kiedy zmartwychwstał?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: kiedy zmartwychwstał?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-02, 23:33

Dezerter pisze: 2018-04-02, 23:08 Znam tą teorię, nie jest bezpodstawna, ale barak dowodów na 2 rzeczy:
- dwa szabaty - przedstaw przekonywujące dowody na 2 szabaty.
- zmartwychwstanie jeszcze w szabat - ja tego nie znajduje w Biblii - jak napisałem Duch Święty nie chce nas wprowadzać w błąd - Słowo wyraźnie wskazuje na Niedziele, chyba, że wykażesz inaczej - na razie to tylko ciekawa- nie przeczę- hipoteza
Co Ty wypisujesz człowieku?
Sprzeciwia się całemu nauczaniu chrześcijańskiemu, od początku - zarówno biblijnemu, jak i pismom wczesnochrześcijańskim.
O ile można od biedy zastanawiać się nad datą Ostatniej Wieczerzy (niektórzy sądzą, że odbyła się w Środę Wieczorem, a sądy nad CHrystusem trwały o 24 godziny dłużej), to nie ma, nie i nie było nigdy zadnym podstaw do kwestionowania zmartwychwstania w Niedzielę.
Kurcze, jak można wygadywać takie rzeczy?

Nowe Imię

Re: kiedy zmartwychwstał?

Post autor: Nowe Imię » 2018-04-02, 23:37

Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-02, 23:01 Sorry, Nowe Imię, ale jesli nie wierzysz świadectwo historycznym (biblii zresztą też...) w tak prostych rzeczach jak to, od kiedy do kiedy Żydzi liczyli dobę, jak odliczali czas, to ja nie podejmuję się takiej apoteozie nieuctwa przeciwstawić.
Mogę podać Ci informacje, wskazać źródła - ale nie sprawię, byś wchłonął wiedzę.
Nawet tak prostą jak ta, że to, że dzień miał 12 godzin nie ma nic do rzeczy (spójrz na diagram na końcu artykułu), albo z tym, co oznacza określenie "wielki szabat".
Sorry, mogę tłumaczyć z szacunkiem komuś, kto wprawdzie nie wie, ale wiedzieć chce - ale komuś, kto NIE CHCE WIEDZIEĆ, bo mu wiedza zawali jego pogląd na świat wciskać wiedzy nie będę. Po prostu uznam go za... mało rozsądnego.
Szkoda, że odpadasz w przedbiegach, a niedzielne zmartwychwstanie musisz bronić źródłami pozabiblijnymi. Spodziewałem się większego wysiłku.
Dezerter pisze: 2018-04-02, 23:08 Znam tą teorię, nie jest bezpodstawna, ale barak dowodów na 2 rzeczy:
- dwa szabaty - przedstaw przekonywujące dowody na 2 szabaty.
- zmartwychwstanie jeszcze w szabat - ja tego nie znajduje w Biblii - jak napisałem Duch Święty nie chce nas wprowadzać w błąd - Słowo wyraźnie wskazuje na Niedziele, chyba, że wykażesz inaczej - na razie to tylko ciekawa- nie przeczę- hipoteza
dziękuję za pytania. Przedstawiłem dowód na dwa szabaty, koronny jest taki, że kobiety przygotowały wonności po szabacie, by zaraz dostąpić szabatu, a dopiero potem poszły do grobu. Jeszcze raz spokojnie przeczytaj mój poprzedni wpis.
Dezerter, zmartwychwstanie w sobotę wylicza się z Mt 12:40. Jeśli Jezus zostaje pochowany zaraz przed paschalnym sabatem, to licząc trzy dni i trzy noce (6x12godzin według nauczania Jezusa), to musiała być sobota wieczór. Dlatego tak ważny jest powyższy koronny dowód. Wiedząc, że był dzień przerwy między szabatami, można ustalić, że dzień przaśników (paschalny szabat) był w czwartek, a zatem ukrzyżowanie w środę.

Nowe Imię

Re: kiedy zmartwychwstał?

