Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-16, 12:59

Zbliża się Boże Narodzenie. Wielu nowoprotestantów neguje te święta, uważając je za "pogańskie".
Zapraszam do lektury rozdziału z mojej nowej książki, który jest właśnie na temat Bożego Narodzenia http://analizy.biz/opracowania/bozenarodzenie.pdf

(jeśli niepotrzebnie utworzyłem nowy wątek, proszę moderację o przeniesienie gdzie trzeba - pozostawiam to Waszej ocenie).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Andej » 2017-12-17, 10:25

Statystycznie rzecz biorąc, to święta pogańskie. Bogiem jest tu pieniądz. A jego wysłannikami SantaClaus z pomocnikami zatrudnianymi przez sieci handlowe i koncerny.
Akcenty religijne są wypierane przez nic nie znaczące symbole. A zamiast kolęd jest mantra: kupuj, jeszcze kupuj, więcej kupuj.

Dla mnie osobiście ocena zależy nie od zaszłości historycznych, ale od tego, co jest we mnie. Nie odcinam się od przeszłości, gdyż szanuję tradycję. Dobrą tradycję. Ale sama geneza nie ma dla mnie charakteru fundamentu. Fundamentem jest fakt NARODZENIA. Ten tak ważki fakt w historii ludzkości godzien jest najwyższego uszanowania i doceniania. Niezależnie od tego, kiedy, w jakich okolicznościach, dlatego akurat wigilia 24 grudnia. Ważniejsza jest treść. Sens rocznicy.
Czy ktoś pyta, dlaczego świętujemy urodziny własne, naszych bliskich? Czy jest to zwyczaj chrześcijański czy pogański? To od nas samych zależy, jaki to to jest święto.

Marku, nie chcę Cię denerwować, ale nie sięgam tak analitycznie i tak głęboko, jak Ty. Podstawowe znaczenie dla ma to, czym to święto jest dla mnie, moich bliskich. Chciałbym, aby wróciły staropolskie GODY. Aby radość z PRZYJŚCIA wybawiała nas ze wszystkich waśni, niechęci. Abyśmy wszyscy, wraz z Trzema Królami przyszli z darami serca do Tego, Który Przyszedł choć Stale Jest. On daje nam kolejną okazję do zrewidowania naszego postępowania. Do zrobienia kolejnego kroku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-17, 10:43

Czemu miałbyś mnie zdenerwować?
Myślę, że zakończenie mojego poprzedniego tekstu (tego o świętowaniu nazistów) http://analizy.biz/opracowania/bn.pdf mówi dokładnie to, co Ty :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Andej » 2017-12-17, 13:36

Nie chciałbym sprawiać przykrości. W tym wypadku tym, że Święta odnoszę do siebie i do tego, jak one oddziaływają na ludzi. Jakie mają znaczenie dla ludzi. Po prostu kładę akcent w zupełnie innym miejscu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-17, 14:29

Nie wydaje mi się byśmy się tu szczególnie różnili ;)
Że sam się zacytuję - zakończenie artykułu o nazistowskiej gwiazdce http://analizy.biz/opracowania/bn.pdf :
==============================================================================================
Jezus Chrystus ? Bóg, przyjął ludzkie ciało z Maryi Dziewicy. To absolutnie fantastyczny punkt w naszych dziejach ? Bóg staje się człowiekiem, przyjmuje ciało, w którym potem nas zbawi, i z którym po Zmartwychwstaniu wróci do Ojca. I zawsze już będzie miał to Ciało.
Wypada zatem aby wspomnienie Bożego Narodzenia nie zostało przesłonięte przez kicz i pogoń za zakupami. Wskazówkę daje nam święty Grzegorz z Nazjanzu, który nauczał w 379 roku:
,,Uczcijmy to święto nie jarmarcznie, lecz bosko, nie na sposób świecki, lecz nadziemski, nie jako nasze, lecz jako Tego, który jest nasz, a raczej jako Tego, który jest Panem; nie jako święto słabości, lecz uzdrowienia. Nie rozkoszujmy się hulankami i pijatykami (Rz 13,13). (...)
My zaś, którzy czcimy Słowo - jeśli trzeba nam czymś się rozkoszować rozkoszujmy się słowami proroków i Boskiego prawa, i dziejami zbawienia, a szczególnie Ewangelią, która jest podstawą dzisiejszej uroczystości. W ten sposób nasze rozkosze będą stosowne i godne Tego, który nas wezwał na ucztę".
/kazanie na Boże Narodzenie/

Magnolia

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Magnolia » 2017-12-17, 15:48

Nasuwa mi sie pytanie : jak przeżyć Wigilię by była chrześcijańska , a nie pogańska...??

