Msza Trydencka

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-10, 12:39

Czym innym jest sprzeciw (nawet wprost wyrażany) a czym innym zakładanie alternatywniej organizacji terenowej Koscioła, święcenie wbrew papieżowi (a więc schizmatyczne) biskupów itd.
Ja sądzę że jest wręcz przeciwnie niż piszesz, Beniaminie - owe czasowe zakazy odprawiania Mszy Świętek w rycie "trydenckim" wzięły się właśnie z tego, że były odprawiane "przeciw" Soborowi.

Benjamin

Re: Msza Trydencka

Post autor: Benjamin » 2018-04-10, 13:43

Witam.
Szanuje Marku Twoj poglad, ale jest on rowniez przeklamany. Wiem to po prostu.
Jswiec - nie sprzeciwiam sie gdyby"; sprzeciwiam sie stawianiu "gdyby" ponad argumenty faktow .

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-10, 13:46

A w którym punkcie?

Benjamin

Re: Msza Trydencka

Post autor: Benjamin » 2018-04-10, 19:16

W kazdym.
Ale juz napisalem wyraznie, ze walkowanie tematu zakonczone. Ty deklarowales cos rowniez. Wiec sie tego trzymajmy.
Tak wiec i Ty z przyjaciolmi, i ja z przyjaciolmi trwajmy i dzialajmy dla Boga tam gdzie jestesmy.
pozdrawiam.

konik

Re: Msza Trydencka

Post autor: konik » 2018-04-10, 21:55

Pelna racja Benjaminie. I pelna zgoda.
Bo to nie cygan kradnie konie, ale cygana wieszaja.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-10, 23:43

Benjamin pisze: 2018-04-10, 19:16 W kazdym.
Ale juz napisalem wyraznie, ze walkowanie tematu zakonczone. Ty deklarowales cos rowniez. Wiec sie tego trzymajmy.
Tak wiec i Ty z przyjaciolmi, i ja z przyjaciolmi trwajmy i dzialajmy dla Boga tam gdzie jestesmy.
pozdrawiam.
O nie Benianinie, nigdy.
O ile co do Tridentiny zgoda, to schizmy lefebvre'stowskiej nie odpuszczę.

Benjamin

Re: Msza Trydencka

Post autor: Benjamin » 2018-04-11, 09:33

To nie odpuszczaj. Twoje garnki, Twoja kuchnia ...
Nie ma to znaczenia dla rzetelnosci calosci.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-11, 10:33

Benjamin pisze: 2018-04-11, 09:33 To nie odpuszczaj. Twoje garnki, Twoja kuchnia ...
Nie. Garnki i kuchnia Koscioła. Lefebvre'ści - to prywatna kuchnia.
Benjamin pisze:Nie ma to znaczenia dla rzetelnosci calosci.
Całości czego?

Benjamin

Re: Msza Trydencka

Post autor: Benjamin » 2018-04-11, 11:37

Nie. Nie. Nie.
Kolejne zaimplementowanie w rzeczywistosc faktow, ktore sie wydarzyly w sposob odmienny, niz to sugeruja modernisci. Nazywa sie to "przeklamaniem".
Oto cala i ostateczna odpowiedz. Wiecej nie bedzie.
Pozdrawiam Cie serdecznie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-11, 12:07

Wybacz, ale gołosłowne powiedzenie "nie" to kiepski "argument".
Powiem nawet, że żaden.

