tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Magnolia

Re: tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Post autor: Magnolia » 2018-01-05, 23:53

Przede wszystkim w moim odczuciu zabrakło kilku słów komentarza co konik cytuje... po pierwszym wpisie ja nie bardzo wiedziałam co o tym sadzić, czekałam na rozwinięcie. Ale zabrakło choćby komentarza kto jest Autorem, czy to prawdziwe wydarzenia, anegdoty.
Inni szybciej się zorientowali, że to cytaty z książki, ja nie miałam dziś czasu na poszukiwania i dociekania... uważam, że trochę była to prowokacja, skoro zabrakło wyjaśnień, komentarza... może maleńka prowokacja, może nieświadoma... ale przecież w dwóch innych wątkach toczy się dyskusja o tym. ;)

konik

Re: tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Post autor: konik » 2018-01-06, 16:58

Magnolio mila ... nie dawalem komentarza, gdyz komentarz moze zmanipulowac czyjes myslenie. Niech samo dzielo mowi za siebie ... tym bardziej, ze w tytule watku podalem, iz chodzi o osobe ksiedza Sniadocha. Przepraszam, ze moze wyszlo to niedopowiedziane ...
Marek tu sie tak rozpedzil, ze juz wszystko i wszystkich wpycha do schizmatykow ... a ksiadz Sniadoch jest jak najbardziej papistowskim ksiedzem.
I nigdy nigdzie na zadnym forum nie podawalem wypowiedzi z ksiazki ks.Sniadocha.
podawalem za to wypowiedzi ksiedza Johemczyka, rowniez tradycjonalisty odprawiajacego tylko Msze sw. trydencka ... ale on rowniez nie jest lefebvrysta, ani petrysta ... jest proboszczem we Wloszech, tam przejal porzucona parafie za zgoda biskupa i za zgoda biskupa odprawia tam tridentine.
Ks. Sniadoch zas z ramienia IBP dziala w Polsce udzielajac poslugi tradycjonalistom i wszystkim chetnym wysluchania Mszy Sw. trydenckiej.
A wydarzenia sa prawdziwe ...

Ps> nie rozumiem tej pasji anty u Marka - jakie argumenty ks.Sniadoch ma przedstawic? Papiez Benedykt XVI jest tu argumentem, bo sam przyczyni sie do rozwoju IBP ... specjalnie dla celow Mszy trydenckiej jest utworzone seminarium katolickkie tradycjonalistyczne na mocy dekretu papieza ... aby Msza trydencka ( uwolniona, jak sam B XVI pisze)mogla trwac w Kosciele ...

No dobra, to juz wyjasnione .

konik

Re: tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Post autor: konik » 2018-01-06, 17:21

- Czy sa takie male pojemniki na oleje swiete? - spytalem w jednym ze sklepow z naczyniami liturgicznymi w Czestochowie.
- Oczywiscie - powiedzial ksiadz w niebieskiej koszuli z koloratka i podal mi opakowanie z dwoma ladnymi pojemnikami na olej krzyzma i olej chorych.
- Ale ja potrzebuje jeszcze na olej katechumenow - dodalem widzac, ze futeral ma tylko dwa pojemniki z inicjalami CHR - chryzmo, czyli sw. olej Krzyzma i INF - infirmorum, czyli chorych.
- Na co? Na olej katechumenow? W Polsce nie uzywa sie oleju katechumenow - odparl z absolutna pewnoscia ksiadz.
- Jakze sie nie uzywa? Ja znam diecezje, gdzie sie go przygotowuje. Poza tym jak mam udzielac chrztu w tradycyjnym rycie bez oleju katechumenow?
- Nie moze ksiadz udzielac chrztu z olejem katechumenow, to niezgodne z przepisami - stwierdzil rownie pewnie ksiadz w niebieskiej koszuli.
- Alez skad! Wyraznie jest napisane, ze tylko tak - odpowiedzialem z lekka przekora.
- Gdzie jest tak napisane? - zapytal juz niec poirytowany.
- W starym rytuale - odpowiedzialem.
- Nie moze ksiadz uzywac starego rytualu - stwierdzil sucho.
- Dlaczego nie moge, skoro papiez pozwolil? Jak pozwolil, to moge. "Roma locuta, causa finita" - tym razem to ja mialem w glosie nutke absolutnej pewnosci.
- Ale Episkopat zabronil - odrzekl ksiadz zirytowany.
- Skoro papiez pozwolil, to jakze Episkopat moze zabronic? - Zapytalem.
- Moze - odrzekl ze zloscia.
- Zatem ... do widzenie i Szczesc Boze. Poszukam gdzie indziej.
Sklep stracil klienta, a ladny skorzany futeral z trzema pojemnikami na swiete oleje, czyli z brakujacym CAT ( catehumenorum )kupilem w sklepie obok, bez zadnych problemow.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-06, 20:52

Koniku, ja nie zarzucałem ks. Śniadochowi tego że jest lefebvrestą - a jedynie to, że jego "argument" na łacinę jest fatalny.
Tyle.

