14 maja Czy dziś pościmy?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

14 maja Czy dziś pościmy?

Post autor: Elizeja » 2021-05-14, 14:44

Witajcie.
Dzisiaj, czyli 14 maja mamy Święto św. Macieja, apostoła.
I tu rodzi się pytanie, jeżeli dziś jest święto, to czy można spożywać pokarmy mięsne?
Na stronie
https://niezbednik.niedziela.pl/liturgia
widzimy, że pościmy, to jak to jest, w jakie dni świąteczne NIE pości się.
Ostatnio zmieniony 2021-05-14, 18:45 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

soga47
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2021
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: 14 maja Czy dziś pościmy?

Post autor: soga47 » 2021-05-14, 15:13

Z mojej wiedzy wynika, że to uroczystości znoszą post, uroczystość ma większą rangę niż święto, ale my często na uroczystości mówimy święto stąd trudność w rozróżnianiu.
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/daty_swieta.php3 tutaj są zaznaczone uroczystości, więc jeśli któraś z nich wypadnie w piątek znosi post.
Może ktoś jeszcze potwierdzić, bo nie jestem pewna swojej wiedzy.

Dodano po 6 minutach 31 sekundach:
Z tego by wynikało, że dzisiaj nie jemy mięsa i to by się zgadzało, bo u mnie w parafii zawsze w ogłoszeniach podają jeśli jest dyspensa, a w tę niedzielę nie podawali.
Są jeszcze uroczystości własne w zależności od parafii:
Uroczystość głównego patrona miejscowości lub miasta.
Uroczystość poświęcenia kościoła własnego i rocznica poświęcenia.
Uroczystość tytułu kościoła własnego.
Uroczystość tytułu lub założyciela, albo głównego patrona zakonu lub zgromadzenia.

źródło: https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TA ... nstwa.html

Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: 14 maja Czy dziś pościmy?

Post autor: Elizeja » 2021-05-14, 15:15

bardzo dziękuję, super strona

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: 14 maja Czy dziś pościmy?

Post autor: Zebra » 2021-05-14, 15:36

A czy to nie jest po prostu wspomnienie Świętego Macieja?
U mnie w parafii też ksiądz raczej zapowiada gdy nie trzeba pościć w piątek.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: 14 maja Czy dziś pościmy?

Post autor: Elizeja » 2021-05-14, 17:53

nie, to nie jest wspomnienie,
Na stronie
https://niezbednik.niedziela.pl/liturgia
widnieje jako święto

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: 14 maja Czy dziś pościmy?

Post autor: Andej » 2021-05-14, 19:07

Ja na wszelki wypadek, aby nie wypaść z rytmu, w każdy piątek powstrzymuję się od pokarmów mięsnych. Chciałbym też pościć, ale nie daję rady sobie tego narzucić.
Ale w wyjątkowych sytuacjach, gdy święto kościelna nakłada się ze świętem rodzinnym, zdarzyło mi się, że podałem pokarm mięsny na obiad. Pozostałe posiłki bezmięsne.
Nie lubię korzystać z dyspens. Wydaje mi się, że niektórzy zbyt łatwo ich sobie udzielają.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: 14 maja Czy dziś pościmy?

Post autor: lambda » 2021-05-15, 21:33

Andej pisze: 2021-05-14, 19:07 Ja na wszelki wypadek, aby nie wypaść z rytmu, w każdy piątek powstrzymuję się od pokarmów mięsnych. Chciałbym też pościć, ale nie daję rady sobie tego narzucić.
Ale w wyjątkowych sytuacjach, gdy święto kościelna nakłada się ze świętem rodzinnym, zdarzyło mi się, że podałem pokarm mięsny na obiad. Pozostałe posiłki bezmięsne.
Nie lubię korzystać z dyspens. Wydaje mi się, że niektórzy zbyt łatwo ich sobie udzielają.
Uroczystość wypadająca w piątek nie jest dyspensą. Poprostu znosi wstrzemięźliwość w dany dzień.
Kanon 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: 14 maja Czy dziś pościmy?

Post autor: Andej » 2021-05-15, 21:59

Czy robię źle nie korzystając z dyspens?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: 14 maja Czy dziś pościmy?

