Msza Trydencka

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
CMK

Re: Msza Trydencka

Post autor: CMK » 2021-07-25, 07:53

Jozku - sprawa jest prosta, wiec nie sprowadzaj dyskusji w maliny - nie kazdy, kto zbiera sie i mowi, ze zbiera sie w imie Jezusa, czyni to w imie Jezusa ( o czym jasno jest wykazane w Slowie Bozym ). Widze, ze nie nadazasz za nauka chrzescijanska w Kosciele.
Grzeszniku - papiez Franciszek wlasnie juz w kilku zgromadzeniach zakonnych osobiscie zabronil odprawiania Mszy Trydenckiej, zawiesil wiele punktow odprawiania Mszy Trydenckiej dla ksiezy z Bractwa sw.Piotra i dla ksiezy z Instytutu Dobrego Pasterza ( w latach 2016 - 2019 ) - jedynie Bractwo sw.Piusa X jako nie podlegajace bezposrednio Stolicy Apostrolskiej uniknelo tego losu. Rozwija sie i jest coraz prezniejsze. I dzieki Bogu , ze jest takie Bractwo, ktore chroni apostolaska, katolicka tozsamosc Kosciola.
Dlatego to co napisales nijak ma sie do osobistej woli papieza Franciszak - z ostatniego jego posuniecia wynika, iz chce on calkowicie wyeliminowac Katolicka tozsamosc z Kosciola, a ta jest glownie kontynuowana w Tradycji Katolickiej
Tak to wyglada. A co dalej - papieze przychodza i odchodza - a Kosciol trwa.
Ostatnio zmieniony 2021-07-25, 07:55 przez CMK, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-25, 12:33

CMK pisze: 2021-07-23, 23:45 Chyba nie rozumiesz Tridentiny - nie ma problemu, gdy okolicznosci sa takie a nie inne.
Chodzi o to, ze nie ma byc odejscia od katolickiej doktryny, a to jest nieraz problem NOM i srodowisk po SW II. ( Niemcy czy" pacia mama" na ten przyklad )
Jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

Dodano po 1 minucie 8 sekundach:
Jozek pisze: 2021-07-24, 00:07 A czy myslisz ze Chrystusa nie bedzie w Eucharystii jak ktos z paciamama wejdzie do kosciola? ;)
Ludzie gorsze rzeczy i to w samych sercach przynosza do kosciola.
No, nie wiem. Wprowadzanie bałwanów do Kościoła, to sprawa pierwszego przykazania. A z tym nie ma żartów.

Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
CMK pisze: 2021-07-24, 10:50 Papiez jak widac forsuje niezbyt katolicki model Kosciola ... i nie ma to praktycznie nic wspolnego z troska o rozwoj Kociola.
To pochopna i krzywdząca ocena.

Dodano po 4 minutach 28 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2021-07-25, 00:28 3/4 oskarżeń tradsow wobec NOM jest napędzanych. tym ze nie mogą się swobodnie realizować w swoim rycie. Wydzelenie ich oficjalnie jako oddzielnego rytu pozwoliliby im.ka nieskrepowane dzalanie.sa grekokatolicy mogliby i byc latinokatolicy czy trydentokatolicy. I tyle.
Nie sądze. Mieli przecież dotąd taką swobodę. To właśnie zaproponował im Benedykt XVI. Wyciągnął rękę, z pseudotradycjonaliści tę rękę ugryźli. Liczba ataków nie spadła, lecz powiększyła się, był festiwal ciągłego jątrzenia, lżenia papieża, opowiadania bzdur na temat NOM a nawet kwestionowania orzeczeń kanonizacyjnych.

Inne obrządki nie pyszczą na prawo i lewo oszczerstw pod adresem pozostałych obrządków. A pseudotradycjonalizm karmi się nie tylko zachwytem wobec "swojego" mszału, ale też deprecjonowaniem innych.

