Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
AlexS060
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 14 lip 2020
Has thanked: 3 times

Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: AlexS060 » 2020-08-15, 19:47

Wiadomo, że ostatnia msza w sobotę, wieczorem, liczy się już jako niedzielna. Czy w dzisiejszą sobotę wieczorem była liturgia niedzielna czy że względu na Wniebowzięcie nie?

Magnolia

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Magnolia » 2020-08-15, 20:06

Liturgia była z dzisiejszego święta. Jutro także należy iść do kościoła bo jest niedziela. Tak zaskoczył nasz kapłan mszę ś w wieczorną.

Dominik

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Dominik » 2020-08-15, 20:39

Coś mi się wydaje, że nie da się w ten sposób przechytrzyć systemu. Pójść raz, a mieć policzone za dwa.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: abigail » 2020-08-15, 20:44

a bylas w piątek na wieczornej za dzisiaj?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

AlexS060
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 14 lip 2020
Has thanked: 3 times

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: AlexS060 » 2020-08-15, 20:53

Dzisiaj byłam na wieczornej i się zastanawiam właśnie. Zazwyczaj na wieczornej w sobotę była ta liturgia niedzielna ale ktoś powiedział mi, że przez dzisiejsze święto jutro trzeba iść ponownie

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: SmokEustachy » 2021-02-22, 23:41

Dominik pisze: 2020-08-15, 20:39 Coś mi się wydaje, że nie da się w ten sposób przechytrzyć systemu. Pójść raz, a mieć policzone za dwa.
Chyba się da.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Jozek » 2021-02-22, 23:48

SmokEustachy pisze: 2021-02-22, 23:41
Dominik pisze: 2020-08-15, 20:39 Coś mi się wydaje, że nie da się w ten sposób przechytrzyć systemu. Pójść raz, a mieć policzone za dwa.
Chyba się da.
Chyba raczej nie, bo samo przyjscie na wieczorna Msze dzien wczesniej, po to by byla uczestnictwem w dniu nastepnym, eliminuje to uczestnictwo w dniu dzisiejszym.
To ze sie da, to jedynie kombinacja, ktora nie ma nic wspolnego z uczestnictwem w 2 Eucharystiach.
To raczej bylby rodzaj faryzejskiego podejscia do wiary i uczestnictwa w Eucharystii. Nawet Pasterka nie bedzie 2-ma Eucharystiami.
Ostatnio zmieniony 2021-02-22, 23:54 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-23, 00:20

Przytaczam odpowiedź na to pytanie ks. Aleksandra Sobczaka
doktora prawa kanonicznego, adiunkta w Zakładzie Prawa Kanonicznego Wydziału Teologicznego UAM:
"Po Soborze Watykańskim II Kościół w pewien sposób wrócił do starożytnego sposobu liczenia czasu – od zachodu słońca do zachodu. W ten sposób w obecnym Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 r. przywrócono to, co istniało w Starożytności, mianowicie możliwość sprawowania niedzielnej Eucharystii w sobotę wieczór. W ogóle w Starożytności nie znano Eucharystii w niedzielę (w naszym rozumieniu niedzieli od 12 w nocy do 12). W pierwszych wiekach Kościoła Eucharystię sprawowano zawsze w nocy z soboty na niedzielę. Było to podyktowane również względami praktycznymi. Przecież chrześcijanie byli prześladowani, niewolnicy mogli iść na Eucharystię dopiero po zakończeniu swoich codziennych zajęć itd. Drugi powód – o wiele ważniejszy – przejście Chrystusa ze śmierci do życia dokonało się w nocy z soboty na niedzielę wielkanocną. O poranku wielkanocnym Chrystusa w grobie już nie ma. Dlatego chrześcijanie sprawowali „Paschę Pana” w nocy, aby kończyć ją o poranku. Zresztą Mszy św. trwała dosyć długo – najczęściej kilka godzin. Przesunięcie Eucharystii na poranek niedzielny dokonało się dopiero po 321 roku, kiedy to Konstantyn Wielki ustanowił niedzielę dniem wolnym od pracy.

