św. Faustyna Kowalska

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.

Moderator: Junior moderator

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 493 razy

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Andej » 2019-06-27, 09:38

Czyż czytanie ST nie przeraża?

Awatar użytkownika
Kasia
Bywalec
Bywalec
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Post autor: Kasia » 2019-06-27, 10:31

Dezerter pisze:
2019-06-26, 22:54
Kasiu - ja miałem podobnie, przerwałem czytanie Dzienniczka, z innych powodów niż ty, ale ta lektura mnie przerażała chwilami, a mało budowała. Dlatego mamy wielu świętych by każdy mógł znaleźć coś dla siebie
Mnie także przeraża tekst Dzienniczka np. w opisach doświadczeń mistycznych w czasie Eucharystii. Przepraszam, że to napiszę, nie chcę nikogo urazić i wiem, że Dzienniczek badali teologowie, ale opisy, jak to w czasie Mszy Świętej radosne Dzieciątko Jezus zostało zjedzone przez kapłana odebrałam jako makabryczne. Nijak mają się one do tego, co zdołałam o Eucharystii przeczytać u współczesnej mistyczki, Cataliny Rivas (polecam!), albo w niewielkich fragmentach pism św. Jana Pawła II. W Eucharystii uczestniczy całe niebo, łączy się w niej cały wszechświat, a my, przyjmując Komunię Świętą, już na ziemi niejako doświadczamy wieczności. Tymczasem Faustyna pisała o zjadanym przez kapłana Dzieciątku. Ubogie to i niezbyt piękne, ale warto wspomnieć, że sama święta miała problem z tą wizją:
Kiedy raz poszłam na świat do spowiedzi, trafiłam, że mój spowiednik odprawiał Mszę świętą. Po chwili ujrzałam Dziecię Jezus na ołtarzu, które pieszczotliwie i z radością wyciągało rączęta do niego, jednak ów kapłan po chwili wziął to piękne Dziecię w ręce i połamał, i żywcem je zjadł. W pierwszej chwili uczułam niechęć do tego kapłana z powodu takiego postępowania z Jezusem, ale zaraz zostałam oświecona w tej sprawie i poznałam, że bardzo jest miły Bogu ów kapłan
(Dz. 312)

Nie znam nauki św. Tomasza z Akwinu, ale on chyba mógłby mieć coś na ten temat do powiedzenia i rozwiać moje wątpliwości. Czytając takie fragmenty mam jednak w pamięci słowa Benedykta XVI o tym, że objawienia są sumą tego, czego ktoś doświadcza, i tego, w jaki sposób to odbiera, o czym już wspominałam w tym temacie. Mam też w pamięci i to, że nie muszę tego wszystkiego czytać.

Moim zdaniem do Dzienniczka powinna być napisana solidna przedmowa, jak wstępy do ksiąg w Piśmie Świętym. To, co można teraz znaleźć (piszę o wydaniu, które sama posiadam), to mniej więcej tylko podsumowanie o miłosierdziu. I znowu trudniejsze kwestie są jakby pomijane bądź ignorowane.

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 698 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Post autor: Magnolia » 2019-06-27, 16:05

Z teologicznego punktu widzenia wszystko jest ok : przecież spożywamy na Eucharystii Ciało i Krew Chrystusa. Realne Ciało Boga.

Może nigdy tak o tym nie myślałaś przyjmując komunię Kasiu, ale tak jest jak w tej wizji.
Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia...Flp 4, 13

Awatar użytkownika
Kasia
Bywalec
Bywalec
Wysłał podziękowań: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Post autor: Kasia » 2019-06-27, 16:18

Myślałam o tym, ale wyobrażałam sobie, że to coś bardziej wzniosłego. To, że spożywamy realne Ciało i Krew Pana Jezusa, to oczywiste, powstaje natomiast pytanie, czy jest dosłownie tak, jak opisała to św. Faustyna. Bo jej opis mnie smuci.

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 493 razy

Post autor: Andej » 2019-06-27, 16:40

Dosłownie jest to Ciało i Krew. Nie ma znaczenie, czy w wizji Dzieciątko, czy dorosły. Idzie ino o treść. To, że w tym kawałku chleba jest CAŁY ON. Cały. Zawsze jest.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 616 razy
Otrzymał podziękowań: 399 razy

Post autor: Dezerter » 2019-06-27, 22:51

Kasiu- dokładnie o tym fragmencie pisałem.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