Krąg miłośników tradycji katolickiej

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Krąg miłośników tradycji katolickiej

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-15, 23:09

Niech dobrze zrozumiem: lefebvry'ści posiadają linię posłuszeństwa apostolskiego?
Czy mogę prosić o wypisanie tej linii dla - powiedzmy - ks. Karola Stehlina FSSPX?

Lefebvreści nie tworzą niezależnych struktur?

Jak rozumiem, papież może przenieść ks. biskupa Bernarda Fellaya jutro - powiedzmy - na Jamajkę?

Konik pisze, że "nie ma orzeczenia o schizmie" myląc RZECZYWISTOŚĆ schizmy z formalnym jej stwierdzeniem.
Kościół wzdraga się przed takim krokiem, bo papieże usiłują ratować Kosciół od kolejnego rozłamu. Temu samemu służyło zdjęcie ekskomuniki - które butne władze FSSPX uznały za swój "sukces" i kolejną okazję do obrażania papieża, zamiast uchwycić się wyciągniętej ręki Rzymu.

Jakub2

Re: Krąg miłośników tradycji katolickiej

Post autor: Jakub2 » 2018-01-16, 01:35

tisheeng pisze: 2018-01-12, 23:09 Chyba chodzi o krola Dawida Jakubie.
Moglbys podrzucic namiar na odpowiedni fragment w Pismach?
Bo jak pisalem, pamiec mam dobra, ale strasznie krotka. :-(

konik

Re: Krąg miłośników tradycji katolickiej

Post autor: konik » 2018-01-16, 19:12

Marku ... sprawa jest podobna do jednego z tych rozwiazan, ktore istnieja juz w Kosciele od wielu stuleci. Tycza one kwielu Kosciolow wschodnich pozostajacych w jednosci albo uni z Rzymem ( papiezem) ... i tam rowniez nie przenosi papiez ani na Jamajke, ani na Antarktyde. Dochodza do tego zakony rycerskie, i ... o ile wiem niektore instytuty , barctwa itp.
I to wszystko. Reszta juz zostala powiedziana, a ja nie jestem od mowienia, czym to sie ma zakonczyc ( ale co do ostatecznych wyrokow to jeszcze zbyt daleko).

Trzymajcie sie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Krąg miłośników tradycji katolickiej

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-16, 20:12

Nie jest podobna. Każdy z tych Kościołów ma linię odpowiedzialności apostolskiej. Lefebvre'sci nie.

tisheeng

Re: Krąg miłośników tradycji katolickiej

Post autor: tisheeng » 2018-01-16, 22:24

Goloslowne stwierdzenie , gdyz nieprawdziwe.

JAkubie ... mialem na mysli chleby pokladne ... mozna przywolac Nikodema ktory odwiedza Jezusa ( wbrew sanchedrynowi), w dalszej odslonioe sadze ze dobrze byloby przyjrzec sie luskaniu klosow w sabat.

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Krąg miłośników tradycji katolickiej

Post autor: inquisitio » 2018-01-19, 17:27


Z całym szacunkiem dla księdza ,ale w kwestii tradycji strzelił babola. Jak można pleść takie bzdury?
Serviam

Magnolia

Re: Krąg miłośników tradycji katolickiej

Post autor: Magnolia » 2018-01-19, 18:13

A na czym polega babol? Bo @Marek_Piotrowski mówi chyba to samo co O. Recław...

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Krąg miłośników tradycji katolickiej

Post autor: inquisitio » 2018-01-19, 18:47

Pierwszy błąd o.Remigiusza to ten ze ani razu nie wspomniał o ludziach którzy swoją duchowosc opierają o tzw Msze Trydencką, lecz nie identyfikują się z Bractwem Piusa X, uznają SV2 itd. Dla ojca tradycjonalista = lefebrysta ,a co z Bractwem św Piotra? . Jeżeli na wstępie powiedziałby ze filmik kieruje tylko wobec środowiska lefebrystow , nie byłoby problemu. Po tym filme jest tylko jedna opcja - wszyscy którzy uznają i budują swoją duchowosc na Mszy Trydenckiej ( bez względu czy uznają SV2 czy nie ) błądzą i są niebezpiecznymi ekstremistami których trzeba unikać!
Inna sprawa to ta ze u o.Remigiusza wierność tradycyjnej Mszy wynika z prawa. Wierność np gestom we Mszy Trydenckiej nie jest podyktowana przepisom lecz czci wobec wielkiej Tajemnicy która się uobecnia. Szacunek wobec tych ,jak powiedział, okrusxkow ,wynika z tego czym są po przristoczrniu.

