Msza Trydencka

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: Msza Trydencka

Post autor: Magnolia » 2018-03-02, 14:35

Wiesz inquisitio, wiele razy słyszałam ten argument, że "liturgia jest piękna", szczególnie na rekolekcjach, albo tuż przed Wielką Sobotą, wtedy zachwytom nie ma końca... a ja ziewam... od razu powiem, ze tak byłam w Wielką Sobotę na Liturgii.
Więc poza wyrażaniem swojego zakochania w liturgii naprawdę spodziewam się pogłębienia tematu mszy trydenckiej. W Warszawie z pewnością znajdę kościół i taką mszę, ale żeby mnie zachęcić, a wręcz przezwyciężyć niechęć do łaciny, musicie się postarać - konkrety proszę.
Jestem naprawdę ciekawa, ale też znudzona dopraszaniem się o to co dla was jest takie oczywiste i wspaniałe a czego nie umiecie przekazać.

Benjamin

Re: Msza Trydencka

Post autor: Benjamin » 2018-03-02, 16:55

Wprost przeciwnie Marku i Magnolio. Nie ma czegos takiego, ze nie chce przekazac. Jest to niemozliwe , aby przekazac swoj zachwyt, ktory nie jest Waszym zachwytem. To tak, jakbys zadala dowodow na to, dlaczego Twoj maz jest tym jedynym Magnolio, a nie ktos inny ... moze nawet madrzejszy, przysstojniejszy, bogatszy ...
Opis mszy swietej trydenckiej z uzasadniueniem i teologicznym, i obrzedowym jest w ksiazce ks.Cozela ... a caly wyklad tejze mszy jest w dziele ( III tomy ) ks.Maydera.
Co wiecej moge przekazac? W czym chcesz zlamac moj zac hwyt tridentina , abym mial zachwycic sie NOM?
Rownie dobrze moge zadac te same pretensjonalne pytania na temat tego, dlaczego tak bardzo zalezy Wam na NOM? Ja sie nie czepiam, ide droga tridentiny. Macie jeszcze jakis problem, no coz ... nie moj to problem.
Tez mnie juz to nudzi to czepialstwo z Waszej strony.

Magnolia

Re: Msza Trydencka

Post autor: Magnolia » 2018-03-02, 17:06

Benjamin pisze: 2018-03-02, 16:55 Wprost przeciwnie Marku i Magnolio. Nie ma czegos takiego, ze nie chce przekazac. Jest to niemozliwe , aby przekazac swoj zachwyt, ktory nie jest Waszym zachwytem. To tak, jakbys zadala dowodow na to, dlaczego Twoj maz jest tym jedynym Magnolio, a nie ktos inny ... moze nawet madrzejszy, przysstojniejszy, bogatszy ...
No tu mnie stać na conajmniej 20 powodów, które mogę bez problemu wymienić, dlaczego ten a nie inny mąż jest jedynym - więc fatalne porównanie, bo nadal nie słyszę nic konkretnego ...
Benjamin pisze: 2018-03-02, 16:55 Opis mszy swietej trydenckiej z uzasadniueniem i teologicznym, i obrzedowym jest w ksiazce ks.Cozela ... a caly wyklad tejze mszy jest w dziele ( III tomy ) ks. Maydera.
Za tyle chociaż dziękuję, ale to wymaga ode mnie sporego wysiłku by te książki znaleźć i zgłębić...
A ja pytam co Ciebie zachwyca...
Benjamin pisze: 2018-03-02, 16:55 Co wiecej moge przekazac? W czym chcesz zlamac moj zachwyt tridentina , abym mial zachwycic sie NOM?
Rownie dobrze moge zadac te same pretensjonalne pytania na temat tego, dlaczego tak bardzo zalezy Wam na NOM? Ja sie nie czepiam, ide droga tridentiny. Macie jeszcze jakis problem, no coz ... nie moj to problem.
Tez mnie juz to nudzi to czepialstwo z Waszej strony.
Nie chcę złamać Twojego zachwytu trynidentą, ani zachwycić Cie NOM, każde z nas może pozostać przy tym co mu odpowiada, ale w wątku o Mszy trydenckiej chyba można oczekiwać konkretnych argumentów, prawda?
Zupełnie niczego się nie czepiam.

Benjamin

Re: Msza Trydencka

Post autor: Benjamin » 2018-03-02, 17:43

Doprawdy?

