Poświęcenie Różańca

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Pixel

Poświęcenie Różańca

Post autor: Pixel » 2019-06-01, 23:20

Czy mogę poprosić księdza o poświęcenie Różańca wtedy gdy nie jestem pewny czy jest on poświęcony? Po prostu nie mam 100% pewności że był poświęcony a chciałbym aby był na pewno. Chodzi o to czy to coś zlego jeżeli zostałby poświęcony drugi raz?

Dominik

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: Dominik » 2019-06-01, 23:28

Ekspertem nie jestem, ale skoro w przypadku chrztu, gdy jest wątpliwość że mógł on już być to ksiądz mówi "jeśli nie byłeś ochrzczony – to ja ciebie chrzczę", to nie widzę problemu ze święceniem ponownym różańca.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: Dezerter » 2019-06-01, 23:38

Pixel pisze: 2019-06-01, 23:20 Czy mogę poprosić księdza o poświęcenie Różańca wtedy gdy nie jestem pewny czy jest on poświęcony? Po prostu nie mam 100% pewności że był poświęcony a chciałbym aby był na pewno. Chodzi o to czy to coś zlego jeżeli zostałby poświęcony drugi raz?
A co złego się stanie jeśli nie będzie poświęcony?
A już na pewno nic się nie stanie gdy będzie poświęcony po raz 4 :-s
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: Magnolia » 2019-06-02, 09:19

Robiąc kiedyś duże porządki znalazłam kilka różańców, były jakieś uszkodzone wśród nich, naprawiłam i wszystkie zaniosłam do poświęcenia, mówiąc że nie pamiętam czy i kiedy były poświęcone. Bez problemu ksiądz poświęcił.

Więc nie ma problemu z ponownym poświęceniem. Problemem jest traktowanie bez szacunku rzeczy poświęconych, nie wolno ich wyrzucać, raczej zalecone jest spalić (poświęcone obrazki itd)

Claudiax

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: Claudiax » 2020-12-21, 20:29

Można:) moja mama wzięła 3 Rożance i po Mszy poszła do ksiedza, bez problemu poswięcil :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: Andej » 2020-12-21, 21:31

Czy korzystanie z poświęconego różańca podnosi jakość modlitwy?

Czy jakość modlitwy nie uświęca różańca?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dominik

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: Dominik » 2020-12-21, 21:46

Kiedyś taka odpowiedz padła na forum
inquisitio pisze: 2018-12-23, 09:22 Poświęcenie ma znaczenie
Kiedy modlimy się słowami, nasza indywidualna modlitwa jest wspaniała, modlitwa z kimś innym jest jeszcze wspanialsza, a ta w łączności ze wspólnotą Kościoła jest najwspanialsza. Podobnie rzecz się ma w przypadku modlitwy z pomocą przedmiotów.
Kapłan może się ze mną pomodlić po mszy świętej, co jest naturalnie bardzo cenne, choć jest zdarzeniem jednorazowym. Ale może także jako „urzędnik” Kościoła poświęcić mój różaniec – i wówczas moje modlitwy łączą się z jego błogosławieństwem. Nie jest to już więc jedynie akt jednorazowy, a staje się działaniem nieustającym.
Modlitwa z wykorzystaniem poświęconego przedmiotu łączy nasze modlitwy z modlitwą osoby, która dany przedmiot pobłogosławiła i z tym, co ona reprezentuje. Kapłan może reprezentować Kościół parafialny, diecezjalny czy też powszechny – sprawując posługę Piotrową. W każdym przypadku kapłan święcący przedmioty służące do kultu religijnego jest reprezentantem Kościoła.

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: inquisitio » 2020-12-30, 09:34

nie ma problemu z ponownym poświęceniem.
na pewno nic się nie stanie gdy będzie poświęcony po raz 4
Będzie problem i się stanie. Będzie wystawieniem na próbę Pana Boga. Będzie wynikiem braku wiary lub/i magicznym jakimś myśleniem.
Jeżeli Bóg coś pobłogosławił to jest to coś stałego i się nie skończy z czasem . Oczekiwanie ponownie tego samego jest kuszeniem Pana Boga.