Ostatni wpis też pokazuje pewnego "ducha buntu".

podkowa

Re: tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Post autor: podkowa » 2018-01-06, 21:30

No nie ... troche Marku jakbym czytal potforkowa ... nawet jesli tort jest slodki, to za okragly, nawet ja ks.Sniadoch rozmawia w sprawie kupna, to wlasnie on ma "ducha buntu" ... bo druga strona to sam lukier ...
:((

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-06, 23:56

Nie jest istotna "druga strona". O niej rozmawiamy osobno. Natomiast - wybacz - ale nie za bardzo interesują mnie takie pozbawione zawartości merytorycznej wstawki, jakie właśnie zaproponowałeś.
Jak masz coś do powiedzenia merytorycznego, to pisz - jak nie, daruj sobie.

konik

Re: tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Post autor: konik » 2018-01-08, 08:11

Nie Marku ... nie ma zadnych powodow, abys wysuwal takie zadania ... i aby te zadania trzeba bylo respektowac.
Jesli zaczne cytowac "Mein Kampf" A.Hitlera albo Koran falszywego proroka - wowczas oczywiscie zglos protest.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-08, 08:17

Nieporozumienie: oczywiście można pisać pozamerytoryczne, puste posty, opisując co tak komu coś przypomina. Tylko po co?

Benjamin

Re: tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Post autor: Benjamin » 2018-01-08, 18:00

I tu Marku wyszlo "szydlo z worka" ... tak bardzo chyba dazysz do zdeprecjonowania tego trendu w Kosciele, z ktorym sie nie po drodze stawiasz, ze nawet nie przyjdzie Tobie na mysl, ze wlasnie niejaki Benjamin bardzo lubi takie wpisy, ktore sa bardzo merytoryczne w przedstawieniu calosci klimatu, otaczajacego relacje "tridentina-NOM" , a ktore zbyt jednostronnie naginasz przeciwko tradycjonalistom ( a szczegolnie lefebvrystom) ...
Sa one pelne tego " lwowskiego klimatu" - jak to sie przyjelo okreslac, nie mogac oddac na pismie calej rzeczywistosci ... i wlasnie po to. Dzieki konik.
Pozdrawiam Marku ... a ja czekam na dalsze wpisy ( bo sa madre i wywazone, niesamowicie) konika ... w tym i w bratnich watkach.

Ps: jedynie moze ja osobiscie pragnalbym, aby ta sprzeczka juz zostakla ucieta ... i cieszmy sie tradycja ( kto ja pokochal), a kto nie ... to nie musi tu zagladac.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-08, 18:51

Benjamin pisze: 2018-01-08, 18:00 I tu Marku wyszlo "szydlo z worka" ... tak bardzo chyba dazysz do zdeprecjonowania tego trendu w Kosciele
Lefebvrezm to nie "trend" tylko SCHIZMA.
"Trendem" jest tradycjonalizm, przeciw któremu nie mam nic, jeżeli nie przyjmuje form schizmatyckich. Co pisałem już kilkukrotnie i proszę ŻEBYŚ TO WRESZCIE PRZYJĄŁ DO WIADOMOŚCI, zamiast stawiać mi tego rodzaju zarzuty (kilka pierwszych razem byłem tolerancyjny, ale mam już dość).
z ktorym sie nie po drodze stawiasz, ze nawet nie przyjdzie Tobie na mysl, ze wlasnie niejaki Benjamin bardzo lubi takie wpisy, ktore sa bardzo merytoryczne w przedstawieniu calosci klimatu, otaczajacego relacje "tridentina-NOM" , a ktore zbyt jednostronnie naginasz przeciwko tradycjonalistom ( a szczegolnie lefebvrystom) ...
Naprawdę?
Tak wyglądają owe "merytoryczne" wpisy za lefebvrestami:
podkowa pisze: 2018-01-06, 21:30 No nie ... troche Marku jakbym czytal potforkowa ... nawet jesli tort jest slodki, to za okragly, nawet ja ks.Sniadoch rozmawia w sprawie kupna, to wlasnie on ma "ducha buntu" ... bo druga strona to sam lukier ...
:((
?

podkowa

Re: tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Post autor: podkowa » 2018-01-08, 19:59

