Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-23, 14:40

Jozku, jestem zmęczony tym Twoim ciągłym trollowaniem, ciągłymi pretensjami do rozmówców o wszystko itd.
Powiem szczerze - nie chce mi się z Tobą gadać. Przynajmniej tak długo, jak długo to będzie wyglądało jak powyżej.
Dla mnie EOD.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Andej » 2021-02-23, 18:21

Przepychanka. I żaden nie ma racji, dlatego, że nie odnosicie się do sytuacji opisanej w pierwszym poście.

Pytanie dotyczyło sytuacji, w której występują BEZPOŚREDNIO PO SOBIE DWA DNI ŚWIĄTECZNE. Pytanie dotyczyło tego, czy można będąc na jednej mszy świętej wieczornej uznać, że uczestniczyło się we mszy świętej pierwszego dnia (tutaj soboty będącej świętem) i jednocześnie tę samą mszę traktować jako mszę świętą dnia następnego (tutaj niedzielną).
W tym roku (2021) analogiczna sytuacja wystąpi w dniach 31 października (niedziela) i 1 listopada (poniedziałek) Wszystkich świętych. Pytanie na ten rok brzmiałoby: Czy wystarczy uczestnictwo w mszy świętej 31 października, jak uczestnictwo we mszy niedzielnej oraz święto Wszystkich świętych jednocześnie? Czyli: Czy jedna mszą świętą można "zaliczyć" dwa dni nakazane?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: SmokEustachy » 2021-02-23, 18:57

Jeśli w sobotę jest święto obowiązkowe np. 1 dzień Bożego Narodzenia (Środa Popielcowa nie) to wtedy 2 święta zaliczasz jedną mszą.

Taka tezę stawiam śmiałą.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-23, 18:59

Nie całkiem
  1. Pytanie brzmiało:
    Czy w dzisiejszą sobotę wieczorem była liturgia niedzielna czy że względu na Wniebowzięcie nie?
    Oczywiście na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - bo to zależy od celebransa.
  2. Natomiast ciekawą jest inna kwestia, którą podniosła Magnolia, a którą Ty przywołałeś powyżej:
    Czy jeśli pójdzie się w dzień świąteczny wieczorem, to wypełniło się zarówno obowiązek niedzielny, jak i świąteczny (zakładamy że sobota jest świętem nakazanym)?
    • Gdyby przyjmować przepis (który zacytowałem!) literalnie, to tak:
      § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.
      Tyle Kodeks Kanoniczny. Ustawodawca nie precyzuje casusu, jaki rozważamy.
      Dla niedowiarków: https://www.katolicki.net/ftp/kodeks_pr ... cznego.pdf
      Czy to znaczy, że można tak faktycznie zrobić? Trzeba by zapytać jakiegoś kanonisty, jakie są interpretacje.
    • Myślę, że praktycznie każdemu myślącemu o tej sprawie odruchowo nasuwa się, że takie podejście byłoby jakimś zgrzytem, niewłaściwością. Może nawet talmudyzmem. Choć z trzeciej strony takie odczucie czasem myli. Zwłaszcza, jeśli przywołamy casus gdy osoba jest w piątek wieczorem na Mszy Świętej (sobotnio-świątecznej) i wieczorem w sobotę (na Mszy niedzielnej). Okazuje się wówczas, że nasz odruch wynika z dość prostego takiego poczucia "żeby kasa się zgadzała" (żeby było tyle Mszy co świąt). Nie jestem pewien, czy to dobre kryterium.
      Smok może mieć rację.
    • Natomiast nie ma najmniejszego znaczenia, z jakiego dnia była liturgia. Mogła być nawet ślubna :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Andej » 2021-02-23, 19:08

Marek_Piotrowski pisze: 2021-02-23, 18:59 Nie całkiem
  1. Pytanie brzmiało:
    Czy w dzisiejszą sobotę wieczorem była liturgia niedzielna czy że względu na Wniebowzięcie nie?
    Oczywiście na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - bo to zależy od celebransa.
Pytanie dotyczyło konkretnie soboty 15 sierpnia 2020 i niedzieli 16 sierpnia 2020.

===================
Dla mnie jest obowiązkiem uczestniczenie w mszy świętej każdego dnia nakazanego. Także, jeśli są to msze wigilijne w obydwa dni.

Dla mnie jest czymś bardzo ważnym przyjęcie Pana Jezusa każdego dnia świątecznego.

Ale oficjalnej wykładni nie znam.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Jozek » 2021-02-23, 20:55

Mysle ze jak ktos przyjdzie na Msze Sw, by kombinowac aby zaliczyc druga Msze Sw, to tak naprawde nie byl na zadnej.
Na wpis Smoka, odpowiedzial bym ze jest to niemozliwe by zaliczyc 2 Msze Sw. w jednym dniu, a z taka intencja to zadnej nie zaliczy chocby byl na kilku w jednym dniu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy dzisiaj była msza niedzielna?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-23, 21:15

Andej pisze: 2021-02-23, 19:08
Marek_Piotrowski pisze: 2021-02-23, 18:59 Nie całkiem
  1. Pytanie brzmiało:
    Czy w dzisiejszą sobotę wieczorem była liturgia niedzielna czy że względu na Wniebowzięcie nie?
    Oczywiście na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - bo to zależy od celebransa.
Pytanie dotyczyło konkretnie soboty 15 sierpnia 2020 i niedzieli 16 sierpnia 2020.
Tak. Ale nie wiemy, czy w tym konkretnym kościele odprawiono w sobotę wieczorem Mszę Świętą z formularza święta czy niedzieli. Obie rzeczy wolno zrobić.
Dla mnie jest obowiązkiem uczestniczenie w mszy świętej każdego dnia nakazanego. Także, jeśli są to msze wigilijne w obydwa dni.

Dla mnie jest czymś bardzo ważnym przyjęcie Pana Jezusa każdego dnia świątecznego.

Ale oficjalnej wykładni nie znam.
Uważam podobnie jak Ty - ale to jest nasze uważanie. Pytanie było właśnie o wykładnię.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”