Msza Trydencka

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-04, 11:11

OK, to jest uczciwe postawienie sprawy.
Wygląda na ti, że spotkały się dwie postawy obronne: z jednak miłośników Mszy Wszechczasów, jeszcze niedawno (a nawet dziś) mocno atakowanych (przyczyny tego ataku to osobny temat), z drugiej - moja, związana z doświadczeniami z osobami, które twierdzą że NOM jest "gorsza" (a niektórzy nawet że jest "niegodna" czy wręcz nieważna).
Niemniej nie chciałbym rezygnować z pytania, bo - jak sądzę - warto jednak pomyśleć nad tym, dlaczego wolimy tę lub tamtą formę.
Może zatem zamiast zamknąć dyskusję na ten temat, rozszerzę pytanie także na zalety (i ewentualne wady) NOM, skierowane do jej zwolenników.

Mój cel jest taki, by pokazać (to tylko hipoteza - ale jestem niemal pewien, że się sprawdzi) o nieskończonej wartości wszystkich rytów.
Ostatnio zmieniony 2018-03-04, 11:15 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Magnolia

Re: Msza Trydencka

Post autor: Magnolia » 2018-03-04, 13:14

Benjaminie, cieszę się, że znalazł się przyjaciel, który Ci rzucił światło na sytuację.
Pytałam od siebie o powody twojego/waszego zachwytu tym rytem. Ja go nie znam, bo urodziłam sie po SW II i znam tylko NOM. Kogo mam pytać jak nie tych którzy są zachwyceni?

Ale dziś poszukałam z rana gdzie sa w Warszawie odprawiane takie msze, okazuje się że w zeszłym tygodniu wstąpiłam przypadkiem do tego kościoła, więc juz wiem dokładnie gdzie jest.
Znalazłam też taką rozpiskę http://mszatrydencka.waw.pl/index.php/m ... rdo-missae
Już na pierwszy rzut oka zauważyłam, że wiele części mszy jest rozbudowanych i pogłębionych. Choćby spowiedź powszechna, która następuje jeszcze zanim kapłan cokolwiek rozpocznie odprawiać. Rozumiem, że podkreśla to oczyszczanie wiernych i dopuszcza do ołtarza tylko oczyszczonych.
Zwracają uwagę specjalne modlitwy przed odczytaniem Ewangelii, czy innymi częściami mszy. Podniosła atmosfera sprawowania kultu.
Jednak co do istoty to obie formy są zgodne.
Przyjmuję tą na której wyrosłam z dziecięca prostotą i na tej Eucharystii też wzrastam, dzięki niej przyjmuję łaski, którymi Bóg chce mnie obdarzać, przyjmuję naukę Słowa Bożego i Ciało Pana.
Proszę, na przyszłość, szanuj uczucia innych współbraci, którzy niczemu nie zawinili, że znają tylko NOM i przykro było słuchać mi jak to płytka jest taka msza.

A bolało mnie to tym bardziej, że o kabale potrafisz pisać długie posty a odpowiedzieć na proste pytanie już nie, bo za dużo by pisać?
Ale przyjmuje przeprosiny, także za agresję wobec mnie, pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2018-03-04, 13:20 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