Magnolia

Re: Msza Trydencka

Post autor: Magnolia » 2018-03-02, 17:49

Tak, naprawdę. Chcę się dowiedzieć co Ciebie/was zachwyca?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19030
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-02, 17:54

inquisitio pisze: 2018-03-02, 14:18 Wiesz dobrze Marku ze nie jest to tylko kwestia gustu lecz jakości. To tak jakby porównywać trabanta z mercedesem ,jeden i drugi jeździ lecz różnica i jakosc jest porażająca.
No więc pytam gdzie tu jest ta różnica w jakości. Konkretnie
Benjamin pisze: 2018-03-02, 16:55 Wprost przeciwnie Marku i Magnolio. Nie ma czegos takiego, ze nie chce przekazac. Jest to niemozliwe , aby przekazac swoj zachwyt, ktory nie jest Waszym zachwytem. To tak, jakbys zadala dowodow na to, dlaczego Twoj maz jest tym jedynym Magnolio, a nie ktos inny ... moze nawet madrzejszy, przysstojniejszy, bogatszy ...
Opis mszy swietej trydenckiej z uzasadniueniem i teologicznym, i obrzedowym jest w ksiazce ks.Cozela ... a caly wyklad tejze mszy jest w dziele ( III tomy ) ks.Maydera.
Co wiecej moge przekazac? W czym chcesz zlamac moj zac hwyt tridentina , abym mial zachwycic sie NOM?
Rownie dobrze moge zadac te same pretensjonalne pytania na temat tego, dlaczego tak bardzo zalezy Wam na NOM? Ja sie nie czepiam, ide droga tridentiny. Macie jeszcze jakis problem, no coz ... nie moj to problem.
Tez mnie juz to nudzi to czepialstwo z Waszej strony.
Benjaminie, nikt tu nie wypowadał się przeciw tridentinie - tym bardziej z pewną... pogardą za dużo powiedziane, ale z dezaprobatą.
W przeciwną stronę jest inaczej - cały czas dajecie do zrozumienia że ta NOM to taka hetka-pętelka, może nie profanacja (jak twierdzą przeróżni lefebvreści) , ale coś zdecydowanie niższego.
I teraz, jak pytam o konkrety, chcesz mnie zbyć tym, że po prostu bardziej Ci się podoba?

Czy trochę Was prowokuję? Pewnie że tak ;)
Ale chcę się dowiedzieć, w czym upatrujecie tę wyższość.
Ostatnio zmieniony 2018-03-02, 17:56 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

konik

Re: Msza Trydencka

Post autor: konik » 2018-03-02, 20:21

Mnie juz tez zmeczylo to tlumaczenie ... sami sie tlumaczcie , dlaczego tak bardzo wolicie NOM.
A jesli ktos chetny to na portalu Nowy Ruch Liturgiczny moze kliknac i zamowic sobie codzienne rozmyslania przychodzace na poczte ( sa one w cyklu rocznym, zgodnie z trydenckim cyklem roku liturgicznego. Tam jest omowienie podzielone na kilka czesci: na poczatek sa wymienieni meczennicy i swieci na dany dzien ( z krotkim nieraz zarysem ich osoby), a w druiej czesci jest omowienie Mszy Swietej w rycie trydenckim ( krok po kroku). Rowniez sa omawianew tematy o Litani ii loretanskiej, i inne.
W trzeciej czesci sa intencje midlitewne.

Tak na koniec - tradycycjonalisci maja na szczescie juz kilkanascie swoich tradycyjnych seminariow, w ktorych nauczanie pozostakej tradycyjnie katolickie ( bez odstepczych modernistycznych herezji). I tak Kosciolo dzieki temu ma te wlasciwe podstawy zachowane.
To tyle.
Na razie mi sie nie chce prowadzic dysput na forum. Wole sie pomodlic.
Trzymajcie siue.

Benjamin

Re: Msza Trydencka

Post autor: Benjamin » 2018-03-02, 22:35

No wlasnie. Jakis sad kapturowy niektorzy tu zaczeli tworzyc. Brawo konik.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19030
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-03, 04:15

Zadziwiacie mnie. Prośba o wyjaśnienie, o uzasadnienie Waszych twierdzeń deprecjonujących NOM i stawiających ją niżej niż tridentinę nagle staje się "kamieniem obrazy" i gniewnym odrzuceniem sugestii "o tłumaczenie się" (a nawet o "sąd kapturowy". Spodziewałem się raczej, że zechcecie z radością przekonać mnie (a przynajmniej spróbować przekonać) do tego co mówicie.
Tymczasem okazuje się, że w zasadzie nawet nie probujecie - wygląda na to, że jedyna odpowiedź jaką jesteście w stanie dać,to "bo tak".
I dla tego "bo tak", w sytuacji kiedy nie ma mozliwości uczestnictwa w tridentinie w normalnej, podległej Kościołowi parafii, jesteście skłonni raczej pójść na nią do wspólnoty nieposłusznej Kościołowi, niż na NOM.