Dodano po 54 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2021-07-25, 07:37 A.FFSPX ? Juz przecież jest.
Szkodliwa, rozłamowa organizacja.

Dodano po 2 minutach 49 sekundach:
CMK pisze: 2021-07-25, 07:53 Grzeszniku - papiez Franciszek wlasnie juz w kilku zgromadzeniach zakonnych osobiscie zabronil odprawiania Mszy Trydenckiej, zawiesil wiele punktow odprawiania Mszy Trydenckiej dla ksiezy z Bractwa sw.Piotra i dla ksiezy z Instytutu Dobrego Pasterza ( w latach 2016 - 2019 ) - jedynie Bractwo sw.Piusa X jako nie podlegajace bezposrednio Stolicy Apostrolskiej uniknelo tego losu. Rozwija sie i jest coraz prezniejsze. I dzieki Bogu , ze jest takie Bractwo, ktore chroni apostolaska, katolicka tozsamosc Kosciola.
Nic podobnego. Katolicka tożsamość związana jest z papieżem, a nie z rozłamowcami. "Gdzie Piotr, tam Kościół" - a nie tam, gdzie organizacja założona przez osobę ekzkomunikowaną.
Dlatego to co napisales nijak ma sie do osobistej woli papieza Franciszak - z ostatniego jego posuniecia wynika, iz chce on calkowicie wyeliminowac Katolicka tozsamosc z Kosciola, a ta jest glownie kontynuowana w Tradycji Katolickiej
Jaaaasne. Rozłamowcy, a nie STolica Apostolska to "katolicka tożsamość"?

To jest dokładnie ta "formacja" która stanowi problem. My, lefebvreści, jesteśmy katoliccy - a reszta to wypaczenia.

Jestem za tradycjonalistami.
Ale wyłącznie tymi w pełnym związku z Kościołem.
Nie jestem wprawdzie entuzjastą VOM (która moim zdaniem obrosła nadmiarem zbędnych rytualizmów), ale uważam ją za równie godną - a poza tym uważam że muzea (w pozytywnym znaczeniu tego słowa, nie piszę tego pejoratywnie) również w Kościele są potrzebne.
Natomiast jestem bardzo zbulwersowany tym, czym prawdopodobnie zbulwersował się papież - ciągłym jątrzeniem tego środowiska, "dowodzeniem" że "NOM jest niegodne", pogardą dla reszty wiernych, opowieściami o "profanacji" przyjmowania Komunii Świętej procesjonalnie i na rękę, i - właśnie - agresją.

" Szatan może się okrywać nawet płaszczem pokory, ale płaszcza posłuszeństwa nie umie na siebie naciągnąć, (289) i tu się wydaje jego cała robota"/Dzienniczek/
Ostatnio zmieniony 2021-07-25, 12:36 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Andej » 2021-07-25, 12:42

Katolicka tożsamość, to trwanie w jednej owczarni. Papież jest następcą św. Piotra. To tradycja pełna Chrystusa.
Wszelkie twierdzenia, że ważniejsza jest forma, niż treść, są szkodliwe. Wszelkie dążenie do rozłamów jest szkodliwe.
Sadzę, że po wykazaniu pełnej jedności z Kościołem możliwe jest uzyskanie pozwolenie na odprawianie mszy św. w rycie trydenckim. W szczególności w kościołach nieparafialnych (a jest ich dużo, przynajmniej w miastach). Zakaz dotyczy tylko kościołów parafialnych. Czyli tych, do których przychodzą ludzie niekoniecznie obdarzeni głęboka wiarą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3307
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-07-25, 18:59