Post autor: Elizeja » 2021-05-15, 23:56

Ja również staram się nie korzystać z dyspens, ale mam w rodzinie kogoś komu takie dni są na rękę.
Kiedyś nawet, w jakąś uroczystość wypadającą w piątek, kiedy to można było nie pościć, ja narzuciłam sobie post o chlebie i wodzie.
Ostatnio zmieniony 2021-05-15, 23:59 przez Elizeja, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: 14 maja Czy dziś pościmy?

Post autor: Andej » 2021-05-16, 11:08

I to jest piękne, gdy człowiek sam sobie wyznacza normy i ich przestrzega. Bóg jest z Tobą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: 14 maja Czy dziś pościmy?

Post autor: Elizeja » 2021-05-16, 11:58

ojojoj, wyszło że się przechwalam......
niesmacznie......
ale dodam, że po pierwszym takim poszczeniu bardzo źle się czułam, aż się wystraszyłam, że bierze mnie jakieś choróbsko, ale nic mi na drugi dzień już nie było, koło południa wszystkie objawy ustąpiły.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: 14 maja Czy dziś pościmy?

Post autor: Niezapominajka » 2021-05-17, 11:21

Elizeja pisze: 2021-05-16, 11:58 ojojoj, wyszło że się przechwalam......
niesmacznie......
ale dodam, że po pierwszym takim poszczeniu bardzo źle się czułam, aż się wystraszyłam, że bierze mnie jakieś choróbsko, ale nic mi na drugi dzień już nie było, koło południa wszystkie objawy ustąpiły.
Jeśli pościsz o chlebie i wodzie - spożywasz nieograniczoną ilość chleba - czy śniadanie/kolacja 1 kromka a na obiad przyjmijmy 2/3? :)
Przepraszam za pytanie, ale po prostu nasunęło mi się.
Pozdrawiam
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: 14 maja Czy dziś pościmy?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-05-17, 13:49

Elizeja pisze: 2021-05-15, 23:56 narzuciłam sobie post o chlebie i wodzie.
Elizeja pisze: 2021-05-16, 11:58 ale dodam, że po pierwszym takim poszczeniu bardzo źle się czułam, aż się wystraszyłam, że bierze mnie jakieś choróbsko, ale nic mi na drugi dzień już nie było, koło południa wszystkie objawy ustąpiły.
@Elizeja jeżeli miałaś takie objawy to może lepiej, żebyś nie narzucała sobie aż tak rygorystycznego postu. Twój organizm może tego nie wytrzymać, możesz zasłabnąć albo nabawić się wrzodów żołądka. Niektórzy mają większą aktywność kwasu solnego i muszą spożywać posiłki częściej. Podobnie, jeśli np. masz problemy z tętnem albo niskim ciśnieniem- jeśli za bardzo ograniczasz jedzenie możesz mieć palpitacje serca, objawy arytmii. Rozumiem, że masz dobrą intencję i podejmujesz wysiłek dla Boga, ale post niekoniecznie musi być ograniczaniem jedzenia. Pamiętaj, że Pan Jezus się troszczy o Ciebie i nie chce, żebyś się rozchorowała dla Niego.
Ostatnio zmieniony 2021-05-17, 14:30 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: 14 maja Czy dziś pościmy?

Post autor: Elizeja » 2021-05-17, 21:40

Do Niezapominajki:
w czasie takiego postu jem nieograniczoną ilość chleba, kiedy mi sie tylko zachce, bo to post o chlebie i wodzie a nie ilościowy.

Do miłośniczki Faustyny:
na razie zrezygnuję w tego postu, bo naprawdę, gdy u mnie wystąpiły objawy, byłam przerazona, ale w pewnym momencie skojarzyłam, co jest tego przyczyną, mimo to jednak wytrwałam do końca.
Jeszcze dodam, że drugi raz gdy zapościłam, to dzień wcześniej przed spaniem najadłam się miodu prawdziwego, i tak teraz myślę, że to było oszukane trochę, ale chciałam mieć jakiś zapas cukrów.........
Ostatnio zmieniony 2021-05-17, 21:44 przez Elizeja, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: 14 maja Czy dziś pościmy?

Post autor: Andej » 2021-05-17, 22:06

Elizeja pisze: 2021-05-16, 11:58 po pierwszym takim poszczeniu bardzo źle się czułam,
Pierwszy dzień najgorszy. Potem, z każdym dniem, coraz łatwiej i spokojniej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”