Tyle historii. Obecne przepisy dotyczące spełnienia obowiązku niedzielnej Mszy św. zawarte są w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Kanon brzmi w ten sposób: § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Kanon nie wprowadza żadnych zastrzeżeń, że musi to być Msza św. sprawowana według formularza niedzielnego, że muszą być ku temu jakieś racje, np. niemożność uczestniczenia we Mszy św. w samą niedzielę. Niestety, dosyć często duszpasterze próbują narzucać taką interpretację, która jednak nie jest słuszna.

Tak więc wierny jest tutaj zupełnie wolny w wyborze Mszy św., w której chce uczestniczyć. Każda Msza św. w sobotę po południu spełnia wymagania postawione przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Może to być Msza św. według formularza niedzielnego, ale może to być również Msza z formularza sobotniego, ślubnego, pogrzebowego, chrzcielnego, czy jakiegokolwiek innego. Jedyny warunek, że musi to być Msza św. w sobotnie popołudnie. Również powody są tutaj nieistotne. Wierny może wybrać tę Mszę św. z czystego „lenistwa”.

Próby ograniczania tutaj wiernych wynikają niestety z niezrozumienia samej idei Mszy św. sobotniej. Nie jest to dodatkowe danie wiernym możliwości spełnienia ich obowiązku, ale powody są głęboko teologiczne."
Ostatnio zmieniony 2021-02-23, 00:22 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Jozek » 2021-02-23, 00:43

Ale chyba trzeba by dodac ze to nie czyni uczestnictwa w jednej Mszy Sw, jako uczestnictwa w 2 Mszach Sw, ale jedynie daje mozliwosc uczestnictwa w 2 Eucharystiach i przyjeciu 2 razy Komunii Sw. w jednym dniu kalendarzowym, dzisiejszego rozumienia doby kalendarzowej.
Ale uczestnictwo w sobotniej wieczornej Mszy Sw. nie jest to w zadnym wypadku uczestnictwem jednoczesnie w sobotniej i niedzielnej Mszy Sw.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-23, 01:02

Nie bardzo rozumiem. W sobotę nie ma obowiązku uczestnictwa, więc po co się nad tym zastanawiać?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Jozek » 2021-02-23, 01:27

No wiec o co wlasciwie chodzi w tym co Smok zacytowal Dominika?
Bo w tym kontekscie nasze wpisy przestaly by miec jakikolwiek sens i byly by raczej offtopem.
Ostatnio zmieniony 2021-02-23, 01:31 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-23, 01:36

Mój był na temat.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Jozek » 2021-02-23, 01:45

Wiem ze twoje wpisy zawsze sa na temat, ale jak to sie ma do uczestnictwa w 2 Mszach Sw. uczestniczac tylko w jednej.
No, chyba ze uwazasz ze wpis Dominika i Smoka to byl offtop.
Ostatnio zmieniony 2021-02-23, 01:53 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-23, 01:55

Nie wiem o co Ci znów chodzi. Udzieliłem informacji, po co to całe gadanie jeszcze?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Jozek » 2021-02-23, 02:06

Marek_Piotrowski pisze: 2021-02-23, 01:55 Nie wiem o co Ci znów chodzi. Udzieliłem informacji, po co to całe gadanie jeszcze?
O czym ty teraz w ogole piszesz, nie wyspales sie?
Wpisy ida jak ida, i jesli odpowiadasz na moje czy ja na twoje to jest ciag tematu, wiec nie rozumiem kompletnie o co ci teraz chodzi.
Wyglada na to ze powinienes moje, Dominika i Smoka wpisy zaraportowac do Moderacji bo sa offtopem wedlug twojego mniemania.
Czyzby nie wolno bylo o nic ciebie zapytac odnosnie tego co napisales i jak to sie ma do innych wpisow?
W kazdym badz razie bez wzgledu na to czy rozumiesz o co chodzi czy nie, czekam na jakas odpowiedz w tym wzgledzie, bo jest jak widac w wczesniejszych wpisow istotna w temacie.
No chyba ze po prostu nie masz najmniejszego zamiaru odpowiadac w tym temacie, a to co wpisales nie ma prawa podlegac zadnym pytaniom w zwiazku z wpisami i pytaniami innych forumowiczow.
W takim raze najmocniej przepraszam ze smialem o cokolwiek pytac.
Ostatnio zmieniony 2021-02-23, 02:09 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”