 2021-07-27, 20:23

Gzresznik Upadający pisze: 2021-07-27, 18:09 Najśmieszniejsze jest to ze Franciszek niewiele robi jeśli chodzi o częściowo już heretycka hierarchie niemiecka a prowokuje do buntu innych.
Może nie najśmieszniejsze, ale dziwne. Zaskakujące. Bo, czy nie powinno się najpierw zajmować poważnymi zagrożeniami?
Czy papież ma prawo milczeć wobec postawy ks. Wolfganga Rothe, który oskarżył ks. Oko? Czy postawy niemieckiego kleru nie zagrażają jedności Kościoła? Czy nie powinien napiętnować odwoływanie się do liberokomunistycznych sądów w sprawach wewnątrzkościelnych?
Nie mam podstaw do krytyki Franciszka. Ale zupełnie nie rozumiem, dlaczego zajmuje się sprawami mniejszej wagi, zamiast tymi, które na prawdę zagrażają Kościołowi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

CMK

Re: Msza Trydencka

Post autor: CMK » 2021-07-27, 21:56

Uwazam, ze niestety, ale powody, dla ktorych ponoc papiez Franciszek zakazuje Tridentiny, sa typowym pretekstem - wskazuje na to brak rownowagi wobec wybitnie antypapieskich, antykoscielnych i antykatolickich dzialan calych organow w Kosciele, ktore jawnie glosza i propaguja herezje, a nie spotykaja sie wlasciwie z zadnym odporem papieza.
Smiem twierdzic, ze sam papiez dazy w duzej mierze do dekatolizacji Kosciola, a tradycyjne grupy sa w tym przeszkoda i wyrzutem sumienia. Stad taki atak anty-tradycjonalistyczny.
Powody , ktore podal Marek ( ze to niby tradycjonalisci sa jakimis niewdziecznymi czarnymi owcami ) to niestety typowe przeklamanie i odwracanie kota ogonem.
To tyle.
Ps: nie przeszkadzaja nabozenstwa w kosciolach katolickich grup jawnie antykatolickich ( i jaki piekny belkot o ekumenii ), jakies antychrzescijanskie obrzedy akceptowane przez hierarchow w swiatyniach czy dni islamu albo judaizmu albo uroczyste procesje ku czci poganskich bozkow ... itd, itp,

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-28, 12:32

Po pierwsze, nieprawda, że Franciszek nie wypowiada się na temat np. błogosławienia homoseksualistów w Niemczech,
Po drugie, nie wszystkie działania są jawne
Po trzecie, tradsi też dostali kilkanaście lat na opamiętanie - czego nie zrobili.
Powody , ktore podal Marek ( ze to niby tradycjonalisci sa jakimis niewdziecznymi czarnymi owcami ) to niestety typowe przeklamanie i odwracanie kota ogonem.
Mam zacytować parę typowych tekstów?

Co do Pachamamy i paru podobnych rzeczy, które faktycznie stanowią problem - tu się zgadzam. Tylko co na to wspólnego ze sprawą?
Czy wybryki związane z jednym marginesem usprawiedliwiają warcholstwo drugiego marginesu w Kościele?

Ja, ponieważ jestem katolikiem, mówię za świętym Augustynem: Roma locuta, causa finita
A Wy róbcie jak chcecie.

CMK

Re: Msza Trydencka

Post autor: CMK » 2021-07-28, 13:06

Po pierwsze - a jakie konsekwencje wyciagnal ( porownywalne do tych przeciwko tradycjonalistom )?
Po drugie - tutaj mozna zawsze wpisac co sie chce, bo to i tamto
Po trzecie - tradsi jakie opamietanie, a nie tradsi jakie opamietanie?

Zacytuj teksty i rownowaznie zacytuj rowniez teksty - a pozniej porownaj srodki papieza wobec jednych i drugich.

Pacia mama stanowi problem? A jakis list papieza w tej sprawie? Widziales taki?
Nastepnie - stanie wienie przy tym, co stanowi moc Kosciola i nieprzyjmowanie dywersji, ktora rozkladfa Kosciol jest warcholstwem ? Czy do jednego kotla wrzucasz wszystko i gotujesz zabe?

Nastepnie - jestem katolikiem i dlatego wiem, ze pewien Apostol sprzeciwil sie jawnie drugiemu Apostolowi bedacemu na urzedzie papieza, gdy ten akurat zaczal odsuwac sie od wiqary katolickiej.

