Msza Trydencka

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-07-23, 13:11

A jam inny pomysl. Mamy katolików rytu greckiego i innych. Wydzielić strukturę. Nazwać kosciołem trydenckokatolickim czy jakoś tak. Przecież to co sie dzieje to ludzkie ambicje,, Franciszka oskarżanego o herezyje i tradsow ktorzy z formy czerpią siłę. MATKA KOSCIÓŁ MOŻE MIEC WIELE RÓŻNYCH DZIECI...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-23, 16:18

Nie ma ŻADNEGO problemu z tym, że ktoś uczestniczy czy odprawia Mszę Świętą w takim czy innym rycie.
Problem - co zresztą papież zaznaczył - jest w tym, że doszło do tego, że w grupach tradycjonalistycznych jest stosunkowo dużo ludzi o tendencjach rozłamowych, twierdzących na przykład że "NOM" jest niegodny, że praktyki np. zalecane przez Episkopat w czasie pandemii (Komunia Święta przyjmowana procesyjnie i do ręki) to "profanacja" itd.
Na porządku dziennym na tradycyjnych forach jest nawet lżenie papieża. Zdarzało się też kwestionowanie np. orzeczeń kanonizacyjnych.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Jozek » 2021-07-23, 16:30

Pewnie ci tradycjonalisci zapomnieli ze tradycyjny ryt to powinien byc w sercu.
Ostatnio zmieniony 2021-07-23, 16:30 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-23, 18:39

Nie twierdzę, ze dotyczy to wszystkich tradycjonalistów. Ale niestety obraz jest właśnie taki.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Jozek » 2021-07-23, 22:14

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-23, 18:39 Nie twierdzę, ze dotyczy to wszystkich tradycjonalistów. Ale niestety obraz jest właśnie taki.
Ciekawe co by zrobili gdyby mieli mozliwosc jedynie uczestnictwa w Mszy Sw. polowej, a kaplan nawet nie mial by ornatu, a zamiast komunikatow bylby bochenek chleba?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

CMK

Re: Msza Trydencka

Post autor: CMK » 2021-07-23, 23:45

Chyba nie rozumiesz Tridentiny - nie ma problemu, gdy okolicznosci sa takie a nie inne.
Chodzi o to, ze nie ma byc odejscia od katolickiej doktryny, a to jest nieraz problem NOM i srodowisk po SW II. ( Niemcy czy" pacia mama" na ten przyklad )

Pozdrawiam. Lefebvrysta.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Jozek » 2021-07-24, 00:07

A czy myslisz ze Chrystusa nie bedzie w Eucharystii jak ktos z paciamama wejdzie do kosciola? ;)
Ludzie gorsze rzeczy i to w samych sercach przynosza do kosciola.
Uczestniczac we Mszy Sw. laczysz sie z Chrystusem i jego Kosciolem, ktory stanowia ci ktorzy przyszli na Msze Sw. dla Boga, a nie dla jakichkolwiek innych powodow, przyczyn, czy pobudek.
Przyjdzie taki czas ze bedziesz sie cieszyl ze w ogole wyswiecony kaplan celebruje Msze Sw.
Ostatnio zmieniony 2021-07-24, 00:16 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Andej » 2021-07-24, 09:25

Martwi mnie zakaz dotyczący parafii. Ale papież na lepsze rozeznanie, niż ja.
Ale daleko bardziej martwi mnie zaciekły spór o formę, który odsuwa treść na dalszy plan. Zasadniczą sprawą jest Eucharystia, obecność Chrystusa. A Jezus jest w jedności. Ludzie, którzy podważają ryt, który prowadzi do uobecnienia Boga, błądzą.

Ale, czy w dyskusji nie posuwamy się za daleko. Wszak Franciszek nie zakazał trydenckiej. Zakaz dotyczy parafii, a nie wszystkich kościołów. Poza tym, to nie jest narzucone prawo i powszechnie obowiązujące. Decyzja papieża została przesłana do poszczególnych episkopatów, które podejmą samodzielne decyzje o jej wprowadzeniu.

Tak, że nie jest to zakaz, ale zalecenie ograniczenia sprawowania rytu trydenckiego. Sądzę, że ci, którzy świadomie w nim uczestniczą w dalszym ciągu będą mieli taką możliwość.

Nie mnie osądzać, czy decyzja konieczna była. Akurat taka, gdy Kościół zalewają większe niebezpieczeństwa. Stanowiące poważne zagrożenie. Modernizm, zielonośiątkowość, ideologie liberolewicowe i skostniałe episkopaty (przynajmniej polski).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

CMK

Re: Msza Trydencka

Post autor: CMK » 2021-07-24, 10:50

Papiez jak widac forsuje niezbyt katolicki model Kosciola ... i nie ma to praktycznie nic wspolnego z troska o rozwoj Kociola.
I to tyle Andeju.
Ps: Jozku, jak chcesz, to se z paciamam i allachem i mahometem i budda ... ale ja nie mam zamiaru.
Reszta to typowy belkot ...
Ostatnio zmieniony 2021-07-24, 10:53 przez CMK, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Jozek » 2021-07-24, 12:00

Zapominasz co mowil Jezus, " gdy dwoje lub troje zbiera sie w imie moje jestem wsrod nich".
Uwazam tez ze w tym cytacie slowo "jestem" powinno byc z duzej litery.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

CMK

Re: Msza Trydencka

Post autor: CMK » 2021-07-24, 18:19

Mormoni i swiadkowie, kwakrzy ... itd itd ... jakies grupy typu Toront blessing, naciagacze religijni typu telewizyjnych charyzmatykow ... - mowia, ze w imie Jezusa ... co innego mowic, a co innego zbierac sie.
Przemysl Twoj wpis ponownie.
Serdecznie pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Jozek » 2021-07-24, 22:41

A co mnie moze to obchodzic co oni robia? Byle by mnie do niczego nie przymuszali, ani do mojego zycia i wiary sie nie wtracali.
Czyzbys uwazal ze jak inne wyznania zbieraja sie w imie Jezusa, to mi nie wolno? Czy bede wedlug ciebie innowierca?
Czy tez mialbym na przekor ich wierzeniom zbierac sie w imie kogos innego, jakiegos innego zbawiciela czy boga?
No bez przesady, bo w taki sposob nic nam nie pozostanie z wiary Katolickiej, bo kazdy fragment Pism, jest zaadoptowany do jakiegos innego wyznania i na wylacznosc Katolikow nic by nie pozostalo.
Ostatnio zmieniony 2021-07-24, 22:44 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-07-25, 00:28

3/4 oskarżeń tradsow wobec NOM jest napędzanych. tym ze nie mogą się swobodnie realizować w swoim rycie. Wydzelenie ich oficjalnie jako oddzielnego rytu pozwoliliby im.ka nieskrepowane dzalanie.sa grekokatolicy mogliby i byc latinokatolicy czy trydentokatolicy. I tyle.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Jozek » 2021-07-25, 00:35

To niech sobie zaloza zakon tradsow.
Mamy cala mase przeroznych zakonow, wiec pewnie Papiez zaakceptowal by taki zakon.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-07-25, 07:37

A.FFSPX ? Juz przecież jest.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”