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Andej » 2017-12-18, 11:02

Z miłością do Boga i ludzi. Wspólnie, w rodzinie, wśród znajomych lub nieznajomych.
Stawiając Boga na pierwszym miejscu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Abraham45

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Abraham45 » 2017-12-19, 02:17

Boże Narodzenie nie może być świętem pogańskim, gdyż odnosi się do wydarzenia związanego z Synem samego Boga. Pogańskie elementy wprowadzili sami ludzie sprowadzając święta do imprezy w której ważne wydarzenie narodzin Jezusa zastępuje się zwyczajną biesiadą wśród bogato zastawionych stołów, gdzie króluje dobre żarcie i dobre trunki a nie tradycja, modlitwa i jedność. Tam gdzie jest Bóg, gdzie ludzie jednoczą się w Jego imię, by wspominać narodziny Jezusa tam pogaństwa nie będzie.W obecnych czasach ludzie podążają za nowoczesnością i antychrześcijańską propagandą zmieniając obraz świąt na pogańskie a może nawet szatańskie, gdzie najważniejsza uwaga ma się koncentrować na korzyściach płynących z przygotowań do świąt oraz z samej świątecznej imprezy pomijając główny cel świąt. Podczas takich imprez nie narodzi się Jezus, nie będzie tam obecny. Będzie tam, gdzie ludzie święta odnoszą do Jego narodzin.

Tak więc od nas zależy jak te święta będą określone - czy jako pogańskie czy jako chrześcijańskie. Dla mnie jest to chrześcijańskie święto i w centrum tych świąt ma zawsze stać Chrystus, bez względu na to jak biedne miałyby być święta ponieważ Boże Narodzenie to konkretny fakt i każde święta to pamiątka tego szczególnego zbawczego wydarzenia. Gdyby Jezus się nie narodził nie byłoby odkupienia. Albo w to wierzymy, albo idziemy drogą pogaństwa idąc ku złu, które chce niszczyć wszystko co święte.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Andej » 2017-12-19, 10:13

A adwent przygotowań? Gary, odkurzacz, pralka? Czy spowiedź, rekolekcje, opłatek?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Magnolia » 2017-12-19, 12:53

A można Andeju albo albo? Jako kobieta jestem zmuszona i do sprzątania, gotowania, ale nie zapominam o spowiedzi, opłatki, kartkach świątecznych, rekolekcjach choćby przez internet (bo przesiedziałam w szpitalu z córką gdy były u nas w parafii, jeszcze zorganizowałam z mężem modlitwę małżeńską w parafii)

Abraham45

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Abraham45 » 2017-12-19, 14:38

Andej pisze: 2017-12-19, 10:13 A adwent przygotowań? Gary, odkurzacz, pralka? Czy spowiedź, rekolekcje, opłatek?
U prawdziwych chrześcijan takie podstawy jak rekolekcje, spowiedź, modlitwy przy wigilijnym stole to konieczność, ale nie ze względu na jakieś prawo, obowiązek, ale ze względu na osobistą relację z Chrystusem. Chrześcijanin nie będzie przeżywał śiąt w sposób właściwy jeśli pominie tak istotne elementy.

Problem polega na właściwym osobistym odniesieniu się do tak ważnego wydarzenia jakim były narodziny Jezusa.Jedni mogą mieć to daleko i zajmować się antykatolicką stroną świąt a inni zgodnie z własną wiarą będą podchodzili do tego w sposób właściwy i godny. Ludzie są różni dlatego też różne są podejścia do tak ważnych spraw a dodając do tego diabelską antychrześcijańską propagandę - obraz świąt może przedstawiać się iście pogańsko. TYLKO NIE U WSZYSTKICH, BO SA CI, KTÓRZY BĘDĄ BRONILI CHRZEŚCIJAŃSKIEGO WYMIARU ŚWIĄT.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Andej » 2017-12-19, 16:22

Dla mnie ważnym elementem świętowania, jest przebaczenie i życzliwość. Kiedyś świata zwane GODAMI. Ludzie podawali sobie ręce na zgodę. Czy można składać hołd Dzieciątku mając nienawiść do bliźniego (często siedzącego przy tym samym stole)?
Dla mnie to nie mniej ważne od całej sfery religijnej.

Wigilia zazwyczaj zaczyna się odczytaniem Słowa, a następnie błogosławieństwem i podziękowanie Panu za wszystko. Dopiero po tym zaczyna krążyć opłatek pełen najlepszych życzeń. A stół spokojnie czeka i nie ucieka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

podkowa

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: podkowa » 2017-12-19, 22:15

Protestanci to jakas jalowa generacja - walcza nie wiadomo o co. Ale aby tylko przeciwko katolikom.
Idac ich tokiem myslenia, to nalezy odrzucic:

klekanie ( juz ludy starozytne poganskie to czynily) :-t
podawanie reki :-t
dlubanie w nosie :-t
jedzenie z talerzy :-t
usmiechanie sie :-t
chodzenie pieszo :-t
...
...
to wszystko bylo przeciez w poganstwie i-)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-20, 11:02

jak by ktoś Wam mówił, że Boże Narodzenie nie mogło nastąpić w grudniu "bo było za zimno by owce były na pastwisku" - zdjęcie z kamery internetowej w Jerozolimie (8 km od Betlejem) sprzed kilku minut - zwróćcie uwagę na stroje (kilka osób ma wręcz podciągnięte rękawy).
I nic dziwnego - w Jerozolimie jest 22 stopnie!
Według accuweather w Betlejem jest JEDEN stopień mniej (tj. 21 stopni).
Rzeczywiście, sroga zima :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Andej » 2017-12-20, 14:46

A jak temperatura w nocy?
I co ma do tego temperatura?
Czy, gdyby Jezus urodził się maju, to byłoby gorzej?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”