Czy Jezus obchodził Boże Narodzenie?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Magnolia

Re: Czy Jezus obchodził Boże Narodzenie?

Post autor: Magnolia » 2019-02-12, 16:10

Pod Prąd, proszę CIę pisz Żydzi z dużej litery , bo to naród, tak jak Polacy.

Chyba rozumiem o co Ci chodzi z tymi świętami. Koledzy Ci wykazują, że nie wszystko jest zapisane w Piśmie św, a działo się, tak jak np Chanuka. To, ze czegoś nie ma w Biblii nie oznacza że nie można tego święta wprowadzić. Prawda? Szczególnie że mowa o świętowaniu Bożego Narodzenia, czyli dnia w którym poprzez Wcielenie wszystko (zbawienie) się zaczęło. Dla mnie jest to oczywiste, że chcę ten dzień świętować.

Chrystus wypełnił Prawo i nad prawem postawił Miłość, przykazanie miłości. Czy ta miłość nie przynagla nas do świętowania?! Mnie na pewno. W tym sensie nie tyle liczy się obowiązek stawionego święta, tylko właśnie święto jest wyrazem naszego kultu i miłości do Boga.

konik

Re: Czy Jezus obchodził Boże Narodzenie?

Post autor: konik » 2019-02-12, 16:57

Oj niekonieczne, Magnolio.
Ja rowniez pisze najczesciej zydzi z malej litery jako nacja w kontekscie rasy, a nie narodu.
Tak naprawde to narod zydowski ukonstytuowal sie dopiero w czasie II wojny swiatowej, poprzedzony przez syjonizm. Bardziej Syjonista pasuje w tym czasie do narodu.
To tylko takie male wtrety.

Wspaniale i prosto wyjasnilas nam sens swietowania Bozego Narodzenia.

Biserica Dumnezeu

Re: Czy Jezus obchodził Boże Narodzenie?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-04-26, 20:09

A ja mysle, ze w jakis sposob w rodzinie swietowano dzien narodzin. Dobry to obyczaj, cementujacy wspolnote rodzinna, i bedacy jakas forma okazywania naszej milosci dla solenizanta.
I mysle, ze tak samo Jezus, Maryja czy Jozef obchodzili urodziny. Coz w tym dziwnego?
Ostatnio zmieniony 2019-04-26, 20:09 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus obchodził Boże Narodzenie?

Post autor: Dezerter » 2019-04-27, 09:38

A był taki zwyczaj w Izraelu w I wieku? pytam bo nie wiem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus obchodził Boże Narodzenie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-27, 14:31

Najstarsza wzmianka mówi, ze św. Telesfor (papież w latach 125-138) wprowadził na pamiątkę Bożego Narodzenia Mszę Pasterską 24 grudnia (raczej jeszcze nie święto). Dokładniej historię Bożego Narodzenia opisałem tu http://analizy.biz/marek1962/bozenarodzenie.pdf

Biserica Dumnezeu

Re: Czy Jezus obchodził Boże Narodzenie?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-04-27, 16:45

Zydzi obchodza urodziny ( to takie upodobnienie do do rosz haszana ).
W starozytnosci lud obchodzil np. urodziny i dzien smierci Mojzesza. Na tej bazie urodziny potomka meskiego byly uroczystoscia ( i dzien pamiatki urodzin ). A kobiet - to bylo wydarzenie rowniez wspomnieniowe. Ale czy uroczyste - brak mi wiedzy.
Ostatnio zmieniony 2019-04-27, 16:46 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”