Post autor: Nowe Imię » 2018-04-02, 23:41

Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-02, 23:33
O ile można od biedy zastanawiać się nad datą Ostatniej Wieczerzy (niektórzy sądzą, że odbyła się w Środę Wieczorem, a sądy nad CHrystusem trwały o 24 godziny dłużej), to nie ma, nie i nie było nigdy zadnym podstaw do kwestionowania zmartwychwstania w Niedzielę.
Ostatnia wieczerza od środy do piątku \:D/ :ymparty: :-B ;)) w międzyczasie sąd gdzieś od czwartku do piątku :^o :^o :^o :^o

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: kiedy zmartwychwstał?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-02, 23:43

Nowe Imię pisze: 2018-04-02, 23:37 Szkoda, że odpadasz w przedbiegach, a niedzielne zmartwychwstanie musisz bronić źródłami pozabiblijnymi. Spodziewałem się większego wysiłku.
Szkoda, że nie dość, że trwasz w ignorancji, to jeszcze kłamiesz. W artykule w linku jaki podałem http://analizy.biz/marek1962/3dni.pdf , zawarłem zarówno umocowanie naukowe, jak i biblijne. Ale co tam, erystyka ważniejsza, nie?
Nowe Imię pisze: 2018-04-02, 23:41
Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-02, 23:33
O ile można od biedy zastanawiać się nad datą Ostatniej Wieczerzy (niektórzy sądzą, że odbyła się w Środę Wieczorem, a sądy nad CHrystusem trwały o 24 godziny dłużej), to nie ma, nie i nie było nigdy zadnym podstaw do kwestionowania zmartwychwstania w Niedzielę.
Ostatnia wieczerza od środy do piątku \:D/ :ymparty: :-B ;)) w międzyczasie sąd gdzieś od czwartku do piątku :^o :^o :^o :^o
Nie wierzę, żebyś był aż tak głupi, żeby nie zrozumieć co napisałem. Muszę Cię zatem uznać za świadomego manipulatora.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: kiedy zmartwychwstał?

Post autor: Dezerter » 2018-04-02, 23:48

Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-02, 23:33
Dezerter pisze: 2018-04-02, 23:08 Znam tą teorię, nie jest bezpodstawna, ale barak dowodów na 2 rzeczy:
- dwa szabaty - przedstaw przekonywujące dowody na 2 szabaty.
- zmartwychwstanie jeszcze w szabat - ja tego nie znajduje w Biblii - jak napisałem Duch Święty nie chce nas wprowadzać w błąd - Słowo wyraźnie wskazuje na Niedziele, chyba, że wykażesz inaczej - na razie to tylko ciekawa- nie przeczę- hipoteza
Co Ty wypisujesz człowieku?
Sprzeciwia się całemu nauczaniu chrześcijańskiemu, od początku - zarówno biblijnemu, jak i pismom wczesnochrześcijańskim.
O ile można od biedy zastanawiać się nad datą Ostatniej Wieczerzy (niektórzy sądzą, że odbyła się w Środę Wieczorem, a sądy nad CHrystusem trwały o 24 godziny dłużej), to nie ma, nie i nie było nigdy zadnym podstaw do kwestionowania zmartwychwstania w Niedzielę.
Kurcze, jak można wygadywać takie rzeczy?
Zmęczenie poświąteczne, czy kłopoty ze wzrokiem Marku?
Ja nie mam wątpliwości co do niedzieli!
Stwierdzenie, że "nie jest bezpodstawna" nie znaczy, że jest słuszna- pisze wyraźnie, że mnie nie przekonuje. Dla mnie piątek, sobota i niedziela, to 3 dni - o 72 godzinach nic Biblia nie pisze.
Ostatnio zmieniony 2018-04-02, 23:51 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: kiedy zmartwychwstał?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-02, 23:50

Jest bezpodstawna. I nie na podstawie tego w co Ty osobiście wierzysz czy nie - to żaden argument.
Ale jak wypisujesz takie androny, to się teraz z nieukiem, podnieconym Twoim oświadczeniem, baw sam.
Ostatnio zmieniony 2018-04-02, 23:51 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Nowe Imię

Re: kiedy zmartwychwstał?

