Czy w ten dzień obowiązuje post?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
JanN

Czy w ten dzień obowiązuje post?

Post autor: JanN » 2017-09-07, 19:47

Jutro tj.08.09. w świeto kościelne obowiązuje post czy nie?
Ostatnio zmieniony 2023-01-20, 11:04 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Re: Post

Post autor: Dominik » 2017-09-08, 14:58

Z uwagi na różnicę zdań w rodzinie uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy w piątek, w który przypada jakieś święto (np. św. Łukasza Ewangelisty) obowiązuje powstrzymywanie się od potraw mięsnych? Problem mały, ale bardzo jestem ciekawy jaka jest prawidłowa odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam ? Arkadiusz



W kwestii postu piątkowego jest ogólna zasada, że uroczystość znosi post (zob. kan. 1251: ?Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.? ? Kodeks Prawa Kanonicznego, http://www.diecezja.szczecin.opoka.org. ... 3t2r2.html).

W kalendarzu liturgicznym mamy wiele uroczystości ogólnokościelnych, ale są też uroczystości lokalne (np. Patrona parafii). Żeby łatwo było się zorientować, czy dany dzień jest uroczystością w naszej wspólnocie Kościoła czy tylko świętem bądź wspomnieniem, warto zwrócić uwagę na liturgię Mszy św. W każdą uroczystość odmawia się Credo (Wierzę w Boga...). Jeśli to będzie tylko święto (które nie znosi postu) wyznania wiary nie będzie.

Pozdrawiam serdecznie.

Ks. Tadeusz Kwitowski
http://mateusz.pl/pow/021114.htm

JanN

Re: Post

Post autor: JanN » 2017-09-08, 16:24

Dominik pisze:
Z uwagi na różnicę zdań w rodzinie uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy w piątek, w który przypada jakieś święto (np. św. Łukasza Ewangelisty) obowiązuje powstrzymywanie się od potraw mięsnych? Problem mały, ale bardzo jestem ciekawy jaka jest prawidłowa odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam ? Arkadiusz



W kwestii postu piątkowego jest ogólna zasada, że uroczystość znosi post (zob. kan. 1251: ?Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.? ? Kodeks Prawa Kanonicznego, http://www.diecezja.szczecin.opoka.org. ... 3t2r2.html).

W kalendarzu liturgicznym mamy wiele uroczystości ogólnokościelnych, ale są też uroczystości lokalne (np. Patrona parafii). Żeby łatwo było się zorientować, czy dany dzień jest uroczystością w naszej wspólnocie Kościoła czy tylko świętem bądź wspomnieniem, warto zwrócić uwagę na liturgię Mszy św. W każdą uroczystość odmawia się Credo (Wierzę w Boga...). Jeśli to będzie tylko święto (które nie znosi postu) wyznania wiary nie będzie.

Pozdrawiam serdecznie.

Ks. Tadeusz Kwitowski
http://mateusz.pl/pow/021114.htm
Ale ja nadal nie wiem czy DZISAJ mozna spożywać mięso czy nie

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Post

Post autor: Dezerter » 2017-09-08, 19:08

I co pościłeś?, bo ja tak, jak co piątek
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

JanN

Re: Post

Post autor: JanN » 2017-09-08, 21:14

Dezerter pisze:I co pościłeś?, bo ja tak, jak co piątek
Nie byłem pewny więc pościłem

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Post

Post autor: Dezerter » 2017-09-09, 12:04

Jedno jest pewne - wyszło to nam na zdrowie, bo generalnie jemy za dużo mięsa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

JanN

Post

Post autor: JanN » 2017-09-23, 18:07

Witam. Jak wiadomo w zwykły piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Niektórzy się zastanawiają( W tym ja) czy w ten dzień można spożywać jajka, mleko i ser itp. Oraz druga sytuacja: tłuszcz zwierzęcy- czy można smażyć na tłuszczu w ten dzień? Albo gdy jem ciastko. Wiadomo ze ten dzień powinno się go unikać. No ale tam też mogą znajdować je produkty: np. Żelatyna w garaletce. To czego nie mozna jeść w ten dzień?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Post

Post autor: Dezerter » 2017-09-23, 22:45

Zwyczajowo, a przepisów kościelnych raczej szczegółowych nie ma, Nie je sie mięsa, wyrobów mięsnych i wyrobów garmażeryjnych, smalcu nawet do smarzenia.
Ostatnio dodałem do produktów zakazanych alkohol.
Moim zdaniem wolno spożywać : tłuszcze zwierzęce w wyrobach, pochodne typu żelatyna, ryby i wyroby mleczne, ciasta itd - tak mnie w domu nauczyła mama więc to mój sposób poszczenia w piątek.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”