Benjamin

Re: Msza Trydencka

Post autor: Benjamin » 2018-04-11, 13:54

Masz absolutna racje Marku.
A argumenty juz przedstawilismy, na ich bazie sobie porozmawialismy, moze cos ustalilismy i omowilismy ...
Teraz juz nie pada zaden.
Zycze wszystkiego dobrego.

konik

Re: Msza Trydencka

Post autor: konik » 2018-08-19, 21:09

Powroce na chwile do watku.
Bylem ostatnio w Rumunii - pewne sprawy mnie tam zagnaly.
Nie znajac absolutnie slowa w jezyku potomkow Drakuli korzystalem z uprzejmosci moich przewodnikow ... i w niedziele bylem raz na Mszy sw w NOM i raz bylem na Mszy sw greko-katolickiej ( unickiej).
Otoz moje spostrzezenia - nie skorzystalem praktycznie nic z rytu NOM - zwerbalizowany przekaz wiary jest czytelny jedynie dla tych, ktorzy znaja dany jezyk: ale to nie wystarczy ... trzeba rowniez chciec wsluchac sie w sam przekaz werbalny. A to sprawia trudnosci, tym wieksze, im wieksze osobiste problemy moga ciazyc w danej chwili w sercu czlowieka. Intelektualnie mozna wiare jakos werbalizowac, ale serce moze zostac zupelnie zamkniete.
A teraz sposrzezenie z cerkwii unickiej ( unici to tak w skrocie - prawoslawni ktorzy sa w jednosci z papiezem ): choc nie rozumialem ani slowa, choc caly przekaz werbalny byl mi calkowicie obcy, to sama liturgia, odniesienia w oddawaniu czci i holdu Bogu za pomoc symboliki zaczerpnietej rowniez z obrzedowosci Swiatyni (kadzidlo. pokropienia, hymny czy melodyka ) wprost napelnialy do milowania Boga ... nie tyle intelektem, co sercem i oddaniem tego serca.

Podobnie dziala liturgia trydencka.

Ludzie w cerkwi rozmodleni, pelni jakiegos wewnetrznego ciepla.
Ludzie w kosciele z liturgia NOM ... ani ich wielu, ani rozmodleni ... zimno.
Oto, jak to widze - Kosciol sam wyrzucil swoje przepiekne klejnoty , a tym ktorzy pragna wniesc je z powrotem - tym nie pozwala ... albo niezyczliwie dozuje gdy wierni sie bardzo domagaja.

To tyle uwag.
Osobiscie chce byc lefebvrysta ...
Ale to moj wybor.

Pozdrawiam.

Magnolia

Re: Msza Trydencka

Post autor: Magnolia » 2018-08-19, 21:23

Pozwolę sobie wtrącić trzy grosze. Słuchając ostatnio relacji mojej przyjaciółki z pielgrzymki warszawskiej do Częstochowy, ze zdziwieniem usłyszałam że najliczniejszą grupą była grupa trydencka. :)
Nawet nie wiedziałam, że taka jest, a jak zajrzałam na ich stronę to okazało się, że od wielu lat jest taka grupa, dokładnie od 1995 r.
http://bialo-czarno-czerwona.pl/oglosze ... zace-2018/

Więc trochę tak jakby nie ma co narzekać na Kościół, że nie pozwala na tradycję. A skoro Tobie na wiernosci tradycji tak zależy to zapraszam do zamieszkania w stolicy :)

konik

Re: Msza Trydencka

Post autor: konik » 2018-08-19, 21:57

No, po 50 latach szykan jest jakis postep.
Szczegolnie, ze to lefebvrysci wlasnie zapoczatkowali pielgrzymki Tradycji do Czestochowy. Nawt na poczatku probowano ich za to wyrzucac z pielgrzymek, nawet wysuwano zadanianiewpuszczania ich do kaplicy ( co tym dziwniejsze, ze luteranie czy inni heretycy byli tam bardzo mile widziani ... a nawet przynaglani zeby choc zerkneli na Obraz.
Ale fakt, to juz na szczescie minelo.
Nie mam dutkow na mieszkanie w Warszawie ... i po ostatnich potworkach architektonicznych Warszawa jawi mi sie jako bardzo brzydka miescina. Ale to takie moje osobiste zrzedzenie.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Andej » 2018-08-20, 08:52

Forma ważniejsza od treści?
Osobami, które zmieniły swoje podejście do Boga były: Anna Świderkówna i Roman Branstaetter. Ale dla nich najważniejsza była treść.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”