Post autor: Nowe Imię » 2018-04-03, 00:05

Marek, to raczej ty wykazujesz jakieś niezdrowe podniecenie.
Nie umiesz umieścić trzech nocy między piątkiem wieczór, a niedzielą rano, ale mnie nazywasz manipulatorem.
Nie zauważasz, że kobiety szabatowały po ukrzyżowaniu, potem nakupiły wonności, potem szabatowały i poszły do grobu, ale mnie nazywasz manipulatorem.
Ponadto pragniesz powoływać się na wiarę tzw. ojców kościoła, a co to jarmark? Mnie interesuje tylko Pismo i nie muszę odnosić się do wiedzy ludzi spoza kanonu.
Jezus nauczył 12 godzin. Żydzi wiedzieli swoje. Ja badam proroctwo na podstawie 12 godzin. Ty badasz swoje...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: kiedy zmartwychwstał?

Post autor: Dezerter » 2018-04-03, 00:38

Nowe Imię pisze: 2018-04-02, 22:29
Dezerter pisze: 2018-04-02, 19:21 Jezus zmarł w dniu przegotowanie do szabatu, ok 2 godziny przed zmrokiem/szabatem więc w pośpiechu go zdejmowali z krzyża, obmyli i przygotowali "z grubsza" i czym prędzej zawieźli do grobu, by tam złożyć według swego zwyczaju, musieli jeszcze zasunąć kamień i wrócić - a czasu mało!
Dokładnie. A potem był szabat (15 Nisan), wielki dzień, o którym pisał Jan.
"A gdy Jezus skosztował octu, powiedział: Wykonało się. I schyliwszy głowę, oddał ducha. Wtedy Żydzi, aby ciała nie zostały na krzyżu na szabat, ponieważ był dzień przygotowania (bo ten dzień szabatu był wielkim dniem), prosili Piłata, aby połamano im golenie i zdjęto ich" J 19:30-31.
(...) [W tym samym dniu, dzień przed sabatem a więc w piątek - Dez]
"A był tam człowiek imieniem Józef, który był członkiem Rady, człowiek dobry i sprawiedliwy. Nie zgadzał się on z ich uchwałą i czynem. Pochodził z Arymatei, miasta żydowskiego, i oczekiwał królestwa Bożego. Przyszedł on do Piłata i poprosił o ciało Jezusa. Zdjął je, owinął płótnem i położył w grobowcu wykutym w skale, w którym jeszcze nikt nigdy nie był złożony. A był to dzień przygotowania i zbliżał się szabat [15 Nisan]. Poszły też za nim kobiety, które przybyły z nim z Galilei. Zobaczyły grobowiec i jak złożono jego ciało. A gdy wróciły, przygotowały wonności i olejki. Lecz w szabat odpoczywały zgodnie z przykazaniem" Łk 23:50-56.
"A gdy minął szabat, Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, aby pójść i namaścić go. Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy wzeszło słońce, przyszły do grobu" Mk 16:1-2.
Ile dni według ciebie zdejmowano ich z krzyża bo dla wszystkich prócz ciebie oczywiste jest, że zrobiono to w piątek, a nie przez 3 dni jak sugerujesz :-o
Wszystkie 3 cytaty rożni Ewangeliści opisują ten sam szabat i ten sam dzień przygotowania - piątek, i twoje manipulacyjne zestawienia rożnych Ewangelii nie stworzą nowej ewangelii, rożnej od apostolskiej.
Wiesz co grozi ludziom głoszącym swoją ewangelię :(
Podaj ojców apostolskich/uczniów apostolskich, albo ich uczniów z II wieku i ich działa, w których uważają tak jak jaka głosi ta teoria. Myślisz , że apostołowie nie przekazali swoim uczniom kiedy Pan zmartwychwstał i kiedy umarł?
Jaki poważny Kościół chrześcijański wierzy w taką teorię jak ty? Prawosławni ani protestanci nie , bo dla protestantów Wielki Piątek to największe święto! Chcesz wprowadzić reformację reformacji?
serio ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Nowe Imię

Re: kiedy zmartwychwstał?