Nie wiem Marku czy rozroznasz życie na lasce Novo Ordum od swobody kultu w swiech niezależnych stukturach...Zwkaszcza po cyrkach związanych z tymi figurkami" zaciążonych drewnianych indiańskich balwanow" i cyrkach z paleniem ziol w canoe w kościele. I pisze to jako z powrotem nawrócony przez Kosciol posoborowy. Myślę se ten caly spor byl napędzany ambicjami ludzkimi. Kosciol w swej mądrości zezwolil na kult grecki , nie wymagał rzymskiego, sezwalal na kulty maronickie, koptyjskie ,.syromalabarskie ( czyli ze.zrodla.monofizyckiego) i zyje..Czy trydencki czy mediolański . Co za różnica.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-25, 19:17

Gzresznik Upadający pisze: 2021-07-25, 18:59 Nie wiem Marku czy rozroznasz życie na lasce Novo Ordum od swobody kultu w swiech niezależnych stukturach...
Przyznam, że nie rozumiem co by miało znaczyć to zdanie.
Zwkaszcza po cyrkach związanych z tymi figurkami" zaciążonych drewnianych indiańskich balwanow" i cyrkach z paleniem ziol w canoe w kościele.
Co to ma wspólnego z Novus Ordo?
I pisze to jako z powrotem nawrócony przez Kosciol posoborowy. Myślę se ten caly spor byl napędzany ambicjami ludzkimi. Kosciol w swej mądrości zezwolil na kult grecki , nie wymagał rzymskiego, sezwalal na kulty maronickie, koptyjskie ,.syromalabarskie ( czyli ze.zrodla.monofizyckiego) i zyje..Czy trydencki czy mediolański . Co za różnica.
Nie ze strony papiestwa (czyli Koscioła). Jak pisałem, nie ma NAJMNIEJSZEGO problemu z tym, że ktoś preferuje taki czy inny ryt.
Ale jeśli temu preferowaniu towarzyszy ciągłe jątrzenie, szemranie na Stolicę Apostolską, wręcz lżenie episkopatu (bo śmiał dopuścić Komunię na rękę w czasie epidemii) itp zjawiska, to już nie jest spór o mszał.

CMK

Re: Msza Trydencka

Post autor: CMK » 2021-07-25, 22:35

Uwazam marku, ze sie mylisz. gdyz jedno z drugim ma bardzow wiele wspolnego.
Uwazam rowniez, ze papiez dopuscil sie bardzo mkrzywdzacej decyzji. Stad maja ocena taka, a nie inna.
jestem takze pewny, ze FSSPX jest bardzo potrzebnym bractwem - i jest gwarantemm zachowania ciaglosci katolickiego nauczania.
Taki jest moj poglad. I aby juz nie bic sie o to i owo na tym zakoncze moj udzial w dyskusji - moze oidniose sie jedynie wowczas gdy pojawia sie bezpodstawne oskarzenia ...

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3307
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-07-25, 22:48

Marku, a czy traktowanie jednego z rytów jako czegoś niepożądanego jest prawidlowe? Nie wsluchiwanie się w wrażliwość tradycjonalistów? Dopuszczenie na zasadzie laskimprzez BXVI do sprawowania rytu który byl stanowil treść kosciola przez 400 lat z okladem. Nie twierdze ze tradsy nie zaczely się buntować. , Bo zaczely. Ale czy tez nie zostaly do tego prowokowane odsunięciem? To czystomludzkie.emocje..Pachamama.w.kosciele sorry ale nie powinna byka się.zdarzyć..Dla ludzi już odsuwanych na boczny tor stalą się symbolem upadku kosciola. Itd. Zly mieszal ... Bo dano mu material na mieszanie. Akcepacja mszy trydenckiej dla zwolenników NOM to tez himalaje akceptacji. Bo la być jeden ryt. ( jakby nie bylo rytów wschodnich w kosciele )

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Andej » 2021-07-25, 23:01

W jednym Kościele, jeden ryt. Tak samo jest teksty modlitw. To są konkrety. Jak ma być jedność, jeśli jedni walczą z drugimi?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3307
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-07-25, 23:30

Jedno nauczanie chyba. To jest ważne.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Jozek » 2021-07-26, 03:04