Re: Msza Trydencka

Post autor: konik » 2018-03-05, 15:27

Witam.
Szczerze powiedziawszy to nie bardzo chce mi sie walkowac temat, dlaczego wole brunetki od blondynek, albo dlaczego uwazam, ze rolls-royce jest z pewnoscia bardziej doskonalym autem od trabanta.
Takim troche zartobliwym wstepem chcialem zazanaczyc, iz powiem troche od strony dziejow konika na linii przejscia ze stanu protestanckiego do katolickiego. I ze nie stawiam na toczenie bojow o takie czy inne deliberaty.
Bylem protestantem, przynaleznym do nurtu zielonoswiatkowego. tego spokojniejszego, ktroy nie poszedl za bardzo w kiuerunku szalenstw charyzmatykow wszekiej masci. Ttym niemniej wszyscy razem, lacznie z ruchami badackimi tworzylismy jedna zwarta formacje: spajala nas genetycznie zakodowana w protestantyzmnie antykatolickosc.
Jednak po kilku latach zaangazowania zaczalem dostrzegac niespojnosci protestanckiego wykladu Biblii. Spostrzeglem wielka role Matki Bozej. I to bykly pierwsze, male, ciche spojrzenie w kierunku Kosciola Katolickiego. SDostrzeglem, ze protestancka duchowosc niezaleznie od szyldu , jaki wisi na konkretnej protestanckiej kaplicy ... tak naprawde jest jalowa i malo wzniosla. Jest uboga - liczy sie przeintelektualizowanie zamiast ducha.
Licza sie spory o slowa, a nie ich znaczenie , licza sie przeklady z jezykow orygina;lnych ... a nie to, jaka jest prawdziwa tresc tych jezykow ... itd.
I do tego po dyskusjach z pastorem dziwnie widac bylo, ze choc doslownie ze Slowa Bozego wynika nauka katolicka o Maryi, jej roli i wzajemnych relacjach Matka-Syn ( Jezus), to w imie antykatolickiej atmosfery odrzuca sie wszystko, co moze chocby tylko katolicyzmem pachniec ... nawet jesli jest to prawda.
Pierwszy krok uczynilem w kierunku Kosciola Katolickiego dosyc wczesnie ... w kilka lat po chrzcie w kosciele zielonoswiatkowym. Zapragnalem poznac Kosciol ... poszedlem na Msze ( NOM) ... bo tylko taka znalem. Tak to moge opisac: po co mam zostac katolikiem, kiedy widze ten sam szajs co u nas ( zielonoswiatklowcow). Po co isc na Msze, kiedy u nas z kazalnicy sa tak samo wyplukane z tresci kazania, tak samo jalowa duchowasc, zamieszanie w czasie nabozenstwa, jakies podawanie rak ... po kiego grzyba. Mamy to samo, ale w lepszym nawet wydaniu ... duzo halasu, jakies pseudo duchowosci, jakies proroctwa na zywo, entuzjazm ... To nie ma sensu, zamienic samochod na rower.
Przez ladnych kilka lat odstreczyla mnie to, co moglem zaobserwowac na NOM. Chodzilem czesto na nabozenstwa protestanckie, i w tym samym dniu na NOM ... i tak to trwalo. Juz mialem to glebokie przekonanie, ze katolicki wyklad Biblii jest tym wlasciwym, ale praktyka oddawania czci Bogu w NOM to takie bardzo plytkie, sprotestantyzowane nie wiadomo co.
I wowczas Bog postwail na mej drodze lefebvrystow. Pierwsze rozmowy, wyklad, potem nauki, potem lektura ... wszystko o Mszy swietej. Pierwsza Msza trydencka ...
Nareszcie ... to jest moja ziemia obiecana. To jest kult Boga na mojej ziemi obiecanej.
Jest wszystko ... piekny i wzniosly kult Chrystusa, piekny i wzniosly kult Maryi ( ze wzgledu na Chrystusa, a nie zamiast Chrystusa - napisalem to, jakby ktos chcial sie czepiac ).
I to zestawienie dwoch obrzadkow: NOM - plytki, halasliwy, bardzo jakis taki pusty ... i tridentina - wzniosly kult, pelen glebi, wewnetrznego wejscia w siebie, bez tej plycizny gestow niewiele znaczacych ...
A jednoczesnie ci nowoczesni katolicy, tak zwalczajacy tradycje i Matke Boza. Jaka to glupota - tak myslalem i mysle caly czas - w imie jakichs wyimaginowanych powrotow do zrodel wyrzucac Matke Boza ... to tak, jakby z domu wyrzucic fotel, bo teraz moda na taboret.
Jestem formalnie od 7 lat katolikiem, chrzest przyjale w rycie NOM ( taki byl mi dostepny ) ...calym sercem jestem w tridentinie. Calym swoim jestestwem wiem i pragne miec rolls-royca ( gdy mam go w dostepnosci) , a nie trabanta. Wiem, trabantem tez mozna dojechac. To sobie niech jezdzi, kto chce.
To tyle, nie mam zamiaru toczyc zadnych sporow. Moje zdanie zostalo tu wyrazone w sposob wystarczajaco jasny.

Podam jeszcze na koniec literature, ktora poznalem, przestudiowalem ... zanurzona wlasnie w tym katolickim, trydenckim duchu ( nawet jesli formalnie powstaly jeszcze przed samym Soborem Trydenckim):
- "Dzienniczek" sw.Faustyny
- "W obronie prawdy katolickiej" - ks.Stehlin
- "Ofiara Mszy swietej" - ks.Gihr ( 3 tomy)
- "O nasladowaniu Chrystusa" - sw.Tomasz a' Kempis
- "Zarys teologii ascetycznej i mistycznej" - o.Tanquerey (2tomy)
- "Sluzyc prawdzie" - kard.Ratzinger
- "Kromka chleba" - kard.Wyszynski
- "Iota Unum" - Amerio
- " Msza Swieta" - ks.Cozel
- "Wyznania" - sw.Augustyn
- "Dziela" - sw.Teresa Wielka ( z Avila ) ( 3 tomy)
- "Przeciw herezjom" - abp. Lefebvre
- "Kim jestes o Niepokalana" - ks.Stehlin
- "Gdzie jest twoja Msza, kaplanie?" - praca zbiorowa
- "Dzieki Krwi Baranka" - ks.Wermter
- "Pisma wybrane" - sw.Loyola ( 2 tomy )
- "Jezus krol Milosci" - o.Boevey
- i wiele innych - w tym encykliki papiezy.
To mnie napelniulo, uksztaltowalo. Jest to zyzna, zroszona ozywcza rosa katolicka gleba.
Oczywiscie, moglbym podac jeszce kilka wartosciowych pozycji protestanckich, ale maja one taka glebie, jaka ma staw w porownaniu do oceanu.