Benjamin

Re: Msza Trydencka

Post autor: Benjamin » 2018-03-03, 08:04

Dokladnie Marku - zadziwiasz mnie. Postaw te postulaty samemu sobie chocby i zacznij sie tlumaczyc dlaczego zyjesz tak jako katolik, a nie inaczej.
I zacznij wciaz wyjasniac, ze jestes katolikiem.
No do dziela.

Ps: i jestes nierzetelny / masz podanych kilka tytulow i ksiazkowych, i w internecie, nawet inquisito wrzucil bezposrednie linki ... masz tam podane na temat, o ktory pytasz.
Wyglada na to, ze to Cie nie interesuje - interesuje Ciebie czepialstwo.
Beee ...
Nudny jestes.
Ostatnio zmieniony 2018-03-03, 08:05 przez Benjamin, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Msza Trydencka

Post autor: Magnolia » 2018-03-03, 08:11

Benjamin pisze: 2018-03-02, 22:35 No wlasnie. Jakis sad kapturowy niektorzy tu zaczeli tworzyc. Brawo konik.
:!: :?: 8-|
Nie ma takich wielkich oczu w emotikonkach jakie zrobiłam czytając to zdanie.
Marek niestety dobrze to podsumował.
Nie tylko nie można się od was dowiedzieć czegoś konkretnego, to jeszcze czuję się obrażana, bo pytam.

p.s Gdybyś Benjaminie chciał się dowiedzieć na czym polega charyzmat Domowego Kościoła, w którym się rozwijam, to chętnie służę pomocą, informacją i moimi przemyśleniami.

Benjamin

Re: Msza Trydencka

Post autor: Benjamin » 2018-03-03, 08:17

Nie Magnolio. Nie widzisz tego, ze jakbys wciaz miala sie tlumaczyc, dlaczego masz tego meza a nie in nego mezczyzne, tobys miala dosc.
Czy to takie trudne do pojecia?
Nie mam czasu, wskakuje tutaj w chwili wolnego ... zakochalem sie w Mszy trydenckiej i tyle. Nie intersuja mnie w tej chwili inne nurty, ale nie czepiam sie i nie dogryzam, dlaczego Ty majac akurat Msze swieta na miejscu to jeszcze szukasz jakiejs wspolnoty. No dlaczego? Nie wystarcza Tobie sama Msza?

Zajrzalas chociaz na te strony, ktore tu sa podane?
Jest taka Msza Swieta Wszechczasow, tam jest link do "rozmyslania z Bogiem" codzienne nauki i objasniena przysylane na poczte, jesli zechcesz ...
Sa cale strony o srodowidsakch tradycji w roznych regionach Polski ... we Wroclawiu tez. Legalne, nie antykoscielne, ale za zezwoleniem biskupa miejsca.
Masz tyle odpowioedzi, tyle mozliwosci.
Szukasz prawdziwej wiedzy ... zaden problem. Szukasz czepialstwa - to nie ze mna.
Ostatnio zmieniony 2018-03-03, 08:22 przez Benjamin, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Andej » 2018-03-03, 09:58

Kochani, schodzicie na formę. A sens w treści. I samej mszy świętej. I w jedności Kościoła. W uznaniu prymatu papieskiego.

To tak, jakby ktoś należał do partii A, ale chodził na zebrania partii B. Twierdził, że jest członkiem A, ale głosował za B.

Co jest ważniejsze? Dlaczego forma jest ważniejsza od treści? Uważam, że należąc do Kościoła Katolickiego należy uczestniczyć w obrzędach sprawowanych wewnątrz tego Kościoła. A dopiero w braku takiej możliwości korzystać z posługi innych Kościołów. A gdy chce się kontemplować formę, to niech będzie to czynność dodatkowa, jak koncert w filharmonii lub w internetach (zależnie od możliwości).

Nie przekonuje mnie teza o wyższości formy nad treścią. Ani klasyczne: jestem za, a nawet przeciw.

Ale czy szara mysz Kościelna ma prawo się tu wypowiadać? (Literka celowym zabiegiem.)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19030
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-03, 12:51