To tak z grubsza.
Serviam

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Krąg miłośników tradycji katolickiej

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-19, 22:08

inquisitio pisze: 2018-01-19, 18:47 Jeżeli na wstępie powiedziałby ze filmik kieruje tylko wobec środowiska lefebrystow , nie byłoby problemu.
Akurat!
Ja tak właśnie mówiłem i nie pomogło ;)

Benjamin

Re: Krąg miłośników tradycji katolickiej

Post autor: Benjamin » 2018-01-19, 22:16

Niestety ... ale problem polega na tym, ze ow kaplan na sporadycznych przegieciach zbudowal swoja teze, iz tak wygladal obyczaj pozaliturgiczny calego Kosciola ( przed Soborem ). Przeinaczenia ... i tendencyjnosc tej wypowiedzi sa niestety razace. A wnioski koncowe - klamliwe. Reszte dobrze okreslil inquisito.
To moje prywatne spostrzezenie.
Ps: strona pokazana to nie jest strona lefebvrystyczna ... ale strona tradycjonalistow poza lefebrystyczna/
Lefebvrysci to strona: zawsze wierni. Ta i tylko ta jest wlasnie ich strona.
Ksiadz to straszny maciciel wlasnie. Ma jakiegos fiola antylefebvrystycznego.

Magnolia

Re: Krąg miłośników tradycji katolickiej

Post autor: Magnolia » 2018-01-19, 22:19

Znam O. Recława osobiście i nie mogę podzielić Twojej opinii o Nim.
Przykre jest to, że zobaczyłeś jedną wypowiedź i od razu oceniasz...jak to świadczy o Tobie?

Benjamin

Re: Krąg miłośników tradycji katolickiej

Post autor: Benjamin » 2018-01-19, 22:24

A jak to swiadczy o Tobie, ze na podstawie osobistej znajomosci kogos, zamykasz uszy na to, co kto mowi. Masz prawo byc po stronie takiej opcji w Kosciele, ale jakim prawem mi zabraniasz byc po stronie innej opcji w Kosciele i jeszcze osadzasz mnie ni z gruszki , ni z pietruszki. Zastanow sie nad tym. Bardzo o to prosze.

Magnolia

Re: Krąg miłośników tradycji katolickiej

Post autor: Magnolia » 2018-01-19, 22:53

Benjaminie nie zamykam uszu na argumenty, słucham obu stron, pogłębiłam swoją wiedzę. Patrzę na temat z boku , bo nie jestem zaangażowana emocjonalnie. Nie zajęłam żadnego stanowiska, jesli dobrze pamietam. I nikomu niczego nie zabraniam, ani nie osądzam.

Napisałam jedynie, że po jednej wypowiedzi tego księdza oceniłeś Go negatywnie, tego nie powinien robić żaden chrześcijanin.
Dlatego zapytałam jak to o Tobie świadczy, abyś zdobył się na refleksję.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Krąg miłośników tradycji katolickiej

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-19, 23:11

Niestety, praktyka przedsoborowa znacznie się różni od wyidealizowanej wizji opartej na dzisiejszych "elitarnych" wystąpieniach Tridentiny.

konik

Re: Krąg miłośników tradycji katolickiej

Post autor: konik » 2018-01-20, 08:36

Ja dostrzegam jednak takie zaleznosci: o.Reclaw nie zglebil tematu, absolutnie ... widac to, doskonale po sposobie przeslizgiwania sie i powierzchownosci jego wypowiedzi. Skutkiem tego jest to material nierzetelny i prowadzi do przeklaman. Sadze, ze osobisty brak zainteresowania taka Msza spowodowana jest formacja w zakonie, bardzo niechetna temu rodzajowi duchowosci ... i taki jest tego obraz.
Dlatego nie rozumiem reakcji Magnolii ... Benjamin napisal po prostu to, co jest widoczne na tym filmie.

Marku ... to wspaniale, ze teraz Msza trydencka osigac zaczela te "wyidealizowane"szczyty, i to nie na elitarnych wystapieniach, tylko tam wszedzie, gdzie jest odprawiana ... i akurat przychodzi na nie caly przekroj spoleczny ludnosci - tutaj, gdzie ja zachodze teraz ... sa to chlopi (bauerzy), prosci robotnicy i wyksztalciuchy, mlodzi i starzy, i dzieci i matki i ojcowie ...
Tylko przyklasnac, bo realizuje sie postulaty papiezy, ktorzy wlasnie o taka "wyidealizowana" Msze saw. apelowali.
Jesli to ma byc zarzut, Marku ... to rzeczywiscie ... zaczynam gleboko sie zastanawiac nad tym, czy jednak "posoborowie" nie stalo sie jakims balwochwalczym zlotym cielcem w Kosciele.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”