pozdrawiam serdecznie.

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: inquisitio » 2018-03-05, 17:56

Ja całe życie myślałem ze przysłowiowy trabant jest jedynym normalnym samochodem. Jedzie, łatwy w obsłudze i w ogóle. I nagle człowiek doświadcza rolls- roysa . Doświadczenie które przewartosciowuje wszystko.
Serviam

podkowa

Re: Msza Trydencka

Post autor: podkowa » 2018-03-06, 08:51

No, to racja inquisito. Konik jedzie rolls-roycem. :D
No, w sposob naprawde przpiekny zostalo to wyrazone w konikowej wypowiedzi.
przyznam, ze czuje to samo, tylko marny ze mnie pisarz.
Ostatnio zmieniony 2018-03-06, 08:52 przez podkowa, łącznie zmieniany 1 raz.

tisheeng

Re: Msza Trydencka

Post autor: tisheeng » 2018-03-07, 10:02

No, podlaczam sie do benjamina, konika i podkowy i inquisito.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-07, 12:14

A mi jest przykro, że Konik "zajechał negacją" zamiast mówić o wartości.

podkowa

Re: Msza Trydencka

Post autor: podkowa » 2018-03-08, 07:54

Przy okazji, ze chwile mam na forum, to Marku ... ja rowniez napisalbym podobnie jak konik.
Nie rozumiem tych smutkow. Czy ma to znaczyc, ze wolno pisac, ale nie wolno pisac tego, co sie widzi? I tego co sie odczuwa?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-08, 09:24

Wolno, nie wolno... Jak sie pytam o konkrety, to wychodzi że to sprawa subiektywna, i konkretów napisać się nie da...
A w innych wypadkach pisze się że NOM taka i owaka...
To tak jakbym pisał o kims że jest głupi.
A dlaczego tak sądze?
A bo tak czuję...

I w ten sposób ten nazwany głupim nie ma jak się bronić...
Ostatnio zmieniony 2018-03-08, 09:25 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

Re: Msza Trydencka

Post autor: konik » 2018-03-09, 14:57

Witam wszystkich.
Marku ... nie rozumoiem twoich zazalen.
Podalem spis lektur ... tam jest odpowiedz.
Polecam zaczac od "Iota unum" ...
Ale kto nie chce, nie musi tego czytac. Ani miec zalow, dlaczego ktos zalow nie ma.
pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Dezerter » 2018-03-24, 00:25

U mnie w parafii będzie pierwsza w niedziele miłosierdzia Bożego za 2 tygodnie- właśnie dzisiaj i wczoraj namawiałem moją Wspólnotę OwDŚw do uczestnictwa, by złamać stereotypy, by pokazać tradsom z parafii, że można razem i bez konfliktów, takie wyciągnięcie reki, ale zobaczymy jaki będzie odzew, bo u nas wszytko w wolności jak to w Odnowie.
Moim zdaniem ta Msza to owoc wizyty konika w naszej parafii ;) , tak, że zastanówcie się, czy go zapraszać ;) ... niby chciał Odnowę odwiedzić a tu proszę jakie owoce :-h
Ostatnio zmieniony 2018-03-24, 00:27 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Msza Trydencka

Post autor: konik » 2018-03-24, 09:00

O, Dezertrze - jestem zaszczycony.
Chcialbym tam Was odwiedzic.
Pozdrawiam serdecznie.

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: inquisitio » 2018-03-24, 09:15

Moim zdaniem ta Msza to owoc wizyty konika w naszej parafii
Oooo, moja parafie Konik juz kilkukrotnie odwiedził a Trydentiny jak nie było tak nie ma. Wstydź się Koniu !!!!! :)) :))
Serviam

konik

Re: Msza Trydencka

Post autor: konik » 2018-03-24, 09:48

Trzeba bedzie to nadrobic, aby kon nie musial sie wstydzic. ;) :D
Ostatnio zmieniony 2018-03-24, 09:48 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: inquisitio » 2018-03-24, 10:04

No myślę 😁
Serviam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”