Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Muchomorek

Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Muchomorek » 2020-01-05, 19:35

Witajcie. Mam do Was takie pytanie, czy przy wyjściu z kościoła czynić znak krzyża wodą święconą? Mój kolega śmieje się ze mnie, mówi że nie trzeba ponieważ ksiądz czyni znak krzyża na koniec mszy. Czy to prawda?

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Betka » 2020-01-05, 19:45

Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Andej » 2020-01-05, 22:06

Ksiądz czyni znak krzyża. Błogosławiąc zgromadzonych.
Wychodząc z kościoła, tak jak wychodząc z czyjegoś domu, należy się pożegnać. Tym znakiem w kościele jest znak krzyża.
Użycie wody święconej obowiązkiem nie jest. To zwyczaj. Kiedyś zetknąłem się ze zdaniem, że raczej powinno się czynić znak krzyża wodą święconą, gdy wchodzi się do kościoła, a nie wychodzi.
Wyśmiewanie zawsze jest czymś przykrym. Jest ranieniem uczuć, więc także grzechem. Wyśmiewanie czegoś dobrego jest tym bardziej grzechem.
Masz taki zwyczaj, to go zachowaj. To świadczy o Tobie. I to dobrze świadczy. Kilka pokoleń Twoich przodków tak czyniło. Godzi się i Tobie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Eden » 2020-01-06, 05:58

Betka pisze: 2020-01-05, 19:45 https://pl.aleteia.org/2017/09/27/czy-p ... -swiecona/
Polecam lekturę :)
Wskazany tekst kończy się zdaniem: "Jeśli robię to jedynie z przyzwyczajenia, to szkoda roboty. Samo, bezmyślne „umoczenie łapki” znaczy tyle, co nic."
Dodam z pozycji medycznej: ...tyle, co nic, a może być nawet dla zdrowia szkodliwe.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Andej » 2020-01-06, 07:38

Eden pisze: 2020-01-06, 05:58 ... Jeśli robię to jedynie z przyzwyczajenia, to szkoda roboty. ...
W wieku młodym wiele rzeczy robiłem dlatego, że inni tak robią, dlatego, że rodzice, dlatego, że ktoś kazał, dlatego że od dawna tak robiłem.
Z czasem przybywało wieku i rozumu. Zwyczajowo wykonywane czynności nabierały sensu i treści. Puste gesty okazywały się gestami wynikającymi z przekonania. Potem pojawiła się potrzeba. Potrzeba częstego wykonywania tych czynności. I regularnego. Tak było z myciem zębów. Tak było z modlitwą. Lista jest długa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-06, 12:33

W sensie liturgicznym czynienie znaku krzyża wodą swięconą przy wychodzeniu przypomina wycieranie butów w wycieraczkę przy wychodzeniu z mieszkania (bowiem ten gest - o ile wykonany jest z wiarą - stanowi oczyszczenie).
Jednak wielu ludzi czyni go w jakiejś intencji (np. modlitwy za zmarłych) i wówczas nabiera sensu.


Biserica Dumnezeu

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-12, 21:19

Ks.Glass, ks.Guz, a nawet kiedyś sam nuncjusz dawali taką radę, aby idąc w świat wziąć ze sobą dla ochrony i wzmocnienia sakramentalium na dłoniach, czole, barkach i sercu ( czyli przy wychodzeniu przeżegnać sie woda święconą.
Uważam tą radę za bardzo pożyteczną, a twierdzenie o wycieraniu butów w wycieraczkę za ... nieco hmmm
Ostatnio zmieniony 2020-01-12, 21:51 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: abi » 2022-02-19, 08:53

podobny rodzaj pytania - czy na baranku bozy wierni uderzaja sie w piers? trzykrotnie?
i czy na znak pokoju mowi sie cos ( ew co) do osoby w strone ktorej sklaniamy glowe?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Czarny » 2022-02-19, 09:46

abi pisze: 2022-02-19, 08:53 podobny rodzaj pytania - czy na baranku bozy wierni uderzaja sie w piers? trzykrotnie?
i czy na znak pokoju mowi sie cos ( ew co) do osoby w strone ktorej sklaniamy glowe?
Ja się uderzam a na znak pokoju mówię:
Pokój z Tobą.
Kiedyś taką instrukcje ksiądz przekazywal i tak mi zostało.
Dawno temu, nawet chyba bardzo, bo wydaje mi się że w mojej poprzedniej parafii.
Ostatnio zmieniony 2022-02-19, 09:51 przez Czarny, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-02-19, 10:38

abi pisze: 2022-02-19, 08:53 podobny rodzaj pytania - czy na baranku bozy wierni uderzaja sie w piers? trzykrotnie?
i czy na znak pokoju mowi sie cos ( ew co) do osoby w strone ktorej sklaniamy glowe?
U mnie w kościele księża rozdawali instrukcje gestów liturgicznych dla świeckich. Było tam napisane, że nie powinno się wykonywać tego gestu przy "Baranku Boży", bo jest gest pokutny i wykonujemy go tylko raz podczas całej Mszy, czyli podczas tej spowiedzi powszechnej, która gładzi grzechy lekkie.
Co do znaku pokoju, obecnie przy pandemii nie podajemy sobie rąk, można właśnie skinąć i mówi się zawsze wtedy "Pokój z tobą".
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Czarny » 2022-02-19, 11:18

To jest co pisze @miłośniczka Faustyny jest zapewne aktualne, moje przyzwyczajenia sięgają ubiegłego wieku.

Awatar użytkownika
giannaw
Przybysz
Przybysz
Posty: 17
Rejestracja: 18 kwie 2022
Lokalizacja: Kraków
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: giannaw » 2022-04-19, 13:37

Muchomorek pisze: 2020-01-05, 19:35 Witajcie. Mam do Was takie pytanie, czy przy wyjściu z kościoła czynić znak krzyża wodą święconą? Mój kolega śmieje się ze mnie, mówi że nie trzeba ponieważ ksiądz czyni znak krzyża na koniec mszy. Czy to prawda?
Na mszy tylko dwa razy znak krzyża: jak prezbiter rozpoczyna i jak kończy błogosławieństwem. W ogóle nie trzeba więcej razy - poza tymi dwoma - przeżegnywać się.
A po mszy to jak kto chce. Nie powinno się oceniać czyiś pobożnych praktyk, a tym bardziej wyśmiewać. Każdy ma swoje potrzeby i inne preferencje.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-19, 13:42

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-02-19, 10:38 Co do znaku pokoju, obecnie przy pandemii nie podajemy sobie rąk, można właśnie skinąć i mówi się zawsze wtedy "Pokój z tobą".
W zasadzie nie powinno się nic mówić.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-04-19, 17:44

Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-19, 13:42 W zasadzie nie powinno się nic mówić.
Na tej liście było napisane, że się mówi tak. Ale nawet jeśli teoretycznie (liturgicznie) się nie powinno, to i tak lepiej mówić, bo w powszechnej świadomości jest taki zwyczaj. I w przeciwnym razie ktoś może poczuć się zignorowany, jak się mu nie powie.
Ostatnio zmieniony 2022-04-19, 17:45 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”