CMK pisze: 2021-07-25, 07:53 Jozku - sprawa jest prosta, wiec nie sprowadzaj dyskusji w maliny - nie kazdy, kto zbiera sie i mowi, ze zbiera sie w imie Jezusa, czyni to w imie Jezusa ( o czym jasno jest wykazane w Slowie Bozym ). Widze, ze nie nadazasz za nauka chrzescijanska w Kosciele.
Grzeszniku - papiez Franciszek wlasnie juz w kilku zgromadzeniach zakonnych osobiscie zabronil odprawiania Mszy Trydenckiej, zawiesil wiele punktow odprawiania Mszy Trydenckiej dla ksiezy z Bractwa sw.Piotra i dla ksiezy z Instytutu Dobrego Pasterza ( w latach 2016 - 2019 ) - jedynie Bractwo sw.Piusa X jako nie podlegajace bezposrednio Stolicy Apostrolskiej uniknelo tego losu. Rozwija sie i jest coraz prezniejsze. I dzieki Bogu , ze jest takie Bractwo, ktore chroni apostolaska, katolicka tozsamosc Kosciola.
Dlatego to co napisales nijak ma sie do osobistej woli papieza Franciszak - z ostatniego jego posuniecia wynika, iz chce on calkowicie wyeliminowac Katolicka tozsamosc z Kosciola, a ta jest glownie kontynuowana w Tradycji Katolickiej
Tak to wyglada. A co dalej - papieze przychodza i odchodza - a Kosciol trwa.
Wychowalem sie w rodzinie repatriantow ze wschodu, Lwow i te okolice. Jak pamietam, to Msze Sw. w moich mlodych latach byly prowadzone po lacinie, i nawet na religii uczylem sie Pacierza po lacinie. W rodzinie bylo duzo nalecialosci Kosciola Wschodniego. Choc tego mi teraz brakuje podczas Mszy odprawianych w NOM, to jednak nie sadze by problem byl w samym rycie.
Babcia uczyla mnie rozumienia moze nie tyle Pism, co wiary, a przy tym udalo jej sie nawet nauczyc mnie czytac gdy mialem 5 lat, bo zaciekawilo mnie ze te znaczki na kartkach ksiazek cos takiego znacza co ona mi tlumaczyla.

Co do wstrzymania przez Papieza Mszy Trydenckich, to uwazam ze to moze pomoc zrozumiec glebszy sens tego czym jest ryt, taki czy inny, jak i odkryc glebszy sens wiary.
Zamiast psioczyc na Papieza, moze warto sie zastanowic nad poglebieniem wiary?
To dla wielu jest pewnie doswiadczeniem, a dla mnie kazde doswiadczenie, bylo i jest wyzwaniem do zastanowienia sie i znalezienia rozwiazania ktore w pelni zgodne z obiema przeciwstawnymi stronami.
Jak do tej pory robilem to w sensie technicznym, mechanicznym i architektonicznym, np. projekty drzwi balkonowych w miejsce okna, tzw. "sash window" (takie suwane gora dol okna) w zabytkowym budynku zaliczonym do pierwszej klasy zabytkow i nie wolno bylo w zaden sposob zmienic fasady zewnetrznej budynku, czy wymienic okna na drzwi i nikt wczesniej nic w tym wzgledzie nie wymyslil by konserwator zabytkow sie zgodzil.
Moj projekt bez zadnych problemow uzyskal akceptacje i sa to drzwi w ktorym jest okno i jednoczesnie okno ktore jest drzwiami, choc nie dochodzi do podlogi, ale i tak nie ma wysokiego progu ktory stanowi sciana do wysokosci parapetu okna. Wydaje sie niemozliwe, dopuki sie nie zobaczy takiego okna. ;) Mam troche zdjec z pracy dla firmy McBains Cooper i jedno z takich okien wykonalem i zainstalowalem w ich bylej siedzibie na Cavendish Square.
Z tego wzgledu i swoich doswiadczen, wiem ze wszystko da sie zrobic, trzeba jedynie doglebnie sie zastanowic i wszystko dobrze pprzemyslec.
Nie patrzec na swoje przyzwyczajenia i myslenie stereotypami, tylko znalezienie tego co istotne i najwazniejsze od tego zaczac, i nad tym pracowac.
Ostatnio zmieniony 2021-07-26, 03:23 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-26, 08:48