Post autor: Nowe Imię » 2018-04-03, 03:28

Dezerter, nie rozumiesz co napisałem. Szabat był wówczas też w czwartek (dzień Przaśników, roczne święto). Dzień przygotowania w środę. W środę zdjęto Jezusa z krzyża. Potem trzy dni i trzy noce leżał w grobie.
Jak obliczasz trzy noce od piatku wieczor do niedzieli rano? Daj mi wykładnię

Benjamin

Re: kiedy zmartwychwstał?

Post autor: Benjamin » 2018-04-03, 08:59

Nowe imie - masz nowe i bledne rozumowanie dotyczace szacowania czau w judaizmie sprzed 2000 lat. Dlatego wnioski wyciagasz zupelnie nowe i zupelnie bledne. Prawidlowe wnioski wyciagniete przez swiadkow historii ( czyli ludzi piszacych relacje ewangeliczne ) w I wieku zostaly podane juz w Biblii.
A liczenie czasu dobowego odbywala sie na zasadzie godziny dnia: jedna i ostatnia godzina jest dniem , a jedna i pierwsza godzina jest rowniez dniem. Tak wiec liczac po zydowsku od godzny ok.17 do ok 18 ( wedlug czasu dzisiejszego) mamy caly dzien liczony jako ten, ktorego godzina ostatnia zostala podana ( czyli ta jedna godzina jest liczona jakoa caly dzien ) , nastepuje dzien drugi ( od 18 do 18 nastepnego dnia ) i dzien ktory rozpoczyna sie godzina 18 do 19 jako pierwsza godzina dnia nastepnego. Razem jest to 26 godzin, liczonych jako trzy doby.
Jest to logiczna konsekwencja czasu ksiezycowego, a nie slonecznego.
To, ze obecnie liczy sie inaczej, nie ma wplywu na to, w jaki sposob liczylo sie kiedys. Zarzuty twoje sa kompletnie bezsensowne, swiadcza o braku po prostu elementarnej wiedzy historycznej i astronomicznej.
Aby nie mielic tematu - jestem zydem. Po prostu wiem wiecej o zydach i na temat zydow.
To nie zadzieranie nosa ... zwykla rzetelna informacja i kalkulacja.

Nowe Imię

Re: kiedy zmartwychwstał?

Post autor: Nowe Imię » 2018-04-03, 09:34

Benjamin pisze: 2018-04-03, 08:59 Nowe imie - masz nowe i bledne rozumowanie dotyczace szacowania czau w judaizmie sprzed 2000 lat. Dlatego wnioski wyciagasz zupelnie nowe i zupelnie bledne. Prawidlowe wnioski wyciagniete przez swiadkow historii ( czyli ludzi piszacych relacje ewangeliczne ) w I wieku zostaly podane juz w Biblii.
A liczenie czasu dobowego odbywala sie na zasadzie godziny dnia: jedna i ostatnia godzina jest dniem , a jedna i pierwsza godzina jest rowniez dniem. Tak wiec liczac po zydowsku od godzny ok.17 do ok 18 ( wedlug czasu dzisiejszego) mamy caly dzien liczony jako ten, ktorego godzina ostatnia zostala podana ( czyli ta jedna godzina jest liczona jakoa caly dzien ) , nastepuje dzien drugi ( od 18 do 18 nastepnego dnia ) i dzien ktory rozpoczyna sie godzina 18 do 19 jako pierwsza godzina dnia nastepnego. Razem jest to 26 godzin, liczonych jako trzy doby.
Jest to logiczna konsekwencja czasu ksiezycowego, a nie slonecznego.
To, ze obecnie liczy sie inaczej, nie ma wplywu na to, w jaki sposob liczylo sie kiedys. Zarzuty twoje sa kompletnie bezsensowne, swiadcza o braku po prostu elementarnej wiedzy historycznej i astronomicznej.
Aby nie mielic tematu - jestem zydem. Po prostu wiem wiecej o zydach i na temat zydow.
To nie zadzieranie nosa ... zwykla rzetelna informacja i kalkulacja.
Żydzi też mylili się w czasach Jezusa. Jezus podał, że dzień dla Niego to 12 godzin. Powiedział też że będzie w grobie trzy dni i trzy noce. Wykaż trzy noce od piętku wieczór do niedzieli rano. Najprostsze pytanie, ale nikt z was nie chce odpowiedzieć...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: kiedy zmartwychwstał?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-03, 10:02