I dlatego, ze jestem katolikiem ( nawet jesli nazwanym "warcholem" ) pragne trwac przy nauce Kosciola, anie przy prywatnyxch sensacjach obecnego pontyfikatu.

Serdecznie pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2021-07-28, 13:10 przez CMK, łącznie zmieniany 1 raz.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 693
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Quinque » 2021-07-28, 22:02

To co się dzieje ze współczesnym Kościołem to jest dramat. Niestety jeszcze mam dużo czasu by to oglądać. Gdybym był stary machnąłbym na to ręką, ale niestety muszę cierpieć przez to jak wygląda Kościół dziś i współczesny świat

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-07-28, 22:11

A coś robicie by to zmienić? Choćby " gluoie" Margaretki?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-29, 14:50

CMK pisze: 2021-07-28, 13:06 Po pierwsze - a jakie konsekwencje wyciagnal ( porownywalne do tych przeciwko tradycjonalistom )?
Nie wiem. Jakie to ma znaczenie a propos warcholstwa pseudotradycjonalistycznego? Jak grzech jednej osoby (czy grupy) ma usprawiedliwiać grzech drugiej?
Po drugie - tutaj mozna zawsze wpisac co sie chce, bo to i tamto
No cóż, stawiasz zarzuty. Katolik, żeby postawić zarzuty, musi WIEDZIEĆ. Ja, by nie stawiać zarzutow papieżowi, nie muszę wiedzieć.
Po trzecie - tradsi jakie opamietanie, a nie tradsi jakie opamietanie?
Ani jedni, ani drudzy się nie opamiętali.Jakie to ma znaczenie a propos warcholstwa pseudotradycjonalistycznego? Jak grzech jednej osoby (czy grupy) ma usprawiedliwiać grzech drugiej?
Zacytuj teksty i rownowaznie zacytuj rowniez teksty - a pozniej porownaj srodki papieza wobec jednych i drugich.
Jakie to ma znaczenie a propos warcholstwa pseudotradycjonalistycznego? Jak grzech jednej osoby (czy grupy) ma usprawiedliwiać grzech drugiej?
Pacia mama stanowi problem? A jakis list papieza w tej sprawie? Widziales taki?
Jakie to ma znaczenie a propos warcholstwa pseudotradycjonalistycznego? Jak grzech jednej osoby (czy grupy) ma usprawiedliwiać grzech drugiej?
Nastepnie - stanie wienie przy tym, co stanowi moc Kosciola i nieprzyjmowanie dywersji, ktora rozkladfa Kosciol jest warcholstwem ? Czy do jednego kotla wrzucasz wszystko i gotujesz zabe?
Serio? Tradsowskie jątrzenie i czynienie podziałów to "moc Kościoła"?
Opowiadanie dyrdymałów na temat rzekomej "niepełności", "niegodności", a czasem nawet "profanacji" jaką ma być sprawowanie Mszy Świętej z legalnego mszału to "moc Kościoła"?
Lżenie episkopatu, bo "dopuścił" do Komunii na rękę to "moc Kościoła"?
Podważanie orzeczeń kanonizacyjnych to "moc Kościoła"?
To chyba nie jesteśmy w tym samym Kościele.
Nastepnie - jestem katolikiem i dlatego wiem, ze pewien Apostol sprzeciwil sie jawnie drugiemu Apostolowi bedacemu na urzedzie papieza, gdy ten akurat zaczal odsuwac sie od wiqary katolickiej.
Muszę Cię zmartwić; mszał trydencki (ani żaden inny) nie stanowi przedmiotu wiary Koscioła. WIelkie słowa by uzasadnić wielkie nieposłuszeństwo.
Wymyśliliście sobie, że lobbowanie za mszałem, który wam akurat się podoba to "trwanie przy nauce Koscioła". Co za absurd.
I dlatego, ze jestem katolikiem ( nawet jesli nazwanym "warcholem" ) pragne trwac przy nauce Kosciola, anie przy prywatnyxch sensacjach obecnego pontyfikatu.
Jak tej nauce sprzeciwia się uczestniczenie w NOM?
Quinque pisze: 2021-07-28, 22:02 To co się dzieje ze współczesnym Kościołem to jest dramat.
A Ty, to nie jesteś "Kościół"?
Ostatnio zmieniony 2021-07-29, 14:50 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 693
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Quinque » 2021-07-29, 16:39

Nie utożsamiam się z posoborowym Kościołem. Jestem katolikiem ale dla mnie ma znaczenie tradycyjne nauczanie Kościoła

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”