Po pierwsze : preferowanie jednego rytu jest normalną praktyką. Identycznie było po Soborze Trydenckim, gdy wszedł mszał trydencki (a nie, jak niektórzy piszą "Msza Trydencka"). I nic nie mają do tego ryty wschodnie, bo rozmawiamy o konkretnym obrządku - nie zdarza się raczej (a już na pewno nie jest normalną praktyką) żeby ktoś w obrządku katolickim na stałe odprawiał w rycie wschodnim lub odwrotnie.

Po drugie - mimo tego, co napisałem w "po pierwsze", powtarzam: nie jest problemem to, że tradsi (i pseudotradsi) odprawiają w "starym" rycie. Problemem jest to, że gromadząc się wokół niego, lżą papieża, wprowadzają podziały w Kościele, jątrząc nieustannie, opowiadając różne dyrdymałki na temat Stolicy Apostolskiej, nowego mszału, swoich współwyznawców itd.

Po trzecie - co ma sprawa Pachamamy do różnych mszałów?

Po czwarte - nie spotkałem (również na sieci, gdzie spotyka sie różnych dziwaków) ŻADNEGO katolika chodzącego na NOM, który by "nie akceptował" mszału trydenckiego, opowiadał że jest on niegodny, albo wręcz profanacją. Nie spotkałem ŻADNEGO który by twierdził, że lepiej nie iść na Mszę Świętą w ogóle, niż pójść na Mszę w liturgii trydenckiej.
Natomiast (pseudo) tradycjonalistów w ten sposób traktujących NOM spotkałem tabuny, i chodzili w glorii "bezkompromisowych obrońców" w gronie pseudotradycjonalistów.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3307
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-07-26, 09:12

Co do podejścia niektórych NOMistow do mszy trydenckiej ti wystarczy wrzucić blog x Reclawa i już masz dezawuowanie rytu trydenckiego. Po drugie ryty wschodnie są w Kościele bo są owocem wcześniejszych podzialow.I Kosciol w swej mądrości to zaakceptowal. Dla jedności Uklon w stronę trydenckiego rytu byłby tez owocny.Tradsy zajely by się swobodnie swoim rytem i nie byliby jątrzenia bo nie byłoby powodu. A jeśli chodzi o paczamame .Pojawiebie się w świątyni posażka pogańskiego " balwana" bylo lekkim przegięciem paly ... Nawet gościnnie.Bo Pan jest Bogien jedynym. I to napędzali miedzy innymi i tradsow. Dawalo argument o Franciszku heretyku. Potwierdzalo ich tezę. ☺ Usztywniali stanowisko obrońców wiary etc...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-26, 09:52

Gzresznik Upadający pisze: 2021-07-26, 09:12 Co do podejścia niektórych NOMistow do mszy trydenckiej ti wystarczy wrzucić blog x Reclawa i już masz dezawuowanie rytu trydenckiego.
Napisali, tak jak tradsi o NOM, że jest niegodny? Albo, że jest profanacją?
Po drugie ryty wschodnie są w Kościele bo są owocem wcześniejszych podzialow.I Kosciol w swej mądrości to zaakceptowal.
Nie. Bo tak się tam rozwinęły.
Dla jedności Uklon w stronę trydenckiego rytu byłby tez owocny.Tradsy zajely by się swobodnie swoim rytem i nie byliby jątrzenia bo nie byłoby powodu.
To nieprawda. Dokładnie to zrobił Benedykt XVI. Skutek był odwrotny.
A jeśli chodzi o paczamame .Pojawiebie się w świątyni posażka pogańskiego " balwana" bylo lekkim przegięciem paly ... Nawet gościnnie.
Nie zgadzam się. Było skrajnym przegięciem... Ale nie widzę związku z tematem NOM, VOM i tradsów.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3307
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Msza Trydencka