Najprostsze pytanie, ale nikt z was nie chce odpowiedzieć...
Kłamiesz. Ja odpowiedziałem.

Benjamin

Re: kiedy zmartwychwstał?

Post autor: Benjamin » 2018-04-03, 11:19

To racja, ze Marek juz odpowiedzial. I to racja, ze ja juz tez odpowiedzialem. I to racja, ze rachuba czasu podaswana przez Jezusa jest rachuba niezegarowa ... i rownie podawanie przedzialow czasowych jako dzien i noc jest rachuba niezegarowa. W skali zydowskiej rachuby kazda godzina rozpoczynajaca przedzial doby i konczaca przedzial doby ( doba zydowska jest od switu do zmroku ... czyli ma ruchomy przedzial czasowo-godzinowy )
jest w calosci dniem i w calosci noca .
Tak wiec rachuba ta oddaje dla dnia i nocy jako pelni doby ( rozumianej w dzisiejszych kategoriach ) dwiegodziny z dnia i dwie godziny z nocy. Kazda godzina pomiedzy pierwsza i ostatnia dla dnia i dla nocy liczona jest jako czesc danej czesci doby ( czyli noc moze liczyc dwie godziny ... plus kazda godzina ujeta jako opisaowa w relacji. Jesli nie ma takiej opisowaej, to juz te dwie godziny stanowia calosc czesci doby).
Pojmujesz to? Nic o tym nie wiedziales?
Napisze jeszcze raz ... najmniejsza liczba godzin dla pelnego dnia i nocy ( czyli dzisiejszego sposobu rachowania doby ) wynosi 4godziny.
Jesli mowi sie o trzech dniach i trzech nocach, to godzinowa rachuba wynosi w formalnych obliczeniach zydowskich: 4 godziny pelnego dnia i pelnej nocy, 24 godziny dnia nastepujacego i 4 godziny pelnego dnia i pelnej nocy dla dnia konczacego rachube obliczen.
Czyli - jest to 28 godzin terazniejszej rachuby czasu.
Okreslenie pierwszego dnia po sabacie jest stwierdzeniem, ze niewazne, o ktorej godzinie, wazne, ze jest to okreslenie pelnej dwudobowej doby dnia.
Czyli np: 17godz w piatek daje dobe ( poldobe ) 12 godzinna, caly sabat ( dwa raz po dwie poldoby) to 24 godziny i nieokreslona godzian poranku pierwszego dnia po sabacie liczona jest jako co najmniej pierwsza poldaoba doby ( czyli 12 godzin ). Dla formalnej rachuby zydowskiej jest to 48 godzin czasu astronomicznego. Ale poniewaz nie ma podanej kponkretnie godziny, wowczas liczenie doby jest jako pelne dwie poldoby w dobie - czyli 3 razy po 12 razy dwa.
To tyle - chcesz sie wysklocac, to poducz sie najpierw, bo zaprzeczasz realiom zydowskim, a w takich realiach odbywala sie historia Jezusa na ziemi palestynskiej.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: kiedy zmartwychwstał?

