Boże Narodzenie a naziści

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Boże Narodzenie a naziści

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-09, 21:51

Witam serdecznie.
W sieci pojawiły się "dowody na chrześcijańskość" Hitlera w postaci fotografii uczty z jego udziałem w towarzystwie żołnierzy, z choinkami w tle. Pozwoliłem sobie zatem zbadac tę sprawę. Zapraszam do czytania i ewentualnego komentowania. Tekst jest tu http://analizy.biz/opracowania/bn.pdf

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Boże Narodzenie a naziści

Post autor: Dezerter » 2017-12-10, 00:27

Marek_Piotrowski pisze:Witam serdecznie.
W sieci pojawiły się "dowody na chrześcijańskość" Hitlera w postaci fotografii uczty z jego udziałem w towarzystwie żołnierzy, z choinkami w tle. Pozwoliłem sobie zatem zbadac tę sprawę. Zapraszam do czytania i ewentualnego komentowania. Tekst jest tu http://analizy.biz/opracowania/bn.pdf
Marku - kolejny raz jestem pod wrażeniem twojej dociekliwości i solidności opracowania - nie mam zastrzeżeń i dziękuje, bo temat dla mnie zupełnie nowy, choć o krasnalu czerwonym, który miał swój pierwowzór w szamanie, który muchomory czerwone z umiarem zajadał to już słyszałem.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Boże Narodzenie a naziści

Post autor: Andej » 2017-12-10, 13:11

Temat trochę mnie dziwi.
Bo przecież wszyscy wiedzą, że Lenin kochał dzieci. Gdy kiedyś golił się w Poroninie dziecka wpadło do jego izby, a on, chociaż miał brzytwę i mógł zarznąć, to nie zarżnął.
I dwa skojarzenia: Klamra z napisem: Got mit uns. Czy to oznaczało wyznanie wiary osoby mordującej bliźnich? Jeśli już, to było zaklęciem.
A jeśli chodzi o Hitlera samego - nie pomnę, abym a czasach różnych nagonek na Kościół,widział gdzieś materiały świadczące o wyznawanej przez niego wierze. O uczestnictwie w obrzędach, przyjmowaniu sakramentów.

A Santa Claus (walczę z nazywaniem go św. Mikołajem, a nawet tylko Mikołajem), twór reklamowy Coca Coli, jednego z głównych sponsorów Świadków Jehowy. Wprawdzie nie wiem, czy wykreowanie tej postaci miało jakiś podtekst ideologiczny, ale widzę, że doskonale wpisuje się w marginalizację i komercjalizację wartości chrześcijańskich.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Boże Narodzenie a naziści

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-10, 14:57

Andej pisze: Klamra z napisem: Got mit uns. Czy to oznaczało wyznanie wiary osoby mordującej bliźnich? Jeśli już, to było zaklęciem.
Klamra to ciekawy motyw, choć dość prosty do wytłumaczenia: była to zaszłość z wcześniejszych czasów i nie naziści ją wprowadzili.
Ponoć nosił ją tylko Wermacht, SS nie.
?Bóg z nami? to tradycyjna dewiza obecna w armii Prus, a następnie Niemiec od początków XVIII wieku. Sama dewiza pochodzi z ustanowionego w XV wieku pruskiego Orderu Łabędzia. W 1709 roku Fryderyk Wielki umieścił ją w herbie Prus.

Oto na przykład sprzączka pruska z okresu I Wojny Światowej:
Obrazek

Ciekawostka: niemiecka policja zrezygnowała z tej dewizy dopiero w latach 70?tych XX wieku.
A jeśli chodzi o Hitlera samego - nie pomnę, abym a czasach różnych nagonek na Kościół,widział gdzieś materiały świadczące o wyznawanej przez niego wierze. O uczestnictwie w obrzędach, przyjmowaniu sakramentów.
O sakramentach nie, ale wiele stron usiłuje nam wmówić, że był praktykującym katolikiem
A Santa Claus (walczę z nazywaniem go św. Mikołajem, a nawet tylko Mikołajem), twór reklamowy Coca Coli, jednego z głównych sponsorów Świadków Jehowy. Wprawdzie nie wiem, czy wykreowanie tej postaci miało jakiś podtekst ideologiczny, ale widzę, że doskonale wpisuje się w marginalizację i komercjalizację wartości chrześcijańskich.
Nie wiedziałem że Coca Cola sponsoruje Świadków. Jesteś pewien?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Boże Narodzenie a naziści

Post autor: Andej » 2017-12-10, 15:06

Pewności nie mam, ale informację otrzymałem z dość wysokich kręgów hierarchii kościelnej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dominik

Re: Boże Narodzenie a naziści

Post autor: Dominik » 2017-12-10, 16:19

O Coca Coli i Świadkach jest sporo w internecie. Niby mają w niej udziały.

Pod prąd

Re: Boże Narodzenie a naziści

Post autor: Pod prąd » 2019-02-06, 15:16

Napis ,,Bóg z nami " sugerował że Bóg jest stronniczy. A dlaczego miałby się tylko ujmować za narodem niemieckim ? Czy inne narody były gorsze ? Oczywiście że było to ,, granie" na emocjach, żeby żołnierzy zachęcać do fanatycznej walki.

Dodano po 8 minutach 21 sekundach:
O co chodzi z tym Mikołajem, Coca Colą a Ś J ?
Ostatnio zmieniony 2019-02-06, 15:08 przez Pod prąd, łącznie zmieniany 2 razy.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Boże Narodzenie a naziści

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-06, 15:28

@Pod prąd
Nie było zgodności, co do wyglądu Santa Clausa, był przedstawiany na różne sposoby. Dzisiejszy wygląd został rozpowszechniony za sprawą coca-cola company w ich kampanii (chciało rozpowszechnić napój również jako napój na zimę, ponieważ uważany był raczej za odpowiedni na lato). Zamówili grafikę u rysownika, on narysował go, jak narysował i się przyjęło.
A że SJ nie mam zielonego pojęcia.

Pod prąd

Re: Boże Narodzenie a naziści

Post autor: Pod prąd » 2019-02-06, 15:32

Nie sądzę że SJ mają coś z tym wspólnego. Dziękuję za wyjaśnienie

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Boże Narodzenie a naziści

Post autor: Dezerter » 2019-02-14, 00:02

Pod prąd co ma Konkordat do Bożego Narodzenia- 3 raz robisz offtop
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”