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-07-26, 17:09

Po pierwsze mowie o nowym wydzielonym.kosciele nazwijmy go trydenckokatoluckim..Po drugie Benedykt zezwolil na kult a nie wydzielil organizacyjnie..Po trzecie jeśli mamy patrzeć co i jak w linii chronologicznej to wlasnie NOM jest gościem a ryt trydencki gospodarzem..

Dodano po 3 minutach 54 sekundach:
Napisales " skrajnym przegięciem" co do tego amazońskiego balwana. Dla nich to bylo potwierdzenie tezy....A skoro twierdzisz ze trydencki nie byl sekowany.Gadanie o przeroście formy nad treścią starej zdezaktualizowanej formule formalizmie mszy trydenckiej to co to bylo.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Msza Trydencka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-26, 19:19

Gzresznik Upadający pisze: 2021-07-26, 17:09 Po pierwsze mowie o nowym wydzielonym.kosciele nazwijmy go trydenckokatoluckim..Po drugie Benedykt zezwolil na kult a nie wydzielil organizacyjnie..Po trzecie jeśli mamy patrzeć co i jak w linii chronologicznej to wlasnie NOM jest gościem a ryt trydencki gospodarzem..
Nieprawda. NOM jest znacznie bliższe pierwotnej liturgii apostolskiej, opartej na liturgii paschalnej i szabatowej.
Pytanie pomocnicze: z którego wieku pochodzi modlitwa eucharystyczna (a więc najważniesza część) w mszale trydenckim?

Napisales " skrajnym przegięciem" co do tego amazońskiego balwana. Dla nich to bylo potwierdzenie tezy...
Dla nich "potwierdzeniem tezy" jest wszystko - łącznie z przyjmowaniem Komunii Świętej na rękę. Ostatnio jeden pseudotradycjonalista mi napisał, że "Amen" przed przyjęciem Komunii to objaw... protestantyzowania Mszy Świętej.
.A skoro twierdzisz ze trydencki nie byl sekowany.Gadanie o przeroście formy nad treścią starej zdezaktualizowanej formule formalizmie mszy trydenckiej to co to bylo.
Bo to akurat prawda. Ale nikt nie mówił z tego powodu, że jest "profanacją" albo nawet że jest "niegodny".

Dodano po 11 minutach 59 sekundach:
Mam zap przekombinowanie i przeformalizowanie, tych wszystkich określeń kto jak się ma odwrócić, na którym stopniu przyklęknąć, wszystkie te sztuczne ukłony, w prawo, w lewo, prosto.
Bardziej przedstawienie, niż liturgia.

