Czy trzeba poświęcać Dewocjonalia?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Pixel

Czy trzeba poświęcać Dewocjonalia?

Post autor: Pixel » 2018-12-15, 20:12

Czy modlitwa na niepoświęconym Różańcu jest ważna? Tzn. czy mogę się na nim normalnie modlić czy jednak nie i musze jak najszybciej poświęcić?

Dominik

Re: Czy trzeba poświęcać Dewocjonalia?

Post autor: Dominik » 2018-12-15, 20:21

Wydaje mi się, że najważniejsza jest szczera modlitwa. Poświęcony różaniec nie dodaje +10 lvl do siły modlitwy.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy trzeba poświęcać Dewocjonalia?

Post autor: Praktyk » 2018-12-15, 20:51

A co w ogóle daje poświęcenie? Takie np... samochodów ?
Jaka jest myśl przewodnia, która powoduje, że to robimy?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Czy trzeba poświęcać Dewocjonalia?

Post autor: Efezjan » 2018-12-15, 21:29

Pixel pisze: 2018-12-15, 20:12 Czy modlitwa na niepoświęconym Różańcu jest ważna? Tzn. czy mogę się na nim normalnie modlić czy jednak nie i musze jak najszybciej poświęcić?
Ja też modlę się na niepoświęconym różańcu. Oczywiście, że modlitwa jest ważna. Modlitwa to relacja miłości - to powinno być najważniejsze - chęć spotkania z ukochaną Osobą.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

sam2

Re: Czy trzeba poświęcać Dewocjonalia?

Post autor: sam2 » 2018-12-15, 21:55

Szczera modlitwa na rozancu go uswieca bo staje sie on droga do Boga.

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Czy trzeba poświęcać Dewocjonalia?

Post autor: Sebastian » 2018-12-17, 08:22

Tak, wazna jest tylko szczera modlitwa, ale lepiej jak jest różaniec poświęcony :)

Dodano po 4 minutach 23 sekundach:
Tak, wazna jest tylko szczera modlitwa, ale lepiej jak jest różaniec poświęcony :)
Totus Tuus

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy trzeba poświęcać Dewocjonalia?

Post autor: Andej » 2018-12-17, 11:10

Poświęcenie różańca nie ma żadnego wpływu na "ważność" modlitwy.
Jest jeno wyrazem szacunku dla przedmiotu wspierającego modlitwę.

A poświęcone powinno być wszystko. Wszystko co dobre. Wszystko co czynię, robię, czym się posługuję. A każdy czyn, wytworzony przedmiot powinien zbliżać do Boga.

Poświęcać nie musi się kropidłem, można to uczynić własną ofiarą, własnym aktem woli.

A samo słowo wg. SJP:
1. «dokonać obrzędu święcenia»
2. «oddać coś komuś lub jakiejś ważnej sprawie lub zrezygnować dla nich z kogoś, z czegoś»
3. «zainteresować się kimś, czymś w sposób szczególny»

ad. 2 Oddanie różańca (modlitwy) Bogu jest jego poświęceniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Czy trzeba poświęcać Dewocjonalia?

Post autor: inquisitio » 2018-12-23, 09:22

Dominik pisze: 2018-12-15, 20:21 Wydaje mi się, że najważniejsza jest szczera modlitwa. Poświęcony różaniec nie dodaje +10 lvl do siły modlitwy.
Poświęcenie ma znaczenie
Kiedy modlimy się słowami, nasza indywidualna modlitwa jest wspaniała, modlitwa z kimś innym jest jeszcze wspanialsza, a ta w łączności ze wspólnotą Kościoła jest najwspanialsza. Podobnie rzecz się ma w przypadku modlitwy z pomocą przedmiotów.
Kapłan może się ze mną pomodlić po mszy świętej, co jest naturalnie bardzo cenne, choć jest zdarzeniem jednorazowym. Ale może także jako „urzędnik” Kościoła poświęcić mój różaniec – i wówczas moje modlitwy łączą się z jego błogosławieństwem. Nie jest to już więc jedynie akt jednorazowy, a staje się działaniem nieustającym.
Modlitwa z wykorzystaniem poświęconego przedmiotu łączy nasze modlitwy z modlitwą osoby, która dany przedmiot pobłogosławiła i z tym, co ona reprezentuje. Kapłan może reprezentować Kościół parafialny, diecezjalny czy też powszechny – sprawując posługę Piotrową. W każdym przypadku kapłan święcący przedmioty służące do kultu religijnego jest reprezentantem Kościoła.

Wiec myślę że daje więcej niż tylko + 10 lvl ;)
Serviam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”