Na czym polega rozdawanie światła w Wielką Sobotę przez lektorów (ministrantów)?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Jepexfert123
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 2 kwie 2021

Na czym polega rozdawanie światła w Wielką Sobotę przez lektorów (ministrantów)?

Post autor: Jepexfert123 » 2021-04-02, 14:39

Jak w temacie bardzo prosze o wytłumaczenie

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Na czym polega rozdawanie światła w Wielką Sobotę przez lektorów (ministrantów)?

Post autor: Zebra » 2021-04-02, 15:37

Kolejnym elementem jest poświęcenie paschału, któremu towarzyszy specjalny obrzęd: kapłan wyryje na nim Krzyż, wypowiadając słowa „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec”, następnie wyryje litery greckie Alfa i Omega, symbolizujące właśnie początek i koniec, wymawiając je głośno. Następnie wyryje obecny rok ze słowami: „Do niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. Następnie w paschał wbite zostanie pięć tzw. „gruszek”, które ułożone w Krzyż symbolizują pięć ran Chrystusa. Następnie Paschał zostanie zapalony poświęconym wcześniej ogniem.
Następnie odbywa się procesja ze światłem, podczas której kapłan niosący paschał, będzie się trzykrotnie zatrzymywał, śpiewając „Światło Chrystusa” na co wierni odpowiadają „Bogu niech będą dzięki”. Po drugim wezwaniu ministranci rozniosą wiernym światło z paschału, natomiast po trzecim wezwaniu zapalone zostaną wszystkie światłą w Kościele. Symbolicznie w ten sposób, Chrystus, światłość świata, rozprasza mroki grzechu i śmierci. Zapalone świece symbolizują także oczekiwanie – na Zmartwychwstanie Chrystusa.

Skopiowane z Internetu ale wydaje mi się, że napisane z sensem.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”