Post autor: Andej » 2018-04-03, 11:50

Nowe Imię pisze: 2018-04-03, 00:05 ...
Nie umiesz umieścić trzech nocy między piątkiem wieczór, a niedzielą rano, ...
A po co umieszczać?
Zmartwychwstał dnia trzeciego. Minimalny czas to nieco ponad dobę. Os końca dnia pierwszego do początku dnia trzeciego. Ale to arytmetyka. To szukanie dziury. To wypaczanie sensu. To MANIPULACJA.
Tak, sprowadzanie WYDARZENIA do arytmetyki, szukanie konkretnej godziny zamiast ZNACZENIA ZMARTWYCHWSTANIA, jest MANIPULACJĄ odciągającą ludzi od tego co ważne. To jest działanie na wzór węża w raju. On sprowadził uwagę Ewy z tego co ważne, na coś, czym nie powinna się w ogóle zajmować. Zaprzątnął umysł myślą, która sama by się nie pojawiła. Gdyby nie wąż, owoc nigdy nie wyglądałby dla Ewy i Adama atrakcyjnie.
Ty podsuwasz podobne myśli. I jak one doskonale się rozwijają. Już udało Ci się skłócić Marka z Dezerterem. Wspaniała diabelska robota. Doskonale potrafisz manipulować. Znajdować malutkie niedopowiedzenie, różnice zdań między dyskutantami i bardzo sprytnie podpuszczać do antagonizmów. Gratuluję umiejętności wzbudzania emocji.
Ale też dziwię się dyskutantom. Widząc Twój pierwszy wpis uznałem go za prowokację. Za chęć uczynienia zamieszania. Za zwodzenie z drogi wiary w Zmartwychwstanie na drogę nieistotnych szczegółów. Na drogę, najpierw, delikatnego podważania prawdy. Jak wspomniany wąż. On nie walnął z grubej rury, że Bóg kłamie. Ale zrobił cieniutką rysę. A potem ją pogłębiał.
Czy uważasz się za wysłannika szatana?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: kiedy zmartwychwstał?

Post autor: Dezerter » 2018-04-03, 13:34

Nowe Imię pisze: 2018-04-03, 03:28 Dezerter, nie rozumiesz co napisałem. Szabat był wówczas też w czwartek (dzień Przaśników, roczne święto). Dzień przygotowania w środę. W środę zdjęto Jezusa z krzyża. Potem trzy dni i trzy noce leżał w grobie.
Jak obliczasz trzy noce od piatku wieczor do niedzieli rano? Daj mi wykładnię
Wykładnia
piątek- pierwszy dzień (część dnia)
sobota- drugi (cały)
niedziela - trzeci (część dnia)
Podaj biblijne dowody na twoje twierdzenia, że Dzień Przaśników przypadał w czwartek, bo dotychczas, to tylko twoje spekulacje.
Podaj sensowne wytłumaczenie czemu ceremonii pogrzebowych kobiety nie dokończyły w piątek (według twojej błędnej teorii czasu) - miały na to cały dzień?!- czemu niby czekały do Niedzieli? - my wiemy czemu, bo w piątek go w pośpiechu chowano, a szabat jest świętem - stąd niedziela i wonności.

Przeczytałem Marka opracowanie - bardzo solidne, logiczne i jasno tłumaczące wszystkie wątpliwości- tam masz wszystko wyjaśnione - dlaczego nie podejmiesz rzetelnej polemiki?
Ponawiam pytanie
Dezerter pisze: 2018-04-03, 00:38 Podaj ojców apostolskich/uczniów apostolskich, albo ich uczniów z II wieku i ich dzieła, w których uważają tak samo jak głosi ta twoja teoria.?
Myślisz , że apostołowie nie przekazali swoim uczniom kiedy Pan zmartwychwstał i kiedy umarł?
Jaki poważny Kościół chrześcijański wierzy w taką teorię jak ty? Prawosławni ani protestanci nie , bo dla protestantów Wielki Piątek to największe święto! Chcesz wprowadzić reformację reformacji?
serio ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Zablokowany

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”