Benjamin pisze: 2018-03-03, 08:04 Dokladnie Marku - zadziwiasz mnie. Postaw te postulaty samemu sobie chocby i zacznij sie tlumaczyc dlaczego zyjesz tak jako katolik, a nie inaczej.
I zacznij wciaz wyjasniac, ze jestes katolikiem.
No do dziela.
Kolejny unik, mający zakryć brak argumentów na temat. Przypominam, że nie pisaliście, że tridentina się Wam po prostu podoba - twierdziliście że jest głębsza i w ogóle głosiliście jej wyższość. Gdybyście pisali że osobiście ją wolicie - z tym nie ma co dyskutować i rzeczywiście nie zawsze można to uzasadnić. Jeśli jednak stawiacie tezę na poziomie twierdzeń o faktach, a nie o swoich upodobaniach - trzeba to jakoś uzasadnić, a nie się wymigiwać.
Ps: i jestes nierzetelny / masz podanych kilka tytulow i ksiazkowych, i w internecie, nawet inquisito wrzucil bezposrednie linki ... masz tam podane na temat, o ktory pytasz.
To jest forum dyskusyjne - stawia się problem i się na niego dyskutuje, a nie odsyła do książek (czy filmików w internecie).
Ja też mogę podać bez liku źródeł (a niektóre nawet są dokumentami papieskimi) - i co, tak ma wyglądac "dyskusja"?
Wyglada na to, ze to Cie nie interesuje - interesuje Ciebie czepialstwo.
Wygląda na to, ze nie umiejąc odpowiedzieć, robisz się agresywny.
W dodatku przechodzisz do ad personam.
Proszę, w następnej odpowiedzi napisz coś na temat, albo... nie pisz.
Beee ...
Nudny jestes.
Czy to wnosi coś do odpowiedzi na zadane przez mnie pytanie, czy to tylko sposób na wykręcenie się od odpowiedzi?

Wielkie słowa, pełne usta wzniosłych słów - a jak pytam o konkretne uzasadnienie tez. okazuje się, że góra rodzi mysz i jedyną "odpowiedzią" jest wrogość wobec pytających.
Andej pisze: 2018-03-03, 09:58 Kochani, schodzicie na formę. A sens w treści. I samej mszy świętej. I w jedności Kościoła. W uznaniu prymatu papieskiego.

To tak, jakby ktoś należał do partii A, ale chodził na zebrania partii B. Twierdził, że jest członkiem A, ale głosował za B.

Co jest ważniejsze? Dlaczego forma jest ważniejsza od treści? Uważam, że należąc do Kościoła Katolickiego należy uczestniczyć w obrzędach sprawowanych wewnątrz tego Kościoła. A dopiero w braku takiej możliwości korzystać z posługi innych Kościołów. A gdy chce się kontemplować formę, to niech będzie to czynność dodatkowa, jak koncert w filharmonii lub w internetach (zależnie od możliwości).
Zgoda. Między innymi do tego dążę.

Nigdy, powtarzam: NIGDY nie wypowiadałem się w jakikolwiek sposób deprecjonując liturgię zwaną potocznie tridentiną (choć niekiedy mówię, że NOM mi osobiście bardziej odpowiada).
Dlatego właśnie, gdy czytam o "wyższości" i "większej głębi" tridentiny, mówię: SPRAWDZAM.

Jak na razie nie pokazaliście NIC, nawet blotek. A wypadałoby jakieś karty mieć, skoro stawia się tak daleko idące tezy.

Benjamin

Re: Msza Trydencka

Post autor: Benjamin » 2018-03-04, 08:32

Winien jestem male wyjasnienie.
Skonsultowal sie ze mna konik, ktory po rozmowie z kims z forum podal mi pewne naswietlenie calego problemu.
Tak, caly czas rozumialem ten temat w tym watku jako proba ataku na tradycje ... falszywie odbieralem wypowiedzi. Jest to spowodowane nawalem zajec i prawdopodobnie czytanie tekstu nie przeklada sie na pelna percepcje czytanych wyrazow.
Otoz pragne zaswiadczyc, ze wszysto, co wyrazam na temat Mszy trydenckiej i tradycji - przedstawiam, iz jest to moje osobiste przekonanie. Nie jest to nauka ex catedra ani proba negacji Kosciola.
Osobiscie uwazam i jestem przekonany, ze po Soborze Watykanskim Kosciol traci w coraz szybszym tempie ducha katolickiego. Ostatnie lata pod papiezem Franciszkiem to jest wedlug mnie katastrofa. I wtym sensie sie wypowiadam.
Calym sercem pragne czystej nauki katolickiej. Dlatego ide droga tradycyjnej Mszy trydenckiej.
Mam Nadzieje, ze przyjmiecie przeproszenie moje za niedorozumienie ...
W praktyce niestety tutaj wciaz atakowani jestesmy ze strony wielu duchownych ze wzgledu na Msze trydencka, dlatego tak to odbieranm rowniez tu na forum.
Mam nadzieje, ze czas dany nam przez Boga wszystko doprowadzi do jakiegos ladu i zrozumienia.
To tyle. przepraszam, ale nie bede wiecsej tlumaczyl sie ... nie mam po prostu czasu. Padam na nos z przepracowania.
Czasami cos na forum wpisze, w miare mozliwosci.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”