Mantre wciaz powtarzasz ... Marku, Twoja sprawa. :ymhug:
Mnie sie bardzo podobaja te konikowe wpisy ... i czekam na wiecej. :x
(...)
Ja juz na to nie chce reagowac ...
A koniku ... galopuj dalej z "pustymi" wpisami
O, i Benjamin dostal po lbie ... no, nie wolno Benjaminie tak pisac. Nie wolno Tobie rowniez lubic konikowych "pustych " wpisow ...
Oj, pogalopowalo sie Markowi ... ^:)^
[Tobie też - pisz na temat nie ad persona i to mocno przesadzając! - zachowaj spokój biorąc przykład z Marka chociażby - nie musisz bronic konika, on ma twarde kopyta,ale oczywiście jak przystało na dobrego chrześcijanina będzie rozmawiał na argumenty- Dezerter]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-08, 20:08

Może tak coś konkretnego, zamiast tego ustawicznego ad personam?
Brakło argumentów na temat?

tisheeng

Re: tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Post autor: tisheeng » 2018-01-08, 20:13

Koniku ... co dalej z ks.Sniadochem? :?: :D
A o co Markowi chodzi? Przejrzalem wpisy ... i nie ma niczego, coby uprawnialo do takiej dziwnej reakcji.
podkowa po prostu napisal ... prawde.
Benjamin oberwal, konik oberwal, ks.Sniadoch oberwal, tisheeng ( oj, jeszcze nie oberwal?) ... :ymparty:

Ppozdrawiam ... trzymajcie sie ludu wiary. ~o)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-08, 20:21

Co dziwnego, że sprzeciwiłem się kilku ludziom, którzy lansują te same tezy?
I napisałem, czemu. Więc może jednak coś merytorycznego, zamiast próby zakrzyczenia mnie w kilku?
(Mozecie mi wierzyć. Nie dam się zakrzyczeć. Jedyna szansa, ze mi się znudzi... :) )

konik

Re: tradycja katolicka - ks.Sniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza IBP

Post autor: konik » 2018-01-08, 20:41

- Ojcze Nikodemie - zawolal do odchodzacego prawoslawnego mnicha z supraskiego monasteru Zwiastowania Najswietszej Maryi Panny nasz przewodnik - Chcialbym przedstawic ojcu pewnego ksiedza. - Podeszlismy do ojca, ktory wygladal bardzo okazale w swoim prawoslawnym stroju, gdyz wlasnie przed chwila skonczyla sie liturgia w cerkwi. W powietrzu czuc jeszcze bylo silny zapach naturalnego poszczelego wosku zmieszanego z dymem kadzidla.
- Ojcze, to jest ksiadz Grzegorz - powiedzial nasz supraski przewodnik. Ojciec Nikodem spojrzal na mnie ubranego w przykrotka, wytarta sutanne i apaszke na szyi, wzrokiem, ktory dobrze znam. Jest to spojrzenie, jakim zazwyczaj prawoslawne duchowienstwo obdarza rzymskich duchownych. Wyniosle, pelne poczucia liturgicznej wyzszosci. Zawsze im tego zazdroscilem. Lata spedzone w Bialowiezy, posrod prawoslawnej spolecznosci sprawily, ze dobrze wiedzialem, jaka przepasc dzieli stara dostojna liturgie w cerkwi od tej "odnowionej" w katolickim kosciele. Wysoki wzrost, w polaczeniu z charakterystycznym dla prawoslawnych mnichow nakryciem glowy dodawal tylko majestatu calej jego postawie.
- Ksiadz Grzegorz celebruje Msze Swieta w starodawnym rzymskim rycie - kontynuowal przewodnik - Dzisiaj rano celebrowal taka Msze w naszym kosciele. Teraz razem z grupa harcerzy zwiedza nasze okolice, maszerujac do Swietej Wody.
Poczucie wyzszosci niemalze natychmiast zniklo z twarzy mnicha, a na jego miejsce pojawil sie lagodny usmiech.
- Ksiadz celebruje liturgie swieta w rycie sw.Grzegorza Wielkiego? - bardziej stwierdzil, niz spytal ojciec Nikodem?
- W rzeczy samej i nie inaczej, czcigodny ojcze. W starozytnym rycie rzymskim siegajacym czasow papieza sw.Grzegorza Wielkiego - odparlem tym razem ja, z duma w glosie.
- Ciesze sie, ze papiez Benedykt przywrocil ten stary tradycyjny rzymski ryt. To dobry ekumeniczny krok. Glowna cerkiew jest otwarta. Chcielibyscie zobaczyc takze cerkiew sw.Jana Teologa? Poczekajcie chwile, zawolam kogos z kluczami ...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”