Żeby nie być gołosłownym: fragment ministrantury a la Msza Trydencka (za http://versusdeum.pl/index.php?option=c ... Itemid=142)
Po przybyciu do ołtarza ministrant będąc po stronie Lekcji odbiera biret, przyklęka i odnosi go na kredens, po czym staje po stronie Ewangelii i czeka na kapłana, który zanosi kielich na ołtarz.
Po uklęknięciu kapłana ministrant klęka na posadce i zaczyna z kapłanem odmawiać modlitwy :
[modlitwa]
Na słowa: Misereatur tui ... ministrant klęcząc pochyla się ku kapłanowi. Po wypowiedzeniu Amen ministrant nie prostując się, skłoniony przed siebie odmawia Confiteor; na słowa et tibi pater i na et te pater skłania się w stronę kapłana. Prostuje się dopiero na słowa Indulgentiam jednocześnie robiąc znak krzyża .
Na końcowe wersety ministrant jest lekko pochylony . Po wypowiedzeniu przez kapłana Oremus ministrant przytrzymuje mu od dołu albę i sutannę ażeby kapłan mógł swobodnie wejść po schodach do ołtarza.
Gdy kapłan dojdzie do ołtarza ministrant wstaje oddala się kawałek w stronę Ewangelii i na pierwszym stopniu klęka . Na pierwsze słowa intoitu ministrant czyni znak krzyża. Po tym odmawia na przemian z kapłanem Kyrie.
Jeśli rubryki na to wskazują odmawia z kapłanem Gloria .Na słowa Deo, Adoramus te, Gratias agimus tibi propter magnam gloria tua, Iesu, suscipe deprecationem nostram skłania głowę przed siebie, a na słowa et vitam venturi saeculi czyni znak krzyża. Po tym następuje kolekta . Po wezwaniu kapłana Dominus vobiscum odpowiada et cum spiritu tuo. Po kolekcie ministrant wysłuchuje lekcji, graduału i ewentualnie, jeśli rubryki to przewidują, sekwencji. Gdy kapłan przejdzie na środek odmawiać Munda cor ministrant wstaje i udaje się na stronę Lekcji, uklęknąwszy przed tabernakulum wchodzi z boku ołtarza po schodach, zabiera Mszał, obraca się przez lewe ramię, idzie po skosie i na środku uklęknąwszy wchodzi analogicznie do góry zostawiając Mszał i schodząc po schodkach z boku ołtarza czeka na rozpoczęcie Ewangelii.
Kapłan zaczyna: Dominus vobiscum, na co ministrant odpowiada: Et cum spiritu tuo kontynuując Sequentia Sancti Evangeli secundum N . . Na co odpowiada gloria tibi Domine . Na pierwsze słowo "Jezus" występujące w Ewangelii lub gdy go nie ma - po pierwszym zdaniu - ministrant kłania się przed siebie i obchodząc stopnie przyklęknąwszy na środku przechodzi na stronie lekcji i zwraca się ku Mszałowi . Po skończonej Ewangelii ministrant może usiąść na kazanie, jeśli występuje. Po kazaniu ministrant klęka na pierwszym stopniu po stronie lekcji i jeśli rubryki to przewidują odmawia z kapłanem Credo. Na słowa: Deum , Iesum , simul adoratur kłania się przed siebie, a na słowa et vitam venturi saeculi czyni znak krzyża. Na słowa et incarnatus est de Spiritu Sancto ex Maria Virgine trwa w głębokim pokłonie. Po tym kapłan pozdrawia Dominus vobiscum , ministrant odpowiada jak zawsze. Po pozdrowieniu ministrant wchodzi od boku ażeby odebrać welon od kapłana; składa go na trzy części i pozostawia z boku ołtarza. Po tym udaje się do kredensji i zabiera ampułki. Podaje je kapłanowi całując kiedy podaje i kiedy odbiera, w tym samym miejscu gdzie odbierał welon . Kłania się i udaje się po lavaterz i ręczniczek. Obmywa kapłanowi ręce w tym samym miejscu, w którym podawał ampułki. Po obmyciu bierze dzwonek, klęka na pierwszym stopniu po stronie lekcji.
Daruję fWam dalszy ciag. "obraca się przez lewe ramię, idzie po skosie i na środku uklęknąwszy wchodzi analogicznie do góry zostawiając Mszał i schodząc po schodkach z boku ołtarza" brrrr....

A w tym czasie wierni mówią różaniec, bo przecież nie według pseudotradycjonalistów w gruncie rzeczy nie są do niczego potrzebni, kapłan odprawia.

Ja nikogo do VOM nie zniechęcam - ktoś lubi, jego gust. Nie ma to żadnego znaczenia, obie Msze są ważne. Wyrażam tylko to, co mi w VOM nie odpowiada - skoro już o tym wspomniałeś.
Ostatnio zmieniony 2021-07-26, 19:21 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”