Ps. Błąd za ci którzy uważają blogislawienie jak i poświęcenie za nieistotne jak i ci którzy nie widzą a nawet chcą wielokrotnych tych aktów . Jedna postawa to brak wiary w moc Boga a druga jest magicznym myśleniem.
Serviam

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-12-30, 12:36

inquisitio pisze: 2020-12-30, 09:34
nie ma problemu z ponownym poświęceniem.
na pewno nic się nie stanie gdy będzie poświęcony po raz 4
Będzie problem i się stanie. Będzie wystawieniem na próbę Pana Boga. Będzie wynikiem braku wiary lub/i magicznym jakimś myśleniem.
Jeżeli Bóg coś pobłogosławił to jest to coś stałego i się nie skończy z czasem . Oczekiwanie ponownie tego samego jest kuszeniem Pana Boga.

Ps. Błąd za ci którzy uważają blogislawienie jak i poświęcenie za nieistotne jak i ci którzy nie widzą a nawet chcą wielokrotnych tych aktów . Jedna postawa to brak wiary w moc Boga a druga jest magicznym myśleniem.
Można poświęcić różaniec ponownie, jeśli nie mamy pewności, że był poświęcony. Nie ma w tym nic złego. Lepiej weryfikuj swoje poglądy z opinią Kościoła, bo takie wygłaszanie subiektywnej opini, jakby była ogólnie obowiązującą zasadą wzbudza nieuzasadniony niepokój. Zwłaszcza w osobie, która zadaje pytanie i oczekuje wiarygodnej odpowiedzi.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Dominik

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: Dominik » 2020-12-30, 12:46

inquisitio, ale tu nie chodzi o umyślne wielokrotne święcenie. Gdyby tak było to miałbyś racje.

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: inquisitio » 2020-12-30, 17:26

Chodziło mi właśnie o świadome ponowne poświęcenie. Jeżeli nie wiemy to oczywiście nie ma w tym nic złego . Sorry za zbyt mało przejrzysta odpowiedz.
Serviam

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: Andej » 2020-12-30, 18:27

Obawiam się, że poświęcenie ma znaczenie magiczne. Dla mnie modlitwa na różańcu poświęconym i niepoświęconym ma taką samą moc. Ja sam, swoją modlitwą uświęcam różańce, z których korzystam.
Faktem jest, że do poświęconych przedmiotów mam większą atencję. Ale czy niepoświęcony różaniec mógłbym wyrzucić do śmieci?

Czy można wiele razy święcić? To pytanie można zamienić na następujące: Czy można być wiele razy błogosławionym?
W przypadku jest to podtrzymaniem stanu. Albo podniesieniem na wyższy. Ale przedmioty nie mogą być święte. Ani też tracić świętości.

Jeśli modlitwa z wykorzystaniem poświęconego przedmiotu wspierana jest modlitwami tego, który błogosławił, to należy święcić, poświęcać, błogosławić. W takim razie powinniśmy sobie wzajem błogosławić wszystko, czym się posługujemy. Zwłaszcza przedmioty, które pomagają nam w przybliżaniu się do Boga. W takim razie powinniśmy prosić o wielokrotne poświęcanie każdego różańca. Bo modlitwa na stukrotnie poświęconym różańcu, będzie wspierane przez 100 poświęcających.

Przykro mi, że mam zdanie odrębne. Ale jakość modlitwy nie zależy od tego, czy modlę się przed szczerozłotym krzyżem poświęconym przez papieża, czy drewnianym krzyżykiem samodzielnie zrobionym z patyczków.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dominik

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: Dominik » 2020-12-30, 19:33

Może trzeba by założyć wątek czym jest woda święcona, omówić to?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: sądzony » 2020-12-30, 20:00

po cóż święcić cokolwiek jeśli siebie nie jestem gotów poświęcić
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: inquisitio » 2021-01-03, 11:12

Właśnie po to 😉
Serviam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”